Merhaba

Geçen yıl yaptığımız İtalya seyahatinin ayrıntılarını yazımda vermiştim. Bu sefer oraya gidecek arkadaşlara faydalı olacağına inandığım bir kaç küçük notu içeren yazımı ekliyorum. Sizlerin de ilavesi ile güzel bir "İtalya faydalı bilgiler" bölümü olacağına eminim. Herkese kolay gelsin...


1. Havaalanı – Milano – Havaalanı ulaşımlarında bazı kampanyalar var. Örneğin, 3 al 2 öde gibi. Orada birbirlerini tanımayan insanların 3 kişilik grup yapıp daha az ödediklerine şahit oldum. Hatta 3 bilet alıp birini satmak isteyenler bile denk geldi. Denenebilir….

2. Roma Ciampino havaalanındaki şehir ulaşımını internet üzerinden aldığınızda adam başı tek yön 6.00 Euroya geliyor. Normal fiyat 8.00 Euro. Hareket saati önemli olmadığı için günü tespit edip bileti internetten almak size bedava bir Cappucino anl***** geliyor.

3. İtalya’da trenle seyahat çok yaygın ve trenler gayet iyi. 2. sınıf dedikleri bile bizim 1. sınıftan iyi durumda. Resmi firma Trenitalia. Biletlerinizi internet üzerinden alabiliyorsunuz. Bölgesel trenler (Regional) en ucuz ama yolculuğun en uzun olduğu trenler. Bunların biletini 7 gün sonraya kadar internet sitesinden alabiliyorsunuz. Diğer trenlerin biletleri ise 60 gün sonraya kadar alınabiliyor. Ancak şunu belirteyim, tren biletlerini 60 gün önceden almak ile bir gün önceden almak arasında neredeyse hiç fark yok. O yüzden çok garanti ve kesin bir programınız yoksa tren istasyonundan almak mantıklı. Ama istasyondaki makinelere biletinizi mutlaka onaylatmanız gerekiyor. Aksi takdirde yüklü bir ceza ile karşılaşabilirsiniz.

YEME-İÇME

4. İtalyanların fiks yemekleri pizza ve makarna elbette. Hem lezzetli hem de keseye uygun. Genelde bunlarla bir sorununuz yoksa devam. Kilo alırım diye korkmayın zira günde 8-10 saat gezdiğiniz için sorun olmayacaktır. Gezi kapsamında en yüksek yiyecek fiyatlarını Milano’da gördük. En ucuzu da Palermo. Napoli ve Palermo’da margarita ve deniz ürünlerini tavsiye ederim. Roma’da biz daha çok parça pizzaları beğendik. Denemedik ama Milano’da et yemekleri de çok lezzetli diyorlar… Sakın bir restorana gidip Caprese sipariş etmeyin. (Bunun nedeni İtalya gezisi yazımda)

5. İtalya espresso ve cappucinonun ana vatanı. Ben espressoyu sevmem o yüzden içmedim. Daha çok tercihimi klasik nescafeden yana kullandım. Yalnız sürekli ikaz etmemize rağmen Bergamo havaalanı hariç hiçbir yerde sıcak kahve içemedik.

6. Toscana bölgesi üzümlerinden yapılan şarapların (Chianti) içimi ve fiyatları güzel. Ayrıca Napoli ve Sicilya bölgesinde limon likörü olan limoncello çok popüler. Her ikisini de bütün İtalya'da bulabilirsiniz. Mutlaka deneyin.

7. Restoran ve kafeteryalarda Tavalo ve Banco uygulaması var. Bu daha çok içeceklerle ilgili olsa da bazı yerlerde yiyecekler için de geçerli. Eğer oturarak içerseniz (Tavalo) bankoda yada ayak üstü içmeye göre (Banco) %50 ila %100 arası fazla bedel ödersiniz.

8. Çoğu restoran gündüz 15:00 ila 19:00 arası kapalıdır. Bunun yanında parça pizzacılar yada çok turistik mekanların civarındakiler için bu geçersizdir.

9. Roma’dan dondurma yemeden sakın ayrılmayın. Çok çeşit ve enfes lezzet bir arada. Biz Blue Ice’dan yedik. Çok noktada bulabilirsiniz. Tavsiye ederim.

10. Roma’da ve Milano’da turistik mekanların civarında yemek yemekten kaçının. Aynı ürünleri bir arka sokakta yarı fiyatına yiyebilirsiniz. Napoli ve Palermo bunlara göre ucuz şehirler. Nerede yerseniz yeyin size diğer ikisine göre uygun gelecektir.

11. Milano’da “Happy Hour” denen, her gün 18:00 – 21:30 saatleri arasında bir içki içerek pek çok değişik aperatiften ücretsiz atıştırmayı mutlaka deneyin. Hem ekonomik olur hem de değişik lezzetlerle karşılaşırsınız. Bazı kaliteli barlarda maksimum 10.00 Euro ödeyerek deniz ürünleri de dahil 50 çeşide varan yiyecek çeşitleri olabiliyor.

12. İtalya’da çeşmelerden akan su temiz ve içilebilir. Hiç düşünmeden boşalan şişelerinizi gördüğünüz çeşmelerden doldurun.

KONAKLAMA

13. Konaklama konusunda sizin için neyin önemli olduğunu mutlaka belirleyin. Lüks, konum, güvenlik, fiyat, kahvaltı vb…

14. Biz tercihimizi öncelikle konum ve fiyattan yana kullandık. Bütün gün şehri gezip yorgun argın geleceğimiz için ekonomik ve merkezi olması yeterliydi. Tüm oteller şehirlerin tren istasyonlarına en fazla 700-800 metre uzaktaydı. Bunun birkaç sebebi vardı: Havaalanlarından şehir merkezine ulaşımı sağlayan otobüslerin tamamı tek durak da duruyor ve o da merkez tren istasyonları. Bilmediğiniz bir şehirde indiğiniz ilk anda şehir içi vasıtalara binerek otel aramak pek kolay olmasa gerek. Bunun dışında programda bazı şehirlere trenle gitmek olduğundan sabah erken saatlerde istasyona gitmek de sorun olmadı. Ayrıca şehirlerdeki metro yada otobüs ağının önemli bir parçası da tren istasyonlarının oradan geçtiği için şehir içi ulaşımda da sorun olmadı. Son olarak, tren istasyonları şehirlerin “tarihi” bölümünde yer aldığından ve siz de buralarda çok zaman geçirdiğinizden gün içi ufak kaçamaklar yapıp otele gitmeniz sorun olmuyordu.

15. Biz Bergamo’da hostelde, Roma’da bir yıldızlı, Palermo ve Milano’da iki yıldızlı otellerde kaldık. İnternetten (HOSTELWORLD, HRS ve BOOKİNG.COM) satın aldığımız bu otellerin hepsinden memnun kaldık. Bu sitelerde, otellerde daha önceden kalanların yaptığı yorumları ve verdikleri puanları mutlaka okuyun. %99 doğrudur…

16. Hostel de dahil tüm otellerin banyolarında taharet için ayrı klozet mevcuttu. Avrupa’nın bir çok ülkesinde bunu ancak lüks otellerde görebilirsiniz. Hepsinde kalacak kişi sayısı kadar baş ve banyo havlusu, şampuan, küçük sabunlar ve bazılarında kulak çöpü dahi vardı.

17. Bu tip “budget hotel” tarzındaki yerler genelde bir binanın bir yada birkaç katında bulunuyor. Bizim kaldıklarımız da böyleydi (Bergamo’daki hostel hariç) Kahvaltılardan çok fazla bir şey beklemeyin. Genelde, çay, kahve, kruvasan, ekmek ve reçel bulunuyor.

DİĞER HUSUSLAR

18. Gittiğiniz şehirde ilk önce turizm danışmayı bulun. Buralarda sizlere şehrin haritasını verirler. Soru sormaktan çekinmeyin. Hatta, harita üzerinde mutlaka görülmesi gereken yerleri işaretlettirin.

19. Roma’da mutlaka bir adet “Roma Pass” alın. Bunu turizm bürolarından satın alabilirsiniz. Değeri 20.00 Euro ama hiçbir şey yapmadan yaklaşık 10.00 Euro (Eh bu da bir öğle yemeği demek) kazançlı olursunuz. “Roma Pass”, güzel bir paket. Bu paketin içeriğinde bulunanlar ise şöyle; 3 gün geçerli ve tüm toplu taşıma araçlarında kullanılabilen bir ulaşım kartı, 3 gün geçerli, gireceğiniz ilk 2 müze yada tarihi esere bedava, sonrakilere ise indirimli şekilde girmenizi sağlayan bir müze giriş kartı, Roma haritası, ufak bir Roma Rehberi, bir Roma Haberleri rehberi. Kolezyum ve Borghese Galerisi yada Castel Angelo’nun girişleri yaklaşık 18.00 Euro. Yani ilk 2 girişi bu müzelere yaparsanız kendini direk amorti eden bir paket. Zira 3 günlük ulaşım bedeli de 11.00 Euro. Müzeler ve şehirdeki diğer bazı aktivitelere de indirim sağlayabiliyor. Bu sebepten Roma Pass yazan yerlerde kartınızı göstermeyi unutmayın. Ayrıca bedava girmeyi planladığınız ilk iki yer için özel Roma Pass giriş turnikesi varsa bilet sırasını beklemenize de gerek yok (Kolezyumda var). Unutmadan, Roma şehir turu yapacaksanız Roma Pass %15’de indirim sağlıyor.
20. Tüm şehirlerde (Roma’da Pass alacaksınız ) tek kullanımlık yerine günlük yada birkaç günlük biletleri tercih edin. Böylesi mutlaka avantajlı gelecektir.

21. Başlarda biraz soğuk baksam da Şehir turları (City Sightseeing) da oldukça cazip gelebilir. Zira ortalama 20-22 Euro fiyatları olan bu turlar birden fazla hattı kapsıyor ve biletler 24 saat geçerli. Nerdeyse tüm turistik mekanları gezebiliyor, ayrıca size verilen broşürdeki duraklarda inerek gezintinizi yapabiliyor ve daha sonra gelen otobüse binebiliyorsunuz. Ayrıca kulaklıktan bilgi verilmesi de işin ekstrası oluyor. Unutmadan, söylenmesi gereken son bir husus daha var. Bu şehir turu resmi bir tur ve İtalya’nın pek çok diğer şehirlerinde de aynı firma tarafından yürütülüyor. Eğer Roma’da yada bir başka İtalyan şehrinde bu tura katılırsanız ve size verilen kırmızı yolculuk kartlarınızı saklarsanız Floransa, Milano, Napoli, Palermo, Padova, Pisa, Sorrento, Garda Gölü, Messina, Torino, Verona, Livorno ve Bergamo şehirlerinde yapacağınız şehir turlarında %10 indiriminiz oluyor. Hatta pek çok farklı ülkede dahi aynı indirim söz konusu…

22. İtalya’da bir çok tarihi ve turistik yapının belirli bölümleri ücretsiz, belirli bölümleri ücrete tabidir. (Örneğin, Duomo Katedrali ücretsiz, asansörle yukarı çıkmak ücretlidir; Vatikan’da San Pietro Bazilikası ücretsiz, Vatikan kilisesi ücretlidir vb.) Planlamanızı iyi yaparsanız hem ekonomik hem de zamanlı gezmiş olursunuz. Ayrıca her ayın son pazarı Vatikan’daki her yer ücretsizdir.

23. Gittiğiniz restoran ya da barlardaki tuvaletlerde musluklarla ilgili gariplik yaşayabilirsiniz: Örneğin, çeşmenin nasıl açılacağını bulamamak gibi. Merak etmeyin, ya bir sensör vardır yada yerde ayağınızla basacağınız bir kol. Basınca suyun aktığını göreceksiniz...

24. Eğer Roma’da bir Pazar günü bulunuyorsanız Tiber nehrinin öbür yakasında Trastevere semtindeki açık semt pazarına, Palermo’nun günlük pazarı olan Vucciria Market’e ve Salı yada cumartesi Milano’daysanız Mercato Papiniano’ya mutlaka uğrayın.


ŞEHİR İÇİ ULAŞIM BİLGİLERİ

Bu noktada elimden geldiğince şehir içi ulaşıma yönelik bilgi vermeye çalışacağım. Bu bilgilere merak edenler için Şehir turları da dahildir. Şehir turlarının hepsine katılmadım ama bütünlük bozulmasın diye internetten biraz araştırma yaptım.

25. Roma

Roma’da 75 dakika geçerli biletin fiyatı 1.00 Euro. Tüm gün geçerli olan biletin fiyatı ise 4.00 Euro. Üç günlük turist biletinin fiyatı da 11.00 Euro. Eğer geziniz bir haftayı bulacaksa o zaman haftalık bilet almanız lazım ki bunun da fiyatı 16.00 Euro. Bu biletlerle şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarına binebiliyorsunuz. Metroya her binişinizde zaten otomatik kapılardan geçebilmeniz için kartları göstermeniz gerekiyor. Otobüste ise ilk bindiğinizde içerdeki makinelerde onaylatıyorsunuz. Bu onaylatma işlemi ile başlangıç günü ve saati kaydediliyor. Sonraki binişlerinizde böyle bir mecburiyet yok. Biz hiçbir kontrole denk gelmedik ama kontrolde geçersiz bir durum ortaya çıkarsa turist olmanıza aldırmadan yaklaşık 100 Euro ceza kesildiğini dile getirdiler….

Roma’da metro iki hattan oluşuyor: A (Kırmızı Hat) ve B (Mavi Hat). Bunların kesiştikleri tek nokta ise Roma Termini. Metro genellikle tarihi şehre çok fazla uğramıyor. A hattının şehrin tarihi bölümüne en yakın diyebileceğimiz durağı Barberini. Ki bu dahi Aşk Çeşmesine yaklaşık 300-400 metre uzaklıkta. B hattında ise meşhur Kolezyum durağı var.

Metro ortalama her 7-10 dakika arası çalışıyor. Yoğun saatlerde bu süre 3-5 dakikaya iniyor. Metro sabah saat 05:30’da başlıyor ve gece 23:30’a kadar (Cumartesi geceleri 24:30) devam ediyor. Biletler Tabacchi denen büfelerden yada otomatik makinelerden satın alınabiliyor.

Roma’da çok yoğun bir de otobüs ve tramway hattı mevcut. Otobüsler de sabah 05:30 da başlayıp gece yarısına kadar çalışıyor. Ayrıca Roma Termini ile Piazza Venezia’dan pek çok yöne her yarım saatte bir kalkan gece otobüsleri de mevcut. Bu otobüslerde biletleri şoförlerden de alabiliyorsunuz. Roma Termini çıkışındaki meydanda (Piazza dei Cinquecento) yer alan otobüs danışma bölümlerinde turistik yerlerden kaç numaralı otobüslerin geçtiğine dair bilgiler mevcut. Otobüs duraklarındaki elektronik göstergeler, hangi numaralı otobüsün kaç dakika sonra durakta olacağını belirtiyor. Duraktan geçen otobüslerin nereye gittiğini bildiren tabelalar var. Böylece gitmek istediğiniz yere hangi numaralı otobüsün gidebileceğini bulabiliyor ve bunun kaç dakika sonra geleceğini görebiliyorsunuz. Aman elinizdeki kartla otobüse ilk kez bindiğinizde içerdeki makinelere okutmayı unutmayın. Bizim üç gün boyunca başımıza hiç gelmedi ama herhangi bir kontrolde 100 Euro cezası varmış…. Hatlarla ilgili daha detaylı bilgiyi internet sitesinden bulabilirsiniz (ATAC S.p.A. | Agenzia per la mobilità).

Şehir turuna (City Sightseeing) gelince; Biz Roma’da 3 tam gün geçirdiğimiz için böyle bir geziye gerek duymadık ama gerek daha kısa süresi olanlar gerekse de bizim gibi düşünmeyenler için şehir turu hakkında da bilgi vermek doğru olacak diye düşünüyorum.

Üstü açık kırmızı renkli (az sayıda yeşil) otobüslerle yapılan bu gezinin fiyatı yetişkinler için 15 Euro, 6-12 yaş arası çocuklar içinse 7 Euro. Bileti aldığınızda size verilen kırmızı bir karta tarih ve saat işleniyor. İşte bu dakikadan itibaren kartınız 24 saat geçerli. Roma’da şehir turu için 3 farklı güzergah belirlenmiş: A (Kırmızı Hat), B (Mavi Hat) ve C (Sarı Hat). Aldığınız bilet 24 saat boyunca her üç hat için de geçerli. Tüm hatların başlangıç noktaları farklı ama sırası ile birbirleriyle kesiştikleri için birinden inip diğerine binerek tamamını kullanabiliyorsunuz. Linea A, Roma Termini yakınındaki Via Marsala’dan kalkıyor. Bu hattın 2 no’lu durağı aynı zamanda Linea B’nin başlangıç noktası olan Basilica S. Maria Maggiore. Yani A hattını tamamlayıp ring yapan ve yeni yolcularını alan otobüsten inmezseniz bir durak sonra inip B hattına binebilirsiniz. Benzer şekilde B hattının 7 no’lu durağı olan Piazza Venezia aynı zamanda C hattının başlangıç durağı.

Bu tarz bir gezideki temel espri şehri yaklaşık 3 saat içinde otobüsten inmeden gezebileceğiniz gibi aynı zamanda her hat boyunca 6-12 arası değişen duraklarda inip, o bölgeyi gezip, yaklaşık her yarım saatte bir gelen diğer otobüse binerek yolculuğa devam edebilmenizdir. Yani 40’a yakın tarihi ve turistik yere bu otobüslerle giderek seçeceğiniz duraklarda inmeniz ve o bölgede zaman geçirmeniz mümkün. Yaz döneminde saat 20:00 ye kadar devam etse de 12 Kasım – 31 Mart tarihleri arasında tüm hatlar ilk seferlerine sabah 09:00’da başlıyor. A hattı son seferi 17:30, B hattı son seferi 16:30 ve C hattı son seferi ise 15:15.

26. Napoli

Napoli’de otobüs, tramvay ve metro yaygın biçimde kullanılıyor. Ayrıca yakın mesafedeki adalara (Capri başta olmak üzere) ulaşmak için de feribot seferleri mevcut. Tüm otobüsler mutlaka tren istasyonunun çıkışında yer alan Garibaldi Meydanında duruyor.

Otobüslerde ve metroda kullanılan “GiraNapoli” denen biletler iki türlü. 90 dakika geçerli biletlerin fiyatı 1.00 Euro. Bununla şehir içindeki tüm toplu taşıma araçlarına binebiliyorsunuz. Eğer bu bileti günlük almak isterseniz değeri 3.00 Euro. Birde bazı Pazar günlerinde tek biletle iki kişinin seyahat etmesine izin veriliyormuş ama bunların ne zaman olduğunu turizm danışma bürolarına sormanız gerekiyor.

“Unico” denen ve sadece Napoli’nin içinde değil de yaklaşık 20 km’lik çevresinde de geçerli olan biletler de mevcut. Bunlar Sektör 1 ve Sektör 2 diye ayrılıyor. Sektör 1‘de 100 dakika geçerli olan bilet 1.29 Euro, günlük bilet ise 2.58 Euro. Sektör 2’de 120 dakikalık bilet 1.55 Euro, günlük bilet ise 3.10 Euro.

Hemen hemen bütün İtalyan şehirlerinde olduğu gibi otobüse bindiğinizde makineden tarih ve saati işletmeniz gerekiyor. İki tane metro hattı mevcut. Mavi hat merkezden başlayıp güneye sahil bölümüne giderken, sarı hat ise şehrin kuzeyine (Piscinola) gidiyor. Metroya bileti sisteme okutmadan binemiyorsunuz. Ortalama 4-8 dakika arasında metro seferleri söz konusu. Gece 21.00’den sonra 15 dakikada bir işliyor. Hem metro hem de otobüsler gece yarısına kadar çalışıyor. Sabah da saat 06:00’da seferlerine başlıyorlar.

Napoli’de, Campania artecard denen bir uygulama var. Bir nevi “Roma Pass”. Napoli ve yakın çevresi için 3 gün geçerli olan kartın fiyatı yetişkinler için 13.00 Euro, 18-25 yaş arası içinse 8.00 Euro. Napoli dahil bölgesel kartlar ise 3 ve 7 günlük düzenlenmiş. 3 günlük bölgesel kartın fiyatı yetişkinler için 25.00 Euro, 18-25 yaş arası içinse 18.00 Euro. Bu kartlarla, kartın geçerli olduğu yerlerdeki ilk iki giriş ücretsiz, ondan sonrakilere de %50 indirim var. Ayrıca şehir içi ulaşım da bu karta dahil. Daha detaylı bilgi için www.campaniartecard.it/EN/Home.efm adresine bakabilirsiniz.

27. Palermo

Palermo’da turuncu renkli otobüsler (AMAT) çalışıyor. Biletleri büfelerden, bazı barlardan yada makinelerden alabilirsiniz. 90 dakika geçerli bilet 1.20 Euro. İlk bindiğinizde makineye onaylatmazsanız 52.00 Euro cezası var. Bazı hatlarda bileti otobüste alırsanız 1.60 Euro ödüyorsunuz. Palermo'da metro yok...

Katılmamış olsak da size şehir turu ile ilgili biraz bilgi vereyim. Palermo’da şehir turunun 2 farklı hattı var. Her iki hat için 24 saat geçerli olan biletin fiyatı yetişkinler için 20.00 Euro, 5-15 yaşındakiler için 10.00 Euro. Hatların pek deniz kenarı ile ilgisi yok. Daha çok tarihi merkez denilen bölgede ve onun doğu tarafında geziyor. Her iki hattın da başlangıç noktası Capolinea Otobüs Terminali. Kırmızı hatta (A) 9, mavi hatta (B) 7 durak mevcut. İki nokta dışında hatlar kesişmiyor. Bu yüzden bir hattı tamamlayıp diğerine katılmak daha mantıklı. Kırmızı hat 5 Kasım - 31 Mart tarihleri arası sabah 10:00’da başlayıp son turuna 13:00’da çıkıyor. Mavi hat ise saat 14:00’da başlayıp 17:00 da son turuna çıkıyor. Bizim katılamamamızın sebebi kırmızı hattın tamamlanmış olmasıydı. Otobüslerden hiç inmezseniz her iki hattında süresi ortalama birer saat.

28. Milano

Milano’da 75 dakika geçerli olan biletin fiyatı 1.00 Euro. Bu biletle süresi dahilinde dilediğiniz kadar otobüse yada tramvaya ama 1 kez metroya binebilirsiniz. 24 saat geçerli olan biletin fiyatı 3.00 Euro, 48 saat geçerli olan biletin fiyatı ise 5.50 Euro. Bu iki biletle sınırsız ulaşım hakkınız oluyor. Biletlere otomatik makinelerden yada büfelerden ulaşmak mümkün.

Milano’da 3 tane metro hattı var: Kırmızı hat, yeşil hat ve sarı hat. Sabah saat 06.00’dan gece yarısına kadar ortalama her 5 dakikada bir (yoğun saatlerde 3 dakikada bir) çalışıyor. Bunların üçünün birden kesiştiği hiçbir durak yok. Sarı ve yeşil hatlar meşhur Duomo meydanından geçiyor. Hatlar arasında aktarma yapmak oldukça basit. Yürüdüğünüz merdivenlerin kenarlarındaki demirler hattın rengini gösteriyor. Yeşil ve kırmızı hatlar belirli noktalardan sonra farklı güzergahlara gittiği için metronun önünde yazan son durak isimlerine dikkat edin.

Milano’da şehir turunun fiyatı adam başı 20.00 Euro. 5-15 yaşlar arası ise 10.00 Euro. Biletler 24 saat geçerli. Tabi size verilen kırmızı kartları saklamak koşuluyla. İki hat var: Kırmızı (A) ve mavi (B) hatlar. Her ikisi de Piazza Castello’dan kalkıyor. A hattında 6, B hattında 9 durak var. Duomo ve La Scala’da hatların ortak durakları mevcut. 26 Ekim-28 Mart arası A hattı 10:00 da başlayıp son seferini 16:15 te yaparken (Ortalama 75 dakika), B hattı 09:30 da başlayıp son seferini 16:15 te yapıyor (Ortalama 45 dakika).

İyi yolculuklar…..
hakangeziyor.blogcu.com