Geleneksel Türk Guletleri, Ege ve Akdeniz'in muhteşem güzelliklerine sahip kıyılarında kullanılan, motor ve yelken donanımlı, özel bir dizayna sahip ahşap gezi teknelerdir.

Mavi yolculuk günbatımının ihtişamını ve doyumsuz güzelliğini yaşamaktır. Mavinin hakim olduğu serin sularda balığın, mezelerin ve içkinin tadına varmaktır. Ne zamandır okuyamadığınız kitabı okuyup kendinizi ona kaptırmaktır. Gün batımında sevdiğinizle baş başa kalıp, farklı ve kendine özgü koylarda dolaşmak, berrak ve serin sularda yüzmek, kumsalda kumlara uzanmaktır. Ne zamandır özgürlüğünüzü hissetmediğiniz,şehrin gürültüsünden ve yorgunluğundan uzaklaşıp kendi iç yolculuğunuzda kendinizi bulmaktır.

Mavi yolculuğun hikâyesi Gökova Körfezinde başlar. Tarihçi, Çevirmen ve Yazar Cevat Şakir Kabaağaçlı ( Halikarnas Balıkçısı ) 1925 yılında 'Resimli Hafta ' dergisinde çıkan bir yazısı nedeniyle İstiklal Mahkemesi tarafından, Bodrum'da kalebentliğe mahkûm edilir. Cezası 3 yıl sürecektir. Ancak Cevat Şakir'in Bodrum günleri cezadan çok keyfe dönüşür. Ve bu nedenle, tekrar İstanbul'a alınmasına karar verilir. Cevat Şakir cezasını tamamladıktan sonra Bodrum'a yerleşir. Bodrum'un Antik dönemdeki adından esinlenerek 'Halikarnas Balıkçısı' takma adını alır ve bugün herkes tarafından bilinen, çok sayıda esere imza atar.

Cevat Şakir yazılarında bize Gökova Körfezi'nde yaptığı gezileri yaşamından kesitleri, karşılaştığı insanları anlattı. Ve dostlarıyla birlikte Gökova Körfezi'nde yelken açtığı, önceleri çok mütevazı koşullarla başlayan bu birkaç günlük geziye de 'Mavi Yolculuk ' adını vermeyi uygun gördü.

Mavi Yolculuk güzergahının ağırlıklı bölümü Bodrum ile Demre arasındaki Ege ve Akdeniz koyları oluşturur. Aslında turu İstanbul'dan başlatıp, Antalya'ya kadar uzatmak da mümkün ama Mavi yolculuğun tadı birbirine fazla uzak olmayan koylarda demirlemekte gizlidir. Günümüzdeki ' Mavi Yolculuk ' genellikle 20 – 25 metrelik gulet tipi ahşap teknelerle yapılıyor ve rüzgar elverdiği müddetçe yelken açılsa da genellikle motor gücüyle seyrediliyor.

Bu yüzden demirlenebilecek koyların çok sayıda ve bitişik düzende olduğu güzergahlar tercih ediliyor. Gökova Körfezi, Hisarönü ve Sömbeki ile Fethiye Körfezleri'nden en az birini içine alan turlar bu nedenle ilgi görüyor.

Teknede güne sabahın hoş serinliğinde güzel bir kahvaltıyla başlanır. Kahvaltı genellikle, gece demir atılan koyda yapılır ve hemen ardından iskele alabanda. Gezilecek yerlere, denizin durgun olduğu öğle öncesi saatlerde varılmaya çalışılır. Öğle yemeğinin ardından, demirlenen koyda herkes dilediğini yapma olanağı bulur. Dinlenme, yüzme, dalma, sörf, su kayağı vs. Gün batımı yaklaştıkça yeni bir heyecan sarar herkesi, birer kadeh içki eşliğinde 'güneşi batırma' zamanı gelmiştir ve hep birlikte tuttuğunuz balıkları kızartır yersiniz. Saatler gece yarısını gösterdiğinde, milyonlarca yıldızın altında gözlerinizi kapatırsınız ve her bir yıldız kaymasında dileklerinizi sıralayabilirsiniz.

Detaylı Bilgi ve Mavi Yolculuk rotalarına: Gulet Yat Kiralama Mavi Yolculuk Tekne Turu Bodrum Göcek Marmaris adresinden ulaşabilirsiniz.