Gösterilen sonuçlar: 1 ile 4 Toplam: 4

göz zinası

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda göz zinası Konusununun içerigi kısaca ->> Göz Zinası Allah Teâlâ şöyle buyuruyor: "(Ey Resûlüm), Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri alsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye karaca10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  c:\windows\system32
  Mesaj
  264
  Rep Gücü
  877

  göz zinası

  Göz Zinası

  Allah Teâlâ şöyle buyuruyor:
  "(Ey Resûlüm), Mümin erkeklere söyle, gözlerini haramdan beri alsınlar ve ırzlarını zinadan korusunlar. Bu kendileri için daha temizdir. Muhakkak ki Allah, onların bütün yaptıklarından haberdardır. Mü'min kadınlara da söyle, gözlerini haramdan sakınsınlar, ırzlarını korusunlar, ziynetlerini (süslerinin takılı olduğu boğaz, gerdan, baş, kol, bacak ve kol gibi yerlerini) göstermesinler. Ancak bunlardan görülmesi zaruri olan (yüz, el ve ayaklar) müstesnadır. Baş örtülerini yakalarının üstüne koysunlar..."
  (Nur Suresi : 31)
  Yukarıdaki ayetler erkek olsun kadın olsun bütün müslümanlara zinanın haram kılındığını bildirmektedir. Ayrıca, yine hem erkek hem kadınlara, kendilerini zinaya götürecek davranışlardan sakınmaları emredilmektedir. Yine bu ayetlerden insanı zinaya sürükleyen en önmeli şeyin şehvetle namahreme bakmak olduğu öğrenilmektedir. Bu nedenle Allah Teâla, erkek kadın bütün müminlere gözlerini haramdan sakınmalarını, yani namahreme bakmamalarını emir ve tavsiye buyurmuştur.

  Bakış zinanın başlangıcıdır. Bunun için gözü korumak mühimdir, "Bakıştan ne olur" diyerek bu konuda aldırmazlık gösterenler sonunda büyük felaketlerle karşılaşırlar. Kasdi olmayan ilk bakıştan, kişi sorumlu tutulmamıştır. Fakat tekrar tekrar bakmak yasaklanmıştır.

  Bu konuda Hz.Peygamber şöyle buyurmaktadır: "Birinci bakış, sana ama ikincisi aleyhinedir."

  Yabancı erkek ve kadınların birbirine göz kırpmaları, kadının gözlerini süzmesi, gözlerin zinasıdır.

  Şurası unutulmamalıdır ki; şehvetle bakışın "zina" olarak ifadesi hakiki manada cinsi temasla meydana gelen zina olmayıp, belki zinaya götüren en önemli sebeplerden biri olduğunun anlatılması sebebine bağlıdır. Bunun için "göz ve dil zinası" olarak bildirilen durumların "hakiki zina" ile bir tutulması mümkün değildir.

  Bir göz ki, anın olmaya ibret nazarında
  Ol sahibinin düşmanıdır baş üzerinde


  Kaynak:
  1) Şamil İslam An***lopedisi
  2) İslam da Kadın ve Aile, Mehmet emre

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  Almanya
  Mesaj
  35
  Rep Gücü
  11

  Cevap: göz zinası

  Allah razi olsun..
  diyorum ya Maalesef Islamiyet Hakettigin degeri almamakta..Bu RAbbimin Emirlerinede fazla kisi takmiyor onlar adina gercek manada cok üzülüyorum..Bak Söz Sultani ne güzel buyurmus sizinde ifade ettiginize göre..Ilk bakis,sana ikincisi ise aleyhindendir..dikatinizi cekmis olabilir gözünüz kayar bizdede olan birsey yani..Ilk bakis olur ama ikinicisi nefsinize uymanizdan oldugu icin Zina dir..
  Aman Ümmet-i Muhammed bu büyük Günahlardan sakinalim bu Dünyada Zararini görmesekte Ahirette Huzur-u Islamda kesin görecegiz..
  Zerreseine sevabin karsiligi
  Zerresine Islenen günahin karsiligi görülcektir..
  UNUTMAYIN YANLIZ OLDUGUNUZ ODADA DSAHI YANLIZ OLDUGUNUZU SANMAYIN..O RAHMAN VE RAHIM SAH DAMARINIZDANDA YAKINDIR SIZE VE HERYERDE SIZI GÖRÜR HER GIZLIYIDDE BILIR..ona göre hareketlerimizi edelim!

  Saygi ve Selam ile..

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik sadakatli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2006
  Mesaj
  21
  Rep Gücü
  11

  Cevap: göz zinası

  allah razı olsun kardeşim bunları birkez daha yüreği allah korkusuyla dolu gönüllerimize anlattğın için.toplumumuzun hali malum insan ister istemez bakıyor allahın affına sığınarak kaçıyoruz ama tv gazete manşetleri internet gördüğün gibi işde,birinden kaçıyorsun öteki tutuyor.ailemizle tv seyredemiyoruz,haberlerde olmasa diyecem ama artık haberlerin son dakika dedikleri şey,hülya avşar yeni aşkıyla yakalandı.allah hepimize yardım etsin,allahın affına ve onun o sonsuz rahmetine sığınıyoruz.allah razı olsun..

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye karaca10 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  c:\windows\system32
  Mesaj
  264
  Rep Gücü
  877

  Cevap: göz zinası

  allah cümlemizden razı olsun kardeşlerim.zaman ahir zaman.resulumüzün yaşanacağını haber verdiği olayları yaşıyoruz.bu zamanda kimse başkasının imanını kurtarmak için çalışamıyor.çünkü bu aralar yapılacak en akıllıca şey kendi imanımızı elde tutmaya çalışmak.
  bizde kendi çapımızda (ALLAH'ın izniyle) tebliğ yapmaya çalışıyoruz.birilerine sesimizi duyurabilmişiz ya bu bize yeter.ALLAH'a emanetsiniz...

Yukarı Çık