+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 8 Toplam: 8

Gayrimüslimleri sevmek

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Gayrimüslimleri sevmek Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Sual: Bazı kimseler, kiliseye gidip âyinlere katıldığımız için, onlarla yakınlık ve dostluk kurduğumuz için bizi eleştiriyorlar. Eğer kâfirleri sevmek yasak

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  72366
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  rose Gayrimüslimleri sevmek

  Sual: Bazı kimseler, kiliseye gidip âyinlere katıldığımız için, onlarla yakınlık ve dostluk kurduğumuz için bizi eleştiriyorlar. Eğer kâfirleri sevmek yasak olsaydı, onlara hoşgörüde bulunmak yasak olsaydı dinimiz kitaplı kâfirlerle evlenmeye izin vermezdi. Çünkü insanın hanımını sevmemesi mümkün değil. Yoksa Ehl-i kitapla evlenmek yasak mı?
  CEVAP
  Ehl-i kitap zimmî ise tenzihen mekruh, harbi ise tahrimen mekruhtur. Bugün zimmî olan Ehl-i kitap yoktur. Hepsi harbidir. Tahrimen mekruh olsa da caizdir. Ancak evlenmekle kâfiri sevmeyi aynı kefeye koymak ne kadar yanlıştır. İnsan muzu da sever ama bunu yemek için sever. Gayrimüslim kızının kaşını, gözünü sever. Dinini sevmesi asla caiz olmaz.

  Muhammed Masum hazretleri buyurdu ki:

  Kâfirleri sevmemek Kur'an-ı kerimde açıkça emredilmiştir. Kur'ana uymak ise farzdır.

  Kâfirleri sevmenin haram olduğunu bildiren âyet-i kerimelerden birkaçının meali şöyledir:
  (Allah’a ve kıyamet gününe iman edenler; babaları, kardeşleri ve akrabası olsa da, Allah’ın ve Resulünün düşmanlarını sevmez.) [Mücadele 22] (Demek ki babası da olsa kâfir sevilmez.)

  (Ey iman edenler, Yahudi ve Hıristiyanları dost edinmeyin! Onlar, [İslam düşmanlığında] birbirinin dostudur. Onları dost edinen de onlardan [kâfir] olur. Allahü teâlâ, [kâfirleri dost edinip, kendine] zulmedenlere hidayet etmez.) [Maide 51]

  Hakiki imana kavuşmak
  Hadis-i şeriflerde de buyuruluyor ki:
  (Allah’ın düşmanlarını düşman bilmeyen, hakiki iman etmiş olmaz. Müminleri Allah için seven ve kâfirleri düşman bilen, Allah’ın sevgisine kavuşur.) [İ. Ahmed]

  (Allah’ın dostunu seven, düşmanını düşman bilenin imanı kâmil olur.) [Ebu Davud]

  (İsyan edenlere düşmanlık ederek, Allah’a yaklaşın!) [Deylemi]

  (Bir kavmi sevip de onlarla dostluk kuran, kıyamette onlarla haşrolur.) [Taberani]

  (Kâfirlerle mal, can ve dilinizle cihad edin!) [Redd-ül-muhtar] (Kâfirleri sevmek cihad değildir.)

  Halife Hazret-i Ömer'e, (Hireli bir Hıristiyan var. Çok zeki, yazısı da çok güzel, bunu kendine kâtip yap) dediler. Kabul etmedi. Aşağıdaki âyeti okuyup, (Mümin olmayan birini dost edinemem) dedi.

  Ebu Musel Eşari hazretleri anlatır:
  Halife Ömer'e (Hıristiyan kâtibim çok işe yarıyor) dedim. “Niçin bir Müslüman kâtip almadın? (Ey müminler, Yahudi ve Hıristiyanları sevmeyin) âyetini işitmedin mi sen?” dedi. Ben de, “Onu dini için değil, kâtipliği için aldım” dedim. “Allahü teâlânın hakir ettiğine ikram etme! Onun zelil ettiğini aziz eyleme! Allah’ın uzaklaştırdığına yaklaşma” dedi. “Ama Basra’yı onunla idare edebiliyorum” dedim. “Hıristiyan ölürse ne yapacaksan, şimdi onu yap! Hemen onu değiştir” dedi.

  Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:
  (Allahü teâlâ, hakkı Ömer’in diline ve kalbine yerleştirdi.) [Tirmizi]

  Sual: Bazı kimseler, hoşgörü adı altında gayrimüslimlerle arkadaşlık kuruyorlar, Kiliselerine gidiyorlar, ayinlerine katılıyorlar. Bu dinen caiz midir?
  CEVAP
  Asla caiz değildir. Aşağıdaki âyet-i kerimeler, kâfirleri sevmenin haram olduğunu bildiriyor:
  (Ey müminler, mümin olmayan kâfirlerle dost olmayın!) [Âl-i İmran 118]

  (Ey iman edenler, benim ve sizin düşmanınız olanları dost edinmeyin.) [Mümtehine 1]

  (Ey Nebi, kâfirlerle [silahla] ve münafıklarla [öğütle, delille, belgeyle] cihad et, [öğüt de kâr etmezse] onlara sert davran! Onların gidecekleri Cehennem, ne kötü yerdir.) [Tevbe 73, Tahrim 9]

  (İbrahim ve Onunla beraber olan müminlerin sözlerinden ibret alın! Onlar, kâfirlere dediler ki: Biz sizden ve putlarınızdan uzağız. Dininizi beğenmiyoruz. Allah’a inanıncaya kadar, aramızda düşmanlık, nefret vardır.) [Mümtehine 4]

  Eshab-ı kiram, (Kâfirlere karşı çok çetin, sert davranırlar) diye övülüyor. (Feth 29)

  Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (Allahü teâlâ, bir Peygambere vahy etti ki, şu âbide söyle: Benim için ne yaptı?) Âbid dedi ki: Yâ Rabbi! Senin için ne yapılır? Allahü teâlâ buyurdu: (Düşmanıma, benim için düşmanlık ettin mi ve sevdiğimi benim için sevdin mi?) [Mektubat-ı Rabbani 3/55]

  Kâfirler ve fasıklar, Allahü teâlânın düşmanı olmasalardı, Buğz-ı fillah farz olmazdı. İnsanı Allahü teâlânın rızâsına kavuşturacak şeylerin en üstünü olmaz ve imanın kemaline sebep olmazdı.

  Şeyhülislam Abdullah-ı Ensâri hazretleri buyuruyor ki: Falancayı sevmiyorum; çünkü hocamı üzmüştü. Bir kimse, hocanı üzer de sen üzülmezsen, köpekten aşağı olursun.

  Mektubat-ı Masumiyye’de buyuruluyor ki:
  Müminin kâfiri sevmesi üç türlü olur:

  1- Onun küfrünü beğenir. Bunun için sever. Bu muhabbet yasaktır; çünkü onun dininden razı olmuştur. Küfrü beğenen kâfir olur. Böyle muhabbet, imanı giderir.

  2- Herkesle iyi geçinmek lazım olduğu için onlarla da iyi geçinilir.

  3- İkisi ortasıdır. Onlara meyleder, yardım eder. Dininin bâtıl olduğunu bilerek, akrabalık, iş arkadaşlığı sebebi ile dostluk yapar. Bu sevgi küfre sebep olmaz ise de, caiz değildir; çünkü bu sevgi, zamanla onun dinini beğenmeye sebep olur. Zaruretsiz gayri müslimler ile beraber olmak, kiliselerine gitmek, ayinlerine katılmak caiz değildir.

  Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:

  (Müminler, müminleri bırakıp da, kâfirleri dost edinmesinler! Onları dost edinenler, Allah’ın dostluğunu bırakmış olurlar.) [Al-i İmran 28]

  Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
  (Bir kavmi sevip de onlarla dostluk kuran, kıyamette onlarla haşrolur.) [Taberani]

  Yani bir milletin, âdete, tekniğe ait işlerini değil de, onların dinlerini, ibadetlerini, günah olan işlerini seven kimseler, kıyamette onlarla birlikte Cehenneme giderler. Fenne ait işlerini ve günah olmayan âdetlerini yapmak caiz ve lazımdır; çünkü fen, müminin kaybettiği malıdır, nerede bulursa alması lazımdır. Gayrimüslimler ile ticaret yapılır. Aldatılmaz, kötülük yapılmaz. Herkese olduğu gibi onlara da iyi davranılır. Müslüman olmaları için dua da edilir. Fakat onları kâfir iken şerefli kabul etmek caiz değildir.

  Cenab-ı Hak buyurdu ki:

  (Kâfirleri dost edinenler, onların yanında izzet, şeref mi arıyorlar? Bilsinler ki, bütün izzet yalnızca Allah’a aittir.) [Nisa 139]

  (İzzet ve şeref isteyen, bilsin ki, izzet ve şerefin hepsi Allah’ındır.) [Fatır 10]

  (Münafıklar, “Eğer bu savaştan Medine’ye dönersek, andolsun ki, şerefliler, alçakları oradan çıkaracak” diyorlardı. Oysa, şeref Allah’ın, Resulünün ve müminlerindir; ama münafıklar bunu bilmezler, anlamazlar.) [Münafikun 8]

  Hazret-i Ömer, kölesi ile nöbetleşe deveye biniyorlardı. Şam’a girerken deveye binme sırası köleye geldiği için, köle deve üzerinde idi. Şam ordusunun kumandanı olan Ebu Ubeyde bin Cerrah, bir heyetle karşılayıp, (Ya Halife! Böyle ne yapıyorsun? Bütün Şamlılar, bilhassa Rumlar, Müslümanların halifesini görmek için toplandılar. Sana bakıyorlar. Bu yaptığını beğenmezler) der.

  Hazret-i Ömer buyurur ki:
  (Ya Eba Ubeyde, senin bu sözün, çok zararlıdır. İşitenler, şerefi, vasıtaya binip gitmekte ve süslü elbise giymekte sanacaklar. Şerefin, Müslüman olmakta olduğunu anlamayacaklar. Biz aşağı insanlardık. Allahü teâlâ Müslüman yapmakla bizleri şereflendirdi. Onun verdiği bu şereften başka şeref ararsak, Allahü teâlâ bizi yine zelil eder. Her şeyden aşağı eder. İzzet, İslam’dadır. İslam’ın ahkâmına uyan, aziz olur. Bu ahkâmı beğenmeyip, izzeti, şerefi başka şeylerde arayan zelil olur.)

  Bir hadis-i şerifte buyuruldu ki:

  (Allahü teâlâ, hakkı Ömer’in diline ve kalbine yerleştirdi.) [Tirmizi]

  Dünya kardeşliği mi?
  Sual:
  Hazret-i Mevlana’nın veya Yunus Emre hazretlerinin ismini kullanıp, (Dünya kardeşliği) veya (Evrensel din birliği) gibi isimler de altında yayınlar yapılıyor. (Herkes kardeştir. Bütün dinler aynıdır. İleride tek kutsal kitap olacak) gibi şeyler söyleniyor. Bunların dinimizdeki yeri nedir?
  CEVAP
  Bu açıkça dinsizliktir. Hakla bâtıl birleşmez. Mezhepsizler de, bid’at yani sapık mezhepleri hak mezheple birleştirip tek mezhep haline getirmek için çalışıyorlar. Domuz sütüyle inek sütü aynı kaba konursa, inek sütü de necis olur. Bid’at mezheplerle, hak mezhep birleşirse bâtıl bir mezhep ortaya çıkar. Hıristiyanlık, Yahudilik ve Mecusilik gibi batıl dinlerle İslamiyet birleştirilmeye kalkılırsa, inek sütünün içine, idrar, kan ve zehir katmaya benzer. Allahü teala, (Hak din İslamiyet’tir. Başka dini kabul etmem) buyuruyor. (Âl-i İmran 19, 85)

  Allahü teâlânın emrine aykırı hareket etmek, dinsizlik olur. Dünya kardeşliği demek çok yanlıştır. Batıl din mensuplarıyla müminler kardeş olamaz. Allahü teala, (Ancak müminler kardeştir) buyuruyor. (Hucurat 10)

  Masonların ve bazı başka grupların da bunlara benzer çalışmaları vardır. Sözün özü, İslamiyet’e aykırı olan her şey dinsizliktir.

  Saplantının böylesi
  Sual:
  Bir arkadaş, (Bizim hocamız bana Hıristiyan ol dese, tereddütsüz olurum) dedi. Böyle söylemek küfür olur mu?
  CEVAP
  Evet, küfür olur. Bu söz, hocaya bağlılığını göstermek için söylenmiş gibi görünse de, bu sözden o hocanın talebelerine Hıristiyanlığı ne kadar cazip ve şirin gösterdiği de anlaşılmaktadır. İçki içerim, filan günahı işlerim yahut Yahudi veya başka dinden olurum demiyor da, özellikle Hıristiyan olurum diyor.

  Bir kimse, filan şey, filan kimsededir yahut yoktur, kâfir olayım, Yahudi olayım diye, yemin etse, o şey, onda olsun veya olmasın, o kimse, kendi rızasıyla küfre varmıştır. İmanını ve nikâhını yenilemesi gerekir. (İslam Ahlakı)

  Bir kâfir için, başka kâfirden daha hayırlıdır demek küfür olur. (Redd-ül muhtar)

  Mesela Hıristiyan olmak Yahudi olmaktan daha iyidir veya Yahudi olmak Hıristiyan olmaktan iyidir demek küfür olur; çünkü böyle söylemekle bu bâtıl dinlere iyi denmiş oluyor. Bu konu bu kadar hassasken, sebebi ne olursa olsun, Hıristiyan olurum demenin ne kadar tehlikeli olduğu meydandadır. Biri diğerinden daha kötüdür demek gerekir. Hak din, iyi din yalnız İslam’dır.

  Kaynak : Huzur Pınarı

 2. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  38880
  Mesaj
  84
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2779
  bütün hristiyan ve yahudileri kafir sınıfına koymak doğru olmaz Kuran ayetleri çok açıktır.onlar içinde de geçmişte günümüzde hatta gelecekte Allah'ın razı olacağı insanlar vardır.

  Ehlikitap'tan öylesi vardır ki, ona yüklerle emanet teslim etsen onu sana iade eder. onlardan öylesi de vardır ki, ona bir dînar emanet etsen, tepesine çökmedikçe onu sana geri vermez. Bunun sebebi şudur: Onlar: "Ümmîlerin, bizim aleyhimize yol bulmaları mümkün değildir." demişlerdir. Onlar, bilip durdukları halde, Allah hakkında yalan söylerler. (aliimran suresi 75)

  işte onlardan böyleleri de vardır.

  Şu bir gerçek ki, iman edenlerden, Yahudilerden, Hıristiyanlardan, Sâbiîlerden Allah'a ve âhiret gününe inanıp barışa ve hayra yönelik iş yapanların, Rableri katında kendilerine has ödülleri olacaktır. Korku yoktur onlar için, tasalanmayacaklardır onlar. bakara 62.

  benim anladığım "dostlar edinmeyin" derken bu kişisel dostluk değildir.çünkü evlenmek serbest bırakılmıştır.burda başka birşeyden bahsetmektedir.ben bunu günümüzde ülkeler arasında izlenecek bir dış politika stratejisi olarak anlıyorum..

  birde şunu ayıralım ehli kitap deyince kafir anlamak kesinikle yanlıştır.böyle birşey yoktur.aralarında küfre sapanlar vardır ama hepsi kafir değildr.


  Ehlikitap'ın küfre sapanlarıyla müşrikler, Rabbinizden size bir hayır indirilmesini istemezler. Ama Allah, rahmetini dilediğine özgüler. Allah, büyük lütfun sahibidir. bakara 105.

  Küfre sapanları varsa sapmayanları da vardır.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Üye Numarası
  136317
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  Bu konu üzerine kafa yormuştum. Şimdi Kuran'ın indiği dönemdeki Hristiyanlar ile şimdikiler arasında da farklar vardır elbet.
  Peki sworden kardeşim;
  Hristiyanların Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olmadığını, sadece peygamber olduğunu söyleyen ve Allaha ortak koşmayan bir mezhepleri var mı hiç?

  Hz. İsa'ya Allahın oğlu demek ve ona dualar etmek sizce Şirk değil midir? Böyle olunca ehli kitap kapsam'ına mı giriyorlar yoksa müşrik kapsam'ına mı giriyorlar diye düşünmek gerekir.

  Allah "her şeyden dilediğimce affederim ama Şirki affetmem" demiyor mu?

  Bu sorular kafamı karıştırıyor haliyle.

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Üye Numarası
  136890
  Mesaj
  233
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  4735
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu konu üzerine kafa yormuştum. Şimdi Kuran'ın indiği dönemdeki Hristiyanlar ile şimdikiler arasında da farklar vardır elbet.
  Peki sworden kardeşim;
  Hristiyanların Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olmadığını, sadece peygamber olduğunu söyleyen ve Allaha ortak koşmayan bir mezhepleri var mı hiç?

  Hz. İsa'ya Allahın oğlu demek ve ona dualar etmek sizce Şirk değil midir? Böyle olunca ehli kitap kapsam'ına mı giriyorlar yoksa müşrik kapsam'ına mı giriyorlar diye düşünmek gerekir.

  Allah "her şeyden dilediğimce affederim ama Şirki affetmem" demiyor mu?

  Bu sorular kafamı karıştırıyor haliyle.
  Güzel bir tesbit..tebrikler...

  Bende $unu ilave edeyim sworden bir yerdeki düsüncesinin cikisi yanlis olunca ister istemez onun üzerine kurulunca gidisatta tam dogru olmuyor..yazida...

  Sworden
  birde şunu ayıralım ehli kitap deyince kafir anlamak kesinikle yanlıştır.böyle birşey yoktur
  Ehl-i kitap zaten kafir anlaminda hic bir yerde kullanilmaz..anlami kitap ehlidir,yani yasadigi dönemde ,Allah (cc) tarafindan vazifelendirilen peygambere cebrail araciligi ile gönderilen kitaba inanan kisiye denir.

  Bu kutsal kitaplara inanma süreside yine Allah tarafindan baska bir peygamber araciligi ile yine baska bir kitabin gönderilmesi ile biter.

  Yani bu $una benziyor... Siz bir evde kirada oturuyorsunuz diyelim, her ay belirli kira ücretini gidip ev sahibine ödüyorsunuz...Bir zaman geldiki ev sahibi degisti diyelim..artik yeni bir evsahibiniz var...
  Siz halâ oturuyorsaniz kiraci olarak, kiranizi gidip eski ev sahbine verirmisiniz...?

  BAkin islam ve Hz,Muhammed son din ve peygamber olmasaydi , kuran-i kerimde belirtilseydi iste bir peygamber gönderecegim o peygamberin gelisi peygamberlik kapisini kapatacak bir daha baska bir kitapta , peygamberde gelmeyecek denilseydi...
  o bildirilen peygamber ve kitap geldiginde bizler hala eski dinimizde ve kitabimizda Israr etmis olsak Kitap ehli olmayacagimiz gibi bildirilen peygambere tabi olmadigimiz,inan kitaba inanmadigimiz kisaca kabul etmedigimiz anlami cikmazmi..?

  Sizin din eksenli bilgilerinizde bunun yorumu nedir..?


  Simdi biz inananlar ( inanmayanlara sazanlik bir konu daha baliklama dalacaklar ) diyoruz ki son din islam, son kitapta kuran...peygamber ise Hz.Muhammed (sav)

  Son oldugu icin bir beldeye yada bölgeye yada ülkeye degil tüm insanliga gelmistir...

  Simdi burada ortada 1 kitap var...iki degil... ehl-i kitap olmaninda tek sarti ortadaki kitaba imandir.

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Üye Numarası
  136890
  Mesaj
  233
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  4735
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Hristiyanların Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olmadığını, sadece peygamber olduğunu söyleyen ve Allaha ortak koşmayan bir mezhepleri var mı hiç?
  Apollonius..hristiyanlarin benim tanidigim diyeyim nerede ise tam***** yakini ister katolik ister protestan olsun inanin tam***** yakini Hz.Isa nin (Jezus) kim oldugunu bilmiyor...
  kimi Allah diyor kimi oglu kimide ne bileyim ben..! derken bazilarida bane neya..! diyor.
  Bir hristiyanla oturup 2 dakika dini sohbet edemezsin...büyük cogunlugunun inanc anlayisi protestanim yada katolik, salak gibi heray kiliseye dünyanin vergisini ödüyorum...ölünce cenazem ortada kalmasin diye..! den öteye cok gecmez

 6. #6
  - Çevrimdışı
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Üye Numarası
  38880
  Mesaj
  84
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  2779
  Kuran'da sadece şu devirdeki hristiyan ve yahudilerin küfre sapmayacağı konusunda bir ayet yoktur.Yani her devirde küfre sapan olduğu gibi küfre sapmayan da vardır.Hz.İSA peygamberimize Allah'ın oğlu diyenler tabiki küfre sapmıştır.Buna hiçbr sözüm yok.Fakat bu insanlardan küfre sapmayanlar da eskiden olduğu gibi günümüzde vardır hatta gelecekte de olacaktır.Bunu ben değil Kuran söylüyor.Allah böyle diyorsa doğrudur demek benim imanımn gereğidir.Bunun aksini iddia edersem küfre saparım.Kendimce cevaplar bulmaya çalıştım.Çıkardığım nihai sonuç hepimiz aslında aynı dine mensubuz Allah'A teslim olanlarız.


  ANKEBUT SURESİ 46. AYET MEALİ
  Ehlikitap'la, en güzel olan yöntem dışında bir yolla mücadele etmeyin! Onların zulme sapanları müstesna. Şöyle deyin: "Bize indirilene de size indirilene de iman ettik; tanrımız ve tanrınız bir. Ve biz O'na teslim olanlarız."

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Üye Numarası
  130377
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.662
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643
  Alıntı Apollonius´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bu konu üzerine kafa yormuştum. Şimdi Kuran'ın indiği dönemdeki Hristiyanlar ile şimdikiler arasında da farklar vardır elbet.
  Peki sworden kardeşim;
  Hristiyanların Hz. İsa'nın Allah'ın oğlu olmadığını, sadece peygamber olduğunu söyleyen ve Allaha ortak koşmayan bir mezhepleri var mı hiç?...
  Merhaba!

  Sn.Apollonius;

  Ayetlerin hukmu kiyamete kadar.
  Demek ki kesin var.

  Sahit olduguzvar mi derseniz;
  Su ana kadar uc mezhep.

  Forumda var mi dersen;
  Diger dinler basligindaki YESHUA arkadasin mezhebi....

 8. #8
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Üye Numarası
  136317
  Mesaj
  626
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  41958
  Selam;

  Tabi ki Hz. İsa'yı veya bir başkasını Allah yerine koymayan ile diğerlerini bir tutamayız. Aynı şekilde düşünüyorum.

  Sayın swordenin ilk yazısı bana tüm mezheplerin iyilik yapanlarını kapsayan çok geniş kapsamlı bir yazı gibi geldiği için öyle bir şey belirtme ihtiyacı hissettim. Öbür türlü kendisi ile aynı şekilde düşünüyorum. Benim de Müslüman olmayan bir çok arkadaşım var. Hristiyanlardaki sapmalardan önce İslamdaki şirk sapmalarını temizlemek lazım.
  Konu Apollonius tarafından (09-02-2010 Saat 01:36 AM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Sevmek
  RABİA Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-02-2010, 09:26 AM
 2. Sevmek...?
  sipiral Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 8
  Son mesaj: 05-06-2009, 06:27 PM
 3. sevmek için sevmek var..birde elde etmek için.
  __speedy_ Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-05-2009, 03:19 PM
 4. Şartsız sevmek
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 05-12-2008, 12:49 AM
 5. Sevmek Cesarettİr...
  Nil@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 7
  Son mesaj: 07-03-2007, 09:21 AM
Yukarı Çık