Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Günahlar arttıkça lekeler çoğalmakta

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Din ve İnanç Forumunda Günahlar arttıkça lekeler çoğalmakta Konusununun içerigi kısaca ->> Mehmet Talü milli@milligazete.com.tr 27.10.2007 Zikredilen hadis-i şerifte Resûlullah (S.A.V.) tevbe ve istiğfarın ehemmiyetini çok güzel bir teşbih (benzetme) ile anlatmaktadır. ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye SGOR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2008
  Nerden
  united states of KONYA
  Yaş
  35
  Mesaj
  1.248
  Rep Gücü
  3820

  Günahlar arttıkça lekeler çoğalmakta

  Mehmet Talü
  milli@milligazete.com.tr
  27.10.2007


  Zikredilen hadis-i şerifte Resûlullah (S.A.V.) tevbe ve istiğfarın ehemmiyetini çok güzel bir teşbih (benzetme) ile anlatmaktadır. Kasıtlı ve kasıtsız olarak işlenen her bir hata, her bir günah, ruhta siyah bir leke meydana getirmektedir. Günahlar arttıkça bu lekeler çoğalmakta ve temiz yerler azalmaktadır.

  Günahlardan uzaklaşmak, lekenin artmasını önler ise de tevbe ederek, mevcutların da silinmesi, o pasların yeniden cilalanması gerekmektedir. Günahın lekesi tıpkı ayna veya kılıç üzerindeki bir kir veya kağıt üzerine düşen bir mürekkep damlası gibi barizdir. Bu leke işlenen günahın cinsine ve miktarına göre muhtelif büyüklüktedir. “Kalp tıpkı, bembeyaz ve tertemiz bir elbise, günah da bu beyaz elbiseye isabet eden siyah bir leke gibidir. İster istemez bu leke elbiseyi çirkinleştirecektir. Günah karşısında insan bundan farksızdır.”

  Günahtan hasıl olan lekenin kalbi kaplaması, kalbteki nurun sönmesi, basiretin kapanması demektir. Kalpteki bu fıtri nur sönüp basiret körleşince, kişi, artık günahı günah olarak göremez, hayrı da hayır bilemez.

  3- İnsanlarla güzel geçinmek, ahlâkî olgunluğun ve murakabe şuurunun günlük hayattaki ve beşerî ilişkilerdeki sonucu olmaktadır. Bu uygulamanın ölçüsü de Hz. Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından, başkalarının kendisine yapmasını istemediğini onlara yapmamak şeklinde belirtilmiştir.

  İnsanlara güzel ahlâkla muamele çok farklı şekillerde olabilir, yerine göre tatlı dil, güler yüz, müsamaha, bağışlama, kusurlarını görmeme, hatasını yüzüne vurmama, ayıbını teşhir etmeme, eza ve cefasına katlanma, iltifat, hediye vs. Bunu yapabilen, hem dünyada hem ahirette mükafaatını görecektir. Dünyada felah, başarı, sıhhat, takdir ve sevgi, ahirette Cenâb-ı Hakk’ın mağfiretine mazhariyetle necat ve kurtuluş. Bu iki hadis-i şeriften öğrendiklerimiz:

  1- İyilikler, kötülükleri ya büsbütün ortadan kaldırmak ya da iyiliğe dönüştürmek suretiyle yok eder.

  2- Güler yüz göstermek, zarar vermemek, iyiliklerin yaygınlaşmasına gayret etmek ve kendisine yapılmasını istemediğini başkalarına yapmamak, insanlarla güzel geçinmek demektir.

  3- Takva ya da Allah’a karşı saygılı olmak, müslümanı her türlü kötülüklerden koruyacak üstün bir meziyettir.

  4- Her yer ve şartta Allah’a karşı saygılı olmak, murakabe şuurunun göstergesidir.

  Yukarıda zikredilen, A’lâ suresi, 14 ve 15. Ayet-i celilesinden, insanların felaha ermesinin başlıca üç şeye bağlı olduğu güzelce anlaşılmaktadır. Bu üçü de; Tezekki (iyice temizlemek) arınmak, Allah’ı zikretmek ve namaz kılmaktır.

  Tezekki’den maksat: İnkâr ve isyandan arınmak, Allah Teâlâ’nın emrettiklerini tutup yasaklarından kaçınmaktır. Şirkten, kötü ahlâktan temizlenmek, Allah Teâlâ’nın Resûlü’ne indirdiği hükümlere tabi olmaktır. Salih ameller yapmaktır. Zekâtı, fitreyi vermektir. Küfürden, batıl inançlardan uzaklaşmaktır

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Kıdemli Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2008
  Mesaj
  522
  Rep Gücü
  7930

  Cevap: Günahlar arttıkça lekeler çoğalmakta

  2- Güler yüz göstermek, zarar vermemek, iyiliklerin yaygınlaşmasına gayret etmek ve kendisine yapılmasını istemediğini başkalarına yapmamak, insanlarla güzel geçinmek demektir.

  Bu günümüzde kim bunu uyguluyor ki... herkeste bir kin bir öfke... tanımadığı kişi ile ilgili bile kötü ve cahilce düşünen varlıklar değilmiyiz yeri geldiğinde...


  4- Her yer ve şartta Allah’a karşı saygılı olmak, murakabe şuurunun göstergesidir.

Benzer Konular

 1. Başa çıkamadığınız lekeler
  seguka Tarafından Sohbet ve Dedikodu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-03-2010, 08:22 PM
 2. Siyah benler ve lekeler
  İnci Tarafından Dermatoloji (deri hastalıkları) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-09-2009, 03:22 PM
 3. BÜYÜK GÜNAHLAR
  Gül@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 04-06-2007, 03:33 PM
 4. cildinizdeki lekeler
  Affrodit Tarafından Cilt Bakımı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-01-2007, 06:20 PM
 5. Büyük Günahlar
  Nil@y Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-11-2006, 11:59 AM
Yukarı Çık