Bir yerde muska ve benzeri büyü malzemeleri bulduğunuz takdirde ne yapmalısınız? Endişeye mahal var mı? Büyü tesir edebilir mi, bozmak için ne yapmalı?

İlahiyatçı Mehmet Paksu yanıtladı:

Bir insana büyü yapılmışsa nasıl bozulur ve büyüden korunmak için hangi dualar okunmalıdır? Büyünün asıl etkisi, insanın moralini bozması, önünü tıkamasıdır.

İnsanın evinde işyerinde, cebinde çantasında ve yatağında "büyü" parçaları görmesi, onları ciddiye alarak başına gelen her şeyin bundan bilmesi, zaten onun içini kemirmeye yeter de artar bile... Tedbir ve çare olarak yapılacak tek şey vardır. O da "Allah dilemedikçe kimse bana zarar veremez. Rabbim de benim zararıma olan bir şeyi yaratmaz. Şer gibi görünen, zararlı gibi görünen şeylerde bile bir çeşit hayırlı sonuçlar vardır" inancını sağlam tutmak gerekir.

Diğer bir önlem de, Kur'ân'ın öğrettiği ve Peygamberimizin (a.s.m.) tavsiye ettiği gibi, zararlı şeylerin ve zarar vermeye çalışanların şerrinden Allah'a sığınmak, Ona yalvarmak, Ona dua etmek, Ona olan yakınlığımızı arttırmak, Onu her yerde hâzır ve nâzır görerek, huzurunda olduğumuzu fark etmektir.

Bunun yerine inanan bir insanın herhangi bir problemini çözmek için sihirbaza ve büyücüye gitmesine müsaade edilmemiştir. Kâğıt, muska ve büyü yapması yasaklanmıştır.

Bir yerde muska ve benzeri büyü malzemeleri bulunsa ve görülse dahi, her şeyden önce bir endişeye düşmemelidir. Hele hele, her şeyi büyüden bilme gibi bir hataya da kapılmamalıdır.

Çünkü her olayın dizgini ve idaresi Allah'ın elindedir. Bundan dolayı doğrudan doğruya Allah'a sığınmalı ve Ona yönelmelidir. Büyücülere gidip de onlardan bir şey beklemek, bir çareden öte çaresizliktir, dermandan ziyade derdine dert katmaktır. Çünkü işin istismarcısı ve tüccarı olan bu kişiler, insanın moralini bozmaktan başka bir şey yapmazlar.

Varsa bir rahatsızlık veya psikiyatrik bir hal, doktora başvurmalı, tedaviyi ihmal etmemeli; elimizi de devamlı duaya açık tutmalıyız. Peygamberimizin (a.s.m.) uyguladığı ve tavsiye ettiği gibi, Felak ve Nâs sureleriyle birlikte Âyetü'l-Kürsî gibi duaları manevi bir siper ve koruyucu olarak görüp okumalıdır.

mehmetpaksu@gmail.com
(Bugün)