Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu, 2007 yılı için hac kayıtlarının 12-30 Mart günleri arasında yapılacağını söyledi.

Bardakoğlu, Diyanet İşleri Başkanlığında düzenlediği basın toplantısında, 2005 yılında Türkiye'den hacca gitmek için 305 bin kişinin başvurduğunu, bunlardan büyük bir kısmının 2005 ve 2006 yıllarında hacca götürüldüğünü belirtti.

Ön kayıtlarını 2005 yılında yaptıran kişilerden halen 40-50 bin kadar hacı adayının sıra beklediğini anlatan Bardakoğlu, "2005 yılında ön kayıt yaptırıp, kuraya katıldığı halde bugüne kadar hacca gidememiş olanlar 12-30 Mart tarihleri arasında il ve ilçe müftülüklerimize müracaat ederek, form dilekçeyle kayıtlarını yeniletmeleri gerekmektedir. Belirtilen tarihlerde kayıtlarını yeniletmeyenlere 2005 yılındaki kuralarıyla ilgili olarak yeni bir hak tanınmayacaktır" dedi.

Bardakoğlu, bu yıl ilk defa hacca gideceklerin ise aynı tarihler arasında il ve ilçe müftülüklerine başvurarak ön kayıtlarını yaptırmaları gerektiğini dile getirdi.

Bardakoğlu, kayıt yeniletecek ve ön kayıt yaptıracak vatandaşların form dilekçelerinde yer alan "tercih edilen organizasyon" ve "tercih edilen hac kategorileri" bölümlerinin vatandaşların temayüllerinin belirlenmesi amacıyla doldurulması gerektiğini belirterek, "Diyanet İşleri hizmet planlaması buna göre yapılacak" dedi.

"Türkiye'ye bu yıl 70 binden fazla kontenjan ayrılmasının beklendiğini" anlatan Bardakoğlu, kayıt yeniletenler ile ön kayıt yaptıranların sayısının kontenjandan fazla olması durumunda illere verilecek kontenjan çerçevesinde kayıt yeniletenlere öncelik verileceğini, kalanın ise ön kayıt yaptıranlara verileceğini kaydetti.

Bardakoğlu, kuraların daha sonra belirlenecek tarihte Diyanet İşleri Başkanlığı çekileceğini söyledi.