+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
2. Sayfa, Toplam 2 BirinciBirinci 12
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 13 Toplam: 13

cennet - cehennem yoktur.

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan cennet - cehennem yoktur. Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> [QUOTE=peniel;112131]cennet-cehennem olmasa-yok zaten- siz olmadığını fark etseniz. işte bundan korkulduğu için, var dendi. *sayısal loto büyük ikramiyeyi bu haftaya devretmiş.

 1. #11
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: cennet - cehennem yoktur.

  [QUOTE=peniel;112131]cennet-cehennem olmasa-yok zaten-
  siz olmadığını fark etseniz. işte bundan korkulduğu için, var dendi.

  *sayısal loto büyük ikramiyeyi bu haftaya devretmiş. hemen on ytl'lik oynadım. loto tanrısı
  "vay uyanık vay" dedi ve elimdeki on ytl'yi de aldı.
  verilen bir şey yok: cennet-cehennem mesela var.

  insanların allah anlayışı yanlış.

  dünyayı düzene koymak için her şey. cennet-cehennem yok mu? var: var ama burada.[/QUOTE]

  Sevgili peniel;
  İlk defa , yarısı doğru olam bir cümlenize rastladım.
  ilk defa doğru olarak '' cennet ve cehennem in '' varlığını kabıl ettiniz . Buda iyi bir gelişme, sadece düzeni sağlamak ve bu dünyaya münhasır kılsanız bile.:Entusiasmado:

  Ama her nedense ??? Hep soru sorma makamındasınız. Ve söylediklerinize yine kendiniz cevap veriyorsunuz. Burda bir yanlışlık yokmudur sizce ? Yani ; Kendin çal , Kendin oyna.

  Yoksa siz HEBENEKA mısınız ? Yada onun yaveri. Yada onun hayali veya hayaleti...

  Ne dersiniz ? Hangisi acaba ??

  Haaa Lotocu sunuz anlaşılan ..... Çok atın .... atınki ... Milyonda bir ihtimalli de olsa , belki tutturursunuz..... Belkide var olan çoluk çocuğunuzun nafakasını da kayb edersiniz...

  Bol şans..

 2. #12
  - Çevrimdışı
  İletileri Onay'a Tabi
  Üyelik tarihi
  Jun 2007
  Üye Numarası
  72366
  Nerden
  Huzûru İlahî
  Mesaj
  1.427
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  18
  Rep Gücü
  7863

  rose Cevap: cennet - cehennem yoktur.

  Cennet ve Cehennem şimdi vardır
  Sual: Bir tek Cehennem mi var yoksa birkaç tane mi? Şimdi bunlar mevcut mu?
  CEVAP
  Cehennem yedi tabakadır, kâfirler durumuna göre tabakaların birinde azap görecektir.

  Feraid-ül fevaid kitabında buyuruluyor ki:
  Cehennem yedi tabakadır. Birbirinin altındadırlar. Her tabakanın ateşi, üstündekinden daha şiddetlidir. Günahı affedilmemiş olan müminler; birinci tabakada günahları miktarı yanıp, sonra Cehennemden çıkarılarak Cennete götürüleceklerdir.

  Diğer altı tabakada çeşitli kâfirler sonsuz yanacaklardır.

  Cennet ve Cehennem şimdi mevcuttur. Bazı âlimlere göre, Cehennemin nerede olduğu kesin bilinmemektedir. Bazılarına göre, yedi kat yerin altındadır. Arz küresi, güneş ve bütün yıldızlar birinci sema [gök] içinde olduklarına göre, yeryüzünün neresinde olursak olalım, yedi kat yerin altında sema vardır. Cehennemin yedi kat semadan birisinde bulunduğu anlaşılmaktadır.

  Her Müslüman bilir ki…
  Sual: Bugün Cennet ve Cehennem var mıdır?
  CEVAP
  Her Müslüman bilir ki, ilk insan ve bütün insanların babası olan Hazret-i Âdem, yıllarca Cennette yaşadı. Yasak ağaçtan yiyince, dünyaya indirildi. Bu hususta Kur'an-ı kerimde birçok âyet-i kerime vardır. Mesela Bekara suresinin 35 ve 36, Araf suresinin 17. âyet-i kerimesinden 27. âyet-i kerimesine kadar. Taha suresinin 117-119. âyet-i kerimeleri bu hususlardan bahsetmektedir.

  Kur'an-ı kerimde ayrıca müminler için Cennetin, kâfirler için de Cehennemin hazır vaziyette beklediği bildiriliyor:

  (Takva sahipleri için hazırlanmış olup genişliği gökler ve yer kadar olan Cennete koşun.) [Al-i İmran 133]

  (Kâfirler için hazırlanmış olan Cehennem ateşinden sakının!) [Al-i İmran 131]

  Peygamber efendimiz de, Miraca gidince, Cennet ve Cehennemi de gezdi. Gördüğü şeyleri anlattı. Bunlardan birkaçı şöyle:

  (Cennete girdim. İnciden kubbeler gördüm.) [Müslim]

  (Miraca çıktığım zaman Cennetin kapısı üzerinde "Sadakanın sevabı on, ödünç vereninki ise on sekiz mislidir" yazılı olduğunu gördüm.) [İbni Mace]

  (Miracda Cehenneme baktım. Kokmuş leşler yiyenler gördüm. Bunların kim olduğunu sordum. Cebrail aleyhisselam, "Bunlar, gıybet etmek suretiyle insanların etlerini yiyenlerdir" dedi.) [İ. Ahmed]


  Cehennemin ve Cennetin sonsuz olduğuna dair birçok âyet-i kerime vardır. Mesela Bekara 25, A.İmran 116, Maide 85, Enam 128, Tevbe 68, Hud 107.

  Âyet-i kerimede Cehennem için de, Cennet için de (Hüm fiha halidun = Onlar orada ebedi kalırlar) buyuruluyor. (Bekara 81, 82)

  Cennet de, Cehennem de dolacaktır
  Sual: (Cennette boş yer kalınca, doldurmak için yeni insanlar yaratılacaktır) diyenler olduğu gibi, (Cehennemdeki bütün insanlar çıkacak, böylece Cennet dolacak, Cehennemde kimse kalmayacaktır) diyenler de var. Hangisi doğrudur?
  CEVAP
  İkisi de doğru değildir. Allahü teâlâ, Cenneti de, Cehennemi de dolduracaktır. Müminler, Cennette ebedi kalacak ve sayıları hiç eksilmeyecektir. Kâfirler de, Cehennem de sonsuz kalacak ve sayıları eksilmeyecektir. Cehennemden sadece, günahkâr müminler, cezalarını çektikten sonra çıkıp Cennette girecek ve orada sonsuz kalacaklardır.

  Ebedi olan Cennet ve Cehennemin dolacağını bildiren bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Cennet, “Bana güçsüzler ve yoksullar girecektir” diye bazı deliller bildirdi. Cehennem de, “Bana da, cebbarlar ve kibirliler girecektir” dedi. Allahü teâlâ da buyurdu ki: “Ey Cehennem, sen benim azabımsın; dilediğim kimseleri [kâfirleri] seninle cezalandırırım. Ey Cennet, sen de benim rahmetimsin; dilediğim kimselere [müminlere] seninle rahmet ederim. İkinizi de dolduracağım.”) [Müslim]

  Cehennemle korkutmak
  Sual: Kâfirleri Cehennemle korkutmanın faydası olmayacağı Kur’anda bildirilirken, hocaların Cehennemin sonsuz azabından bahsetmesinin sebebi nedir?
  CEVAP
  Evet, Kur’an-ı kerimde mealen buyuruluyor ki:
  (Kâfirleri [azapla] korkutsan da, korkutmasan da fark etmez; çünkü inanmazlar.) [Bekara 6]

  Tefsirlerde, kâfirler açısından fark etmese de, Peygamber efendimizin vazifesi olan emr-i marufu ve nehy-i münkeri yapması gerektiği bildirilmektedir. Bu âyet-i kerime, sonsuz olan Cehennem azabının dehşetinden bahsetmeyin demek değildir. Öyle olmuş olsaydı, Allahü teâlâ, Cehennemin sonsuz, azabının da çok şiddetli olduğunu sık sık tekrar etmezdi.

  (Kâfirlerin temelli kalacakları Cehennemin azabı çok şiddetlidir) mealinde birçok âyet-i kerime vardır. Ayrıca Peygamber efendimiz müminler için müjdeleyici, kâfirler için korkutucu [ikaz edici] olarak gönderilmiştir.

  Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
  (Ey nebi, biz seni [inanıp inanmayanlar ve iyi amel edip etmeyenler için] bir şahit, [inananlara Cenneti] müjdeleyici ve [inanmayanları Cehennemle] korkutucu olarak gönderdik.) [Ahzab 45]

  Dinimizin temeli, imanı, farzları ve haramları öğrenmek ve öğretmektir. Allahü teâlâ, peygamberleri bunun için göndermiştir. Gençlere bunlar öğretilmediği zaman, İslamiyet yıkılır, yok olur. Allahü teâlâ, Emr-i maruf yapmayı emrediyor. Yani, benim emirlerimi bildiriniz, öğretiniz buyuruyor. Nehy-i münker yapmayı da emrederek, yasak ettiğini bildirdiği haramların yapılmasına razı olmamamızı istiyor.

  Âyet-i kerimelerde mealen buyuruluyor ki:
  (Kendinizi ve aile efradınızı Cehennem ateşinden koruyun!) [Tahrim 6]

  (İçinizde, hayra çağıran, iyiliği emredip kötülükten sakındıran bir cemaat bulunsun. İşte bunlar, kurtuluşa erenlerdir.) [Âl-i İmran 104]

  Mümine nasihat kâr eder. Cehennem azabının şiddeti bildirilmeli ki, müminler kâfirliğe özenmemelidir.
  Âyet-i kerimede mealen buyuruluyor ki:
  (Nasihat et, çünkü nasihat, müminlere elbette fayda verir.) [Zariyat 55]


  Cenneti istemek
  Sual: Herkes gibi Cennet sevdası, Cehennem korkusu yüzünden ibadet ediyor ve haramdan sakınıyoruz. Sanki burada Allah’ın rızası ikinci planda kalıyor gibi görünüyor. Allah kullarım size Cennet Cehennem yok, sadece benim rızam için ibadet edin dese, bana öyle geliyor ki, kimse ibadet etmez. Şu halde, Cennet sevdası ve Cehennem korkusundan dolayı yapılan ibadet kabul olur mu?
  CEVAP
  Bu fikir yanlıştır. Hiçbir Müslüman Cennet Cehennem için ibadet etmez. Allah için eder, O emrettiği için eder. Onun rızasına kavuşmak için eder. Onun sevdiklerini sever, Onun sevmediklerini sevmez. Mesela Müslümanları sever, kâfirleri sevmez.

  Cenneti istemek Allah rızasına aykırı değildir. Allah’ı seven, Onunla buluşmayı ister. Buluşma yeri Cennettir. Cenneti isteyen, aslında Allahü teâlâ ile buluşmayı, Ona kavuşmayı istemektedir.

  Bizde gazete dağıtıcısı olarak çalışan bir gençle konuşuyorduk. Genç dedi ki:

  - Eskiden Allah rızası için hizmet ediyordum, şimdi ise ne kadar çok gazete satarsam o kadar para alırım diyorum ve ihlâsım kalmadı, Allah rızası ikinci plana düştü, hatta hiç Allah rızası kalmadı, sadece parayı düşünüyorum.
  - O zaman sana bol paralı bir iş var. Falanca gazeteden bize telefon ettiler, eleman arıyorlarmış. Şu kadar para veririz dediler. Ne dersin?
  - Açlıktan ölsem manevi değerlerime saldıran o gazeteye gitmem.
  - Hani sende ihlâs yoktu? Gördün mü sen para için değil Allah rızası için çalışıyorsun.


  Kimler Cennete girer?
  Sual: Genel olarak kimler Cennetlik, kimler Cehennemliktir?
  CEVAP
  Allahü teâlâya inanan, Onun emir ve yasaklarına riayet eden, hepsini beğenen kimse yani Müslüman olarak ölen Cennete gider. Bunun tersi olan da Cehenneme gider. Genelde iyi huylular Cennete, kötü huylular Cehenneme gider. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
  (Cennete gidecek olanları haber veriyorum, dikkatli dinleyin. Zayıftır, mazlumdur, güçleri yetmez. Bir şey için yemin ederlerse, Allahü teâlâ, bu Müslümanların yeminlerini, muhakkak yerine getirir. Cehenneme gidecek olanları da bildiriyorum: Sertlik gösterirler ve kendilerini üstün görürler.) [Tirmizi, Ebu Davud]

  Cennet mi, Cehennem mi daha kolay?
  Sual: Cennete gitmek mi, yoksa Cehenneme gitmek mi daha kolaydır?
  CEVAPİkisi de kolaydır. Doğru inanan, Müslüman olarak ölen Cennete, inanmayan, kâfir olarak ölen Cehenneme gider.

  Nefsine uyanın Cehenneme gitmesi çok kolay, Cennete gitmesi ise çok zordur. Cehenneme gitmek için hiçbir yasağa riayete ihtiyaç yoktur; ama Cennete gitmek için birçok kurallar vardır. Önce doğru iman, sonra haramlardan kaçmak ve ibadetleri yapmak... İki hadis-i şerif meali:

  (Cehennem nefse hoş gelen, Cennet ise nefsin hoşuna gitmeyen şeylerle kuşatılmıştır.) [Buhari]

  (Cenneti isteyen de, Cehennemden korkan da uyumaz. Cennet zorluklarla kuşatılmıştır, dünya ise lezzet ve şehvetlere bürünmüştür. Onun lezzet ve şehvetleri sizi Cennetten alıkoymasın.) [Ramuz]

 3. #13
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye M ü e l l i f... - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Üye Numarası
  113982
  Nerden
  İstanbul
  Mesaj
  2.689
  Beğenmiş
  4
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  11
  Rep Gücü
  7720

  Cevap: cennet - cehennem yoktur.

  '' İSLAMİYET GÜNEŞ GİBİDİR ÜFLEMEKLE SÖNMEZ...
  GÜNDÜZ GİBİDİR, GÖZ YUMMAKLA GECE OLMAZ....
  GÖZÜNÜ KAPAYAN , KENDİNE GECE YAPAR ''


  Cehenne mi inkar etmekle , Cehennem YOK olmaz...

  Yakarışlar boşunadır, varı inkar edene....

Benzer Konular

 1. Cennet- Cehennem
  İNCİ Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-07-2011, 11:39 PM
 2. Cennet ve Cehennem
  İnci Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 6
  Son mesaj: 23-08-2009, 06:57 PM
 3. Bu cehennem, bu cennet
  blueice Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 13-04-2009, 07:45 PM
 4. cennet ve cehennem
  gökhan26 Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 12-02-2008, 08:32 PM
 5. Cennet-Cehennem ve İş
  serseriozi Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-06-2007, 06:31 PM
Yukarı Çık