Gösterilen sonuçlar: 1 ile 6 Toplam: 6
 1. #1
  Üyecik IRMAK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Mesaj
  12
  Rep Gücü
  11

  BALIKLI GÖL EFSANESİ

  Urfa’da anlatılan efsanelerin içinde en özel yere sahip olan, kuşkusuz ki Hz. İbrahim’in ateşe atılma öyküsü. Tektanrıcı üç din olan İslamiyet, Musevilik ve Hıristiyanlık tarafından tanınan ve bu dinlerin kutsal kitaplarında adı geçen Hz. İbrahim’in Urfa’da doğduğu rivayet edilir. Öykü bu doğumun olduğu bölgenin Kralı Nemrut ile Hz. İbrahim arasında geçer.

  Söylenceye göre Kral Nemrut, yıldızlarda, bir adamın ona ve putperestliğine savaş açacağını haber veren bir işaret görür. Bu adam Hz. İbrahim’dir. Ancak sadece Nemrut’un putperestliğine başkaldırmamış, aynı zamanda kızı Zeliha’ya da gönlünü kaptırmıştır. Kral Nemrut bu durum karşısında Hz. İbrahim’in yakılması emrini verir. Bugün Balıklı Göl’ün bulunduğu yere, kentin her yerinden görülebilecek büyüklükte bir ateş yakılır. Ateşin karşısına denk düşen tepeye yaptırılan iki büyük sütun arasındaki mancınıkla İbrahim ateşe fırlatılır. Ancak ateş göle, odunlar ise balıklara dönüşür. O gün bugündür buradaki göl kutsal sayılır. Tıpkı göl gibi içindeki balıklar da kutsaldır; her kim bu balıklardan yerse onun kör olacağına inanılır.
  O günden sonra gölün adı Halil-ür Rahman olur. “Allahın Dostu” anlamına gelen bu isim Hz. İbrahim’in kutsallığını yansıtır. Bugün göl hem Halil-ür Rahman, hem de Balıklı Göl olarak anılıyor.
  İbrahim için ağlayan Nemrut’un kızı Zeliha’nın gözyaşlarından ise Balıklı Göl’ün hemen yanında küçük bir göl daha oluşur, bu gölün adı ise “Zeliha’nın gözü” anlamına gelen “Ayn-Zeliha”dır.
  Bugün her iki gölün karşısındaki tepenin üzerinde mancınık olarak kullanıldığına inanılan iki sütun hâlâ ayakta. İnanışa göre bu sütunların birinin altında “bitmeyen su”, diğerinin altında ise “bitmeyen altın” bulunuyor; biri yıkılırsa Urfa altına, diğeri yıkılırsa Urfa için altın kadar değerli olan suya gömülecek kent. Balıklı Göl’ün hemen yanı başında yer alan ve Eyyubiler Devleti’nin kurucusu Salahaddin Eyyubi’nin yeğeni Melik Eşref tarafından 1211 yılında yaptırılan Halil-ür Rahman Cami ise, gölün doğal güzelliğine mimari estetik katıyor

 2. #2
  Aktif Üye atmaca34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  dünyadan
  Mesaj
  1.766
  Rep Gücü
  15313

  Cevap: BALIKLI GÖL EFSANESİ

  teşekkürler sayende bilgilendik paylaşımlarının devamını bekleriz.

 3. #3
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Feb 2007
  Nerden
  istanbul
  Mesaj
  14
  Rep Gücü
  11

  Cevap: BALIKLI GÖL EFSANESİ

  http://dumanica.fotopic.net/p27154627.html

  hikayeyi paylaştığın için sağol bi resmini koymamıştın onuda ben buldum işte şimdi daha iyi oldu

 4. #4
  Aktif Üye Karakarizma - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Mesaj
  1.415
  Rep Gücü
  296

  Cevap: BALIKLI GÖL EFSANESİ

  Arkadaşlar,

  eğer zamanınız olursa ve Urfa'ya yakın iseniz muhakkak görün. Özelliklede güzel bir Mayıs günü giderseniz orada çay bahçesinde gül bahçeleriin ortasında çay'da içersiniz.

 5. #5
  Süper Aktif Üye Gül@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Mar 2007
  Nerden
  Samsun
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  37
  Mesaj
  2.600
  Rep Gücü
  72678

  Cevap: BALIKLI GÖL EFSANESİ

  Güzel bir hikayeydi teşekkürler paylaşım için.

 6. #6
  çıplak kız
  Misafir..

  Cevap: BALIKLI GÖL EFSANESİ

  Yanlış anlatmışsın:-!

Benzer Konular

 1. Troya Efsanesİ
  Bay X Tarafından Tarih Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-10-2007, 08:56 PM
 2. ŞAHMERAN EFSANESİ
  dogangunes Tarafından Edebiyat Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 05-06-2007, 02:00 AM
Yukarı Çık