Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı'

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan 'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı' Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Diyanet İşleri Başkanı'ndan çarpıcı açıklama Kuran-ı Kerim'in yorumlanmasıyla ilgili en radikal açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'ndan geldi: ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı'

  Diyanet İşleri Başkanı'ndan çarpıcı açıklama  Kuran-ı Kerim'in yorumlanmasıyla ilgili en radikal açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu'ndan geldi: ''Her 10 yılda 1 Kur'an-ı Kerim yorumu yapmalıyız.''

  CNNTÜRK'te Tarafsız Bölge progr***** konuk olan Bardakoğlu, sadece Kur'an-ı Kerim yorumu değil, kamuoyunun gündemindeki evlilik, flört, cemevleri gibi birçok dini konuya açıklık getirdi.

  Kuran'ın yorumu

  Bardakoğlu, Kur'an'ın yorumlanmasıyla ilgili, "Her 10 yılda 1 Kur'an yorumu yapacak güçte olduğumuzu ve ilahiyatçı arkadaşlarımızın her 8-10 yılda bir hadislere, Kur'an'a bir yorum yazmasının gerekli olduğunu düşünüyorum" dedi.

  Ali Bardakoğlu, Diyanet tarafından hazırlanan tefsir çalışmalarının da İslam dünyasına yeni bir bakış açısı getireceğini söyledi.

  Şerif Mardin'e yanıt

  Bardakoğlu, mahalle baskısıyla ilgili konuşan Şerif Mardin'in "Cumhuriyet'in aydınlanmacı öğretmeni, mahallenin gelenekçi im***** yenildi" sözlerine de farklı bir yorum getirdi:

  "İmam dinin, öğretmen Cumhuriyet'in temsilcisi değildir. Böyle düşünürsek çatışma ortamını körüklemiş oluruz. Gönül ister ki toplumun bütün ileri gitmesi için dönüşmesi, gelişmesi için her adımı her modern çağdaş ileri adımı atsın ve onun öncüsü olsun. Öğretmen de toplumun bütün manevi kültürel ögelerine duyarlılıklarına yabancı kalmasın. Her ikisi de ayrı kanallarda giderse o zaman ayrışma başlar."

  Alevilik

  Bardakoğlu Alevilerle ilgili soruları da cevapladı. "Diyanet mezhepler üstüdür, Sünni bir kurum değildir" diyen Bardakoğlu Alevilere kucak açtı:

  "Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi kitaplarında yapılacak bütün iyileştirmeleri Alevileri de kuşatan bir bakış açısıyla kaleme alınmasını hep destekledik ve doğru bulduk.

  Bir yerin ibadet yeri olup olmaması takdir edersiniz ki yasamanın konusu olmaması gerekir yapılan bir davranışın ibadet olup olmadığını kanunla belirlemeye kalkarsak bu sefer yine o laiklik çizgisinde ciddi bir sarsıntıya yol açmış olabilirsiniz."

  Vatan

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.690
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: 'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı'

  Kuranın bütün zamanlara vechi icazı olduğu için elbette müsellematı diniyenin dışında kalan % de 10 luk kısmına elbette yorum yapılabilir.....
  ANCAK: Yorumcu ların ehil olması ŞARTI ile......

  iyi çalışmalar..

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye Mehdikonya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  Konya
  Yaş
  34
  Mesaj
  127
  Rep Gücü
  98

  Cevap: 'Kuran Her On Yılda Bir Yeniden Yorumlanmalı'

  Kur'an öyle her 10 yılda bir yorumlanacak ve saptırılacak bir araç değildir dostlar. Neden 10 yılda bir tekrardan yorumlamamız gereksin ki. Allah(c.c.) Kur'an'ı yollarken (haşa) çağımızı bilmiyor muydu ki? Allah(c.c.) mekandan ve zamandan münezzehtir. O yüzden Allah kelamı her çağı kapsar ve yoruma açık değildir. Emirler kesin ve nettir.

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu Ne söylediğinin farkında değil sanırım. Dinin hükümlerini işimize geldiği şekilde yorumlayamayız. Her 10 yılda bir kafamıza göe hüküm veremeyiz.

  [uyari]Hakaret yok ,Diyanet İşleri Başkanlığı mak***** gelmiş biri kişi herhalde senden benden daha iyi biliyor bu işi:(([/uyari]

Benzer Konular

 1. Yılda 100 bin çift boşanıyor
  SOSYALİST Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 07-04-2013, 04:28 AM
 2. 50 yılda Nobel
  mopsy Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-10-2011, 11:09 PM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 05-08-2010, 08:55 AM
 4. 19 Yılda 815 İntihar
  SOSYALİST Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2010, 02:59 PM
 5. Bir darbenin izi kaç yılda silinir?
  RABİA Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 15-10-2008, 02:35 PM
Yukarı Çık