2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 13 Toplam: 13
 1. #11
  güney
  Misafir..

  Cevap: Din Derslerin de Kuran-ı Kerim okutulmalı

  Zorunlu din dersi AiHM'de görüşüldü

  05-10-06 Zorunlu din dersi uygulamasının kaldırılması talebiyle yapılan başvurunun ilk duruşması Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinde (AİHM) gerçekleştirildi.

  İlk duruşmada hükümet avukatı, zorunlu din dersinin AİHM içtihatlarına uygun olduğunu öne sürerken, başvuru sahibi Hasan Zengin'in avukatı Pir Sultan Abdal Kültür Derneği Genel Başkanı Kazım Genç ise zorunlu din derslerinin Anayasa'nın laiklik ilkesine aykırı olduğunu ve insan hakkı ihlali anl***** geldiğini söyledi. Duruşmayı çok sayıda Alevi sivil toplum kuruluşu temsilci ve üyeleri ile CHP Milletvekili Ali Rıza Gülçiçek de izledi.

  'LAİK DEVLET DİN DERSİ VEREMEZ'


  Duruşmada hükümetini temsil eden avukat Münci Özmen, AİHM içtihatma göre eğitimi düzenlemenin devletin yetki ve sorumluluğu altında olduğunu söyleyerek yasaların ailelere, kurumsal eğitimi çökertme hakkı tanımadığını savundu. Zorunlu din dersi uygulamasının laiklik ilkesine tamamen aykırı olduğunu belirten avukat Kazım Genç ise laiklik ilkesi gereği devletin din dersi veremeyeceğini, sadece din derslerini gözetim ve denetim altında tutabileceğini ifade etti. Sonucu merakla beklenen ve pek çok dava için emsal niteliği taşıyacak olan davanın ilk duruşmasında tarafların görüşlerini dinleyen AİHM heyeti, kararını ileri bir tarihte vereceğini açıkladı. Duruşmanın ardından, bu davanın sadece Alevilerin davası olarak değil, demokrasi ve laiklik davası olarak görülmesi gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili Gülçiçek, Türkiye'deki zorunlu din derslerinin Avrupa İnsan Haklan Sözleşmesi'ne (AİHS) de aykırı olduğunu söyledi. Duruşmayı, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinden gelen Alevi dernek ve federasyonlarının temsilci ve üyeleri de izledi.

  Din özgürlüğüne aykırı

  DAVAYA konu olan olay, Alevi inancına sahip Hasan Zengin tarafından 7. sınıf öğrencisi kızı Eylem Zengin'in tek yanlı olarak Sünni İslam inancının öğretildiği zorunlu din derslerinden muaf tutulmasına yönelik başvurusu ile başladı. İç hukuk yollarının tükenmesinin ardından 2004 yılında AİHM'e başvuran Zengin, Türkiye'nin, AİHS'nin din ve vicdan özgürlüğüyle ilgili 9. maddesini ve eğitim hakkıyla ilgili 1. protokolün 2. maddesini ihlal ettiği görüşünü savundu. Türkiye'de Anayasa'nın 24. maddesinin 21. bölümü uyarınca ilköğretimdeki çocukların, din ve ahlak derslerine girmesinin zorunlu kılındığını belirten Zengin, AİHM'ye yaptığı başvuruda, Türkiye'de din ve ahlak dersi öğretim biçiminin, kızının din özgürlüğüne ve ebeveyn olarak çocuğuna kendi inançlarına göre din dersi öğretilmesi güvencesine aykırı olduğu görüşünü dile getirdi.
  Volkan Şahin - Birgün - 05.10.2006

 2. #12
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: Din Derslerin de Kuran-ı Kerim okutulmalı

  Okullardan din derslerini kaldıralım,Türbanı yasaklayalım,Namaz kılan çocuklarımızı beyni yıkanmış zavallılar ilan edelim...Devam edelim,beyler bayanlar...Devam edelim...

  Bayrak inmesin,ezan dinmesin,diyen atalarımızın mücadeleci ruhlarına tükürelim.En büyük zenginliğimiz,maneviyatımız,iman dolu göğsümüz ayaklar altında çiğnensin,bizde alkış tutalım.Korkalım...dinden,imandan,müslümandan,Kur' an'dan korkalım.

  Devam edelim...


  Bu milleti maneviyatını körelterek yok edecekler...

  Uyanın,beyler,bayanlar...UYANIN...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #13
  güney
  Misafir..

  Cevap: Din Derslerin de Kuran-ı Kerim okutulmalı

  Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), din derslerinin zorunlu olmasına karşı yapılan başvuruyu haklı buldu. AİHM, her anne ve babanın çocuklarına kendi dini ve felsefi inançlarına uygun eğitim ve öğretim yapılmasını isteme hakkı bulunduğunu, devletin ise buna saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

  2004 yılında Hasan Zengin adlı Alevi bir vatandaş, 7. sınıfa giden kızının Alevilikle ilgili bilgilerin yer almadığı din derslerine girme zorunluluğunun kaldırılması için AİHM’e başvurmuştu. Önce İstanbul Valiliği’ne, ardından İstanbul İdare Mahkemesi’ne, son olarak da Danıştay’a başvuran Hasan Zengin, bu başvurulardan sonuç alamayıp, Türkiye’deki iç hukuk yollarını tükettikten sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gitti.

  Nisan 2005’te Türkiye 20 maddelik savunmasında, davanın reddini istedi ve "Ders tarafsızdır. Anne babalar, devletin yetkisine karşı çıkamaz" dedi. Mahkeme geçen yıl 3 Ekim tarihinde de davayla ilgili bir duruşma yaptı. Türkiye savunmasında, Aleviler ile Sünniler arasında ayrımcılık yapılmadığını, derslerin din dersi değil, din ve ahlak konusunda genel kültür dersi olduğunu belirtti. AİHM, Hasan Zengin ve kızının başvurusunda haklı buldu. AİHM, insan hakları sözleşmesinin 1 nolu protokolünün 2’nci maddesinin ihlal edildiğine karar verdi. Bu maddede devletin, anne ve babanın inançlarına göre çocuklarına din eğitimi verilmesine saygı göstermesi gerektiği kaydediliyor.

  LAİK TARAFSIZLIĞA AYKIRI

  Kararda ayrıca, devletin kamu okullarında tek bir dini görüşü öğretemeyeceği, bunun laik bir devlet tarafsızlığına aykırı olduğu kaydediliyor. Bu konuda Türkiye’nin "eğitim sisteminde" eksiklik bulunduğunu belirten AİHM, ders programındaki bilgilerin objektif, eleştirel ve çoğulcu bir şekilde aktarılması gerektiğinin altını çiziyor.

Benzer Konular

 1. Kuran-ı Kerim'i okuyacağım
  mopsy Tarafından Futbol Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-12-2011, 08:15 AM
 2. Kuran-ı kerim in latince okunuşu
  YukseLL Tarafından Cep Telefonu Programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-11-2010, 10:15 PM
 3. Kuran-ı kerim ile aldatmak
  nefisetülilm Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-07-2009, 06:40 PM
 4. Kuran'ı Kerim'i Yırttı
  Kadim Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 23-05-2009, 05:01 PM
 5. Kuran-ı Kerim Öğretimi
  atmaca34 Tarafından Ev ve Eğitim programları Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-11-2008, 11:02 PM
Yukarı Çık