+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Mübarek Ramazan ayının faziletleri...! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yüce Allah (c.c) şöyle buyurur: "Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Mehdikonya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  114857
  Nerden
  Konya
  Yaş
  33
  Mesaj
  127
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  97

  Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

  Yüce Allah (c.c) şöyle buyurur:
  "Ey iman edenler! Oruç sizden önce gelip geçmiş ümmetlere farz kılındığı gibi size de farz kılındı. Umulur ki korunursunuz." (Bakara 2/183)
  Beğavî şöyle der: "Doğru olan görüşe göre bu aya isim olan Ramazan kelimesi ‘kızgın taş’ manasına gelen ‘Ramzâ’ kelimesinden gelmektedir. Araplar şiddetli sıcaklarda oruç tutarlardı. Araplar, aylara isim koymak istedikleri zaman, bu ay şiddetli sıcaklara denk geldiği için bu aya Ramazan ismini verdiler. Bu ayda günahlar yakılıp eritildiği için Ramazan isminin verildiğini söyleyen âlimler de olmuştur."

  Ramazan orucu hicretin ikinci yılında farz kılındı. Dinin kesin olarak bilenen hükümlerinden biri olduğu için farz olduğunu inkâr eden küfre girer.


  Ramazan ayının fazileti hakkında pek çok hadis-i şerif varid olmuştur. Bunlardan birinde Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurur:

  "Ramazan ayının ilk gecesi gelince sekiz cennetin bütün kapıları açılır. Bu ay boyunca cennet kapılarından hiçbiri kapanmaz. Cenab-ı Hak (c.c), bir nidacıya şöyle ilân etmesi için emir verir:
  – Ey hayır arayan kişi, gel! Ey kötülükte ileri giden kişi, bırak! Günahlarının bağışlanmasını dileyen yok mu, bağışlansın! Dilekte bulunan yok mu, dileği verilsin! Tevbe eden yok mu, tevbesi kabul edilsin!
  Bu durum fecir doğup sabah oluncaya kadar böyle devam eder. Cenab-ı Hak (c.c), her akşam iftar vakti azabı hak etmiş bir milyon kişiyi cehennemden azat eder." (Beyhakî)

  Rasûlullah (s.a.v), Ramazan ayını “sabır ayı” diye isimlendirmiştir. Çünkü sabır; nefsi arzularından alıkoymak ve Allah’ın emrine karşı hapsetmektir.
  Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

  “Sabır, imanın yarısı ve oruç da sabrın yarısıdır.” (Taberânî)

  Rasûlullah (s.a.v) ibadet ehli ile oruç tutanın ortak özelliğini şöyle ifade buyurmuştur:

  “Allah Teâlâ, ibadet eden genci meleklerine göstererek şöyle buyurur:
  “Ey benim için şehvetini, isteklerini bırakan, gençliğini benim için harcayan genç, sen benim yanımda bir melek gibisin.” (Deylemî)

  Oruç tutan hakkında da: “Ey meleklerim, şu kuluma bakınız, şehvetini, lezzetini, yemesini ve içmesini benim için terk etmiştir” (Ahmed b. Hanbel) buyurmuştur
  İmam-ı Rabbani hazretleri de buyuruyor ki:

  Mübarek Ramazan ayı, çok şereflidir. Bu ayda yapılan, nafile namaz, zikir, sadaka ve bütün nafile ibadetlere verilen sevap, başka aylarda yapılan farzlar gibidir. Bu ayda yapılan bir farz, başka aylarda yapılan yetmiş farz gibidir. Bu ayda bir oruçluya iftar verenin günahları affolur. Cehennemden azat olur. O oruçlunun sevabı kadar, ayrıca buna da sevap verilir. O oruçlunun sevabı hiç azalmaz.

  Bu ayda, emri altında bulunanların, işlerini hafifleten, onların ibadet etmelerine kolaylık gösteren âmirler de affolur, Cehennemden azat olur. Ramazan-ı şerif ayında, Resûlullah, esirleri azat eder, her istenilen şeyi verirdi. Bu ayda ibadet ve iyi iş yapabilenlere, bütün sene bu işleri yapmak nasip olur.

  Bu aya saygısızlık edenin, günah işleyenin bütün senesi, günah işlemekle geçer.

  Bu ayı fırsat bilmeli, elden geldiği kadar ibadet etmelidir. Allah Teâlâ’nın razı olduğu işleri yapmalıdır. Bu ayı, ahireti kazanmak için fırsat bilmelidir.

  Kur’an-ı Kerim Ramazan’da indi. Kadir gecesi bu aydadır. Ramazan-ı şerifte iftarı erken yapmak, sahuru geç yapmak sünnettir. Resûlullah bu iki sünneti yapmaya çok önem verirdi.

  İftarda acele etmek ve sahuru geciktirmek, belki insanın aczini, yiyip içmeye ve dolayısıyla her şeye muhtaç olduğunu göstermektedir. İbadet etmek de zaten bu demektir.

  Hurma ile iftar etmek sünnettir. İftar edince,

  “Zehebe’z-zama’ vebtelleti’l-uruk ve sebetil-ecrü inşaallah”

  Manası: “Susuzluk gitti, damarlar ‎ıslandı‎, ecir de hak oldu in‏âallah” (Hâkim) duasını okumak, teravih kılmak ve hatim okumak önemli sünnettir.
  Bu ayda, her gece, cehenneme girmesi gereken, binlerce müslüman affolur, azat olur.

  Bu ayda, cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır. Şeytanlar, zincirlere bağlanır. Rahmet kapıları açılır. Allah Teâlâ, bu mübarek ayda O’nun şanına yakışacak, kulluk yapmayı ve Rabbimizin razı olduğu, beğendiği yolda bulunmayı, hepimize nasip eylesin!

  Açıktan oruç yiyen, bu aya hürmet etmemiş olur. Namaz kılmayanın da, oruç tutması ve haramlardan kaçınması gerekir. Bunların orucu kabul olur ve imanları olduğu anlaşılır.

  Rasûlullah (s.a.v), bir hadis-i kutsîde Allah Teâlâ’nın şöyle buyurduğunu söylemiştir:

  “Ademoğlunun her ameli kendisine aittir; ancak oruç hariç. Oruç benim içindir ve onun karşılığını ben vereceğim.” (Buhârî)

  Selmân-ı Fârisî (r.a) Resûlullah’tan (s.a.v) şöyle rivayet eder:

  "Resûlullah (s.a.v) Şâban ayının son günü bize bir hutbe okudu ve buyurdu ki:

  – Ey insanlar! Büyük bir ayın gölgesi üzerinize düşmüş bulunuyor! O ay içinde bulunan Kadir gecesi bin aydan hayırlıdır. Cenab-ı Hak (c.c), bu ayda oruç tutmayı farz ve geceleri ibadet etmeyi nafile kılmıştır. Kim bu ayda hayırlı bir haslet ile Allah Teâlâ'ya yaklaşırsa, diğer aylarda bir farz eda etmiş gibi sevap kazanır. Yine bu ayda bir farzı yerine getiren diğer aylarda yetmiş farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır.

  – Bu ay sabır ayıdır. Sabrın karşılığı ise cennettir. Bu ay yardımlaşma ayıdır. Bu ayda müminin rızkı artar. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse, bir köle âzat etmiş gibi sevap kazanır ve günahları mağfiret edilir.”

  Bu sözler üzerine biz dedik ki:

  Ey Allah'ın Resûlü! Bizim hepimiz bir oruçluyu iftar ettirecek imkâna sahip değiliz!

  Rasûlullah (s.a.v) sözlerine şöyle devam etti:

  – Oruçluya bir içim süt, bir içim su ve birkaç hurma vererek iftar ettirene de Allah Teâlâ bu sevabı verir! Kim bir oruçlunun karnını doyurursa, Allah Teâlâ onun günahlarını mağfiret eder. Yine onu benim Kevser havuzumdan içirir ve ondan sonra hiç susuzluk çekmez. Oruç tutan kişinin sevabından bir şey eksilmeden, kendisinin kazandığı sevap kadar da iftar ettiren kişiye sevap verilir.

  – Bu ay öyle bir aydır ki, evveli rahmet, ortası mağfiret ve sonu cehennemden azat olmaktır! Bu ayda kölesinin (hizmetçisinin, işçisinin) işini hafifleten kişiyi Allah Teâlâ (c.c) ateşten azat eder.

  – Bu ayda şu dört haslete sıkıca sarılın; iki haslet ile rabbinizin rızasını kazanır, ikisine ise her zaman ihtiyaç duyarsınız. Rabbinizin rızasını kazandıracak iki haslet şudur: Allah'tan başka ilâh bulunmadığına şehadet getirmek ve Allah'tan günahların bağışlanmasını dilemek. Her zaman ihtiyaç duyduğumuz iki haslet ise; rabbinizden cenneti istemek ve cehennemden O'na sığınmaktır." (Beyhakî)

  Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurur:

  "İman ederek ve sevabını yalnız Allah Teâlâ'dan bekleyerek Ramazan orucunu tutan kişinin geçmiş ve gelecek günahları mağfiret edilir." (Buhârî)

  Rasûlullah (s.a.v) şöyle buyurur:

  "Âdemoğlunun her ameli katlanır. Hayırlı ameller en az on misliyle yazılır, bu yedi yüz misline kadar çıkar. Allah Teâlâ (bir hadis-i kudside) şöyle buyurmuştur: "Oruç bu kaideden hariçtir. Çünkü o sırf benim içindir, ben de onu (dilediğim gibi) mükâfatlandıracağım. Kulum benim için şehvetini, yiyeceğini terk etti." (Buhârî)

  Mevlâ Teâlâ'nın, “Benim için…” dediği bir ibadet için başka söz söylemeye gerek var mı!

  Yine Resûlullah (s.a.v) şöyle buyurur:

  "Ramazan ayında diğer ümmetlere verilmeyen beş haslet benim ümmetime verilmiştir:

  1. Oruçlu kişinin ağız kokusu Allah Teâlâ katında miskten daha hoştur.
  2. İftar edinceye kadar melekler onlar için istiğfar eder.
  3. Şeytanların azgınları bu ayda zincire vurulur.
  4. Cenab-ı Hak (c.c). hergün cenneti süsler ve ona, “Salih kullarımın kötülüklerden ve ezadan kurtulmaları yakındır!” der.
  5. Ramazanın son gecesi günahları bağışlanır.

  Sahâbe-i kirâm sordular:

  – Ey Allah'ın Resûlü! O gece Kadir gecesi midir?

  Efendimiz (s.a.v) buyurdular ki:

  – Hayır! Fakat her iş yapan kişiye işini bitirince ücreti eksiksiz olarak verilir!" (Ahmed b. Hanbel)


  Semerkand Araştırma Merkezi

  Menzil.Net (Sultanlar Diyarı) Tasavvuf - Ehli Sunnet - Dini Mp3

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  118674
  Nerden
  makedonyalı - istanbul
  Mesaj
  96
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

  şeytanların elleri bağlanacak.
  o şeytanlar bizler olacağız.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  Cevap: Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

  Alıntı peniel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  şeytanların elleri bağlanacak.
  o şeytanlar bizler olacağız.
  Hımm! Biraz daha açar mısınız bu yazdığınızı...?
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Üye Numarası
  118674
  Nerden
  makedonyalı - istanbul
  Mesaj
  96
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

  insanın dışında bir şeytan yoktur. şeytan, bir benzetmedir.
  örnek: aslan gibi peniel
  on bir şeytan, bir ay insan: olur mu? olmaz. insan böyle olunmaz.

  yani: oruç tutan şeytan.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: Mübarek Ramazan ayının faziletleri...!

  Alıntı peniel´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  insanın dışında bir şeytan yoktur. şeytan, bir benzetmedir.
  örnek: aslan gibi peniel
  on bir şeytan, bir ay insan: olur mu? olmaz. insan böyle olunmaz.

  yani: oruç tutan şeytan.
  Birde şöyle bakalım isterseniz.

  Aslan gibi peniel... olurmu ?
  Elcevap : Olmaz.... ve olamaz. Akıl kabul etmediği gibi , Göz de yalandır der. Nasılmı ?

  Önce isterseniz '' Azayı esasıyeye '' bakalım.

  Penielde 2 ayak var , aslanda 4 ayak...
  Peniel çok güzel ve kibar, aslan ise çirkin ve ürkütücü, yani çok kaba
  vb... siz çoğaltın isterseniz bu farklılıkları ve gözün itirazını onaylayınız bir hakem olarak.

  Aynen bunun gibi
  Oruç insanlara emr edildi...
  Şeytanlara değil......

  Dolayısıyla böyle bir sonuç ortaya çıkar.

  Şeytanlar oruç tutma mecburiyetinde değiller ve oruç tutmazlar.

  Ha hem şeytan hem insan olunurmu ? olmaz bana göre... İnsan 12 ay boyuncada insandır... 12 yıl boyuncada insan dır.
  Şeytan ise sürekli şeytandır. 11 ay değil yanı.

Benzer Konular

 1. Ramazan bayramınız mübarek olsun
  d.feneri Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 55
  Son mesaj: 16-07-2015, 10:24 AM
 2. Mübarek Ramazan Ayını İdrak Edebilmek.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-07-2014, 10:58 AM
 3. Ramazan ayının bereketi, nuru üzerinize olsun.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-07-2012, 11:15 PM
 4. Ramazan ayınız mübarek olsun
  d.feneri Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 24-08-2009, 11:18 PM
 5. Ramazan ayinda bir gece mübarek 'Kadir gecesi'
  blackdiamond Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 19-10-2006, 07:39 PM
Yukarı Çık