1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 10 Toplam: 11

Konu: Flört

 1. #1
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864

  Unknown Flört

  Sual: İşyerinde beraber çalıştığımız bir arkadaşımız şu anda büyük bir üzüntü içerisinde. Nedeni de evlenmeyi planladığı erkek arkadaşıyla ayrılmışlar. Kendisi daha önceden de bu şekilde arkadaşlıklar kurup ayrılıklar yaşamış. Bizlerin bu şekildeki ilişkilere girmemesi yönündeki sözlerimize aldırış etmiyor. Sizin bu arkadaşımız için tavsiyeleriniz nelerdir?
  CEVAP
  Aşağıdaki flört ile ilgili yazımız yeterli bilgi verebilir:


  Evlenecek gençlerin flört denilen bir arkadaşlığa asla ihtiyaçları yoktur. Hatta flörtün birçok sakıncası da vardır:

  Flörtte bir tuzak vardır. Flörtte çok defa, kız, erkek tarafından kandırıldıktan sonra terk edilir. Flört, gençlerde gafilce tecrübelere yol açar. Bu tecrübelerin çoğu, kötü şekilde sonuçlanır. Tecrübe için insan, cebine barut koyup kendini tehlikeye atmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Yılan acaba nasıl sokar diye yılanla oynanmaz.

  Flört, akıl mantık hislerini alt üst eder. Flörte alışan, sık sık arkadaş değiştirir. Kızı kandırıp terk eden erkek hain, kandırılan kız da maskara durumuna düşer. Flörtte çok defa, iffet elden gider. Namuslu bir kız için bundan büyük felaket olamaz. Flört, birçok gençleri serseri, müsrif ve perişan eder. Gençler arasında aşağılık kompleksi, kıskançlık, kin, nefret, karamsarlık, düşmanlık, anarşi ve çeşitli ruhi bunalımlar doğurur.

  Flört arzusu, tenhada buluşmaya davet eder. Sonunda, birçok gencin başı belaya girer. Bu arkadaşlıkta iş eğlenceye dökülünce, genç erkeğin güveni sarsılır. Önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da kızı ayıplar, ahlaksız diye ona hakaret eder. Yüzüne demese bile gencin artık ona olan güveni kalmamıştır, başkalarıyla da böyle yapmadığı nerden malum diye düşünür. Genelde bu hissi eğlencelerden sonra hep soğukluk olur.

  Genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahne onu avutmaz, ondaki esrar, onu çeken cazibe, bağ ve düğümler çözülmüştür. O artık başka bir cazibe, daha esrarlı bir düğüm ister, başka eğlenceleri kovalar. Bu bakımdan flört hususunda kız veya kadın, çok hassas olmalıdır.

  Başından böyle işler geçmemiş bir gence, bunlar anlamsız gelir. Çünkü birisine gönlünü kaptıran genç, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu. Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister.

  Atalarımız da demişler ki:
  Aşık ile delinin farkı, biri gülmez, biri ağlamaz.
  Aşk başta karar etse, akıl firar eder.
  Aşk bir deryadır, dalmayan bilmez.
  Bir yiğit ne kadar kahraman olsa, sevdiğine yenilir.
  Sevda geçer yalan olur, sonu sokar yılan olur.

  Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olur. Bu bakımdan salih ana babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır! Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlatlarının gözü ile bakmaz. Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar. Atalarımız, (Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır) demişlerdir.

  Gönül iyiyi de kötüyü de sevebilir. Bu bakımdan sevdiğimiz kimse ile değil, iyi kimse ile evlenmek önemlidir. Sevdiğimiz kimse kötü de çıkabilir. (Seven yanılmaz) demek çok yanlıştır. Hislerden meydana gelen sevgi bir ölçü değildir. Buna sevgi denmez heves denir. Gençler akıllı olmalı, sevgi ile hevesi karıştırmamalıdır.

  Mağdur olan genç kız
  Bodrum’dan “Solgun gül” rumuzlu okuyucu özetle diyor ki:
  “19 yaşındayım. Flörtle ilgili yazınızı dikkatle okumamış, şöyle bir bakmıştım. Gerçi baksam da, başında kavak yelleri esen bir kimseye elbette etkisi olmazdı. Başından böyle işler geçmemiş gençlere, bunların pek tesirli olmayacağını, çünkü Peygamberimizin, (Sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurduğunu bildirmiştiniz. Bunu acı tecrübeler sonunda anladım. Genç kızların benim düştüğüm çukura düşmemeleri umudu ile yazıyorum.

  Ablamın kesip sakladığı yazınızda, (Flört, gafilce tecrübelere yol açar. Tecrübe için, ateşle baruta yaklaşılmaz. Ateşle barut bir arada durmaz. Erkek, önce kızı zorlar, arzusuna kavuşunca da, kızı ayıplar, ahlaksız der!) demiştiniz. Biz de evlenmek gibi temiz niyetlerle gezdik, tozduk ve beraber olduk. Ondan sonra benden ayrılmak için bahaneler aramaya başladı. (Sen benimle niçin evlenmek istiyorsun?) dedi.

  Ben de, o anda laf olsun diye, (Yakışıklısın, terbiyelisin, soylusun, boylusun, hem de iyi huylusun!) gibi şeyler söyledim. Bunları söyler söylemez, (Demek benden daha yakışıklısını bulsan onu tercih edeceksin, seni ahlaksız seni!) diye bana çıkışmaya başladı. Gidiş o gidiş, bir daha gözüme görünmedi. Şimdi, o yazınızda, (Hercai genç erkek, kokladığı çiçekten hemen doyar, sonra başka bir renk, başka bir çiçek arar. Artık bu sahneler onu avutmaz, ondaki esrar, çözülmüştür. O artık, daha esrarlı bir macera peşindedir) diye ifade edilenleri daha iyi anlıyorum.”
  CEVAP
  Okuyucumuz, (Evlenmek gibi temiz niyetlerle...) diyor. Evlenmek niyeti temiz ise de, yapılan işler kirlidir. Evliliği, böyle kirli işler, günahlar üzerine kurmak doğru değildir. Günah mefhumuna inanmayan veya günaha önem vermeyen kimselerle evlenmek doğru değildir. Çünkü onlar evlendikten sonra da günah işlemekten korkmazlar. Onların tek korkusu başkalarının ayıplamalarıdır. Kimsenin olmadığı yerde eğer kanun korkusu da yoksa, hiçbir şeyden çekinmezler.

  Okuyucu kızımız da o genç delikanlıya, (Sen benimle niçin evlenmek istedin?) diye aynı soruyu sorsaydı, o da, (Güzellik, zenginlik...) gibi bir şey söyleyebilirdi. O zaman, (Benden daha güzelini, daha zenginini bulsan, onu tercih etmen mi gerekir? Yiğit sözünden döner mi?) demeliydi. Fakat ne dese faydası olmazdı. Sokakta onun bunun kızına lâf atan, onu bunu yoldan çıkarmaya çalışanların tuzağına düşmemelidir.

  Bu konuda birçok mektup geliyor. Konu itibariyle olduğu gibi, hep aynı şeyleri yazmak bakımından da uygun olmuyor. Gazetelere, (Hayatım Roman) gibi, mesela (Aldananlar ve aldatanlar) veya (Mağdur olan gençler) gibi bir köşe açılabilir. Bu acı tecrübeler, tecrübesizlere örnek olabilir.

  Gençlerin, flört bataklığına düşmeden önce, evlilik öncesi ve sonrası yapacakları işleri bildiren, evlilik rehberi olabilecek yaşanmış olaylara ihtiyaçları vardır. (Yılan nasıl sokar ki?) diye herkesin kendini denemeye kalkması çok yanlış olur. Herkes acı tecrübelerin kurbanı olmamalı. Bu kurbanların acı tecrübelerini okuyarak, kendine çeki düzen vermelidir.

  Kadınların saadeti
  Fransa’nın meşhur şair kadınlarından Madam Lara Mardirous diyor ki:
  (Kadınlarınıza söyleyiniz! Sahip oldukları aile hayatının kıymetini bilsinler!.. Yaşadıkları İslami hayat ne büyük nimet, ne büyük saadet. Bu yaşayış onları öyle sıkıntılardan korur ki...

  Ah, şu omzumda hıçkırarak ağlamış kızların adedini bilseler. Kulaklarım, böyle kızların çok feci ve kalbleri yakan şikayetleri ile dolu. Evet, ışıklar ve çiçeklerle süslü balolar, konserler çok tatlı gibi görünür. Aslında buralar, kadınların sömürüldüğü, erkeklere sunulduğu, şehvetlerin tatmin edildiği yerler... Buralar, bir azap hücresi, bir cehennemdir.

  Türk erkeklerine sesleniyorum:
  Kadınlarınıza, kızlarınıza bunları iyice anlatın. Sakın bu yapılanların kadınlara iyilik olarak yapıldığını zannetmesinler. Bunların sadece ve sadece kadını istismar için yapıldığını bilsinler, sakın bunlara özenmesinler.) Cenap Şehabettin (Evrak-ı eyyam)

  Flört ve boşanma
  Sual: Evlenecek tarafların, iyi niyetle, birbirlerini daha iyi tanımaları için, flört etmeleri, nikâhsız beraber yaşamaları niye uygun değildir?
  CEVAP
  Çünkü dinimiz, nikâhsız gezip tozmayı haram etmiştir. Haram edilen bir şeyde ise, fayda aranmaz. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Allahü teâlâ haramda şifa tesiri yaratmadı.) [Buhari, Hâkim]

  Evlenecek olsalar bile, dini nikahı olmayan erkekle kadın, dinen birbirine yabancıdır. Bu konudaki birkaç hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Erkeğin kadına, kadının da erkeğe [şehvetle] bakması haramdır.) [Taberani]

  (Harama bakmak, şeytanın zehirli okudur. Allahü teâlâdan korkup yabancı kadına bakmayana, zevkli bir iman nasip olur.) [Ramuz]

  (Kişinin başına demirden bir şişin batırılması, nikah düşen bir kadına dokunmasından daha hafif kalır.) [Taberani, Beyheki]

  (Yabancı kadınla kucaklaşan, şeytanla beraber zincire vurulup ateşe atılır.) [Şir’a]

  (Kadınlarla bir arada yalnız kalmaktan sakının. Allah’a yemin ederim ki, bir kişi bir kadınla yalnız kalınca, aralarına şeytan girer. Bir kimsenin çamurlu bir domuzla sıkışmış durumda olması, o kimse için kendine helal olmayan bir kadına dokunmasından daha hafiftir.) [Taberani]

  (Ey gençler, namusunuzu koruyun, zina etmeyin! İyi bilin ki, namusunu koruyana Cennet vardır.) [Hakim]

  (Kötülükten korunmak için, nikahlı yaşayın ve iffetli olun!) [İbni Asakir]

  (Ey kadınlar, ancak mahreminiz olan erkeklerle konuşun, mahreminiz olmayanlarla konuşmayın!) [İbni Said]

  (Yabancı kadına şehvetle bakmak göz zinasıdır, onu tutmak el zinasıdır, ona gitmek ise ayakların zinasıdır.) [R.Nasıhin]

  Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Doç. Dr. Hasan Herken de, (Flörtle evlenenler, boşanmaya daha yatkın oluyorlar) diyor. (Net Gazete)

  Flört edenler birbirlerini severlerse, bu daha kötü netice verir. Böyle biri, kendisine verilecek nasihati, deli saçması kabul eder. Onun için Peygamber efendimiz, (Aşırı sevgi insanı sağır ve kör eder) buyurdu. (İbni Mace)

  Sağıra ne anlatsanız duymaz. Köre bütün renkleri gösterseniz, birini diğerinden ayıramaz. Seven kimsenin de gözüne bir şey görünmez. Morfinman gibi olur. Her bakımdan yanlış da olsa, yine onunla evlenmeyi ister. Bu duruma düşmeden önce, tedbir almak gerekir.

  Facebook’ta eş aramak
  Sual: Facebook ve benzeri sitelerde, kitap tanıtımı veya başka maksatlarla kurulan gruplar var. Buralarda, karşı cinsle tanışıp konuşuluyor, hatta internet üzerinden Messenger’da sesli ve görüntülü görüşülüyor. Bu görüşmeler, evlenmek gayesiyle olursa caiz olur mu?
  CEVAP
  Kesinlikle caiz olmaz. Bu da bir flört çeşididir. Flört yaparak eş bulunmaz. Görüştüğümüz uygun birisi bile olsa, bu yolla bulmak caiz olmaz. Hele genç kızların, böyle sitelere üye olmaları hiç uygun değildir. Kötü niyetli veya cahil kimselerin oyununa gelmelerine, evden kaçarak buluşmalarına bile sebep olabilir. Hiç kötü bir şey olmasa bile, görüşmenin kendisi kötüdür.

  Kaynak : Dinimiz İslam

 2. #2
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877
  Komiksiniz yazının hepsini okuyamadım evde okuyacağım, burada masamda gülme krizine giriyordum. Harbi karma vereceğim size ben şimdi. Görücü usulu dururken ne demeye gidip insanlar birbirlerini tanıma yoluna giderler cidden anlamıyorum yahu :DD

 3. #3
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573
  ben ise faideli bir paylaşım olduğunu düşünüyorum...Allah razı olsun
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 4. #4
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  42
  Mesaj
  705
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7085
  Çok faydalı bir paylaşım, Allahü Teala razı olsun...
  Evlilik dünya ve ahiret saadetinin anahtarıdır.
  Gençlerin hele bu zamanda bu konuya çok dikkat etmeleri,
  anne babalarının, aile büyüklerinin hayat tecrübelerini ve nasihatlerini iyi değerlendirmeleri gerekiyor. Unutmamak gerekir ki İslami dairenin dışında
  rahat, huzur ve mutluluk yoktur. Her konuda dinimizin bildirdiği ölçüye uyarsak
  dünyada da ahiretde de rahat ederiz.
  Yazının tamamı çok güzel ama özellikle bu paragraf gençlerin yoluna ışık tutuyor:

  Flört sonucu evlenen gençlerin çoğu sonunda pişman olur.
  Bu bakımdan salih ana babanın tavsiyelerine mutlaka uymalıdır!
  Ana baba, oğlunun veya kızının evleneceği kişiye, evlatlarının gözü ile bakmaz.
  Acı tecrübelerin verdiği firasetle bakar.
  Atalarımız, (Ulu sözü dinlemeyen uluya kalır) demişlerdir.

  Gönül iyiyi de kötüyü de sevebilir.
  Bu bakımdan sevdiğimiz kimse ile değil, iyi kimse ile evlenmek önemlidir.
  Sevdiğimiz kimse kötü de çıkabilir. (Seven yanılmaz) demek çok yanlıştır.
  Hislerden meydana gelen sevgi bir ölçü değildir.
  Buna sevgi denmez heves denir.
  Gençler akıllı olmalı, sevgi ile hevesi karıştırmamalıdır.

 5. #5
  Aktif Üye carloss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2008
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  1.712
  Rep Gücü
  28877
  Bir insan ile ömür boyu bir hayat geçirmekten bahsediyorsunuz. Al kızım bu kocan hadi bize hayırlı evlatlar ver, zamanla tanırsın seversin, sevgi aşk onlarda neymiş? Töbe töbe ...

 6. #6
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Çok yazacak şey var ama hiç vakit yok

  flört çok hoş bir duyguyu yaşamaktır,eğitim şart....

 7. #7
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı simqe´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok yazacak şey var ama hiç vakit yok

  flört çok hoş bir duyguyu yaşamaktır,eğitim şart....
  Bizim , karşı tarafın ahlakını , iffetini , namusunu , imanını sorgulamadan her beğendiği ile hoş duygular yaşamayı adet edinenlere bir sözümüz yok , sözümüz insanca yaşamayı şiar edinenleredir.

  Evet eğitim şart , mesela hayvanlar her gördüğü karşı cinsi ile münasebet kurmak , koşmak oynaşmak istiyor , ahlakını , iffetini , namusunu , anne , kardeş olabileceğini sorgulamıyor yada başkasının kardeşi olacağını da sorgulama ihtiyacı duymuyor , ilgi duyduğu tek şey şehvetinin isteğini yerine getirmek ve arzularına kavuşmak.Evet bunlar gibi olmayı istemekte mahsur görmeyen insan görünüşlüler için eğitim mutlaka şarttır.

 8. #8
  Süper Aktif Üye simqe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2008
  Nerden
  Türkiye
  Mesaj
  3.362
  Rep Gücü
  67755
  Alıntı bziya´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Bizim , karşı tarafın ahlakını , iffetini , namusunu , imanını sorgulamadan her beğendiği ile hoş duygular yaşamayı adet edinenlere bir sözümüz yok , sözümüz insanca yaşamayı şiar edinenleredir.

  Evet eğitim şart , mesela hayvanlar her gördüğü karşı cinsi ile münasebet kurmak , koşmak oynaşmak istiyor , ahlakını , iffetini , namusunu , anne , kardeş olabileceğini sorgulamıyor yada başkasının kardeşi olacağını da sorgulama ihtiyacı duymuyor , ilgi duyduğu tek şey şehvetinin isteğini yerine getirmek ve arzularına kavuşmak.Evet bunlar gibi olmayı istemekte mahsur görmeyen insan görünüşlüler için eğitim mutlaka şarttır.
  Eğitim şart demiştim tekrar söylüyorum eğitim şart...

  sapla samanı ayırmak lazım,flört illede oynaşmakla şehvetle tanımlanamaz..

  onun adı başka bir şeydir,bunu burada yazmak istemiyorum..

  kesinlikle eğitim şart..

 9. #9
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Nerden
  İNGİLTERE / İSTANBUL
  Mesaj
  51
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  367
  Çok değerli bilgiler , bunlara uyanlar pişman olmaz diye düşünüyorum.Elinize sağlık.

 10. #10
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7864
  Alıntı ARİF´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Çok değerli bilgiler , bunlara uyanlar pişman olmaz diye düşünüyorum.Elinize sağlık.
  Teşekkür ederim efendim.

1. Sayfa, Toplam 2 12 SonSon

Benzer Konular

 1. Kadınlarda flört işaretleri
  simqe Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-02-2010, 04:02 PM
 2. Kısa Mesajla Flört
  Kadim Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-05-2009, 09:20 AM
 3. İslamda flört
  dogangunes Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-05-2007, 07:31 PM
 4. Flört Zamanı
  Karakarizma Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-03-2007, 10:14 AM
 5. Flört'ün Yeri Ve Zamanı
  Nil@y Tarafından Ask ve Sevgi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 08-02-2007, 12:37 PM
Yukarı Çık