+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Bediuzzaman Saidi Nursi'ye göre Allah müfessirleri elçi olarak gönderir..

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Bediuzzaman Saidi Nursi'ye göre Allah müfessirleri elçi olarak gönderir.. Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> BEDÜZZAMA HAZRETLERİNDEN ALINTILAR Değerli kardeşlerim; Bediuzzaman Saidi Nursi Hz.leri Şualar kitabında ALLAHu Teala' nın; her zaman Kur’an ayetlerini manalarını açıklayan

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2010
  Üye Numarası
  138248
  Mesaj
  26
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Bediuzzaman Saidi Nursi'ye göre Allah müfessirleri elçi olarak gönderir..

  BEDÜZZAMA HAZRETLERİNDEN ALINTILAR
  Değerli kardeşlerim;
  Bediuzzaman Saidi Nursi Hz.leri Şualar kitabında
  ALLAHu Teala' nın; her zaman Kur’an ayetlerini manalarını açıklayan üstadları müfesirleri elçi olarak gönderdiğini ve huzur namazının imamını tayin ettiğini,o imam ve müfesirlere fermanlar verdiğini.onlarla konuştuğunu ifade ediyor .

  11. şualar 9. mesele
  .................
  Hem nasıl îmân-ı billâh âhiretsiz olmaz, öyle de, Onuncu Söz'de kısa işaretlerle beyan edildiği gibi, hiçbir cihette mümkün müdür ve hiç akıl kabul eder mi ki; ulûhiyet ve mâbudiyetin tezahürü için bu kâinatı öyle bir mücessem kitab-ı Samedanî ki, her sahifesi bir kitab kadar ve her satırı bir sahife kadar manaları ifade eder ve öyle cismanî bir Kur'an-ı Sübhanî ki, herbir âyet-i tekvîniyesi ve herbir kelimesi, hattâ herbir noktası, herbir harfi birer mu'cize hükmündedir. Ve öyle muhteşem ve içi hadsiz âyâtla ve manidar nakışlarla tezyin edilmiş bir mescid-i Rahmanîdir ki; herbir köşesinde bir taife, bir nev' ibâdet-i fıtriye ile iştigal eder bir şekilde halkeden bir ALLAH, bir Mabud-u Bilhak, o kitab-ı kebirin manalarını ders verecek üstadları ve o Kur'ân-ı Samedânî'nin âyetlerini tefsir edecek müfessirleri elçi olarak göndermesin.. ve o mescid-i ekberde hadsiz tarzlarda ibâdet edenlere imamları tâyin etmesin.. ve o üstadlara ve müfessirlere ve imamlara fermanları vermesin? Hâşâ, yüzbin hâşâ! (Orjinal Sayfa:234)


  ………………..
  Hem hiç mümkün müdür bir Sâni' san'atını sever, beğendirmek ister; hattâ ağızların bin çeşit zevklerini nazara alması delâletiyle, takdir ve tahsinlerle karşılanmak arzu eder ve herbir san'atıyla kendini hem tanıttırmak, hem sevdirmek, hem bir çeşit mânevî cemâlini göstermek ister bir tarzda bu kâinatı antika san'atlarla süslendirdiği halde, kâinattaki zîhayatın kumandanları olan insanlara onların büyüklerinden bir kısmı ile konuşup elçi olarak göndermesin? Güzel san'atları takdirsiz ve fevkalâde hüsn-ü esmâsı tahsinsiz ve tanıttırması ve sevdirmesi mukabelesiz kalsın. Hâşâ, yüzbin hâşâ!
  Hem bütün zîhâyatın ihtiyâcat-ı fıtriyeleri için duâlarına ve hâl dili ile edilen bütün ilticalara ve arzulara, vakti vaktine, kasd ve ihtiyar ve iradeyi gösterir bir tarzda hadsiz in'amlarıyla ve nihayetsiz ihsanatıyla fiilen ve hâlen sarih bir surette konuşan bir Mütekellim-i Alîm; hiç mümkün müdür, hiç akıl kabul eder mi, en cüz'î bir zîhâyat ile fiilen ve halen konuşsun ve tam derdine derman yetiştiren ihsanıyla derdini dinlesin ve ihtiyacını görsün ve bilsin ve bütün kâinatın en müntehab neticesi ve arzın halifesi ve ekser mahlâkat-ı arziyenin kumandanları olan insanların mânevî reisleri ile görüşmesin? Onlarla, belki her zîhayat ile fiilen ve hâlen konuştuğu gibi, onlar ile kavlen ve kelâmen konuşmasın ve onlara fermanları ve suhuf ve kitabları göndermesin? Hâşâ, hadsiz hâşâ!
  (Orjinal Sayfa:235)
  Konu dogangunes tarafından (01-03-2010 Saat 04:40 AM ) değiştirilmiştir. Sebep: yazı fontunu büyütmek kesinlikle yasak!

Benzer Konular

 1. Saidi Nursi'den Atatürk'e fırça
  YukseLL Tarafından Sinemalar Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 02-01-2011, 04:39 AM
 2. Evrensel Bir Teori Olarak Allah
  AllameL Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 20-05-2010, 09:07 AM
 3. Yorum: 12
  Son mesaj: 09-03-2010, 05:15 PM
 4. Bediuzzaman new age
  ajan Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 21-01-2010, 02:04 AM
 5. yine Allah aşık gönderir yine kuranı söyler
  h sadık Tarafından ilahiler Foruma
  Yorum: 4
  Son mesaj: 18-03-2007, 03:07 PM
Yukarı Çık