Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1
 1. #1
  Acemi Üye Mehdikonya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  Konya
  Yaş
  34
  Mesaj
  127
  Rep Gücü
  98

  rose 1-Tasavvuf ve Tevbe

  Akili bir zat ata binmisti. Uyumakta olan adamin agzina yilan aktigini gördü. Yilani ürkütüp kacirayim diye atini sürdü ama yılan adamin agzindan iceri girmisti...


  Akılı süvari ,yapılacak tek işin, yutana hissettirmeden yılanı cıkarmak oldugunu bildi.Hemen atini sürdü,kamcısını uyuyan adama öylebir şiddetle vurdu ki, ilk vuruşta uyandirdi. Bir-iki daha vurdu. Adam kacarak bir agacin altına koştu.

  Agacın altında dökülmüş taze ve cürük elmalar vardı. Süvari bir kamcı daha vurunca adam elma agacına kactı.Süvari "cürük elmaları ye!" diyerek vurmaya devam etti.
  Dehşet ve korkuya kapılan adam cürük elmaları o kadar yedi ki, cıkaracak gibi oldu. Elmaları yiyen bagırdı," ey emir, ben sana ne yaptım ki bana kahredersin? şurada ne güzel uyuyordum.

  şiddetli kırbacları ve cürük elmaları yemem revamıdır? Eger benim hayatımda, senin bana bir adavetin varsa,Öldürde kurtulayım. Bukadar zulum olmazki ....
  Seni gördügüm saat ne kadar ugursuz bir zamanmış senin yüzünü görmeyene ne mutlu."Sözleri bitmeden kamcıyı öyle şiddetle yedi ki,yeniden koşmaya ve elmaları yemeye başladı.Süvari, rüzgar gibi ,adamın pesini bırakmadı, akıllı süvari adamı gece vaktine kadar koşturdu. Vaktaki çürük elmalar sıcak havada şiddetli koşma sonucu, midenin icinde calkalana calkalana şurup haline geldi derken kustu ve kapkara yılanı da hortum gibi cıkardı.

  Adam hayretle bır yılana baktı,birde süvariye. Yılanın kendinden cıktıgını görünce süvarinin atının önünde secdeye kapanır gibi yere kapandı.O cirkin, kara yılanın muhakkak ölümüne sebep olacagını bildiginden, kırbacların acısı gecti, koşmanın yorgunlugu da bitti.

  Şimdi ne yapması lazım? "Seni gördügüm saat ne kadar ugursuz bir zamanmış.Senin yüzünü görmeyene ne mutlu" diyen adam şimdi ne yapacak? "Sen hakikaten cebrail(a.s) mısın,bana yetiştin.

  Sen Hüda-iTeala ``nın velisimisin ki Hızır (a.s) gibi yetiştin.
  Sen, ben uyurken yılanın agzıma girdigini ne bildin? Cıkarmanın usulünü nasıl bildin ?Seni gördügüm an hayatımın en mübarek saatiymiş." diyerek pişmanlıgını dile getirdi. Hazret-i Mevlana buyuruyorki:

  " Eşek ,eşekliginden kacar, sahibi kurt,kuş yemesin diye merhametinden onu yakalamak icin koşar". Bu koşma,ziyandan koruma ve kurtarmak icindir.
  Hastalık artınca doktor ameliyat eder. Ameliyat cirkin bir şeydir. Insanın vücudunu kesip bicerler.Doktora:"zalimsin" diyemeyiz.
  Doktor: "Sen ameliyat olmasaydın ölürdün." der.

  Ozaman ,o doktora yüzlerce bıcak helel olsun deriz. Bunu gibi , agzından yılan cıkan adam pişmanlık icine girdi ve özür diledi:" Ey efendi,ey şeyhin şah, önceki kötü sözleri cehaletim söyletti." dedi .Bizlere düsende budur. Pişmanlık icinde olup ALLAH `dan özür dilemeliyiz. buna tövbe ,istigfar denir.
  Konu Mehdikonya tarafından (21-05-2008 Saat 09:01 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Son Tevbe faydasiz
  mopsy Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-05-2010, 01:36 PM
 2. Tarikatlarda tevbe ....
  Ammar Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 25-03-2010, 02:30 PM
 3. Tevbe ve istiğfar
  Venhar Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-10-2009, 09:59 PM
 4. istiğfar, tevbe duâları
  Nil@y Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-02-2007, 10:04 AM
 5. Öyle Bir Tevbe Yaptı ki...
  girdapsedef Tarafından Dini Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 30-01-2007, 07:11 PM
Yukarı Çık