Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2
 1. #1
  yeni üye
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  84
  Rep Gücü
  2780

  muminun 6 ve mearıc 30. ayetler hakkında bir soru

  MUMİNUN SURESİ 5 VE 6. AYETLER MEALİ

  5.Cinsiyet organlarını/ırzlarını koruyanlardır onlar.

  6. Eşleri yahut akitleri aracılığıyla sahip bulundukları müstesnadır. Bu durumda kınanmış değillerdir onlar.  MEARIC SURESİ 29 VE 30. AYETLER MEALİ

  29.Bunlar, cinsiyet organlarını titizlikle korurlar.

  30. Ancak onlar, eşleriyle, akitlerinin sahip olduğu şeyler konusunda kınanamazlar.  Muminun 6. da geçen akitleri aracılığyla sahip bulunanlar kimlerdir?Benzer ifade mearic 30. ayette de geçiyor.

 2. #2
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Mar 2009
  Mesaj
  844
  Rep Gücü
  2992
  "Akitleri" olarak tercüme edilen kelime Prof Dr Ali özek,prof dr Hayrettin KARAMAN,doç Dr Ali Turgut Kuranı Kerim mealinde Ellerininin sahip olduğu(cariyeleri) olarak tercüme edilmiştir.
  eşler ise Nur suresi 3 ayet:Yetimler konusunda adaleti koruyamayacağınızdan korkarsanız,sizin için temiz kılınan kadınlardan ikişer,üçer,dörder nikahlayın.Eğer bu durumda adaleti gözetemeyeceğinizden korkarsanız,bir tek kadınla yahut yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yetinin.İşte bu haksızlığa sapmamanız için en uygun yoldur.
  Şeklinde belirtilir.Dikkat ederseniz şayet bu suredede Yeminlerinizin/sağ ellerinizin sahip olduklarıyla yani AKİTLERİ ARACILIĞIYLA ya tekabül ediyor.
  Bizim anladığımız Batıni yorumda Belden aşağılık olamaz.BELDEN YUKARILIK VARDIR.YANİ ÜREMEDEN GAYE DÜŞÜNCE ÜRETİMİ OLUP DÜŞÜNCE ZENGİNLİĞİDİR.O Yüzden Üreme organı demek AKILDIRVE GÖNÜLDÜR.Gönül sevgidir.Sevgi olmadan salt akıl yaşamda mutluluk sağlayamaz.Çalışıyorsun ama işini sevmiyorsun? Neye yaradı?
  Yani Aklına ve gönlüne mukayyet olanlardır.Kadınlar ise Aklımızın yaşamda karşılaşmış olduğu DERTLER yada MEŞGALELERDİR.Ama bunlar aynı zamanda birerde nimettir.Bunlarıda İkişer,üçer ve dörder olarak guruplandırmıştır. Sadece birer yoktur. Çünkü Onda fazlalık yoktur o sadece Bir olmalıdır.Yaşamdaki en büyük meşgale grubumuz nelerdir:
  1-EŞ DERDİ:İnsan oğlu daha yaşamda tam olarak yetişmeden büluğa erer vede karşı cinse ilgi duyar.
  2-İŞ YANİ MESLEK DERDİ: yaşamda bir çok iş vardır
  3-MADDİYAT YANİ AŞ DERDİ: ev almak,Araba almak,elbise almak,Mücevher almak,Yiyecek almak....v.s
  4-EVLAT YANİ SULP DERDİ:Çocuklarınızın bakımı yetiştirilmesi...v.s
  Ayetteki YETİM ise ÖZBENLİĞİMİZDİR. Yani Nefislerimizdir.Onların esas arzusu KENDİLERİNİ TANIMAK YANİ ALLAHA DÖNDÜRÜLMEKSEDE DÜNYA NİMETLERİDE ONLARA SEVDİRİLMİŞTİR.İşte şayet Dersekki bana ne dünya nimetinden şu geçici iğreti dünyevi zevklerden benim yolum sadece Kendi Özbenliğimi bulmaktır.O zaman NEFSİMİZE YANİ YETİMLERİMİZE KARŞI ADİL DAVRANMAMIŞ OLURUZ.İşte Kuran Eş haricinde Yani Tek eş bulmanın dışında Çalış birden fazla iş bul gerekirse,Kazan Mal mülk edin,Çoluk ,çocuk sahibi ol onları yetiştir adam et diyor.Ama Şayet bunları yaparken Kendi özbenliğinizi kaybediyorsan o zaman Tek bir derdin olsun demek istiyor.Yani Bir eşin ve onu elinde tutabilecek işin servetin vede evladın.Daha fazla dünyanın derdinede düşme ,Kendini harap etme diyor.Yada işin önemliyse diğer dertlere fazla bulaşma,Eş peşinde koşma servet peşindede fazla koşma Kendini yalnız işine ver.VE DİKKAT EDRERSENİZ BUNLARIN TEMİZ KILINANLARINDAN DEMEKLEDE MEŞRU OLANI YAP DİYOR.Ama Birinci gurup için temizlikten bahsetmiyor. Yani Eşiniz hakkında.Hz Kuran İşte buradada büyük bir incelik yapıyor.
  Gelelim Cariyelere yada Sağ ellerin altında bulunanlara.Şayet Bir işiniz,Servetiniz,eşiniz ve evlatlarınız yoksa ve bunları şu dünyada elde edemiyorsan ,O zaman ELİNDE NE VARSA NEFSİNİ ONUNLA TATMİN ET DİYOR.Yani Hısızlık uğursuzluk yapıpta nefsine zulmetme Sana ne verildiyse yada ne elde ettiysen onunla yetinmeye bak.Sol tarafımız Kalbimizdir.Yani Gönül yönümüzdür.YANİ ÖTEKİ DÜNYAMIZDIR.SAĞ TARAFIMIZ İSE İŞTE BU ZAHİRİ DÜNYAMIZDIR.Ve Nefsine bunu kabul ettirerek haksızlığa sapma.
  İşte Akıl ve Gönül denen Üreme organını(o yüzden kadında sende erkekte sende) bu şekilde yönlendirebilirsen şayet Mutlu olursun güzel bir şekildede yaşarsın diyor.
  YANİ:HELALİNDEN ÇALIŞ ÇABALA KAZANMAYA BAK OLMADI AMA O ZAMANDA ÜZÜLME ELİNDEKİYLE YANİ RIZKINLA YETİNMESİNİ BİL BAŞKA ÇAREDE YOK .BUNUDA AKIL VE GÖNÜL DENEN ÜREME ORGANLARINADA KABUL ETTİRKİ HALİNDEN RAZI OL.Baki selamlar.

Benzer Konular

 1. Kur'an KEVNİ AYETLER
  mopsy Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 24-08-2010, 02:52 PM
 2. Ayetler aranıyor :)))
  Apollonius Tarafından Kuran-ı Kerim Foruma
  Yorum: 9
  Son mesaj: 03-02-2010, 11:58 AM
 3. Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2009, 04:15 AM
 4. Downloads Eklentisi hakkında soru?
  Huzeyme Tarafından vbulletin 3.7.X Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 09-12-2008, 04:42 PM
 5. Merhaba arkadaşlar. CMPS Portal Hakkında Bir soru sormak istiyorum..
  sametweb Tarafından vbAdvancedcmps (portal) Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 28-11-2007, 03:18 PM
Yukarı Çık