+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Tag der offenen Moschee

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Tag der offenen Moschee Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Selam! Turkiyedeki muslumanlarin pek pek bilmedikleri/duymadiklari bir konuyu Aciklamanin en iyi yolu yasanmis bir bilgiyi yazmaktir dusuncesiyle „ AÇIK CAMİ

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Tag der offenen Moschee

  Selam!

  Turkiyedeki muslumanlarin pek pek bilmedikleri/duymadiklari bir konuyu
  Aciklamanin en iyi yolu yasanmis bir bilgiyi yazmaktir dusuncesiyle


  „AÇIK CAMİ GÜNܓ DOLU DOLU GEÇTİ

  Almanya’da 1997 yılında 3 Ekim, „Açık Cami Günü“(Tag der offenen Moschee) olarak ilan edildiğinden beri, her yıl 3 Ekim günü, camilerde „herkes için açık kapı“ proğramları yapılıyor. Almanya’da bulunan yüzlerce cami, kapısını herkese açıyor ve her dinden insanlar, grup grup, ziyaret için camilere akın ediyorlar. Bu mübarek mekanlarda, İslam ve Müslümanlar hakkında, bilgiler alıyorlar. Bununla birlikte; ikram edilen lezzez Türk yemekleri sayesinde, Türk mutfağını ve Türk misafirperverliğini tanıma fırsatı bulurlar. Tanışmanın, dialoğun en güzeli bugün yaşanır denilse, mübalağa yapılmış olmaz.

  Müslümanlar 1997 yılında, ATİB’in de kurucu üyesi olduğu Almanya Müslümanları Merkez Konseyi (ZMD- Zentralrat der Muslime in Deutschland) öncülüğünde, “3 Ekim” gününü “Açık Cami Günü” ilan etmişlerdi. Maksat, hem Almanya’yı hem Müslümanların varlıklarından haberdar etmek, hem de toplumun birliğinin sağlanmasına katkıda bulunmaktı.

  O gün bugün, 3 Ekim “Açık Cami Günü”, on binlece Alman, Hristiyan veya başka inanç mensubu olan insan camilere akın ediyor. Camilerde İslam ve Müslümanlar hakkında bilgi edinme imkanı buluyorlar. Böylece Almanya’da yaşayan Hristiyan veya diğer inanç grupları ile Müslümanlar arasında, tabii bir dialog da gerçekleşmiş oluyor.

  ATİB, her yıl olduğu gibi bu yıl da “Açık Cami Günü” proğramlarına çok önem verdi. ATİB’e bağlı çamiler kapılarını sonuna kadar bütün ziyaretçilere açtılar.

  -Açık Cami Günü- konusunda çalışma yapmak maksadıyla, “KRM-Almanya Müslümanları Koordinasyon Konseyi”(Koordinatıonsrat der Muslime) bünyesinde “TOM” adı altında bir çalışma grubu oluşturuldu.

  Konuyla ilgili bir bilgi veren ATİB Genel Başkan Yardımcısı ve KRM üyesi Yakup Tufan: “TOM çalışma grubu, -Açık Cami Günü- proğramlarının düzenli ve başarılı olması yolunda çeşitli çalışmalar yapıyor. Her yıl yeni bir konuyu parola-slogan (motto) olarak öne çıkarıyor. Bu yıl hazırladığı “Açık Cami Günü” ile ilgili kılavuzda; “Cami Toplumun Sabit(önemli) Bir Parçasıdır”- “60 Yıl Fereral Almanya ve Onun Müslümanları” (Moscheen- Ein fester Teil der Gesellschaft- 60 Jahre Bundesrepublik und seine Muslime) sloganını öne çıkarttı. Biz -Açık Çami Günü- proğramlarına büyük önem vermekteyiz. Zira, kendimizi kendi dilimizle ve kendi mekanımızda anlatma fırsatı bulduğumuz en önemli günlerler biri bugündür,“ dedi.

  Bu yıl yine Almanya’da bulunan 2500 den fazla cami ve mescit kapısı herkese sonuna kadar açtı ve 100 bin civarında insan, Müslümanların mübarek mekanlarını ziyaret etti.

  Almanya’da yaşayan ve bugün nüfusu 5 milyona yaklaşan müslümanlar; kendilerini bir kez daha ilk elden tanıtma imkanı buldular.

  „AÇIK CAMİ GÜNÜ“ DOLU DOLU GEÇTİ


 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Basin bulteni

  Merhaba

  “Açık Cami Günü’nde binlerce ziyaretçi camilere gelerek özellikle Müslümanlarla samimi bir ortamda görüşme fırsatını değerlendirdiler. Cemiyetlerin çalışmalarını yerinde görerek, İslam hakkında genel olarak oluşturulan çarpık imajı bireysel anlamda düzeltiyorlar.

  Aynı durum Peygamberimiz hakkında varolan imaj için de geçerli. Maalesef Peygamberimiz Hz. Muhammed (sav)hakkında da olumsuz kanaate sahip olanların sayısı azımsanmayacak ölçüde. Müslümanlar olarak bizlerin Efendimize bakışımıza hiç uymayan bir imaj bu. Allah’ın Elçisi bizim için adalet ve merhamet timsali bir insandı, sahabilerinin ve bütün Müslümanların da her zaman böyle olmalarını istedi. Almanya’da ya da başka herhangi bir yerde yaşasın tüm Müslümanlar Peygamberimizin getirdiği mesaja uygun yaşamak zorundadırlar.

  Açık Cami Günü’nün büyük ilgi görmesi bizleri çok memnun etti, kapıdan giren her ziyaretçi bizleri sevindirdi. Aynı gün kutlanan Almanya’nın Birleşme Günü’nde, camilere olan büyük ilgi Müslümanların da Almanya birliğinin bir parçası olduğunu göstermiş oldu.

  Böylelikle Açık Cami Günü uzun yıllardır kültürlerarası etkileşimin gerçekleştiği bir zemin haline geldi. Açık Cami Günü’nde vatandaşların yanısıra kilise temsilcileri, sivil toplum kuruluşları, belediyelerden idareciler yıl boyunca ortak yapılan çalışmaları konuşma fırsatını elde ettiler.

  Bu anlamda Açık Cami Günü’nün, gelecek yıllarda da derinlere nüfuz eden bir çalışma olmasını ümit ediyoruz. Bu arada camilerimizin kapılarının Açık Cami Günüdışında da tüm yıl boyunca her zaman ziyarete açık olduğunu ve misafirlerimizi ağırlamaktan da mutluluk duyduğumuzu belirtiriz.”

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Bremen’de Açık Cami Günü

  Selam  Her yıl olduğu gibi bu yıl da Bremen İslam Federasyonu (IFB) cemiyetleri Açık Cami Günü’ne katıldılar. Bremen’de ayrıca Almanya’nın birleşme günü dolayısıyla da kutlamalar vardı.


  Çok sayıda cami cemiyeti Açık Cami Günü’nde kapılarını yabancı misafirlerine açarak, caminin iç dünyasını ziyaretçilerin izlemesine ve Müslümanlarla iletişim kurmalarına fırsat sundu. Misafirler cemiyetlerde çayıyla pastasıyla güzel ve faydalı bir gün geçirdiler.

  Bu yıl “Kuran – 1400 yıldır aktüel ve hayatın içinde” sloganıyla düzenlenen Açık Cami Günü’ne Kuzey Almanya’nın en önde gelen camilerinden olan Fatih Camii’nin yanı sıra Bremen İslam Federasyonu’na (IFB) bağlı çok sayıda cami cemiyeti katıldı.

  Açık Cami Günü’nün hazırlıkları haftalar öncesinden başlamıştı. Böylece ziyaretçilerin istifade edebilmeleri için cami tanıtımları, konferanslar, bilgilendirici materyaller hazırlandı. Ayrıca misafirler Türk mutfağının eşsiz lezzetinden de tatma imkânı buldular.

  Almanya’nın birleşmesinin 20’inci yıldönümü kutlamaları bu yıl Bremen’de düzenlendi. Halkla İlişkiler Sorumlusu Vahit Bilmez, “Cemiyetlerimizde bu yılki ziyaretçi sayısı geçen senelere nazaran biraz daha düşük seviyede oldu. Cumhurbaşkanının Almanya’nın birleşmesi kutlamaları dolayısıyla Bremen’de bulunacağından katılımın daha az olacağını bekliyorduk. Buna rağmen bir yandan Açık Cami Günü organizesinin bir gelenek haline gelmesinden dolayı, diğer yandan son zamanlarda İslam üzerine yapılan olumsuz tartışmaların ziyaretçileri ilgilendirmediğine şahit olmamızdan ötürü sevinçliyiz. Bu manada camileri ziyaret edenler, gerçekten kendi düşüncesini oluşturmak isteyenler oluyor” şeklinde konuştu.

Yukarı Çık