+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN!

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN! Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN! Allah'ın görevlendiği Bütün Peygamberler, yaşadığı dönemde, Allah’ın buyruklarını iletmeleri nedeniyle ve sadece bu buyruklara

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Aug 2016
  Mesaj
  43
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  2
  Rep Gücü
  1

  Exclamation Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN!

  Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN!

  Allah'ın görevlendiği Bütün Peygamberler, yaşadığı dönemde, Allah’ın buyruklarını iletmeleri nedeniyle ve sadece bu buyruklara uyulması gerektiğinden, tebliğini yaparken: "Bana uyunuz, bana tabii olunuz." demiştir. Ayrıca yaşadıkları toplum için de, Allah’ın buyruklarını ilk uygulayan olmalarından örnek oluşturmuşlardır.

  (Zuhruf,63)“İsa, açık-seçik kanıtlarla geldiğinde şöyle demişti: “Allah’tan korkun / saygı gösterin / koruması altına girin ve bana itaat edin / uyun.”
  (Mümtehine,4)“Ey inananlar! İbrahim ve onunla beraber olanlarda sizin için güzel bir örnek vardır.”

  (Zuhruf,63)’de, Yüce Yaratıcımız, İsa peygambere de uyulmasını, (Mümtehine,4)’de, İbrahim peygamberin de örnek olduğunu söylüyor. Peygamberlerin sağlığında / yaşarken; onların Allah’tan alıp ilettiklerine uyulacak ve üstelik elçiler desteklenecektir de!

  (Ahzab,56)“Allah ve melekleri peygambere yardımcı olmaktadır. Ey inananlar! Siz de peygambere yardımcı olun / destekleyin, gereksiz davranışlarınızla onu incitmeyin, ona gereken saygı ve itaati gösterin.”

  Çok zorlu elçilik mücadelesinde, Peygamberimize, içinde yaşadığı toplumun inananları tarafından destek verilmesi, yardım edilmesi ve korunması Allah tarafından istenmektedir. Allah'ın, Peygamberlere uyulmasını, Kendi Vahyettikleri ile sınırladığı, Kur'an ayetlerinde açıkça görülür. (Hakka,44,45,46,47)’de, Peygamberimiz, peygamber sözlerinin din hükmü olamayacağı konusunda, Allah tarafından çok sert uyarılmıştır.
  KUR’AN; tek olan Allah'ın yolundan sapmanın, mezheplere, fırkalara, hiziplere bölünme sonucunu doğurduğu örneğini verir. Peygamberleri kutsallaştırıp, ilahlaştıranların; İsa ve Musa peygamber örneklerinde, şirk bataklığına nasıl düştüklerini defalarca dikkatimize sunar ki, bizler, Peygamberimizin de uyduğu-uyguladığı Allah'ın sözleri Kur'an'ın yolundan ayrılmayalım.
  Peygamberimize itaati emreden Allah; itaat edilmesini emrettiği her şeyi, Peygamberimize sağlığında uygulattırarak ve yine Peygamberimizin sağlığında / yaşarken Kur'an'da yazıya geçirttirerek, sayılarla kayıt altına aldırmış / numaralarlandırmış ve kulların din hükmü koyma kapısını kapamıştır.
  “Peygamber hadislerini”(?!), dinde ek hüküm kaynağı kabul ettiğiniz de; cinci, büyücü, hoca geçinenlerin; zavallı, eğitimsiz, cahil insanları kandırmasının; kötü niyetli kişilerin, tarikat, cemaat lideri sıfatıyla, kendilerine kul, köle insanlar oluşturmak için "Peygamber böyle buyuruyor" diyerek, kendi düşüncelerini din diye anlatmalarının önüne nasıl geçeceksiniz, sınırınız ne, KUR’AN gibi numaralandırılmış resmi kayıtlı kaynağınız var mı?
  Yüce Yaratıcı Güç, (En’âm,38)’de “Kur’an’da hiçbir eksik bırakmadığını” ve (İsrâ,89)’da “Kur’an’da herşeyi örneklerle, ayrıntılarıyla açıkladığını” söylerken, Kur’an’ın eksikliğini mi iddia ediyorsunuz?

  “Hiç kuşkusuz bu Kur’an, âlemlerin Rabbinden / Eğiteninden indirilmiştir / gelmektedir. Ey Muhammed! Güvenilir Vahyi, senin kalbine / zihnine, ana dilin olan apaçık Arapça ile indirdik ki, dili Arapça olan halkını, güvenilir bilgi Vahiy ile uyarasın / onunla insanları uyanışa çağırasın diye!”(Şuara,192,193,194,195)
  (İsrâ,110)“İster Allah diye yakarın, ister Rahmân diye yakarın. Hangisiyle yakarırsanız yakarın fark etmez. Çünkü tüm güzel isimler O’nundur.”

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7721

  Cevap: Peygamberimizin Örnekliği, Peygamberimize Uyulması - KUR’AN!

  "El yawme ekmeltu leküm dinikum"
  İlahi beyanla , bu son Kur'an ayeti ile elbette din tamamlanmıştır.
  Şüphesiz ki Kur'an eksiksizdir.

  Eksik olan; idrak ve imkan konusunda farklı farklı olan bizleriz.
  İzanımız ve hayata farklı pencerelerden bakan hayat tarzımızdır.

  İşte tam burada, tüm insanlığın " sıratı müstakim " için
  Sünnet ve hadise müracatı zaruridir.
  Çünkü o ( asv)
  " İnhüve illa vahyun yuha "
  Vahi ile konuşur, ...

  Sünnet ve hadisin suistimaline , gereksizliğini işmam eden düşüncelerinize katılmadığımı söyleme gereği duydum.
  Teşekkür ederim....
  Hak ile iştigal etmezsen,
  Batıl seni istila eder.... İmam-i Şafi-i

Yukarı Çık