Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Ahirete giden gelen var mı?

Din ve İnanç Kategorisi islam (Müslümanlık) Forumunda Ahirete giden gelen var mı? Konusununun içerigi kısaca ->> Ahirete giden gelen var mı? -------------------------------------------------------------------------------- Günlük hayatımızda, ahiretin varlığı hakkında derinliğine nüfuz edilmeyince zorlandığımız sorularla karşılaşırız. Bunlar "Görmediğime inanmam" ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Mesaj
  40
  Rep Gücü
  459

  Ahirete giden gelen var mı?

  Ahirete giden gelen var mı?

  --------------------------------------------------------------------------------

  Günlük hayatımızda, ahiretin varlığı hakkında derinliğine nüfuz edilmeyince zorlandığımız sorularla karşılaşırız. Bunlar "Görmediğime inanmam" safsatasının arkasına sığınan materyalistlerin bir iman vadisini daha inkar için kullandıkları, devrini çoktan kapamış hezeyanlardır.

  Evet, insan akıl ve mantığının bir hadiseyi halihazır için kabullenip de onu istikbal için inkar etmesinden daha korkunç bir tezat düşünülemez. Yani aslında ahiretin varlığına delil olarak içinde yaşadığımız hayat kafidir. İkinci bir hayatın varlığını inkar edenler, içinde yaşadıkları hayatı inkar edebilirler mi? Edemezler.

  Çünkü; bir kumandanın hiç yoktan bir orduyu toplayıp emri altına alması mı daha kolaydır, yoksa vazifesini öğrenmiş birbiriyle tanışmış ve istirahat için dağılmış bir orduyu teşkil eden askerleri tekrar boru sesiyle bir araya getirmesi mi daha kolaydır? Hangisi? Elbette ikincisi. Bu misal gibi, Rabbimiz bizi yokluk karanlıklarından çıkarıp pırıl pırıl bir alemde hayat dediğimiz nimeti vermiş olduğuna göre, ölünce aynı işin bir kere daha tekrarlanması nasıl imkansız olabilir. Üstelik birincisine göre daha kolay değil midir?

  Hem bir yerden veya bir şeyden haber vermek için o yere gitmek veya o şeyi mutlaka gözümüzle görmek mi gerekir? Astronomi ilmi bize yıldızlardan, galaksilerden, bahsetmektedir. Uzayda hala ışığı bize ulaşamayan nice yıldızlar vardır. Peki buralara kim gidip kim gelmiştir?

  Bu konu ile alakalı olarak Bediüzzaman Hazretleri "Perde-i gayb içindeki alem-i ahirete ait menzilleri dünya gözümüzle görmek ve göstermek için, ya kainatı küçültüp iki vilayet derecesine getirmeli, veyahut gözümüzü büyütüp yıldızlar gibi gözlerimiz olmalı ki, yerlerini görüp, tayin edelim. Ahiret alemine ait menziller bu dünyevi gözümüzle görülmez" der.

  Bu dünyanın ölçülerine göre çalışan insan aklı, her ne kadar mahiyet ve ölçüleri başka olan bir alemi hakkiyle idrakten aciz ise de, varlığı hakkında hadsiz deliller olup ispat edildiği için ahireti mümkün görmektedir. Aklen mümkün olan bir şeyin varlığı da haber yoluyla tahakkuk eder. Bütün peygamberler ve kitaplar ahiretin varlığını haber vermiş ve insanın öldükten sonra tekrar dirilerek, bu dünya hayatında yaptıklarından hesaba çekileceğini ihbar etmişlerdir. Hele mukaddes kitabımızda da ahiret hayatı, dünya hayatından bazı misaller, bir takım teşbihler getirilerek en mükemmel bir tarzda anlatılmıştır. Bu da ahiretin, Cennet ve Cehennem menzillerinin dünyaya benzediğinden değil, başka türlü tam manasıyla bu hakikati anlamamız mümkün olmadığındandır.

  Üstelik Efendimiz (s.a.v.) de, Miraç Gecesi'nde gidip görmüş ve gelip haber vermiştir. Şimdi varlığı hakkında bu kadar sağlam deliller sıraladıktan sonra inkar edenlere soruyoruz. Siz nereye gidip baktınız da göremediğinizden dolayı yokluğuna hükmediyorsunuz? Deliliniz nedir? Madem inkar ediyorsunuz, inkarınıza delil getirmek mecburiyetindesiniz. Yok, yok demek neyi halleder?

  İzah ve ispat edenlerin ciltler dolusu bilgiler verip şüpheleri defettikleri bir davanın, güneş gibi açık bir hakikatin karşısında inkar ile gözlerini kapayanlar ancak kendilerine gündüzü gece yaparlar.

 2. #2
  blueice
  Misafir..

  Cevap: Ahirete giden gelen var mı?

  teşekkürler gülsu emeğine sağlık

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye Mevt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Nerden
  izmir
  Mesaj
  846
  Rep Gücü
  228

  Cevap: Ahirete giden gelen var mı?

  islamiyet mantık dini değildir selim olan akla uygundur
  bu tarz yok yok diyiciler mantıklarına sığdıramadıkları için yok saymışlar
  burada hata mantığın herşeyi kavrayabilme yeteneğine inanılması
  ancak mantık islamiyet dininin büyük bir kısmını idrak edemez
  çünkü mantık yetersiz kalır zira hayalen tahayyül bile edemediğiniz şeyi nasıl mantığınıza sığdırırsınız
  mesela siz ahirette hayatın hiç bitmeyeceğinin sonsuz sınırsız bir zamanı yaşayacağınızı düşünürken mantığınız aklınız bir boşluğa düşmüyormu
  işte bu hayalinde bile canlandıramadığın gerçeği mantık tabikide idrak edemez ama bu gerçeği inkar seviyesine taşımamalı insanları.

  not: sayın gülsu hanım açtığınız konunun altına başka bir kaynaktan alıntı yaptıysanız alıntı yaptığınız kişinin ismini isim yoksa linkini linkte yoksa sadece alıntı ibaresini yazınız lütfen
  yada kendiniz yazdıysanız kendi isminizi yazınız mesela bu yazı sizinse altına gülsu yazmalısınız bence

Benzer Konular

 1. Darbeye giden yol
  bursali68 Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 12-09-2011, 01:29 PM
 2. Dalıp giden
  mopsy Tarafından Ruh Sağlığı (Psikoloji) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-05-2010, 02:28 PM
 3. Ahirete götürebildiğimiz nedir?
  nefisetülilm Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-12-2009, 05:33 PM
 4. Giden Kaybeder
  D€NiZ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 28-01-2009, 02:52 AM
 5. Ava Giden Avlanır
  Gül@y Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-05-2007, 04:38 PM
Yukarı Çık