Gösterilen sonuçlar: 1 ile 5 Toplam: 5

öldükten Sonra Dirilme

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Din ve İnanç Forumunda Bulunan öldükten Sonra Dirilme Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLME Birgün kıyamet kopup dünya hayatı son bulacaktır. Sadece Allah Teâlâ’nın bileceği bir süre geçtikten sonra, sûr’a ikinci ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  öldükten Sonra Dirilme

  ÖLDÜKTEN SONRA DİRİLME


  Birgün kıyamet kopup dünya hayatı son bulacaktır.

  Sadece Allah Teâlâ’nın bileceği bir süre geçtikten sonra, sûr’a ikinci defa üflenecektir.

  O zaman gökten hayat veren bir su indirilecek, herkes âdetâ bitkiler gibi yeniden canlanacak, kemikleri bile çürümüş olan insanlar, Allah’ın izniyle hiç çürümeyecek olan kuyruk sokumundaki hardal tanesi kadar küçücük bir parçadan (acbü’z-zenebden) yeniden canlanacak, kabirlerinde dirilip kalkacaklardır.

  O zaman insanlar dünyada bir gün veya daha az bir zaman kaldıklarını sanacak, Allah’a hamdederek mahşere doğru koşarcasına gideceklerdir.

  Ne yazık ki, kendi yaratılışını unutanlar, “Çürümüş kemikleri kim diriltecek” diye hayretle sorarlar, öldükten sonra yeniden hayat bulacaklarına bir türlü inanmazlar. İşte onlar, ilk önce yaratanın yeniden dirilttiğini göreceklerdir.


  ALINTI:zaferdergisi.com

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye RABİA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2008
  Mesaj
  4.585
  Blog Mesajları
  4
  Rep Gücü
  52573

  Cevap: öldükten Sonra Dirilme

  Rabbim mahşer günü bizleri görevini laykıyla yapmış kullar olarak diriltsin inşallah...Güzel ve önemli bir paylaşım atmaca kardeş...Allah razı olsun...
  Tırtılın Dünya'nın sonu dediğine;
  Usta, kelebek der.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: öldükten Sonra Dirilme

  kalbi muhabbetlerimle cümlemizden

 4. #4
  güney
  Misafir..

  Cevap: öldükten Sonra Dirilme

  Reenkarnasyon nedir? ]Reenkarnasyon ruhun sürekli olarak tekrar bedenlendiğine inanan spiritüalistlerin bu olaya verdiği addır. Terim 19.yy.’da ortaya atılmıştır. Ruh göçü inancının kökeni bir hayli eski olmakla birlikte kimi inanışlardaki ruh göçü (metempsychosis, transmigration) kavramının spiritüalistlerin reenkarnasyon kavramı ile aynı olmadığı görülmektedir.


  Ruh göçü kavr***** inanmış topluluklar.Bilinen Batı tarihinde ilk kez Pisagor ve Platon gibi bazı eski Yunan bilgin ve filozofları tarafından dile getirilmiş olan ruh göçü kavramı, aslında çok eski çağlardan beri, eski Mısır, Kelt, Maya ve İnka uygarlıkları gibi birçok uygarlıkta bilinen ve kabul görmüş olan bir kavramdır. İskandinav mitolojisinde de ruh göçüne ilişkin öğeler bulunmaktadır. Platon ruh göçü fikrine özellikle "le Phedon", "le Banquet" ve "Er’in Öyküsü" eserlerinde değinmiştir. Antik çağın Yunanistan’ından sonra Gnostiklerce de kabul edilmiş ve Roma Uygarlığı’nda özellikle Mitraizm misterlerinde benimsenmiş bu kavrama Kabbala’da (gilgulim) ve belirgin ifadelerde bulunan sufilerin ( Ferideddin Attar, Bahram Elahi) sayısı az olmakla birlikte Tasavvufta da rastlanır. Günümüzde de ruh göçü kavramını kabul eden birçok inanç sistemi, tarikat ve felsefi akım bulunmaktadır. Ruh göçü fikrini kabul etmiş eski ve yeni inanç sistemlerinin mensupları arasında, Hindular, Budistler, Katharlar (Cathares), Eseniler(Esseniens), Caynacılar, Sihistler, Umbanda'cılar (Makumba, Brezilya),Yezidiler, Nusayriler, Dürziler ve Anadolu Kızılbaşları sayılabilir. Bu kavram Asya’nın Şamanist toplumlarının birçoğunda ve birçok Kızılderili kabilesinde de mevcuttur. Hint'te "samsara" adıyla bilinen bu kavram, Budist Türkler'de "sansar" adını almıştır.


  Mevlana ve Yunus Emre'nin dizelerinde reenkarnasyon Mevlana Celaleddin Rumi'nin ve Yunus Emre'nin kaynakça kısmında kaynakları belirtilen şu sözlerinde reenkarnasyonun ima edildiği ileri sürülmektedir:

  “Ben de cansız varlıkken öldüm, yetişip gelişen bitki oldum; bitkiyken öldüm, hayvan biçiminde tezahür ettim. Hayvanlıktan geçip öldüm, insan oldum; öyleyse ölmekten korkmak niye? Hiç daha kötüye dönüştüğüm, alçaldığım görüldü mü?” (Mevlana Celaleddin Rumi)
  "Ete kemiğe büründüm,Yunus olarak göründüm (…) Her dem yeni doğarız, bizden kim usanası."(Yunus Emre)

 5. #5
  - Çevrimdışı
  1. Hikaye yarışma birincisi
  2. Avatar yarışma birincisi
  Venhar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Dec 2007
  Nerden
  Bilmiyorum :)
  Mesaj
  4.887
  Rep Gücü
  81913

  Cevap: öldükten Sonra Dirilme

  Ben büyük din alimlerinin reenkarnasyona vurgu yaptıklarına inanmıyorum . şöyleki kışın canlıların tümü ölür hatta bazen derizki bu ağaçmı tekrar yeşerecek ama bahar ayında her taraf yem yeşil olur o olmaz dediğimiz ağaçlar yeniden hayat bulur mevlana . yunus emre işte bu olayı kastetmişlerdir canım altında başka başka şeyler aramayalım ..

Benzer Konular

 1. Öldükten sonra dondurulmak ister misiniz?
  dogangunes Tarafından ilginç konular Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 29-10-2011, 03:55 PM
 2. Facebook Hesabınızı Öldükten Sonra Yönetin!
  dogangunes Tarafından Bilgisayar ve İnternet Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 03-06-2011, 11:07 PM
 3. 'Öldükten sonra' tartışması
  mopsy Tarafından Teknoloji ve Bilişim Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-08-2010, 11:30 AM
 4. Öldükten Sonra Ne Olur
  orkuorkun Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 16-09-2009, 12:06 PM
 5. Ölümden sonra dirilme bilimdalı
  YukseLL Tarafından Bilim ve Astronomi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-01-2008, 11:31 AM
Yukarı Çık