+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 1 Toplam: 1

Piyasadaki sapıkların Ehl-i sünnete aykırı görüşlerinden bazıları

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Piyasadaki sapıkların Ehl-i sünnete aykırı görüşlerinden bazıları Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Ehl-i sünnet itikadı ve diğer doğru bilgiler bilinirse, bunun zıddını savunanların sapık oldukları anlaşılır. Piyasadaki sapıkların Ehl-i sünnete aykırı görüşlerinden

 1. #1
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  Unknown Piyasadaki sapıkların Ehl-i sünnete aykırı görüşlerinden bazıları

  Ehl-i sünnet itikadı ve diğer doğru bilgiler bilinirse, bunun zıddını savunanların sapık oldukları anlaşılır. Piyasadaki sapıkların Ehl-i sünnete aykırı görüşlerinden bazıları şunlardır:

  1- Amentü’deki altı esastan birini inkâr etmek, mesela hayır Allah’tan, şer şeytandandır demek veya kaderi inkâr etmek,
  2- Amel, imandan cüzdür demek, [Mesela namaz kılmayana kâfir demek.]
  3- İman artıp eksilir demek, [Parlaklığı, kuvveti artıp eksilir demeli.]
  4- Kur’an-ı kerime mahlûk demek,
  5- Allah Arş’ta demek. İstiva kelimesine yanlış mana verip Allah Arş’a oturdu demek,
  6- Kabir sualine, kabir azabına, şefaate, sırata, hesaba veya mizana inanmamak,
  7- Allah gaybı, enbiya veya evliyasına bildirmez demek,
  8- Evliyanın kerametini inkâr etmek,
  9- Eshab-ı kiramın hepsi cennetlik iken, herhangi birini kötülemek,
  10- İki kayınpederi [Hazret-i Ebu Bekir’le, hazret-i Ömer’i] diğer sahabelerden üstün bilmemek. İki damadı [Hazret-i Osman’la hazret-i Ali’yi] sevmemek,
  11- Miracın, ruh ve bedenle birlikte olduğunu inkâr etmek.
  12- Peygamberlerin günah işlediğini söylemek.
  13- Bugün için, dört hak mezhepten birinde olmamak. (Bütün mezhepleri tahkik ederim, doğru olanı alırım) veya (Mezhebe girmeyi caiz görürüm) demek, yani mezhepsizliği de caiz görmek. Dört hak mezhep tabirini kullanmamak.
  14- Dindeki dört delili kabul etmeyip, (Yalnız Kur’an, yalnız Kitap ve sünnet) demek.
  15- Resulullah’tan sonra, nebi gelmez; ama resul gelir demek.
  16- Öldürülenin, intihar edenin eceliyle öldüğünü inkâr etmek.
  17- Peygamberin üstünlüğü, çalışmakla elde edilmiştir demek.
  18- Deccal, Dabbet-ül-arz, Hazret-i Mehdi’nin geleceğine, Hazret-i İsa’nın gökten ineceğine ve diğer kıyamet alametlerinden birine bile inanmamak.
  19- Ahirette de Allahü teâlâ görülmez demek.
  20- Kâfirler Cehennemde sonsuz kalmaz, Cehennem ebedi değildir demek.
  21- (Günahkâr müminler Cehenneme girmez, Cehenneme giren hiç çıkmaz) demek.
  22- Mest üzerine meshi caiz görmemek.
  23- Sultana [devlete] isyanı caiz görmek.
  24- Allahü Teala'nın düşman olduklarına düşmanlık yapıp dost olduklarına dostluk yapmamak.( mesela mezhepsizleri savunmak )

  Sapıkların dine aykırı diğer görüşleri:

  1- Yahudiler de, Hıristiyanlar da cennete girecek demek.
  2- La ilahe illalah diyen cennete girer, Muhammedün resulullah demeye gerek yok demek.
  3- (Deccal bir akımdır, İsa ve Mehdi de manevi şahıs yani ruh olarak gelecek) demek.
  4- Hazret-i İsa, gelince hakiki Hıristiyanlığı yayacak demek.
  5- Hazret-i Mehdi’nin vasıfları uymadığı halde, birilerine Mehdi demek.
  6- İbni Teymiyye’yi, mason Abduh’u, diğer mezhepsizleri ve bid'at ehlini savunmak.
  7- Enbiya ve evliyanın kabirlerine gidip onların hürmetine dua etmek, onlardan yardım istemek caiz değildir demek.
  8- Tesadüf kelimesini kullanmak caiz değildir demek.
  9- Vehhabi olsun, Mutezile olsun, yani bid’at ehli de olsa, herkesi severim demek.
  10- Ruh ölür, ruhlar ve ölüler işitmez demek. Telkini, devir ve iskatı inkâr etmek.
  11- Naylon çoraba meshi caiz görmek.
  12- İslam halifelerini, Osmanlı sultanlarını kötülemek.
  13- Ölmeden önce ruhunu Allah’a ulaştırmak gerekir demek
  14- Kaza namazı kılmak gerekmez demek.
  15- İhtiyaç veya zaruret halinde dört hak mezhepten birini taklit etmeyi kabul etmemek veya her mezhepten kolay gelen hükümle amel etmek.
  16- Mezhebe bağlanmak için, mezhep taassubu tabirini kullanmak, ictihad kapısı açıktır demek.
  17- Zuhr-i âhir diye bir namaz yoktur demek
  18 - Organ nakline haram demek.
  19- İslami görüş, İslam düşüncesi, İslam felsefesi, İslamcı gibi tabirler kullanmak.
  20- İslâm âlimlerini kötülemek maksadıyla, kitaplarında uydurma hadis olduğunu söylemek.
  21- Ahmet Kadiyani; Behaullah, Beykiyef, C. Efgani, Ebul ala Mevdudi, Hasan el Benna, Hasan Sabbah, İbni Hazm, İbni Kayyimi Cezviyye, İbni Rüşd, İbni Sebe, İbni Teymiye, İzmirli İsmail Hakkı, M. Şevkani, M. Abduh, M. bin Abdülvehhab Necdi, Makdisi, M. Hamidullah, M. Ebu Zehra, M. İkbal, M. Sıddık Hasan Han, N. Elbani, Reşat Halife, Reşit Rıza, S. Kutup, Seyyid Sabık, Şeyh Bedrettin, Yusuf Kandehlevi, Yusuf Kardavi, Zuhayli gibi sapık yazarları kaynak göstermek.

  Bir sapığın sapıklıkları cahiller tarafından normal görülüyor ki, peşinden giden insanlar oluyor; fakat o görüşlerin sapıklık olduğunu bilmiyorlar. Onun için, cahillikten bunların tuzağına düşen saf inananlara (Bu adamın şu görüşleri yanlıştır, sapıklıktır) demek yerine, ona Ehl-i sünneti anlatan kitaplar vermeli Kitapları okuyup doğruyu öğrenirse, o kişilerin yanlışlıkları kolayca görür. Önce ona, dini doğru olarak öğretmek gerekir.

  İmam-ı Rabbani hazretleri buyuruyor ki:

  Bir hükmün doğru veya yanlış olduğu Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiklerine uygun olup olmamakla anlaşılır; çünkü Ehl-i sünnet âlimlerinin bildirdiklerine uymayan her görüş, yanlıştır. Her sapık, kendi görüşünün Kur’an-ı kerime ve hadis-i şeriflere uyduğunu ve sapıklığının doğru olduğunu sanır. Nitekim Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Kur'an-ı kerimdeki misaller, çoğunu küfre sürüklediği gibi, çoğunu da hidayete ulaştırır.) [Bekara 26] (1/ 286)


  (Yukarıdaki bilgiler, Fıkh-ı ekber, Nuhbet-ül-leali, R. Nasihin, Mektubat-ı Rabbani, S. Ebediyye, F. Fevaid’den alınmıştır.)

  Önce temel bilgi gerekir

  Bazı okuyucular, İbni Teymiye’nin veya İbni Sebe’nin yanlış görüşlerinin neler olduğunu soruyorlar. Mesela, (İbni Teymiyeci bir arkadaşımız var. İbni Teymiye’nin hatalarını bildirin de arkadaşımızı vazgeçirelim) diyorlar. Abduh’u, Kardavi’yi veya daha başkalarını soruyorlar.

  Bunların yolundan giden kimseler, Ehl-i sünneti bilmedikleri için verilecek cevaplar onları tatmin etmez. Çünkü temel dini bilgileri yok. Cevap olarak onlar mezhepsiz desek, temel bilgileri olmadığı için, vehhabilerden duyduklarını tekrarlayıp, “Âlimin mezhebi mi olur, Eshabın mezhebi mi vardı” diyeceklerdir. Kerameti inkâr ediyorlar desek, yine onların etkisiyle, papağan gibi ezberlediklerini tekrarlayıp, “keramete inanmak şirk” diyeceklerdir. O sapıklar, “Allah’a inanan herkes, Cennete gidecektir” diyorlar, Hıristiyan ve Yahudileri de Cennete sokuyorlar desek, doğrusu da öyle değil mi diyeceklerdir. Bunun gibi yüzlerce şey söylense verecekleri cevaplar aynıdır. Çünkü din düşmanları onları papağan haline getirmiştir. Bu acı durumlardan kurtulmak için önce temel din bilgilerini bilmek gerekir.

  İman nedir? Hak din hangisi? Mezhep ve mezhepsizlik nedir? Mucize ve keramet nedir? Bunları doğru olarak bilenin Ehl-i sünnet olduğu anlaşılır. Bunları bilene, sapıkların sapıklığını anlatmak kolaydır. (İbni Teymiye, Cehennemin ebedi olduğunu inkâr eden bir mezhepsiz) dersek kolayca anlar. Muhatabımız Ehl-i sünnet değilse böyle söylememizin hiçbir kıymeti kalmaz.

  Bir örnek verelim. Mesela imanı anlatalım:
  Amentü’deki altı esastan birine inanmayanın imanı geçersizdir. Yani bu altı esastan birini inkâr eden kâfir olur. Bunun için inanmak değil, doğru inanmak önemlidir. Ahirette kurtulmak, ibadetin çok olmasına değil, doğru imana bağlıdır. Elimizde sağlam ölçü vardır. Ehl-i sünnete göre iman, Amentü’de bildirilen altı esasa inanmaktır.

  Hadis-i şerifte buyuruluyor ki:
  (İman; Allah’a, meleklere, kitaplara, peygamberlere, ahiret gününe [Cennete, Cehenneme, hesaba, mizana], kadere, hayrın ve şerrin Allah’tan olduğuna ölüme, öldükten sonra dirilmeye, inanmaktır. Allah’tan başka ilah olmadığına ve benim Onun kulu ve resulü olduğuma şehadet etmektir.) [Buhari, Müslim, Nesai] Ancak böyle inananlar Ehl-i sünnettir.

  Amentü’deki bu altı esasa inanan kimse, bilir ki, Yahudiler de Hıristiyanlar da, her peygambere ve her semavi kitaba inanmazlar, mesela Muhammed aleyhisselamı Peygamber ve Kur’an-ı kerimi semavi kitap kabul etmezler. Peki bunlara iman sahibi demek mümkün mü? Elimizdeki sağlam ölçüye uymamaktadır. Kur’an-ı kerimde (Hak din ancak İslam’dır) buyuruluyor. Yahudilik ve Hıristiyanlık hak din denmiyor, aksine, (Onları dost edinenin Allah’ın düşmanı) olduğu bildiriliyor. Amentü’yü Ehl-i sünnet gibi inanana imanı anlatmak kolaydır. Amentü’ye inanmayana da sözümüz yoktur. Abdülgani Nablüsi hazretleri buyuruyor ki: İman, Muhammed aleyhisselamın Allahü teâlâ tarafından getirdiği bilgilere kalbin inanması demektir. Bu bilgileri araştırıp anlamak gerekmez. (Hadika)

  İmam-ı Rabbani hazretleri de buyurdu ki:
  İman, kalbin tasdiki, kabul etmesi, inanması demektir. İnanmanın azı, çoğu olmaz. Mümin büyük günah işlese de imanı gitmez, kâfir olmaz. Ahirette kurtulmayacak olan yalnız kâfirlerdir. Zerre kadar imanı olan kurtuluşa kavuşur. (2/67)

  Diğer hususlar da iman örneğindeki gibidir. Ehl-i sünnete uymayan kitap ve yazarlardan uzak durmalı. Çünkü bunlar, yaldızlanmış necasete veya altın kupada sunulan zehire benzer. Süsüne, kabına veya görünüşüne aldanıp, sonsuz saadetten mahrum kalmamalıdır
  Konu bziya tarafından (03-08-2009 Saat 04:26 PM ) değiştirilmiştir.

Benzer Konular

 1. Sünnete uymak Hazreti Kur'ana göre zorunludur
  vertyucek Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 25-03-2013, 11:32 AM
 2. Kitap ve Sünnete göre namaz
  Ammar Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 17-04-2010, 02:04 AM
 3. Bir Aykırı Bilinç
  mopsy Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 31-08-2009, 11:29 PM
 4. piyasadaki en kaliteli JOOMLA temaları arşivi
  123456 Tarafından Diger Portallar (CMS) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 10-07-2008, 01:36 AM
 5. Dünya'nın en aykırı tipleri
  YukseLL Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-11-2007, 10:35 AM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık