+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Marmara Adası

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Turizm Gezi Seyahat Forumunda Bulunan Marmara Adası Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Marmara Adası'nın dinginliği ilk anlarda beyninizi uyuşturur... Güneş batarken, ufuk hattında önceleri bir karaltı belirir. Bir süre sonra Asmalı Adası'nın

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Tecrübeli Üye sibel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Samsun
  Mesaj
  333
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  78

  Marmara Adası

  Marmara Adası'nın dinginliği ilk anlarda beyninizi uyuşturur... Güneş batarken, ufuk hattında önceleri bir karaltı belirir. Bir süre sonra Asmalı Adası'nın çakarı göz kırpmaya başlar. Asmalı, Marmara Adası'nın adeta İstanbul yönündeki ileri karakoludur. Adanın arkasında ağ seren küçük motorlara, kayıklara rastlarsınız. Bazıları ağda, bazıları oltanın ucunda nasibini arayan Marmaralı balıkçılardır bunlar. Güneş batarken ya da doğarken çıkarlar denize...  Giderek kirlenen Marmara Denizi'nde, denize girilebilecek "sağlıklı" iki-üç yerden birisidir Marmara Adası. İstanbul'a deniz yolu ile kuş uçuşu 72 deniz milllik uzaklığıyla, bir sürat teknesiyle 2.5 saatlik mesafededir...

  Sahile yakın yerlerde zeytinlikler, bağlar, yükseklerdeki kızılçamlar ve güneydeki makiler, Marmara Adası'nı yakınındaki diğer adalardan hemen ayırır. Hemen yakınındaki Avşa'da turizm sezonu sazlı, cazlı gümbür gümbür yaşanırken, Marmara'da sakinlik ve mütevazılık göze çarpar. Belki de bu nedenle ada doğal yapısını bugüne dek korumayı başarabilmiş.

  Dört köyü var
  Marmara Adası'nda merkeze bağlı dört köy bulunuyor. Çınarlı, turizm sezonunu en canlı geçiren köylerden biri. Bir zamanlar pekmezi ve şarabıyla ünlü Çınarlı'da artık bu iki üründen söz edilmiyor. Şimdiki geçim kaynağı balıkçılık. Köyde otel ve motellerin yanı sıra çok sayıda pansiyon bulabilirsiniz.

  Marmara'nın merkeze 5 km. uzaklığında yer alan Gündoğdu Köyü'nde pansiyonculuk 1985 yılında başlamış. Köyde pansiyonların yanı sıra restoranlar, benzin istasyonu ve postane bulunuyor. Geçmişte şaraphaneleri ve zeytinlikleriyle ünlü Gündoğdu'da artık ne şarapçılık kalmış, ne de mahzen... Ama yeşil doğa örtüsü diriliğini ve güzelliğini hâla koruyor.

  Adanın güneydoğu sahilinde yer alan iki köyden biri olan Topağaç'ın bugünkü halkı Bulgaristan, Selanik ve Arnavutluk göçmenleri. Köy geniş bir ovaya kurulmuş ve verimli topraklara sahip. Topağaç, adanın sebze ambarı olarak anılıyor.

  Taze balık ve ev yemeği...
  Mangal yapmak, kendi yemeğini kendi pişirmek isteyenler için de olanaklar mevcut. Yalnız ateş yakmak konusunda kontrollü davranmak ön koşul, çünkü her yan ahşap ve ağaç dolu.

  Asmalı Köyü, merkeze 15 km. uzaklıkta. Yeşillikler içindeki görkemli evleri ve sakin yaşamıyla dikkat çeken Asmalı'nın sakinleri Sürmeneliler ve Bulgaristan göçmenleri. Köydeki bazı evler pansiyon olarak kiraya veriliyor. Ancak sayıları çok kısıtlı. Her zaman taze balık bulabileceğiniz restoranı, size adanın ev yemeklerini de tattırıyor.

  Adanın kuzeyindeki Saraylar Köyü'nün, zengin mermer yataklarından çıkartılıp işlenen mermerlerin nakledilmesi için oldukça büyük bir limanı var. Mermer ocaklarının yer aldığı köyün güney yamaçları, uzaktan bakıldığında köstebek yuvasını andırıyor. Bu mermerlerin büyük bölümü ülke dışına ihraç ediliyor.


  Nasıl Gidilir?
  Marmara Adasına İstanbul'dan doğrudan vapur veya deniz otobüsüyle gidilebiliyor. Özel araçla gidecekler Tekirdağ Barbaros, Silivri veya Erdek'ten feribotla ulaşabilir. Denizcilik İşletmeleri'ne ait vapurSarayburnu İskelesi'nden kalkıyor. Vapur önce Marmara sonra Avşa Adasına uğruyor. Yolculuk yaklaşık 5 saat sürüyor.

  Denizcilik işletmeleri: 212-251 50 00 İstanbul Deniz Otobüsü İşletmeleri'ne ait deniz otobüsleri her gün 09:00'da Bostancı'dan kalkıyor ve 10:00'da Yenikapı'ya urrayarak Marmara ve Avşa'ya gidiyor. internet: www.ido.com.tr

  Yenikapı: 212-516 12 12 Feribot: Tekirdağ-Barbaros dan Marmara Adasyı na her gün saat 16.OO'da seyhan-4 feribotu kalkıyor, İstanbul Seyahat, Esenler Otagarından feribotla karşılıklı sefer düzenliyor, Yolculuk 2 saat sürüyor. Erdek'ten de Marmara ve Avşa adalaryna günde iki kez 11:00 ve 19:00'da feribot kalkıyor.

  İstanbul Seyahat: 212-658 26 26
  Tekirdağ-Barbaros Feribot: 0532 526 40 73

  Ne, Nerede Yenir?
  Balık çeşitleri ve midye tava için
  KEMAL RESTAURANT Tel:0266 8855663

  Döner ve kebap çeşitleri için
  DÖNER DÜNYASI Tel:0266 8855087

  Ev yemekleri ve pide çeşitleri
  BİRSEN RESTAURANT Tel:0266 8855097

  Konaklama
  Çınarlı, Asmalı ve Topağaç adanın daha sakin bölgeleri. Marmara merkez olduğundan özellikle yaz aylarynda daha kalabalık oluyor.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  19
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Rep Gücü
  12

  Cevap: Marmara Adası

  Sahane ve detayli bir anlatim...sagolun ! Bir ara gidip bakmali...:smile:

Benzer Konular

 1. Alcatraz Adası
  dogangunes Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 12-11-2011, 11:43 PM
 2. Tuancheng adası
  mopsy Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 11-09-2010, 06:13 PM
 3. Duygu adası
  Venhar Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 19-06-2009, 09:04 PM
 4. galete adası
  orkuorkun Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-05-2009, 03:50 PM
 5. Marmara Cofee
  Nil@y Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-12-2006, 11:39 PM
Yukarı Çık