+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN!

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN! Allah, Kitabı Kur’an’da, “din” konusunda tek rehber olduğunu pek çok ayetinde söylüyor. Yani “Rehberliği /

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2016
  Mesaj
  43
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Rep Gücü
  1

  Exclamation Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN!

  Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN!

  Allah, Kitabı Kur’an’da, “din” konusunda tek rehber olduğunu pek çok ayetinde söylüyor. Yani “Rehberliği / kılavuzlamayı Kur’an içinde yer alan Sözlerim olan ayetlerle Ben yaparım!” diyor. İşte bir tanesi:

  (Nisa,175)“Allah’a inanıp, apaçık ışığa / Kitabına / Kur’an’a sımsıkı sarılanları, Kendi rahmetine ve lütfuna kabul edecek, onları dosdoğru bir yola sokarak, Kendisine yöneltecektir.”

  Ayetten, ben şunu anlıyorum. Allah:“sadece, Benim Kitabım Kur’an’la, Benim rehberliğimle, Bana ulaşabilirsiniz!”diyor.

  “Din” konusunda tek otorite olması gereken Allah’ı, neden tek eğitici-öğretici kabul etmiyoruz? Kur’an’ın içeriği konusunda bilgimiz yoksa, din anlattığını iddia eden hocalardan hangisinin doğru söylediğini nasıl bileceğiz? Ortalık dini anlatan hocadan geçilmiyor. Hangi kanalı açsanız, sarığını, cüppesini geçirmiş, sakalını uzatmış ve hoca olduğunu iddia eden ya da prof.ünvanına sahip ama hikaye ve rivayet anlatmaktan öteye gidemeyen birinin din adına konuştuğunu görüyorsunuz. Hemen hemen bir apartmanda bir kadın hoca(?!) kadınları toplayıp, Arapça Kur’an okuyup, arkasından din konusunda ahkâm kesmeye başlıyor. Çoğunun okur-yazarlıkları şüpheli bu din hocası geçinenlerin dinî referansları nedir? Bu yetkiyi onlara kim vermiştir, bilen, soran, sorgulayan yok! “Din” konusunda tek referans kaynağımız KUR’AN olduğuna göre; -bana göre değil, pek çok KUR’AN ayetine göre- bize din anlattığını iddia eden hocalarımız, “Ben bunları anlatıyorum ama siz yine de gidin KUR’AN’ı kendiniz anlayarak okuyun ve Allah ne demek istiyor kendiniz öğrenin!” demiyorlarsa ve hep “bana gelin, ben anlatırım” durumu varsa, sizin özgürce anlama hakkınızı elinizden almış olmuyorlar mı? Eğer sizi başvurduğunuz hoca yönetip, yönlendiriyorsa, o hocaya tâbi olmuyor musunuz?

  (Teğabün,11)“Kim içtenlikle Allah’a inanırsa, Allah onun gönlünü doğruya yöneltir / gönlüne yön gösterir.”

  Allah, Kur’an’ın, (Yunus,99).ayetinde, Peygamberimize: “İsteseydim, inanmalarını Ben sağlardım, hal böyleyken inanmaları için sen mi zorlayacaksın?!”
  Yine Peygamberimize, (Kaf,45).ayette: “Sen Kur’an ile öğüt ver!” der. Yani bizlere şu ilahi mesajı verir. “Bakın Peygamberime bile zorla inandırma hakkı vermiyorum. Siz Kur’an’a çağırın. Gerisini Bana bırakın!”
  Kur’an’ı anlayarak okuma çabası içerisine girdiğinizde, Allah’ın Sözleri ile yani Yaratıcınız ile başbaşasınız! Bu durumda, Kur’an içinde yer alan Allah, Sözleri olan ayetleri ile sizi Kendisi eğitmiş olmaz mı? Diğer hoca kitapları yerine sürekli Kur’an okuduğunuzda zaman içinde Yüce Yaratıcı’nın sizi nasıl eğittiğine şaşar kalırsınız ve kendinizi müthiş özgür hissedersiniz. Hiç kimseye bağlı değilsinizdir. Yalnız ve sadece sizi Yaradan’a bağlılık içine girersiniz.
  Kur’an’ın ana teması: “Allah’a şirk / ortakla ulaşmayın!” Şirk dışında tüm günahları bağışlayacağını söyleyen Yüce Yaratıcı, Kitabında bu konunun önemine binaen, ısrarla nasıl ortak koşulabileceğinin çok ince ayrıntılarını verir. Bizlere ısrarla, “din satıcıları” tarafından Arapça okutulmasının sebebi de budur. Bu çok ince ayrıntıları öğrenmeyelim! “Arapça okuyun, sevap alın, siz anlayamazsınız(!); gelin ben size anlatırım” diyen bütün hocalar, bu işten nemalanmaktadırlar.

  (İbrahim,4)“Biz görevlendirdiğimiz her elçiye, ayetlerimizi, kendi halkının ana diliyle gönderdik ki, halkı elçilerin tebliğ ettikleri ayetlerimizi anlayabilsin.”
  (En’âm,71)“Gerçek yol gösterici Allah’tır / Allah’ın kılavuzluğudur gerçek kılavuzluk.”
  (Nahl,9)“Allah’a düşen yolun doğrusunu göstermektir / size doğru yolu göstermek sadece Allah’a aittir.”

  Allah'ın elçisi olan Peygamberimize rehberlik eden Kim? Şüphesiz Allah olduğuna göre, bize de rehberlik edecek olan; Peygamberimize de olduğu gibi Kur'an'da ki Allah'ın Sözleri olan Ayetler! Yani Allah!
  Bunu nasıl yapacak? Peygamberimize Kur'an ile nasıl rehberlik ettiyse, bize de öyle yani sadece KUR'AN ile! Peygamberimiz yaşamıyor ki, bize rehberlik edebilsin! Yaşadığı dönemde evet Allah ile irtibat halinde olduğu için ve Allah'ın Söylediklerini ileten, anlatan, öğreten sıfatıyla Peygamberimiz rehberdi. Ama artık maalesef yaşamıyor ya da biz Peygamberimizin yaşadığı dönemde değiliz ve üstelik Peygamberimiz ölümsüz de değil. Ölümsüz olan sadece, yalnızca ALLAH! Yaşayan da, yaşam içinde olan da KUR'AN! Kur'an'ın yaşayan ve yaşam içinde, yaşam için olduğunu anlayabilmemiz için onu sürekli okuyup, anlamaya çalışmalıyız. "Allah ne demek istiyor, bizlere neler söylüyor?" tefekkürü ve özgürlüğü içinde olmalıyız. Peygamberimizin de, rehberi de, referansı da KUR'AN'dı.

  (A’raf,158)“Muhammed Peygamber de Allah’a ve buyruklarına / Allah’ın Sözlerine inanmaktadır.”
  (En’âm,19)“Ey Peygamber! De ki: “Sizi ve tüm insanlığı uyarmak için bana bu Kur’an verildi / Vahyolundu / bu Kur’an, sizi ve ulaşabildiği herkesi uyandırmak için Vahyolundu.”

  "Yaşarken; referansımız da, rehberimiz de KUR'AN olmak zorunda! Hepimiz, Allah’ın huzuruna çıkacağız. Seçim sizin!

  (Furkan,30)“Kıyamet günü, elçi: ‘Ey Rabbim, halkım Kur’an’ı terk etti / Kur’an’ı umursamadı’ diye şikayet edecek.”
  (Zuhruf,44)“Bu Kitap’tan sorumlu tutulacaksınız / sorgulanacaksınız/ hesaba çekileceksiniz, kesinlikle!”

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Yaşarken(!); Doğru Yol Rehberimiz; KUR’AN!

  Elhasıl: Muhabbetullah, Sünnet-i Seniyyenin ittibaını istilzam edip intac ediyor. Ne mutlu o kimseye ki, Sünnet-i Seniyyeye ittibaından hissesi ziyade ola. Veyl o kimseye ki, Sünnet-i Seniyyeyi takdir etmeyip, bid'alara giriyor.

  " kul inküntüm tuhibbunellahe fettebiunî in yuhbibkumullah "...
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Benzer Konular

 1. İslam ı Yaşarken Yaptığımız Mantık Hatası.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-07-2016, 10:15 AM
 2. İslam ı Yaşarken, Yaptığımız Çok Büyük Yanlış.
  halukgta Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-06-2016, 07:40 PM
 3. Milli merkeze doğru mu?
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-04-2016, 01:00 PM
 4. Doğru-yanlış cetveli
  YukseLL Tarafından Özgün Makaleler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-01-2016, 02:15 PM
 5. Doğru Tercih Nasıl Yapılır?
  YukseLL Tarafından Eğitim Öğretim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-07-2015, 01:11 PM
Yukarı Çık