Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Ölümden sonra sevabı devam eden ameller

Din ve İnanç Kategorisinde ve islam (Müslümanlık) Forumunda Bulunan Ölümden sonra sevabı devam eden ameller Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Ebu Hureyre (ra) rivayete göre Resulullah (sav) şöyle buyurdu: İnsan öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı ondan kesilir, (amel defteri kapanır) ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye memedi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2007
  Mesaj
  139
  Rep Gücü
  32

  Ölümden sonra sevabı devam eden ameller

  Ebu Hureyre (ra) rivayete göre Resulullah (sav) şöyle buyurdu: İnsan öldüğü zaman, bütün amellerinin sevabı ondan kesilir, (amel defteri kapanır) sadece üç şey müstesna, (Onun sevabı öldükten sonra da devam eder).

  Sadaka-i cariye yani hayrı devam eden iyilikler

  İstifade edilen ilim

  Kendisine dua eden salih, hayırlı evlat

  Ölüm, sadece hayatın ve sorumlulukların değil, aynı zamanda bütün amellerin de sonudur. Ölümle birlikte insanın amel defteri kapanır ve artık oraya sevap yazılamaz. Hadisimizde bu genel hükmün üç istisnası olduğu bildirilmektedir.

  Bu üç amelden herhangi birini veya hepsini gerçekleştirmiş olan kimsenin amel defterine onlardan yararlanıldığı sürece sevap yazılır. Bu demektir ki, bir çok şeyin sonu gibi gözüken ölüm, bu üç noktada son değildir. O halde öldükten sonra da yaşamak isteyenler, bu üç yoldan birini elde etmeye çalışmalıdır.

  1- Sadaka-i cariye yani hayrı devam eden iyilikler.
  Bilindiği gibi sadaka-i cariye, herkesin faydalanacağı süreklilik arzeden hayırlar için kullanılan genel bir tabirdir. Buna “kurumlaşmış hayırlar” da demek mümkündür. Cami ve mescidler,okullar, yollar ve köprüler, çeşmeler ve sebiller, hanlar ve hamamlar, her çeşit hayır vakıfları bunun örneğidir. Bunları yapanların, yapımına vesile olanların katkı sağlayanların amel defteri kapanmaz ve sevabı sürekli olur.

  2- İstifade edilen ilim.
  Sevabı devamlı olan ikinci salih amel, kendisinden insanların sürekli faydalandığı ilimdir. İnsanın öğrendiği ilmi, elde ettiği bilgiyi başkalarına öğretmesi en büyük hayırlardan biridir. Bunun çeşitli yolları ve şekilleri vardır. Talebe yetiştirmek kendi ilmini ve bilgisini onlara öğretmek en önemlisidir. Bunun yanında kitap yazmak ve yayınlamak günümüzün modern imkanlarından faydalanarak disketlere kasete ve filme almak, onların muhafaza edildiği ilmi araştırma merkezleri kurmak, konferanslar ve seminerler vermek, kısaca ilmini ve bilgisini kendisinden sonraki nesillere bir şekilde aktarmak, kişinin amel defterinin kapanmamasına ve sevabının devamlı olmasına vesile teşkil eder. Tabii ki bu ilim ve bilgilerin faydalı ve hayırlı olması önemli bir şarttır. Çünkü zararlı bilgiler zararlı insanlardan daha kalıcıdır. Zira insan ölür gider, fakat zararlı fikirler devam eder. Bunun da sahibi için sürekli bir vebal olacağı açıktır.

  3- Kendisine dua eden salih, hayırlı evlat.
  Kişinin ölümünden sonra sevabını devamlı kılacak olan üçüncü amel, arkasında kendisine dua edecek salih evlat bırakmaktır. Kendisini dünyaya getirip yetiştiren anne ve babasına dua eden, onları hayırla anan ve anılmalarına vesile olan, olumlu işler yapan çocuğun yaptıklarından onu yetiştirenler istifade ederler.
  Konu memedi tarafından (08-04-2008 Saat 02:55 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: Ölümden sonra sevabı devam eden ameller

  teşekkürler dostum sayende öğrenmiş olduk

  iyi forumlar

Benzer Konular

 1. Ölümden Sonra Yaşam
  mopsy Tarafından Felsefe Forum'u Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-10-2011, 11:23 PM
 2. Ölümden sonra bilinç varlığını sürdüyor mu?
  YukseLL Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-11-2009, 02:03 PM
 3. Ölümden sonra hayat..
  Venhar Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-04-2008, 06:23 PM
 4. Ölümden sonra deneyler
  orkuorkun Tarafından Biyoloji Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-02-2008, 02:45 AM
 5. Ölümden sonra dirilme bilimdalı
  YukseLL Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2008, 11:31 AM
Yukarı Çık