2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 15 Toplam: 15
 1. #11
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nerden
  İNGİLTERE / İSTANBUL
  Mesaj
  51
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  367
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

  Allahü teâlânın emirlerini yapmamak kalbin bozuk olmasındandır. Kalbin bozuk olması, dine tam inanmamaktır. İmanın alameti, dinin bütün emirlerini seve seve yapmaktır. [Namaz kılmayanın ve dinin herhangi bir hükmüne uymayıp günah işleyenin, (Benim kalbim temiz, sen kalbe bak) demesinin ne kadar cahilce bir söz olduğu buradan da anlaşılır.]

  Kalb, sevgi yeridir. Sevgi bulunmayan Kalb ölmüş demektir. Kalbde, ya dünya sevgisi veya Allah sevgisi bulunur. Allah’ı anarak, ibadet yaparak, kalbden dünya sevgisi çıkarılınca, kalb temiz olur. Bu temiz kalbe, Allah sevgisi, kendiliğinden dolar. Günah işleyince, kalb kararır, hastalanır, dünya sevgisi yerleşir ve Allah sevgisi gider. Kalbin bu hali, bir şişeye benzer. Su doldurunca, havası çıkar. Suyu boşaltınca, hava kendiliğinden dolar. Bir bardaktaki hava çıkmadıkça içine su girmez. İçine su koyunca da, bu suyu çıkarmadan başka şey koyulmaz. Kalb de bardak gibidir. Kalbi Allah sevgisiyle doldurmak için, başka her şeyi temizlemek lazımdır. Bir kalbde iki veya daha fazla sevgi bulunamaz. Kur’an-ı kerimde, (Allah, insanın içinde iki kalb yaratmamıştır) buyuruluyor. (Ahzab 4)


  Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Bir kimse, günah işlediği zaman kalbinde siyah bir nokta hâsıl olur. Eğer tevbe ederse, o leke silinir. Tevbe etmeyip tekrar günah işlerse, o leke büyür ve kalbin tamamını kaplar, kalb, kapkara olur.) [Harâiti]

  Demekki açık gezen bir bayan tövbe edip dine uygun bir şekilde kapanmadıkça bu günahı işlemeye devam ettikçe kalbi karardıkça kararır.Böylelerinin kalbim temiz demesi nefslerinin kandırmasından ibaret olup boş ve samimiyetsiz bir sözdür.


  Namaz kılmayan ve kendisine farz olan diğer ibadetleri yapmayan kimsenin kalbi temiz olmaz. Günah işleyenlerin kalbi temiz olmaz. Günah kalbi karartır. Zaten namaz kılmamak en büyük günahlardan biridir. Hatta namaz kılmayana kâfir diyen âlimler bile olmuştur. Namaz kılmayanın, içki içenin kalbi çok kararmış demektir. Her türlü rezaleti işleyip de, sen kalbe bak demek, dinsizlerin veya din cahillerinin sözüdür. Allahü teâlâ ve Peygamber efendimiz, namaz kılmayanın ve içki içenin ( günah işleyenin ) kalbi temiz olmaz buyururken, bazı cahiller , böyle söylemekle Allah’ı ve Resulullahı yalancı çıkarmaya çalışıyor.
  Ellerinize sağlık , ecriniz bol ve daim olsun.Doğrusu budur.

 2. #12
  bursali68
  Misafir..
  Konudaki mektubu yazan arkadaşımızın dediklerine bakınca aslında çok fazla bir yoruma dahi gerek yok.İncileri döktürmüş çünkü ;

  " Muhterem Başörtülü Hanımefendi Kardeşlerim,"
  Aslında yazı başlığında hitab edilenler Başörtülü Hanımefendiler,başörtüsüzler değil...

  " Başörtüsü ve örtünme emri, farz olduğu "müslümanlar" tarafından kesin olarak bilinen bir emirdir;"...
  Bu arkadaşımız " başınızı veya saçınızı örtün/örtünüz " emrini Kur'an ayetlerinden bir kez gösterse de bizler de öğrensek....


  " Son senelerdeki başörtüsü tartışmaları, bazı bilgisiz veya kötü niyetli kişilerin yanlış veya kasıtlı yorumları halkımızdan bazı kesimleri yanıltma ve sanki İslam`da örtünme emri yokmuş gibi bir hava estirme amacı gütmektedir..."
  Ayrıca da arkadaşımız " fetva makamı " gibi duruyor,tesbiti yapmış.Demekki " bir bilen " miş bu arkadaşımız...

  " işte örtüye uzanan bir düşman eli sebebiyle..."
  Yine bu arkadaşımız durup duruken Türkler'e düşmanların saldırmasının başlıca ve yegane sebebinin " başörtüsü " olduğunu sanıyor galiba.Oysaki Osmanlı 1.dünya savaşında Almanlar'ın oyununa gelip bir nevi " bir koyup üç alma " derdinde olmasaydı durum çok farklı olabilir ve toprakların işgali gerçekleşmez veya bu kadar ağır yara almazdı.Ayrıca o kadar iyi savundu da ne diye tüm toprakları kaybetti.Konu başörtüsüne indirgenecek basitlikte değil ama maalesef sn.arkadaşımız takmış başörtüye bir kere,elden ne gelir.

  Ayrıca 1 AYET 6 HADİS...bir tane daha.

  " Değerli Başörtülü Hanım Kardeşlerim,..."
  Yine hitab Başörtülü Hanımefendilere,yani ;

  1-Kur'an'da başınızı örtün emrinin " olduğuna " inananlar,
  2-Kur'an'da başınızı örtün emrinin " olmadığına " inananlar

  diye iki seçenek olduğuna göre 2.seçenekte olanları değil,1.seçenekte olanları ilgilendiren bir yazıdır.Fazla bile üstünde durduk...

  Sağlıcakla kalınız.

 3. #13
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930
  Vay be.... güzel gidiyordu.. tenefüs zili çaldı sanırım... Ah be.. Eline kalemi alan vaaz veriyor.. Klavye başına geçen klavye delikanlılığına soyunuyor... Ellerine sağlık bu yazıyı yazanın diyeceğim ama diyemiyorum. zira konunun muhatabı başörtülü müslüman hanımlar... Ben başörtülü değilim şimdi müslüman mı değilim...


  Neler oluyor bu insanların zihnine.. Ne içip bulandırıyorlar akıllarını... Ayırım ayırım ayırım...

  Birde diyorlar ki türbanlı istenmiyor... Bunlar kendilerini bizden soyutluyor yahu...

 4. #14
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913
  Bir kalbde iki veya daha fazla sevgi bulunamaz.

  Madem ki bir kalbe daha fazla sevgi sığmazsa
  o zaman resulizişanın ve ashabının sevgisi neden var
  Artı meleklerin diğer peygamberlerin
  anne ve babalarımızın evlatlarımızın
  vatanımızın bayrağımıızn
  bunlarıda sevmemizi yaradan emretmemişmi ?

  Sn bziya
  siz merak etmeyin rabbim öyle bir kalp yaratmış ki tüm bu sevgileri içinde barındırıyor
  elhamdülillah

 5. #15
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı MEKSELİNA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Madem ki bir kalbe daha fazla sevgi sığmazsa
  o zaman resulizişanın ve ashabının sevgisi neden var
  Artı meleklerin diğer peygamberlerin
  anne ve babalarımızın evlatlarımızın
  vatanımızın bayrağımıızn
  bunlarıda sevmemizi yaradan emretmemişmi ?

  Sn bziya
  siz merak etmeyin rabbim öyle bir kalp yaratmış ki tüm bu sevgileri içinde barındırıyor
  elhamdülillah
  Sevgili Mekselina ;

  Sevginin en kıdemlisi , en üst makamı Allahü Teala'yı sevmektir.Sonra O Sultan sevildiği için O'nun sevdikleri de elbette sevilir.Bu sevgi yani Allahü Teala'nın razı olduğu ve emrettiği sevgi hep O'na duyulan sevgiden doğmaktadır.Yani aynı sevgidir , başka bir sevgi , ayrı bir sevgi değildir.Yani Allahü Teala'ya duyulan sevginin kollarıdır.Bu sevgisinde samimi olan , O'nun sevgili görüp , sevimli görüp kullarına emrettiği herşeyi seve seve yapar çünkü sevdiği yüce Sultan ve sevdikleri ( Efendimiz ve Eshabı ) öyle istemektedir.Bir kul sevdiğini söyleyip sevgilisinin dediğini yapmıyorsa bu nasıl sevmek olabilir , bu yalancılık ve iki yüzlülük olur.Sevgiliyi kandırmaya çalışmak olur.

  Âşıkın gönlü bir güzele takılınca,
  rahat eder mi, başkasına kavuşunca?

  Yüz demet fesleğen verseler bir bülbüle,
  koklamaz hiç onu, yine gider bir güle.

  Nilüfer otu, güneşe olunca âşık,
  ondördüncü ayı görmek ister mi artık?

  Ciğeri yanan, arar hep suyun tadını,
  çok şeker verseler de, hiç beğenmez anı.
  Efendimizin ve Eshabının sevgisi , diğer Allahü Teala'nın izin verdiği herşeyin sevgisi Allahü Teala razı olduğu için O Celle Sultanüh " Dostlarımız sevin , düşmanlarıma düşmanlık edin " diye emrettiği için vardır.Hatta O Yüce Yaratıcının sevilmesini emrettiği halde kulun sevmediği birşey varsa o kulun sevgisi samimi olmaz yalancılık olur.

  Kul , evladını Allah rızası için seviyorsa o sevgi gerçek sevgidir.Kendi menfaati benim oğlum yada kızım diye seviyorsa bu sevgi kendini sevdiği için olan sevgidir , nefsini sevmektir.

  Kısacası insanın sevdiği herşey ya kendi nefsi için yada Allah rızası için olur.Biri için seven diğeri için sevmemiş olur.Nefis için seven Allah için sevmemiş olur , bu sevginin olduğu kalpte Allah sevgisi değil nefs sevgisi vardır.

  Nefse duyulan sevgiden hasıl olan sevgiler ile Allah için duyulan sevgileri birbirinden ayıramıyanlar bu hataya düşer.Kendini sevgili ve temiz görür , çünkü nefsi onu kandırmakta aldatmaktadır.Namaz kılmaz , tesettüre riayet etmez , basiret gözünü kör eden nefsi onu kalbim temiz yalanları ile yavaş yavaş felakete sürüklemektedir.

Benzer Konular

 1. Yorum: 3
  Son mesaj: 01-10-2011, 10:47 PM
 2. Lütfen Nur Talebesi Kardeşlerim Cevaplayabilirler mi?
  ahmetsecer Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 05-05-2010, 10:14 PM
 3. Zat-ı Muhterem
  İnci Tarafından Süper Sözlük Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-03-2010, 03:01 AM
 4. Başörtülü kadına saldırdılar
  Kadim Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 19-11-2009, 07:08 PM
 5. Başörtülü kızla aşk yaşanır mı?
  YukseLL Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 106
  Son mesaj: 15-08-2009, 12:53 AM
Yukarı Çık