+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Gençlere Haya Yakısır

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan Gençlere Haya Yakısır Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> GENÇLERE HAYA YAKIŞIR.. Allah Resulu (sav) Ensar dan bir kişinin yanından geçerken, onun kardeşini utanmaktan vazgeçirmeye çalıştığını gördü. Onu kendi

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Apr 2008
  Üye Numarası
  111926
  Nerden
  FARKEDERMİ???????
  Mesaj
  11
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  0

  Gençlere Haya Yakısır

  GENÇLERE HAYA YAKIŞIR..


  Allah Resulu (sav) Ensar dan bir kişinin yanından geçerken, onun kardeşini utanmaktan vazgeçirmeye çalıştığını gördü. Onu kendi haline bırak; çünkü haya imandandır buyurdu.

  Haya mümin ahlâkıdır. Edep, kulluk ve tüm güzellikler haya ile gelir. Şimdilerde anne-babasının, öğretmeninin yanında bacak bacak üstüne atabilen, uzanabilen, kendinden büyüklerin huzurunda hiç çekinmeden sigara içebilen gençlik, haya duygusundan yoksun olduğu için bu halde.

  Eskidenbir şarkıyı güftesindeki bazı uygunsuz cümlelerden ötürü reddederken şimdi güftesi bir uçtan bir uca ahlâksız, klibi tamamıyla müstehcen şarkıları çocuğumuzun dilinde duyduğumuzda "Ne güzel de sesi varmış benim yavrumun!" demekle yetiniyoruz.

  Genç kızımız ve oğlumuzla beraber izlediğimiz dizilerde hoşumuza gitmeyen bir bölüm olursa zaplayıp, bir müddet sonra aynı kanala dönerek eğlencemizden ödün vermiyoruz. Eğlence, espri, popüler kültür derken çoğalan eksilerimizin arasında çocuklarımıza ;hayadan bahsetmek aklımıza çoğu kez gelmeyebiliyor.

  Rasulullah, perdenin arkasındaki bir genç kızdan daha fazla haya sahibiydi

  Gençlere haya duygusunu aşılayabilmenin en güzel yolu yaşayarak göstermektir. Onlara bu konuda öncelikle büyükler örnek olmaya çalışmalı. Eğer kendimiz örnek olmada yetersiz kalıyorsak, onları örnek alabilecekleri şahsiyetlerle tanıştırmayı ihmal etmemeliyiz. Bu şahsiyetlerin ilki Efendimiz (sav) olmalı. Gençleri, alemlere rahmet olarak gönderilen Efendimiz'deki (sav) zirve ahlâkın izlerini sürmeye teşvik etmeliyiz. Ebu Said el-Hudri'nin (r.a) ifade ettiğine göre Allah Resulu (sav), perdenin arkasındaki bir genç kızdan daha fazla haya sahibiydi. O'nun gençlik çağında, Arap yarımadası hayasızlıklarla dolu bir görüntü arzetse de Efendimiz (sav) cahiliye âdetlerinden uzak kalmış ve ömrünü, hususiyetle gençlik dönemini, eşine az rastlanır haya örnekleriyle süslemiştir. O nun gençliğinde halk Kâbe'yi çıplak bir şekilde tavaf etmeyi âdet edinmişken Efendimiz (sav), gerek tavafta gerek sair vakitlerde hiçbir zaman böyle bir tutuma yeltenmedi. Kötülüklerin yer aldığı meclislere gitmekten haya etmiş, çirkinliklerden bahsetmemeye özen göstermişti. Efendimiz (sav), haya hakkında en güzel öğüdü ashabına şöyle ifade buyurmuştur: "Haya insan için zinettir…"

  Haya duygusu, yanlıştan uzaklaştırır

  Gençlere haya duygusunu anlatırken Allah tan (c.c) utanmanın önemine değinmeyi ihmal etmemeliyiz. Çünkü Allah'tan utanmak, hayanın hem kökü ve hem de meyvesi mesabesindedir. Allah'tan utanan bir kul, o utancı sayesinde insanlardan da haya eder. Allah a karşı duyduğu haya hissiyle dini müeyyidelere tâbi olur.

  Bir gün İbn-i Ömer koyun otlatmakta olan bir çocuğun yanına giderek koyunlardan birini kendisine satmasını ister. Çocuk, satamayacağını çünkü koyunların kendisine ait olmadığını söyler. İbn-i Ömer,Sahibine, "Koyunu kurt yedi!" dersin. Böylece para da cebinde kalır der. Çocuğun cevabı kendisindeki güzel ahlakı yansıtırahibime kurt yedi! diyeceğim. Peki söyle bana, Allah (c.c) bunu görmeyecek mi!...

  Haya duygusu kişiyi yanlış işlerden alıkoyar. Efendimiz (sav), "Utanmıyorsan dilediğini yap!" buyururken, insanın fıtratında bulunan haya hissinin nasıl kuvvetli bir otokontrol sistemi olduğuna dikkat çeker. Hayanın sembolleştiği Peygamberlerden biri olan Yusuf Aleyhisselam, ona yaklaşmayı arzu ettiğinde odadaki putun üzerini örten Züleyha ya neden böyle yaptığını sormuştu. Puttan utandığım için demişti Züleyha. Yusuf Peygamber in sözleri manidardı: Sen sahte olan ilahından haya ediyorsun, ya ben Rabbim den nasıl utanmam!

  Utanma duygusuna sahip gençlerimize her zamankinden daha çok muhtaç durumdayız. Çünkü haya eden bir genç, ne ebeveyninin ne de kanunların ikazına ihtiyaç duyar. Hayası onu kötülüklerden uzak durmaya sevk eder.


  H. Bektaşoğlu
  ne demek lazım?Allah cümlemize haya sahibi olmayı nasib etsin

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Ad Soyad
  O.Y.
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Üye Numarası
  1
  Cinsiyet
  Erkek
  Nerden
  Uzay:))
  Yaş
  41
  Mesaj
  11.225
  Taraftarı
  Galatasaray
  Beğenmiş
  40
  Beğenilmiş
  9
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93738

  Cevap: Gençlere Haya Yakısır

  Forumda Din diye bir katogorimiz mevcuttur, Her katogoriye dini mesajlar yazmanın amacı nedir? Lütfen! herkez yazdığı mesajı doğru katogoriye yazsın
  Mesaj taşınmıştır..

Benzer Konular

 1. Haya Duygusu
  RABİA Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 29-01-2009, 01:44 PM
 2. Evlenecek gençlere 2 bin 200 dolar kredi
  YukseLL Tarafından Evlilik ve Aile Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-09-2008, 05:12 PM
 3. Gençlere Mektup....
  M ü e l l i f... Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 10-07-2008, 08:32 AM
 4. Hayâ Ve Iman
  bziya Tarafından islam (Müslümanlık) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 11-05-2008, 12:42 AM
 5. Gençlere Öğüdümdür
  Hamdi ÖZDEMİR Tarafından Şiir Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 09-04-2008, 09:09 AM
Yukarı Çık