+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6

KUTSAL EMANETLER...

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan KUTSAL EMANETLER... Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Peygamber efendimizin ayak izi... PEYGAMBERİMİZİN KILICI... SAHABE KILIÇLARI HACER'ÜL ESVED KABE'NİN KAPISI HIRKA-YI ŞERİF PEYGAMBERİMİZ'İN DOĞDUĞU EV KABE'NİN KAPISI BU

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye securıty57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  28150
  Nerden
  Sinop
  Yaş
  39
  Mesaj
  343
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  777

  KUTSAL EMANETLER...

  Peygamber efendimizin ayak izi... PEYGAMBERİMİZİN KILICI...SAHABE KILIÇLARIHACER'ÜL ESVEDKABE'NİN KAPISIHIRKA-YI ŞERİFPEYGAMBERİMİZ'İN DOĞDUĞU EVKABE'NİN KAPISI
  Konu securıty57 tarafından (19-02-2007 Saat 12:23 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye securıty57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  28150
  Nerden
  Sinop
  Yaş
  39
  Mesaj
  343
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  777

  Cevap: KUTSAL EMANETLER...

  PEYGAMBERİMİZİN AYAK İZİ...
  Konu securıty57 tarafından (19-02-2007 Saat 12:41 AM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye securıty57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Üye Numarası
  28150
  Nerden
  Sinop
  Yaş
  39
  Mesaj
  343
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  777

  Cevap: KUTSAL EMANETLER...

  SAKAL-ŞERİF

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Üye Numarası
  108137
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  34
  Mesaj
  1.248
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  3819

  Kutsal Emanetler (28 Adet)

  [/CENTER]

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Yeni kutsal emanetler

  Yeni kutsal emanetler bulundu

  Topkapı Sarayı’nda Hz. Ali’nin kılıcı bulundu...  Topkapı Sarayı, 27 Ağustos-24 Kasım arasında farklı bir sergiye ev sahipliği yapacak. “Osmanlı Devleti’nde Ehl-i Beyt Sevgisi” adını taşıyan sergide Mukaddes Emanetler Dairesi’nde kat kat bohçalar içinde korunan Hazreti Peygamber’in ailesine ait hatıralar ilk kez ziyarete açılacak.

  Topkapı Sarayı Müzesi’nde gerçekleştirilecek “Osmanlı Devleti’nde Ehl-i Beyt Sevgisi” isimli sergide Hz. Hüseyin’in cübbesi, Hz. Fatma’nın hırka ve seccadesi ilk kez teşhir edilecek. Serginin en büyük sürprizi ise Hz. Ali’nin kılıcı. Envantere başka bir isim olarak kaydedilen bu kılıcın Hz. Ali’ye ait olduğu sergi çalışmaları sırasında tespit edilmiş. TÜRKKAD-İstanbul Şubesi’nin katkılarıyla düzenlenecek sergide, Ehl-i Beyt’e âit olan eşyalar ile Ehl-i Beyt ile ilgili yazma eserler yüzyıllar sonra görülebilecek. 27 Ağustos tarihinde açılacak ve 24 Kasım 2008 tarihine kadar sürecek sergide Yavuz Sultan Selim’in Mısır’ı fethiyle Osmanlı Devleti’ne intikal eden ya da daha sonra saraya gelen eserler yer alıyor. Bugüne kadar Topkapı Sarayı’nın Kutsal Emanetler Dairesi’nde Hz. Peygamber’in (sas) aziz hatıralarıyla birlikte özenle saklanan Ehl-i Beyt’e ait eşyaların sergileneceği serginin küratörlüğünü Sevgi Ağca yapıyor.

  Osmanlı’dan günümüze kadar gelen Ehl-i Beyt sevgisini en güzel şekliyle yansıtacak olan bu özel sergide yer alacak eserlerin önemli bir bölümünü, müzede korunan ancak teşhir edilmeyen eserler oluşturuyor. Hz. Hüseyin’in cübbesi, Hz. Fatma’ya atfedilen seccade bunlardan yalnızca bir kaçı. Yine sergide ziyarete arz edilecek Kısas-ı Enbiya ve Siyer-i Nebi isimli elyazması kitaplar da oldukça heyecan verici. Siyer-i Nebi’de Peygamberimiz döneminde yaşanan tarihi olaylar, minyatürlerle anlatılıyor.

  Keşke sergide Kısas-ı Enbiya ve Siyer-i Nebi kadar önemli olan Fuzûlî’nin Hazreti Hüseyin ve ailesinin din uğruna çektikleri sıkıntıları, şehit edilmelerini ve özellikle Kerbelâ olayını konu alan Hadîkatü’s-Sü’edâ adlı kitabının yazma bir nüshası da olsaydı. Eser, Türk ve İslam Eserleri Müzesi’nde olduğu için bu sergide yer almıyor. Nedeni de sürekli sergilendiği ortamdan başka bir ortama geçmesi durumunda oluşabilecek riskler. Ancak sergi kataloğunda Sevgi Ağca uzun uzun bu eserin tahlilini yapmış, minyatürlerden örnekler vermiş.

  Bilindiği gibi Ehl-i Beyt, Hz. Muhammed’in ev halkı anl***** geliyor. Ehl-i Beyt dendiğinde ilk akla gelen isimler ise Hz. Fatma, Hz. Ali, Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin. İşte bu eserde Hz. Fatma, Hz. Ali, Hz. Hasan, Hz. Hüseyin ve 12 imamlardan Zeynel Abidin’in yaşadıkları minyatürler yardımıyla anlatılıyor. Hz. İsa ve Hz. Musa’nın hayat hikayesinin de yer aldığı kitapta hikayeleri üzerinde en çok durulan peygamberler Adem, Nuh, İbrahim, özellikle de Yakup. Ancak Hadîkatü’s-Sü’edâ’nın asıl yazılış amacı Hz. Hüseyin’in şehit edilmesini anlatmak. Bu nedenle bu eser tekkeler kapanıncaya yani 1925 yılına kadar Muharrem ayında tekkelerde ve evlerde Mevlid cemiyeti gibi özel cemiyetler düzenlenerek okunmuş.

  Kitaptaki Peygamberin en küçük çocuğu Hz. Fatma’nın ölümünü anlatan resim de gerçekten hüzün verici. Resimde, kapısı perdeyle kapalı bir odanın önünde iki kadın yer alıyor. Bunlardan yüzü peçeli olan ve perdeyi açan Hz. Esma; perdenin arkasında yatan Hz. Fatma ise tasvir edilmemiş. Solda merdivenlerin başında, yeşil sarıklı, alev haleli Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin bulunuyor. Yine başka bir resimde de Hz. Ali’nin Nehrivan zaferi betimlenmiş. Minyatürün sağ tarafında Hz. Ali ve askerleri, sol tarafında ise Hâricîler yer alıyor. Düldül adlı atının üzerinde yer alan Hz. Ali, alev halelidir ve yüzü peçelidir. Yanında atlı, sancak taşıyan, savaş giysili askerler görülüyor.

  Yine sergide yer alan yazmadaki eserlerin birinde de Hz. Ali’nin ölümü resimlenmiştir. Namaz kılarken şehit edilen Hz. Ali, son nefesini verirken çocukları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin betimlenmemiş.

  Hadîkatü's-Sü'edâ'da yer alan olaylardan bazıları şunlar: Hz. Fatma'nın ölümü, Hz. Ali'nin Nehrivan zaferi, Hz. Ali'nin ölümü, Hz. Ali'nin ölümünden sonra Hz. Hasan'ın ilk vaazı, Hz. Hasan'ın ölümü, Hz. Hüseyin'in Kerbelâ 'da Yezid'in askerleriyle konuşması, Zeynel Abidin'in camideki vaazıyla, Şam halkını etkilemesi.  Hazreti Hüseyin’in bu cübbesi de ilk kez ziyarete açılıyor.


  Hazreti Fatma’nın seccadesi olarak muhafaza edilen beyaz kumaşın üzeri sonradan yazılarla bezenmiş.


  Hazreti Fatma’ya ait hırka, kahverengi yünlü kumaştan yapılmış.

  haber3

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Üye Numarası
  67015
  Mesaj
  1.003
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  1277

  Cevap: KUTSAL EMANETLER...

  Haber yapma tekniği ayrı bir konu amka eserler mükemmel, haberdeki gibi "HAZRETİ ALİ'NİN KILICI BULUNDU" başlığını garipsiyorum. Sanırım habercilik tekniğinin bilmediğimiz ama tasvip etmediğimiz bir yönü olsa gerek.

  Gelelim asıl gaye ye.

  Bir çok konuda farklı düşünen forumdaşlarımdan bende şunun cevabını bekliyorum. Bu emanetlere bakışınız nedir.?

  1-Tarihi Birer Miras mı dır?
  2-Tarihi Emanet mi dir?
  3-Hem tarihi, hem mukaddes hem de emanet mi dir?

  Bunca yıldır korunması sizde neyi çağrıştırıyor.

  Birde sadece Topkapı Sarayı isimli müzedeki tarihi eserlerin dünya ölçeğindeki rakamsal değeri nedir? Bilen varmı acaba?

  Emeğinize sağlık konuyu açan arkadaş.

Benzer Konular

 1. Kutsal İnekler
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-09-2009, 04:26 PM
 2. kutsal su
  hayatyolunda55 Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-09-2007, 10:34 PM
 3. Mukaddes Emanetler (video)
  SMN Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 26-08-2007, 12:59 PM
 4. Hac Kutsal Bir İbadettir
  mamur Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 06-02-2007, 06:14 PM
 5. Kutsal Emanetler
  oyunx Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-12-2006, 04:51 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık