MerhabaMalezya, Dinamik şehirleri, yağmur ormanları ve koloni mimarisinden aldığı güçle ilerleyen bir dünya markası. Malezyalıların dediği gibi “gerçek Asya”ya hoş geldiniz!
Malezya’da güne “nasi lemak” denilen yerel kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Hindistan cevizi sütünde pişirilen pirinç kızartması, yavru hamsiler, baharatlı yumurta, salatalık dilimleri, kızarmış yer fıstığı ve acılı karides ezmesinden oluşan renkli bir tabakla karşılaşacaksınız.

Kuala Lumpur’daki Petronas İkiz Kuleleri, Malezya’nın sembolü ve medarı iftiharı. Dünyanın en yüksek kuleleri arasında yer alan 88 katlı yapıların yüksekliği antenleriyle birlikte tam 452 metre. 41. katlarda iki kuleyi birleştiren Gökyüzü Köprüsü’nden (Sky Bridge) kenti seyredebilirsiniz.Nüfusunun yüzde 70’i müslümanlardan oluşan Malezya görkemli camileriyle dikkat çekiyor. Yüzde 20’ye yaklaşan Budist nüfusun yanı sıra Hinduizm, Taoizm ve Hristiyanlık gibi dinler de yüzde 8 gibi bir orana sahip. Malezya’da günlük hayatta “Hangi dindensin?” sorusuyla sıkça karşılaşmak mümkün.Gündüz sıcaklıkların yıl boyunca 30 santigrat derece ve üzerinde seyrettiği Malezya’ya seyahat ederken yağmur mevsimini göz önünde bulundurmakta fayda var. Kasım ayından şubat sonuna kadar devam eden muson sezonunda anakaranın açıklarındaki adaların çoğuna tekne seferi yapılamıyor.

Malezya’da büyük bir markete uğrayacak olursanız, Hindistan cevizi ve soya sütünün inek sütünün yerini aldığını göreceksiniz. Dahası da var. Malezya’da bezelyeden ve karidesten bile cips yapılabiliyor ve bambu ağacından dahi meyve suyu elde edilebiliyor.

Malezya kültürünün farklı yönlerini tanımak için Kuala Lumpur’daki Çin Mahallesi’ni ziyaret edebilirsiniz. Çok sayıda dükkân ve seyyar tezgâhın yer aldığı mahalle her zaman hareketli. Çin mallarının satıldığı gece pazarı turistlerin ilgisini çekiyor. Petaling Sokağı ise otantik Çin restoranlarıyla ünlü.

Başkentin 150 kilometre güneyindeki Melaka’ya uzanan yol, ahşap direkler üzerinde yükselen tipik Malay köy evlerini görebileceğiniz istisna yerlerden biri. Malezya taşrasının palmiyelerle kaplı geniş düzlüklerinde görülmeye değer yerlerden biri de Alor Gajah denilen eski fil banyosu.

Yüzyıllar boyu yağmur ormanlarının derinliklerinde yaşayan kabilelerin geleneksel yaşam biçimlerini görmek için Sarawak Kültür Köyü’nü ziyaret edebilirsiniz. Bir gölün etrafına inşa edilmiş geleneksel köy evlerinden oluşan mekânda yerel dans gösterileri de izlenebiliyor.

Ünlü Fransız denizci Jacque Cousteau, 1989 yılında Sipadan Adası’nı keşfettiğinde şöyle demişti: “Sonunda el değmemiş bir sanat eseri bulmayı başardık.” Günümüzde profesyonel dalgıçlar kadar şnorkelle dalan amatörlere de hitap eden ada, zengin bir sualtı dünyasına sahip.

Borneo Adası’nın Sabah bölgesinde bulunan Tunku Abdul Rahman Parkı, Malezya’nın en güzel plajlarını saklıyor. Kota Kinabalu açıklarındaki Gaya, Mamutik, Manukan, Sapi ve Sulug adalarından oluşan park, su sporları konusunda da dünyaca ünlü.

KUŞ YUVASI YER MİSİNİZ?

Dağ kırlangıçlarının yuvaları bin yılı aşkın süredir Uzak Doğu mutfağında özel bir yere sahip. Ginseng ve mantar ile çorbası yapılıp tüketilen kuş yuvalarının güçlü bir afrodizyak olduğuna inanılıyor. Malezya’da dünyanın en pahalı gurme yiyeceklerinden biri olan kuş yuvası bulabilirsiniz.

Malezya Hakkında 7 Gerçek | Fotogaleri Gezikolik