Pakistan kökenli Rochester Piskoposu Micheal Nezir Ali, Kiliseyi İngiliz Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için yeterli çaba göstermemekle suçladı.

Bu iş çığırından çıktı. Artık kendimize gelmeliyiz. Bu sözler Rochester Piskoposu Michael Nezir Aliye ait. Michael, birkaç gün önce yaptığı açıklamada, İngiliz Kilisesini İngiliz Müslümanları Hıristiyanlaştırmak için yeterli çabayı göstermemekle suçladı. Michaeli açıklamasının Haziranda Yorkda yapılacak Synod (Papaz Toplantısı) hemen öncesine rastlaması dikkat çekti. Synodun amacıysa Müslümanları döndürmek için stratejiler belirlemek.

Daily Telegraphın haberine göre Pakistan kökenli Piskoposun ülkedeki Müslümanları, Hıristiyanlığa geçmeye ikna etmek için strateji belirlenmesi yolundaki çağrısının İngiltere Kilisesi'nde tartışma yarattı. Kilisenin ileri gelenleri ise gerek Synodun gerekse Piskopos Michaelin açıklamalarını talihsizlik olarak niteleyerek, bu tür açıklamaların dinler arası diyaloga zarar verdiğine dikkat çekti.

Michael, dinler arası diyaloga yalan üzerine dürüst bir konuşma olmaz diye karşı çıkıyor. Piskopos, geçen Ocakta, sayıları 2 milyonu bulan İngiliz Müslümanları suçlamış ve İngilterede, Müslüman olmayanların giremediği, kurtarılmış bölgeler olduğunu iddia etmişti. İddialar siyasi çevreler tarafından yalanlanmıştı. Papaz Michael, Müslüman okullarda radikal İslamın öğretildiği iddiasına ve ülke dışından öğretmen getirilmemesi çağrısına cevap İçişleri Sekreteri Jacqui Smithden geldi. Smith, Pakistan ve Bangladeşe ziyaretlerinde Asyalı imam isteğini iletmişti.

İslam korkusu

Genel Synod, ya da Kilise Meclisinin bazı üyelerinin Michaelın hezeyanlarını paylaştığı biliniyor. Michael, 2002de Canterbury Piskoposluğunu az bir farkla Dr. Rowan Williamsa kaptırmıştı. Kilisedeki bu kesimler, İngiliz Müslümanların Hıristiyanlaştırılması için bir ajanda ve strateji belirlemek için Hazirandaki Synodda kulis yapıyor. Synod üyesi Paul Eddy, Müslümanların, Hinduların, Sihlerin ve diğer başka dinden olanların döndürülmesi için bu hareketi destekliyor.

Eddy, diğer piskoposları kilisenin misyonerlik ruhuna uygun hareket etmediklerini söyleyerek eleştiriyor. Eddynin düşmanca tavrı sadece farklı dinlerden değil aynı kilisedeki piskoposlar tarafından da eleştiriliyor.

Uzmanlar, kiliseyi ikiye bölen tartışmanın temelinde İslamın 10 sene içerisinde dünyanın en büyük dini haline gelmesinin yattığına dikkat çekiyor

çileweb