Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Dini Konular Siyasete Basamak Olmamalı

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Dini Konular Siyasete Basamak Olmamalı Konusununun içerigi kısaca ->> Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ''Türkiye'deki Müslüman çoğunluk dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor'' sözlerine Diyanet'ten tepki geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Dini Konular Siyasete Basamak Olmamalı

  Dışişleri Bakanı Ali Babacan'ın ''Türkiye'deki Müslüman çoğunluk dini özgürlüklerle ilgili sorunlar yaşıyor'' sözlerine Diyanet'ten tepki geldi. Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, ''Dini konuların siyasi tartışmalara basamak yapılmasını tasvip etmiyoruz'' dedi.

  Diyanet İşleri Başkanlığı'nda bir basın toplantısı düzenleyen Ali Bardakoğlu, gazetecilerin Babacan'ın dini özgürlüklere ilişkin açıklamasıyla ilgili sorularını yanıtladı.

  "Biz siyasi tartışmalarındışında kalmak isteriz" diyen Bardakoğlu, "Siyasi tartışmaları siyasetçiler ve medya kendi üslubu içinde yapsın. Dini konuların siyasi tartışmalara basamak yapılmasını doğru bulmuyoruz" diye konuştu.

  "80 kusur yıllık Cumhuriyet kazanımlarımız yok mu oluyor?" şeklinde tereddütlere yol açacak din tartışmasının, tarihi tecrübeye haksızlık olacağını belirten Bardakoğlu, "Türkiye'nin tecrübesiyle gurur duyuyoruz. Farklı inanç gruplarını, kültürleri, inançları bir arada ve barış içinde yaşatma tecrübesiyle övünüyoruz" ifadesini kullandı.

  Fetva tartışması

  Diyanet İşleri Başkanı, Başkanlık ve Diyanet Vakfı'nca yayınlanan eserlerde yer alan bazı cümleleri günümüz sorunlarına verilen fetva olarak yansıtmanın da doğru olmadığını belirterek, "Çünkü bu kitapların hiçbirisi fetva değildir. Bilimsel yöntemle hazırlanmış veri tabanıdır, derlemelerdir" dedi.

  Aile hukuku alanında Medeni Kanun'un esas alınması gerektiğini sürekli vurguladıklarını belirten Bardakoğlu, Kuran'ın ilgili ayetlerinin de çok evliliği değil tek evliliği teşvik ettiğini kaydetti.

  Bardakoğlu, "Toplumsal genel kabul yönüyle tek evliliğin esas olduğu ülkemizde, kadının hakkı korunamadığı, çocukların nesebi ve mirası gibi konularda haksızlıklar söz konusu olduğu ve neticede kadın mağdur edildiği için ikinci evliliğin dinen de pek çok sakıncalar taşıdığını her vesileyle ve ısrarla ifade etmekteyiz" şeklinde konuştu.

  Başkanlığın ve Diyanet Vakfı'nın binin üzerinde eser yayınladığını bildiren Bardakoğlu, bu kitaplardan ve DİB'in internet sayfasında yeralan eserlerin herhangi birinden bir cümleyi, bir kelimeyi bağlamından kopararak tartışmaya açmayı doğru bulmadığını söyledi.

  kaynak

 2. #2
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Dini Konular Siyasete Basamak Olmamalı

  Allah'la,dinle insanları kandıranların vay haline! Paylaşım için tşk.

Benzer Konular

 1. Dini siyasete alet ederek oy toplamak günah değilmi?
  elosia Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-02-2010, 12:51 AM
 2. Pi sayısında rekor basamak değerine ulaşıldı
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 08-01-2010, 01:12 PM
 3. Dini siyasete alet edenler vatan hainimidir?
  SAHARAY Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 07-02-2009, 01:44 PM
 4. Dini Konular Sohbet Tartışma Bölümü
  SAHARAY Tarafından Duyurular-SSS Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-10-2008, 03:19 PM
 5. Bu Kez Bir Rüya Olmamalı
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2008, 01:30 PM
Yukarı Çık