Hz. Mehdi’nin son çıkış alameti ne olacak biliyor musunuz: hapsedilmek. Hz. Mehdi inkâr edenlerin tüm tuzaklarından kurtulacak ve büyük bir şevkle yıllarca İslam’ı tüm dünyaya yaymaya devam edecektir. Büyük mücadelesinde kendisine sadece 313 talebesi inanacak ve bu ihlâslı insanlar tüm zorluklara direnerek asla onun yanından ayrılmayacaklardır. Bu gençler tıpkı peygamberimiz döneminde olduğu gibi iman ettikleri için aileleri ve toplum tarafından dışlanacaklar, çirkin iftiralara maruz kalacaklardır. Hz. Mehdi’de düşmanları tarafından şehit edilmek, sürülmek ve hapsedilmek istenecek bu uğurda her yöntem denenecektir. Hz. Mehdi’nin son çıkış alameti tüm suçsuzluğuna ve masumiyetine rağmen hapsedilmesi olacaktır. Mehdi hapsedilecek ve bu sebeple insanların gözünden uzun bir süre kaybolacaktır. Bu onun çıkışındaki EN BÜYÜK ve SON alamet olacaktır.

Ebi Abdullah Hüseyin bin Ali'den rivayet edildi: MEHDİ 2 KEZ İNSANLARIN GÖZÜNDEN KAYBOLACAKTIR. Bir seferinde o kadar uzun bir zaman görülmeyecek ki, kimisi onun öldüğünü, kimisi de bırakıp gittiğini zannedecek... Bu hadis, Kitab-ül Burhan Fi Alamet-il Mehdiyy-il Ahir Zaman isimli kitabın Süleymaniye Kütüphanesi'nde bulunan el yazılı bir nüshasında mevcuttur. Bu hadis ile, Mehdi'nin 2 kez insanlardan ayrı kalacağı bildirilmiştir. Yani insanların gözünden uzak bir konumda olacaktır. Bu kaybolmaların birincisi kısa, ikincisi ise daha uzun olacaktır.

-İ MUHAMMED'İN KAİM'İNİN (HZ. MEHDİ'NİN) İKİ GAYBETİ (HAPİS DÖNEMİ) VARDIR. BİRİSİ DİĞERİNDEN DAHA UZUNDUR... (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 199)

-İ MUHAMMED'İN KAİM'İNİN (HZ. MEHDİ'NİN) İKİ GAYBETİ (HAPİS DÖNEMİ) VARDIR. BİRİSİ DİĞERİNDEN DAHA UZUNDUR... (Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 199)

"Bu kıyamın sahibinin (Hz. Mehdinin) iki gaybeti vardır. BİR GAYBETİ (hapiste kaldığı dönem) O KADAR UZAYACAK Kİ şöyle diyecekler: Öldü. Bazıları diyecek ki: Öldürüldü. Bazıları diyecek ki: Gitti...(Şeyh Muhammed b. İbrahim-i Numani, Gaybet-i Numani s. 198)

Peygamberimiz (sav), Hz. Mehdi'ye bu yüzden "GAİB", yani "kaybolan hapsedilen, hapsedilmek suretiyle insanların gözünden kaybolan" demiştir. Bu yüzden Hz. Mehdi'nin lakabı ve isimlerinden biri "GAİB"dir.

Hz. Mehdi’nin suçsuz yere hapsedilmesi onun suçsuz olduğunu bilen tüm halkın gözleri önünde gerçekleşecektir. Hz. Yusuf’da masumiyetinin çok iyi bilinmesine rağmen halkın gözü önünde hapsedilip yıllarca zindanda tutulmuştur. Zindandan çıkınca da tüm hazinelerin başına getirilip vezir olmuştur. Haksız yere hapsedilmesi Hz. Mehdi’nin şerefidir ve şanını yüceltecektir. Tüm dünyaya İslam’ı yaymasına Hz. İsa ile birlikte tüm ihtişamıyla halkın karşısına tekrar çıkmasına kimse engel olamayacaktır.