Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8
 1. #1
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Dünya barışına katkı....

  Dünya Barışına Katkı  Sofya Üniversitesinde düzenlenen “Çağdaş İslâm Düşünürü Bediüzzaman Said Nursî: Bir Müslüman-Hıristiyan Diyalog Öncüsü” konferansına Cumhurbaşkanı adına katılan Bilim Danışmanı Prof. Dr. Peter Dishkov, çok kültürlü bir yapıya sahip Bulgaristan’da, bütün insanlığı aydınlatma potansiyeline sahip Said Nursî’nin fikirlerinin üniversitede ele alınmasını çok takdir ettiğini ve bu tür çalışmaların dünya barışına katkıda bulunacağını söyledi.

  Sofya Üniversitesi’nde uluslararası katılımlı Said Nursî konferansı düzenledi. Sofya Üniversitesinin tarihî binasındaki görkemli konferans salonunda düzenlenen “Çağdaş İslâm Düşünürü Bediüzzaman Said Nursî: Bir Müslüman-Hıristiyan Diyalog Öncüsü” başlıklı konferans üç oturum halinde gerçekleştirildi.

  Açılış bölümünde, sunuculuğu toplantının organizatörü Prof. Dr. Tzvetan Theophanov güzel ve özlü bir girişle yaptı. Takdim konuşmasında Said Nursî ve eserleri hakkında geniş kapsamlı bilgi veren Prof. Thephanov, konuşmasının devamında böyle bir konferansı organize etmelerinin gerekçeleri hakkında açıklamalarda bulundu.

  Bu sunuşun ardından Rektör Yardımcısı Aleksander Fedetov, Bulgaristan Baş Müftüsü Mustafa Hacı, Millî Kütüphane Direktörü Prof. Dr. Boriana Christova, Bulgaristan Cumhurbaşkanı Bilim Danışmanı Peter Dishkov, Sosyalist Parti Milletvekili Georgi Anastasov ve son olarak da Mehmet Fırıncı konuşma yaptılar.

  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Aleksander yapmış olduğu kısa konuşmasında Said Nursî’den övgü dolu ifadelerle bahsederek, birçok noktada örnek alınabilecek kişiliğe ve görüşlere sahip olduğunu belirtti. Eserleriyle insanlığa ışık tutabilecek böyle bir şahsiyetin Sofya Üniversitesi’nde bir konferansa konu edilmesinin önemine vurgu yaptı.

  Bulgaristan baş müftüsü Mustafa Hacı, konuşmasında bu konferansla Said Nursî’nin fikirlerinin yeteri kadar incelenmesi halinde bir arada yaşamanın önemli ipuçlarına ulaşabileceklerini, konferansın bu anlamda çok verimli ve güzel hizmetlere vesile olacağına inandığını ifade etti.

  Millî Kütüphane direktörü Boriana Chtistova, “Prof. Theophanov, Said Nursî konferansını düzenlemekle çok önemli bir iş yaptı” diyerek konuşmasına başladı. Bir “barış ve diyalog öncüsü” olan Said Nursî’nin ortaya koyduğu fikirlerin, özellikle imana dair köklü düşüncelerinin böyle bir zeminde ele alınmasının bütün insanlığa hizmet edecek bir adım olduğuna vurgu yaptı.

  Toplantıyı çok takdir etmesine rağmen beklenmedik meşguliyetlerinden dolayı toplantıya katılamayan Bulgaristan Cumhurbaşkanı, yerine vekâleten Bilim Danışmanı ve önemli bir akademisyen olan Prof. Dr. Peter Dishkov’u gödermişti. Prof. Dishkov çok kültürlü bir yapıya sahip Bulgaristan’da, bütün insanlığı aydınlatma potansiyeline sahip Said Nursî’nin fikirlerinin Sofya Üniversitesi’nde ele alınmasını çok takdir ettiğini ve bu tür çalışmaların çok gerekli olan dünya barışına katkıda bulunacağını söyledi.

  Sosyalist Parti Milletvekili Georgi Anastasov, Said Nursî ismini çok duyduğunu ve kendisine bu konferansla alâkalı dâvet gelince memnuniyetle toplantıya katılarak konuşma yapmak istediğini ifade etti ve şöyle dedi: “Eğer Said Nursî’nin fikirlerini anlayıp sosyal hayatımıza uygulama imkânı bulabilirsek, Bulgaristan’da Müslüman ve Hıristiyanlar olarak mutluluk ve huzur içinde yaşama fırsatı bulabiliriz” dedi.

  Son olarak Türkiye’den gelen heyette bulunan Said Nursî’nin yakın talebelerinden Mehmet Fırıncı kürsüye dâvet edildi. Konuşmasına selâmla başladıktan sonra, kendisine mahsus yumuşak ve mütevazî üslûbuyla şunları söyledi:

  “Said Nursî’yi tanıdığımda ben 20 yaşımda, o da benim şimdiki yaşımda idi. Ondan çok şey öğrendim. Bir iki kelimeyle ifade edersem; ondan kâinat kitabını okumasını ve böylece Allah’ı kâinatın her yerinde görüp bulmayı, bir de şefkatle bakmasını öğrendim. Onun şefkat anlayışı sadece Müslümanlara karşı değildi. Bütün insanlığı ve hatta canlı cansız bütün mahlûkatı kucaklayıcıydı.”


  Konferansa katılan ilim adamlarının

  sundukları tebliğlerden bazı tesbitler:  Prof . Dr. Tzvetan Theophanov


  Üstad Nursî’nin hayat hikâyesini çok özlü ve anlamlı bir şekilde anlattı. Konuşmasında yalnızca hayat hikâyesini anlatmakla kalmayıp onun dâvâsının önemli yönlerini de dile getirdi. Konuşmasının sonunda “Said Nursî’yi bir kelime ile özetlemek gerekirse onun kişiliğini en iyi anlatan söz ‘İhlâstır’ dedi.  Şükran Vahide  Özellikle içinde bulunduğumuz bunalımlı dönemde Said Nursî’nin fikirlerinin farklı kültür ve dinler arasındaki gerginlik ve sürtüşmelerin ortadan kaldırılmasında önemli rol oynayacağını söyledi. İnsanlığı tehdit eden şiddet ve teröre karşı en uzlaştırıcı çarenin Said Nursî’nin fikirleri olduğuna dair detaylı bilgi verdi. “Uzlaşma ortak çalışmalarla mümkün olur. Bu yönde Said Nursî’nin insanlığın ortak hedefi haline getirdiği, imansızlık ve onun türevi olan manevî boşluğa karşı verdiği mücadele örnek alınmalıdır” dedi.  Prof. Dr. Thomas Michel  Onuncu Söz’deki 12 hakikatı özetleyen Prof. Michel, Said Nursî’nin ahirete imanı isbat ederken, insanın ahirette sonsuz saadeti kazanabilmesinin yollarını gösterdiğini söyledi. Yine ahirete inanmanın dünyada huzur ve saadeti temin açısından önemli bir ahlâkî metod olduğuna da vurgu yaptı. “Acaba öldükten sonra dirilip hesaba çekileceğine inanan bir insan başkalarına haksızlık yapabilir mi?” sorusuyla konuşmasını sürdüren Prof. Michel, “Said Nursî’nin eserlerindeki güç, işte burada ve ben işte bunun için onun eserlerini okuyor ve her yerde anlatıyorum” dedi.  Prof. Dr. Ian Markham  “Hıristiyanlar Said Nursî’den Neler Öğrenebilir?” başlıklı orijinal tebliğinde kendisinin bir Hıristiyan teolog olarak Said Nursî’den üç şeyi öğrendiğini söyledi ve şöyle devam etti:

  - Kendimi öğrendim.

  - Daha iyi dindar olmayı öğrendim.

  - Allah’ı daha derinlemesine tanımayı öğrendim.  Prof. Dr. Yordan Peev


  Günümüz problemlerinin çözümünde Said Nursî’nin hayatından tecrübeler alınarak çözümler bulunacağını dile getirdi. Özellikle barış ahlâkı ve birlikte yaşamanın Said Nursî’nin eserlerinde ve hayat tecrübelerinde saklı olduğunu dile getirdi.  Prof. Dr. Faris Kaya  Said Nursî’nin eserlerinde sair dinlere nasıl baktığını ele aladı. Said Nursî’nin dindar Hıristiyanlarla bazı alanlarda birlikte çalışma yapılabileceğini talebelerine tavsiye ettiğini hatırlattı. Özellikle küfr-ü mutlaka, yani inkârcılık fikrine karşı, ortaklaşa iman hizmeti yürütmek anlamında aynı Allah’a inananlarla birlikte çalışmanın gerekliliği ve faydaları üzerinde durdu.  Dr. Simeon Evstatieve  Tebliğinde Said Nursî’nin müceddidliği konusunu işledi. Onun dinî doğmaların arkasına takılıp giden bir din âlimi olmadığını; hayatı anladığını ve dinin hayata olan etkisini çok iyi tesbit ettiğini söyledi. Bu anlamda dinin hayata hayat olması bakımından çok önemli sayılacak örnekler ortaya koyduğunu dile getirdi. “Said Nursî, modernite ile birlikte imanlı yaşamanın yol ve usûllerini eserlerinde ortaya koymuş ve hayatında uygulamış post-modern dönem müceddididir” ifadesini kullandı.  Yaşar Abdüsselamoğlu  “Said Nursî ve Modernleşme Problemleri” konulu tebliğinde çok ilginç tesbitlerde bulundu. Said Nursî’nin bundan 90 sene önce esaretten dönerken Sofya’dan geçtiğini belirterek bir merakını şöyle ifade etti: “Acaba bir gün gelip Sofya Üniversitesi’nde kendi adına konferans düzenleneceğini düşünüp düşünmediğini merak ediyorum.”

  Said Nursî’nin maddî ve manevî dünyalar arasındaki farkı iyi algıladığını ve hayatı bu farklı dünyaları birbirine karıştırmadan yaşama başarısının buna bağlı olduğunu dile getirdi. Said Nursî’nin modern dünyanın problemlerine evrensel değerler çerçevesinde cevaplar verdiğini söyleyerek tebliğini tamamladı.


  Yeni Asya gazetesi.

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  o kadar cok sey yapilacagina , Sadece bulgaristandaki turk mezarlarini duzeltsinler. ben
  Inancim adina, Bana verilecek parayi yardimi boyle bir ise yatirmaya soz veririm. musluman mezarlarini bir toparlayalim. Lafa ve politakaya para akiyor.sonuna kadar.
  is yok is, hemen yan tarafimdaki camii imami ayni gorusten ama bilmiyor mu. mezarligin icinde yilan ciyan oldugunu. biliyor. bilmek yetmiyor.

  akan para boyle islere ise hayirdir. dikkat edin vefat eden adami defnederken yilan sarilmasin , ben bazen mezarliga gidip ot yoluyorum . en azindan ot yolmak geliyor icimden islam adina.
  politikayi birakmali Allah askina

 3. #3
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  Alıntı orkuorkun´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  o kadar cok sey yapilacagina , Sadece bulgaristandaki turk mezarlarini duzeltsinler. ben
  Inancim adina, Bana verilecek parayi yardimi boyle bir ise yatirmaya soz veririm. musluman mezarlarini bir toparlayalim. Lafa ve politakaya para akiyor.sonuna kadar.
  is yok is, hemen yan tarafimdaki camii imami ayni gorusten ama bilmiyor mu. mezarligin icinde yilan ciyan oldugunu. biliyor. bilmek yetmiyor.

  akan para boyle islere ise hayirdir. dikkat edin vefat eden adami defnederken yilan sarilmasin , ben bazen mezarliga gidip ot yoluyorum . en azindan ot yolmak geliyor icimden islam adina.
  politikayi birakmali Allah askina
  Sevgili Orkuorkun;
  Mezarlıklarımızı düzenli ve bakımlı tutmak gerekir. Nede olsa ebedi istrahatgahımız.
  Sizin de bu bakım konusundaki duyarlılığınız ve gayretleriniz elbette takdire şayandır.
  Kendi adıma sizi tebrik de ediyorum.
  Lakın anlamadığım bir şey var şöyleki;
  Konumuz ile yakından veya uzaktan hiçbir alakası olmayan yorumunuzun , konu ile ilgili mahiyetini anlamış değilim...
  Politika ile bağlantılı görmek , veya politika amaçlı yayınlandığını sanmak....... bilmemki.....
  Acaba yanlış yeremi yorum yaptınız ...

  Saygılar efendim, umarım üzmemişimdir.

 4. #4
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  ben bulgaristandayim, romanyadayim bircok turkun arasindayim. genclerleyim. cok konusmaktansa yapici olmayi severim gelin siz de benim gibi ot toplayin.

  yukardaki sizin gosterdiginiz konferans Kravatli insanlarin kendini gosterdigi sadece hosgorulu bir konusmadir. ben konusmayi asip insanlarin organizeyi allah askina yapmasi taraftariyim.
  Iyi seyleri konusursaniz politika olur, uygularsaniz yapmis olursunuz.
  konusulanlar yapilmadiktan sonra politikadir,

  bugunku gazetelere bakiniz, basbakanimiz da Altin madalya istiyor sporcularimizdan ama olan birsey yok,
  o da anladi anladi ama olimpiyat bugun , gelecek olimpiyatlara insallah.

  cok konusmak degil is yapmak muhim, ben bunu soyluyorum ,
  anlariz birbirimizin dilinden biz , Niyet onemlidir. Laf bol olmus degeri yok

 5. #5
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  Son olarak Türkiye’den gelen heyette bulunan Said Nursî’nin yakın talebelerinden Mehmet Fırıncı kürsüye dâvet edildi. Konuşmasına selâmla başladıktan sonra, kendisine mahsus yumuşak ve mütevazî üslûbuyla şunları söyledi:

  “Said Nursî’yi tanıdığımda ben 20 yaşımda, o da benim şimdiki yaşımda idi. Ondan çok şey öğrendim. Bir iki kelimeyle ifade edersem; ondan kâinat kitabını okumasını ve böylece
  Allah’ı kâinatın her yerinde görüp bulmayı, bir de şefkatle bakmasını öğrendim. Onun şefkat anlayışı sadece Müslümanlara karşı değildi. Bütün insanlığı ve hatta canlı cansız bütün mahlûkatı kucaklayıcıydı.”

  Bu gibi faaliyetlerin ve organizasyonların olması gerekir. Hemde mümkün merteb çokça.
  Yoksa bu duyarlılık ve yaşanmişlık , nasıl birbirimize aktarılırki ?

  Emeği geçen herkese teşekkürler.

 6. #6
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  bende bulgaristandan biraz gerceklerle konusayim,  bu yukardakiler mezarlarin durumu,
  ---------

  bunlar da yalanci osmanlilarina,


  Hatirlatma: Dedemin Dedesi Osmanli suvarisidir, osmanli turali silahi vardi komunizm zamaninda topraga gomduyduk. sonuna kadar turktu, osmanli turkleri sevmezdi ama oncu subaylari turktu.
  ben osmanliyim demedim daha.


  ceddimize sahip cikalim ,atalarimiza sahip cikalim, bakin ben fotograf cektim , size yapilacak yardimin yerini gosterdim. gerisi sizin

 7. #7
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  İslamiyetimize bayraktarlık ve süvarilik ve daha farklı kademesinde hizmet etmiş ecdadımızla gurud duyuyoruz. Dedeniz de o şanlı devrin en güzel yerinde yerini almıştır, tıpkı dedem ve diğer dedeler gibi. Onlarla iftihar duyarım ve duyarız.

  Mevzu bahis olan konu , geçmişteki ecdadımızın izinden gitmeye ve bilmeye bir davettir ve bir hatırlatmadır .
  Barııış barıııışş diye atılan adımların, nasıl atılması gerektiğine dair, bir yoldur , bir yordamdır....
  Peşinden kitleleri sürükleyen oluşumlara bir dusturdur...
  Ve bu kitlelerin , şefket ve merhamet boyutlarının olması gereken seviyede tutmaları için , bir harmandır , bir beyderdir...
  Ölenlerden ders alıp, DİRİlere bir hatırlatma dır.... Bu paylaşım.
  Tabiki bana göre..

 8. #8
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Dünya barışına katkı....

  Alıntı aliÖZDEMİR´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İslamiyetimize bayraktarlık ve süvarilik ve daha farklı kademesinde hizmet etmiş ecdadımızla gurud duyuyoruz. Dedeniz de o şanlı devrin en güzel yerinde yerini almıştır, tıpkı dedem ve diğer dedeler gibi. Onlarla iftihar duyarım ve duyarız.

  Mevzu bahis olan konu , geçmişteki ecdadımızın izinden gitmeye ve bilmeye bir davettir ve bir hatırlatmadır .
  Barııış barıııışş diye atılan adımların, nasıl atılması gerektiğine dair, bir yoldur , bir yordamdır....
  Peşinden kitleleri sürükleyen oluşumlara bir dusturdur...
  Ve bu kitlelerin , şefket ve merhamet boyutlarının olması gereken seviyede tutmaları için , bir harmandır , bir beyderdir...
  Ölenlerden ders alıp, DİRİlere bir hatırlatma dır.... Bu paylaşım.
  Tabiki bana göre..

  Siz böye bir Cumhuriyetçi Gördünüzmü ????

  Zaten zar zor bulduğu, günlük tayınatı olan , bir tas mercimek çorbasını yemeye başlamadan önce,
  Çorbaın içindeki daneleri karıncalara dağıtırdı.
  Hikmetini Soranlara ise şu cevabı verirdi:
  Bu karınca milleti Çok Çalışkan ve CUMHURİYETÇİ dirler.
  Onları ödüllendiriyorum der ikr***** devam ederdi.

  Kendiside Sadeca çorbanın suyu ile idare ederdi.


  Böyle bir şahsiyeti ve eserlerini konu alan bir sempozyoma katkıda bulunmak ve ,
  bir anadolu evladının , yabancıların takdirkar gözüyle görmenin hazzını yaşadım.

Benzer Konular

 1. Sigaranın içindeki katkı maddeleri
  YukseLL Tarafından Güncel Haber ve Manşetler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 01-07-2013, 06:12 PM
 2. Gıda katkı maddeleri
  dogangunes Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-09-2010, 03:27 AM
 3. MSG isimli katkı maddesi‏
  Mevt Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 03-05-2008, 01:55 PM
 4. beşiktaşa katkı sağlayanlar?
  hayalet184 Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-03-2007, 09:41 PM
 5. Genel Kültürünüze Katkı
  burak1998 Tarafından Spor Dünyası Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-11-2006, 08:04 PM
Yukarı Çık