Büyü ve Nedenleri ?


Yazar Dr.Hamdi Kâlyoncu

İster bizde, ister başka toplumlarda olsun, insanların büyüye ihtiyaç duymalarının ve büyücülerin peşinde dolaşmalarının sebeplerini şöylece sıralamak mümkün;

I. “Bilinmeyen”e Duyulan Merak ve Olağanüstü Beklentiler...

Gizemlilik ve olağan üstü güçler, bilgiden uzak toplumlarda her zaman revaçta olmuştur. Birçok coğrafyada olduğu gibi, bizim yaşadığımız topraklarda da izah edilemeyene karşı duyulan korku ile karışık saygı ve merak duygusu, ihtiyaç halinde olağanüstü beklentileri de beraberinde getirir. Bu merak ve korku da insanları gizemli görünen kişilere, yani büyücülere yönlendirir .II. Kültürel Yatkınlık

Bazı yörelerde ya da ülkelerde insanlar kültürel alışkanlıkları itibariyle problemlerini çözmenin bir yöntemi olarak, büyücüleri görürler.

Bu sadece bizde değil, dünyanın birçok yerinde de böyle. Vatikan’da konu ile ilgili bir toplantıdan sonra yapılan açıklamada da aynı konuya dikkat çekiliyor.

“Günümüzde şeytan vakalarının en çok rastlanan yerler Meksika, İtalya ve Afrika. Bunun sebebi ise, bu bölgelerde sihir, büyü gibi şeytanın da kullandığı yöntemlerin yaygın olmasıdır.” ( ) Murat Yalnız, Sebanur Kıraç, Aktüel Dergisi, 23 eylül, 2005III. Kadınca ProblemlerBüyü ve büyücü söz konusu olduğunda, erkeklere nazaran kadınların daha çok bu işe yatkın oldukları görülmektedir.

Kadınların gebelik, emzirme, nişanlılık ve ilk evlilik gibi dönemlerinde psişik etkenlere daha açık oldukları muhakkak. Ayrıca kadınların yapısal özellikler bakımından da problemler karşısında daha dayanıksız olması ve çaresizlik duygusuna daha kolay kapılmaları, onları olağan üstü güçleri olduğuna inandıkları kişilere ve yerlere daha fazla yöneltiyor.

*

“Size gelmemin sebebi şu: Kocam beni aldatıyor.

Onunla tartışmaktan bıktım. Yanında hiçbir değerim yok. Sürekli başkalarının peşinde. Bana öyle geliyor zannetmeyin, bu gerçek!

Sonunda karar verdim. Gidip bunun erkekliğini bağlatayım dedim. Yetti artık!

Bana da yaklaşmasın, başkasına da! İstemiyorum. Dayanamıyorum.

Bir komşum birinin adresini vermişti. Oraya gidiyordum. Size bir danışayım diye geldim. Ne diyorsunuz, şimdi gitmeyeyim mi? Çok mu günah olur?”III. İşlerde Başarısızlık


İnsanların başarısızlıkları karşısında mantıki ve bilimsel sebepler aramak ve çözümler üretmek yerine problemlerini kolay yollardan çözmek istedikleri ve özellikle de ters giden işlerini, kendilerini çekemeyen kişilerin düşmanlıklarıyla ilintili yorumladıkları sıkça rastlanan bir durumdur.

İşleri bozulsun diye büyü yapıldığına inanan kimseler, bunun tabii sonucu olarak da, büyüyü kaldırmak için yine büyücüye ya da bu işlerle uğraşan kimselere müracaat ederler.

*

“Kızıma ‘büyüden korunma’ verdiler. Çalıştığı fabrikanın sahibi birini getirmiş. Fabrikanın her tarafına okunmuş su döktürmüş. Bütün makineleri okutmuş. İşçilerin hepsine de koruma verdirmiş.

Koruma dedikleri kağıt bu! Gördüğünüz gibi, üzerinde birtakım yazılar ve şekiller var. Kızımın bunu üstünde taşıması gerekiyormuş.

Söyleyince huzursuz oldum. Bana biraz garip geldi.

Ne dersiniz, kızım bunu takarsa bir sıkıntı olur mu?”IV. Erkeklerin Yatakta Başarısızlığı


Cinsel problemi olanların da büyücüye sık başvurduklarını görüyoruz. Ancak burada diğer bazı faktörlerin aksine erkeklerin çoğunlukta olduğunu görüyoruz.

Özellikle başka kadınlara yakınlığı olan erkeklerde aniden başlayan cinsel iktidarsızlık sonucu, bazılarının aklına gelen ilk ihtimal kendisine büyü yapıldığı yönündedir.

Yine yapıldığı düşünülen büyüyü bozdurmak için de telaş içinde bir başka büyücüye ya da hocaya gidilir.

*

“Bunu açıklasam herhalde günlerce magazin programlarından düşmeyiz. Çoğu televizyon kanalı peşimize düşer.

Bunu kesinlikle kimsenin bilmemesi lazım. Bana geldiğinde yüzünü kaşkol ile kapatmış, yanında iki adamı vardı.

‘Aman! Size güveniyorum. Sakın benim size geldiğim dışarı sızmasın!’ diye sıkı sıkı tembih etti.

Ama kabahat kendisinde. Bu meşhur sanatçımız, gitmiş birine, eski sevgilisini kendisine bağlasın diye. O da işi çok ters yapmış. Şimdi ise tam bir iflas.

Bana geldiğinde panik halindeydi. Yalvardı; ‘Ne olur bunu çöz! Beni mahvetti bu kadın! Haftalarca tık yok! Perişan oldum’ diyordu.”V. Kocalarının Kadınlarına İlgisizliği


Bazı kadınlar eşlerinin kendilerine ilgi duymamasını ve cinsel soğukluğunu bir başkası tarafından yapılmış büyüye bağlar. Bu sebeple de hoca hoca dolanır. Büyüyü çözdürmeye çalışır.

Eşleriyle aralarında gelişen problemlerde, problemin sebeplerine eğilerek çözüm aramak yerine hocaya gitmek, muska ya da sihir yaptırmak, kadınlarda, kötü bir alışkanlık haline gelmiş gibi görünüyor.

*

“Ben bu işi yapmıyorum. Beni bildikleri için o kadar garip tekliflerle gelen oluyor ki! Daha dün gelen biri bana; ‘Kocam başka bir kadına gidiyor. Onu bundan bir türlü vazgeçiremedim. Tek çarem sizsiniz. Onu ağlamanızı istiyorum. Erkekliğini başlayın, size 5 bin dolar vereceğim’ dedi.

Ben kendisine sihir yapmanın küfür olduğunu, yapanın da, yaptıranın da kafir olacağını anlatmaya çalıştım.

O çıkarken hala kendisine yardımcı olmadığım için üzüldüğünü, çok uzaktan geldiğini, bari bu işi yapan biri varsa onu tavsiye etmemi istiyordu.”VI. Birine Karşı Düşmanca Duygular ve Zarar Verme Arzusu


Bazıları, birine karşı hissettikleri düşmanca duygularla ona zarar verebilmek için büyücülere gederler.

Kin, nefret, intikam ve haset yani çekememezlik duyguları içinde kıvranan bu kimseler, kendi inançlarını da tehlikeye atmaktan çekinmezler.

Haklı ya da haksız olarak düşman seçtikleri kişiye, bire bir güçleri yetmediğinden başka yollarla zarar vermek için büyücüye giderler.

*

“Bir başka kadına gitmesin diye kocasına büyü yaptırmış. Bana geldi, yalvardı; ‘Hocam, bu büyüyü boz’ diye.

‘Niye yaptırdın, niye bozdurmak istiyorsun?’ dedim.

‘Ben eşim o kadına karşı güçsüz olsun istedim. Ama bana karşı da güçsüz oldu. Büyüyü yaptırmadan önce bir problem yoktu Şimdi bana hiç yaklaşamıyor.

Eşim bilmiyor, ona büyü yaptırdığımı; bilse beni keser.”VII. “Okunma” Amacı İle Büyücüye Gitmek


İnsanlar bazı kimselere, “okunmak” ve içeriğinin ne olduğunu bilmeden ve merak etmeden “bir şeyler yazdırmak” üzere müracaat ederler.

Bunların arasında adı “hoca”ya çıkmış “büyücü”ler de var.VIII. Hurafeler ve Cehalet


Genelde bilgiden yoksunluk ve hurafe türü inançların yaygın olduğu toplumlarda büyücülerin korku ile karışık saygınlığı söz konusu. Böyle bir toplumda, sağlam dini inançlardan yoksun kişiler

büyücüye daha ilgi gösterirler.