Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Diyanet'e Göre Flört de Büyük Günah

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde flörtün de zina olduğu savunuldu. Diyanete göre kadının yabancı bir erkekle yalnız kalması günah. Başkası için koku sürmek ise edepsizlik.

  Diyanet İşleri Başkanlığı, Kuran’da zina ve fuhuşun büyük günahlar arasında sayıldığını hatırlatarak flörtün de ‘zina’ olduğunu savundu.

  Bir kadının yabancı bir erkekle baş başa kalmasının ‘tahrik edici’ olduğu ve zinaya yol açabileceği uyarısında bulunan Diyanet, Hz. Peygamber’in kadınların kendi evleri dışında, başkalarına hissettirecek derecede koku sürmelerini hoş karşılamadığını ve bunu ‘edep dışı bir davranış’ olarak değerlendirdiğini belirtti.

  Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesindeki cinsel hayat ve yasaklarla ilgili yazıda özetle şöyle deniyor:

  Dil, ağız, göz zinası

  “Kur’an’da zina ve fuhuş büyük günahlar arasında sayıldığı, zinanın dünyevi ve uh- revi cezasından söz edildiği gibi, erkek ve kadınların gözlerini haramdan korumaları, avdet yerlerini örtmeleri emredilmiş, böylece zinaya giden yolun bir yönüyle kapanmış olacağına işaret edilmiştir. Bir hadiste Hz. Peygamber dil, ağız, el, ayak, göz gibi organların zinasından söz ederek zinaya zemin hazırlayıcı her türlü gayrimeşru ilişkinin, flört ve beraberliğin de bu nevi zina olduğunu belirtmiş, bunlardan da sakındırmıştır. Çünkü iffet ve namus bir bütün olup, o ancak onu lekeleyecek her türlü kötülük ve yanlışlıktan uzak kalınarak korunabilir.”

  ‘Cinsi uyarıcı’

  “Erkek ve kadın bir diğeri için cinsi uyarıcıdır. Bu sebeple yabancı (aralarında evlilik bağı veya devamlı evlenme engeli bulunmayan) erkek ve kadınların birbirlerine karşı mesafeli davranmaları gereklidir. Yine, yabancı bir kadının yabancı erkekle baş başa kalması da doğurabileceği sakıncalı sonuçlar dolayısıyla yasaklanmıştır. Hadislerde, aralarında nikâh bağı veya devamlı evlenme engeli bulunmayan bir erkek ile bir kadının, başkalarının görüşüne açık olmayan kapalı bir mekânda baş başa kalmaları yasaklanmıştır.

  Bir hadiste Hz. Peygamber ‘Kim Allah’a ve ahiret gününe iman ediyorsa, yanında mahremi olmayan bir kadınla yalnız kalmasın; çünkü böyle bir durumda üçüncüleri şeytandır’ buyurmuştur. Böyle bir durum karşı cins için tahrik edicidir, zinaya veya dedikoduya ve tarafların iffetlerinin zedelenmesine yol açabilir.”

  ‘Namus lekesi’

  “Kötülüğün önlenmesi kadar ona giden yolların kapatılması da önemlidir. Öte yandan iffet ve namus lekelendiğinde geri dönüşü ve telafisi olmayan bir zarar ortaya çıkmış ve temel bir kişilik hakkı ihlal edilmiş olur. Bu sebeple anılan muhtemel olumsuz sonuçları önlemek gayesiyle kadının yabancı bir erkekle kapalı mekânda baş başa kalması, yanında mahremi bulunmadan yolculuk etmesi uygun görülmemiştir. ‘

  Koku sürmede edepsizlik

  Cinsi uyarıcılık özelliği bakımından kadınların durumu çok daha fazla hassasiyet gösterir. Bunun için, kadınların daha da dikkatli davranmaları istenmiştir. Yabancı erkeklerle konuşurken kadınların, kalpte şüphe uyandırmayacak ve karşısındaki kişiyi yanlış anlamaya süreklemeyecek tarzda ciddi ve ağır başlı olarak konuşmaları, süs ve endamlarını yabancılara göstermemeleri, sokağa çıktıklarında güzelce örtünmeleri bu gayeye matuf emirlerdir. Hz. Peygamber, kadınların kendi evleri dışında, başkalarına hissettirecek derecede koku sürünerek dolaşmalarını hoş karşılamamış ve bunu edep dışı bir davranış olarak değerlendirmiştir.”

  Diyanet topu yayıncıya atmıştı

  Diyanet Vakfı’nın geçen eylül ayında Kocatepe Camii avlusunda düzenlediği kitap fuarında satılan bazı kitaplarda tokalaşmanın zinaya, karma eğitimin ve flörtün insanları ‘cinsi sapmalara’ götürdüğü anlatılıyordu. Haberlerin ardından açıklama yapan Diyanet, kitapların sorumluluğunun yayınevlerine ait olduğunu vurgulamıştı.

  (Radikal)

 2. #2
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Diyanet Sonunda Konuştu: Flört sadece günahmış!

  İnternet sitesinde flörtün zina, parfüm sürmenin edep dışı olduğunu yazan Diyanet'in başı Bardakoğlu sonunda sessizliğini bozdu: Flört zina değil ama günah

  ANKARA - Diyanet İşleri Başkanlığı, sitesinde yeralan ve Radikal'in 27 Mayıs'ta manşetten duyurduğu flörtün "zina", parfüm sürmenin "edep dışı" olduğu yönündeki görüşleri savundu. İngiliz The Guardian gazetesinin de İslam'ın "ılımlı bir yorumu"nu teşvik etmekle bilinen Diyanet'in "ateş altında" olduğu yorumunu ile okurlarına duyurduğu konu hakkında konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu, "Diyanet'ten hiç kimse evli olmayan kişilerin İslam'ın koyduğu bu yasaklara aykırı olarak bir arada olmasını (cinsel birlikteliği kastediyor) zina ile eşit görme hakkına sahip değildir. Elbette zina değildir. Ama bunun dinen serbest olduğunu da söyleyemeyiz" dedi.

  İl Müftüleri Semineri Sonuç Bildirgesini açıklayan Bardakoğlu, Radikal'de 25 Mayıs'ta çıkan Şerif Mardin'in mahalle baskısı ile ilgili konuşmasına ve 27 Mayıs'ta yayınlanan "Flört de zinaymış" haberlerine yanıt verdi.  İmam ve doktor eşit

  Bardakoğlu şunları söyledi: "Varlığımızın devamı ve cumhuriyetimizin bekası için milletimizin millet yapan değerler ve ortak mutabakatlar ne kadar önemli ise bunları sağlayan, topluma aşılayan öğretmen, imam, doktor gibi meslek grupları da eşit derecede önemli ve değerledir. Bunları birbirine karşı meslek grupları gibi gösterilmesi doğru değildir. Bunların her birinin de hem cumhuriyetimizin ortak değerleri ile hem toplumumuzun duyarlılıkları ile uyum içinde çalışması birliğimizi ve huzurumuzu artıracaktır. Böyle olduğu için biz hiçbir mesleği diğerinden daha önde ve daha geride görmüyor hepsinin ahenk içinde bir arada alternatif olarak değil, birbirinin desteği olarak çalışmasını fevkalede önemli görüyoruz."


  Ölçüyü kaçırmak günah

  Başkanlığın bini aşkın kitabından veya web sayfasından bir cümleyi 'bağlamından kopararak' tartışmaya açılmaması gerektiğini savunan Bardakoğlu, "20 yıldır meydanda olan kitaplardan bazı cümleleri günümüzün sorunlarına verilmiş fetva gibi yansıtmak doğru değildir. Bunların hiçbiri fetva değildir" dedi. Bardakoğlu şöyle devam etti:"Son günlerde sıkça konuşulan, manşetlere taşınan bir konu var; Evlilik dışı ilişki dinen günah mıdır? Evet. Ama bu insanların konuşması, görüşmesi, arkadaş olmasının günah olduğu anl***** gelmez. Dinimiz evlenme öncesi tarafların görüşmesini teşvik etmiş, görücü usulünü teşvik etmemiştir. Genç erkeklerin ve kızların görüşmesini arkadaş olmasını nasıl uygunsuz görebiliriz. Ama hadislerde yasaklanan, birbiri ile evli olmayan insanların İslam'ın koyduğu ölçülerin dışına taşarak İslam'ın koyduğu yasakları ihlal ederek beraber olmalarıdır.


  Anlatım üslubu

  Hadis kaynaklarında bu gözün, elin zinası olarak adlandırılır. Ancak bu bir anlatım üslubudur. Hiçbir İslam alimi bu ifadeleri hakikat olarak algılamamıştır. Herkes bilir ki bu bir mecazdır. Olayın uygunsuz ve günah olduğunu anlatma üslubudur. Diyanet'ten hiç kimse evli olmayan kişilerin İslam'ın koyduğu bu yasaklara aykırı olarak bir arada olmasını zina ile eşit görme hakkına sahip değildir. Elbette zina değildir. Ama bunun dinen serbest olduğunu da söyleyemeyiz.


  Yorumlar değişebilir

  Rivayetleri kitaplarımıza alırız, bunlara yorumlar yaparız. Kuran'ı Kerim'in söyledikleri Peygamber Efendimizin anlattıkları bizim için esastır. Ancak yapılan yorumların hiçbirisi din değildir. Bunların herbiri çağa göre değişiklik kayderder. Yorumlar değişebilir. Yorumlarda sertlikler, aşırılıklar yanlışlar varsa düzeltilir veya daha iyi ifade edilir. Ama ayetleri ve hadisleri düzeltmek gibi bir cüretimiz asla olamaz.


  Kadını korumak için

  Kadınların yanlarında yakınları olmadan, toplum açısından tereddüdü doğuracak şekilde erkeklere uzun süre ve kapalı kapılar arkasında kalmasını da kadının haklarını korumak açısından Peygamber efendimiz doğru bulmamıştır. İslam bilginleri bu tür sakıncaların olmadığı, kadın ve erkek hakkında tereddünün ortaya çıkmayacağı ortamlarda zaten bu sakınca olmaz.


  Zina ile eş değil

  Bazı hadislerde evli olmayan kişilerin dinin koyduğu sınırların dışında taşan, yasakları ihlal eden beraberliklerinin günah olduğu söylenmektedir. Hatta bazı hadislerde bu bir nevi zina olarak adlandırılmıştır. Ama hiç bir İslam bilgini bu hadisi hakikat anl***** anlamamış ve bunu zina ile eş olarak görmemiştir. Çünkü bu peygamber efendimizin bazı günahları anlatma üslubu ve mecaz üslubudur."
  (Radikal)

Benzer Konular

 1. Büyük Günahlar (72 Büyük Günah)
  ashenarşi Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2011, 09:40 AM
 2. Yorum: 3
  Son mesaj: 13-05-2010, 09:47 AM
 3. Flört
  bziya Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 31-12-2009, 02:11 AM
 4. İnsanı helak eden 76 büyük günah!
  YukseLL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-08-2009, 10:50 PM
 5. İslam'da büyük günah işleyenin durumu
  dogangunes Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 20-09-2008, 01:13 AM
Yukarı Çık