+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

İslamın Protestanlaştırılması

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan İslamın Protestanlaştırılması Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> İSLAMIN PROTESTANLAŞTIRILMASI MARTİN LUTHER’İN ÖRNEK ALINMASI Batı dünyası, yani Hıristiyan âlemi, ilk zamanlar İslamiyeti pek ciddiye almadı. Arabistan yarımadasında, Araplar

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Üye Numarası
  110270
  Mesaj
  4.585
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52572

  İslamın Protestanlaştırılması

  İSLAMIN PROTESTANLAŞTIRILMASI
  MARTİN LUTHER’İN ÖRNEK ALINMASI


  Batı dünyası, yani Hıristiyan âlemi, ilk zamanlar İslamiyeti pek ciddiye almadı. Arabistan yarımadasında, Araplar arasında dini bir mücadele olarak baktı olaya. İslamiyet Arabistan dışına taşıp, doğuya, batıya, özellikle de Anadolu kapılarına dayanıp, Bizansı, Avrupayı tehdit eder duruma gelince Hıristiyan âlemi telaşlandı.

  Haçlı seferlerini başlattılar. Kudüs’e kadar ulaşıp binlerce müslümanı kılıçtan geçirdiler. Fakat, Müslümanları yıldıramadılar, Müslümanlar tekrar toparlanıp, Haçlı sürüsünü, Kudüs’ten ve Anadoludan attı.

  Hıristiyan âlemi bu yenilgiyi bir türlü hazmedemedi. Her fırsatta saldırıya devam etti. Ancak, asırlar süren savaşlara rağmen bir netice alamamaları onları farklı taktik uygulamaya sevketti. Kaba kuvvetle bir yere varamayacaklarını anlayarak, Müslümanları içeriden yıkmaya karar verdiler.

  18. asırda bu yeni planı uygulamaya koydular. Yetiştirdikleri casuslarla (Hempher gibi) ve Müslümanların arasından satın aldıkları kimselerle İslamın esaslarını bozmaya, yani protestanlaştırmaya karar verdiler.

  Yapılmak istenilenin iyi anlaşılabilmesi için protestanlık nedir, buna kısaca bir göz atalım:

  15. yüzyıla kadar, Hıristiyanların üzerinde Katolik Kilisesi, yani Papa hakimdi. Merkezi bir din otoritesi vardı. Keşiflerden sonra, ortaya çıkan burjuva sınıfı, zenginliğin verdiği güçle, kontrolsuz bir şekilde, haram günah tanımadan zenginliğin tadını çıkarmak istediler. Fakat, bozulmuş da olsa, kendine göre emir ve yasakları olan Hıritiyanlığın ahlaki kuralları ile çatışınca, isteklerini rahat bir şekilde yapabilmenin yollarını aramaya başladılar.

  Mesela, zenginleşen tüccarlar faiz ile çalışmaya başladılar. Hıristiyanlık buna müsaade etmedi. 1517’de Alman papazı olan Martin Luther çıkıp her türlü isteğe izin verince burjuva sınıfı yani zenginler rahatladı. Din baskısından kurtulmuş oldular. Dini kendi âdi isteklerine alet etmeye başladılar.

  Şimdi, Protestanlığın esası olan maddelere bir bakıp, zamanımızda İslama karşı yapılanlarla mukayese edelim:

  1- Dinin yorumlanması ve anlaşılması tek otoritenin ( Katolik Kilisesinin) tekelinden çıkartılmıştır.

  (Günümüz Luther’leri de, 14 asırdır, Müslümanların dinlerini öğrendikleri, akaid ve fıkıh kitaplarını bir tarafa atıp, herkesin dinini doğrudan meallerden öğrenip, istediği gibi inanıp ibadet etmesi ve belli bir mezhebe bağlı kalınmaması için Müslümanları yönlendirmiyorlar mı? Dinin belli bir kaynaktan öğrenilmesini savunanları, çağdışılıkla, gericilikle suçlamıyorlar mı? İlahiyat fakültelerinde öğrencilere, her biriniz birer Luther olmalısınız, telkininde bulunulmuyor mu? )

  2- Dinin yorumlanmasında vahiy değil akıl ön plana alınmıştır. Akıl, dini istediği şekilde yorumlayacaktır. Din, kamusal alandan uzaklaştırılarak birey alana çekilecek.

  (Günümüz Lutherleri de, Hadis-i şerifleri, âyeti kerimeleri yorumlarken, aklı ön planda tutmuyorlar mı? Herkesin aklı farklı olduğuna göre, herkesin anlayışı farklı olacağından, akıl sayısı kadar görüş, din, yani dinsizlik ortaya çıkmayacak mı? Getirilmek istenen nokta da bu değil mi zaten.)

  3-Ayinler, (ibadetler) dinin esası değildir. Tanrının ibadete ihtiyacı yoktur. Dinde esas olan, kalbin temiz olmasıdır, dinde bu kafidir.

  ( Günümüz reformcuları da, namaz kıldırmamak, ezanı kaldırmak ve diğer ibadetleri yaptırmamak için uğraşmıyorlar mı? İbadeti, emir ve yasağı olmayan hiç din olur mu? Sen her türlü pisliği işleyeceksin, kanalizasyon çukurundan çıkmayacaksın, sonra da ben tertemizim diyeceksin! Böyle kalb temizliği, böyle inanç olur mu? )

  4-Latince olan İncil diğer dillere çevrilerek yaygınlaştırılacak.

  (İslam tarihi boyunca, son senelerdeki kadar meal, tefsir basılmadı. Her önüne gelen Kur’an-ı kerim meali, tefsiri yazıyor ve bu mealler gazetelerde promosyon olarak verilerek mukaddes kitabımız ayağa düşürülüyor. Anadille ibadet öne sürülerek, Kur’an-ı kerimin orijinali unutturulmaya çalışılıyor. )

  Bu kadar benzerliğe ne dersiniz? Herhalde kimse buna bir tesadüf diyemez. Bu protestanlaştırma projesini, İngiltere’nin yönlendirdiği Avrupa yürütüyordu. 11 Eylül olayından sonra ABD de açıkça aktif bir şekilde projeye destek vermektedir.
  11 Eylül olayı belki de, Müslümanlara gösterdiği toleransı kırmak ve ABD’yi de projeye dahil etmek için hazırlanan sinsi bir plandır.


  alıntı
  Forum Turka.Net
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  2.imza yarışma birincisi nefisetülilm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2009
  Üye Numarası
  131830
  Nerden
  İstanbul'da, İstanbulluyum...
  Yaş
  41
  Mesaj
  705
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  19
  Rep Gücü
  7084
  18. asırda bu yeni planı uygulamaya koydular. Yetiştirdikleri casuslarla (Hempher gibi) ve Müslümanların arasından satın aldıkları kimselerle İslamın esaslarını bozmaya, yani protestanlaştırmaya karar verdiler.
  Çok önemli bir konu...
  Paylaşım için teşekkürler...
  Bu konuyla alakalı olarak ingiliz casusu Hempher'in hain planlarını ortaya koyan İngiliz Casusunun İtirafları kitabının okunmasını tavsiye ederim.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Oct 2009
  Üye Numarası
  135031
  Nerden
  BURSA
  Yaş
  37
  Mesaj
  155
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  7574
  bana biraz kendine(dinine ve öz benliğine) güvensiz bir yazı gibi geldi.insanları kuruntulara sürüklemek, telaşlandırmak için yazılmış bir makale olabilir diye düşünüyorum.
  makalenin penceresinden bakarsak;
  1- din ve kuran-ı kerim tek kişinin veya zümrenin tekelinde olacak,herkes doğruluğunu şartsız kabul edecek,
  2- hatta kuran-ı kerim ışığından çıkarak rivayetlerle dini destekleyebilecek ve muhalif kabul etmeyecek,
  3- o kişi veya zümre tanımlarının yerine getirilmediği takdirde kişlerin dini inançlarının zayıflığını ve hatta olmadığını iddia edebilecek.(ve kabul görecek.)
  4- imanın veya islamın şartı olmadığı halde kabul ettirilmesi gereken durumları insanlar kabul etmedimi dinsizlikle etikleyebilecek,bu saçma şartlar kabul etmeyen insanlara din kapısı açılmayacak,
  5- Allah'a iyi kul olmak için verilen mücadelede(sınavda) önce bu kişi veya zümrenin sınavını geçmek gerekecek....

  bence dinde zorlama yoktur.insanlar inanır veya inanmaz.
  inandığı takdirde görevlerini yerine getirir veya getirmez,bu allah'la kul arasındadır.
  allah'ın haram dediği şeye helal dersen dinden çıkarsın tamam, lakin allah2ın haram dediği şeyi yaparsan dinden çıkmaz günahkar olursun.bunun gibi ufak örnekler istenirse bulunabilir...
  lakin başka başlıklarda da konuşulduğu gibi bir şura toplanıp(din ve bilim alimlerinin ortaklaşa) ortak kararda bir çeviri yaptığı takdirde uygulanmaması düşük bir ihtimal bence...
  Allah incire ve zeytine and olsun diyor,,,
  1400 yıl önce bu ayet nasıl açıklanabilirdi acaba;1400 yıl önce incir hakkında ne biliniyordu?
  İçerik olarak: Glikoz, pektin, organik asitler, fosfor, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, A, B1, B2, B3, B6, C ve D vitaminleri yönünden zengindir.(bunların bilindiğini düşümüyorsunuz inşallah.
  (dini olarak düşünüldüğünde kuran-ı kerim sölüyorsa(yemin ediyorsa) bunlar hikmetli meyvelerdir!!!
  bilim yönünden bakınca: neden? bunların üstüne yemin ediliyor?diyor.özellikleri ne olabilir deyip araştırıyor...

  dost'ça kalın...

Benzer Konular

 1. İslâmın Maslahatlari
  mopsy Tarafından Dini Dokümanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-12-2011, 07:34 PM
 2. Kur'an'ın - İslamın Özü-1
  bursali68 Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 10
  Son mesaj: 25-03-2010, 10:43 AM
 3. İslamın amacı nedir?
  Apollonius Tarafından Dini Sohbet Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 23-12-2009, 07:10 PM
 4. İslamın Yükselişi - Tam Metin
  ahmetsecer Tarafından Kitap Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 20-02-2009, 04:36 PM
Yukarı Çık