Ünlü ABD dergisi Bon Appetit, İstanbul'u, 24 saat yaşayan, büyüleyici bir kent olarak tanımladı.

ABD'nin 1 milyon 200 bin tirajlı yemek dergisi Bon Appetit, mayıs sayısında İstanbul'a 17 sayfa yer ayırdı. GQ, Travel-Leisure ve The New York Times gibi birçok önemli gazete ve dergide yazıları yer alan Lee Smith'in kaleme aldığı 'Enine Boyuna İstanbul' başlıklı yazı, "Bu büyüleyici Türk şehrinin bütün baharatçıları, saray restoranları ve mahalle meyhaneleri size tüm coğrafyanın lezzetini tadabilme imkanını veriyor" sözleriyle başlıyor.

Yazısında İstanbul betimlemelerine de yer veren Smith'in kente ilişkin izlenimleri ise şöyle: "Bir restoranın terasına çıkıp Sultanahmet, Süleymaniye, Ayasofya ve Topkapı Sarayı gibi şaheserlerin kurşuni kubbeleriyle sonlanan ufkun doyumsuz manzarasına bakarken, buradan bile Sultanahmet Camii'nin silueti üzerinde uçan martıları görebildiğimi hayal ediyorum. Sabahın 02:00'si olmasına rağmen İstiklal Caddesi'nin hareketliliği karşısında şaşkınız."

Smith yazısında, Türkiye'nin Asya'yı Avrupa'ya bağlayan medeniyetin kavşağında olduğunu vurguluyor ve yemeklerdeki Yunan, Fars ve Arap etkisinin İstanbul'un imparatorluk geçmişini anlattığını kaydediyor. Yazının sonunda ise "Görülen o ki İstanbul ünlü yemeklerle dolu ve ben sadece bu çeşitliliğe bir giriş yapabildim" diyen Smith, hiç kimsenin İstanbul'a uyumak için gelmeyeceğini söylüyor: "Çünkü bunu bizzat tecrübe ettim."