Merhaba!

Avrupa’da Venedik’ten sonra en zengin tarihsel mirasa ve Batı’nın en eski üniversitesine ev sahipliği yapan Bolonya, büyüleyici olduğu kadar modern ve aydın bir şehir.

Bolonya, Toskana'nın hemen kuzeyindeki Emilia Romagna bölgesinin başkentidir. Kızıl şehir olarak da anılan Bolonya, Orta Çağ mimarisinin birçok örnekleriyle doludur ve ismini de binaların çoğunun kırmızı tuğlalı olmasından almıştır Aynı zamanda Bolonez sos adını bu şehirden almıştır Şehir ayrıca ismindeki "kızıl"a da gönderme yapılabilecek düzeyde solcu bir şehir olmasıyla tanınır 1088'de kurulan üniversitesi, Avrupa'nın en eski üniversitesi olarak bilinir Dante, Erasmus ve Kopernik ünlü öğrencilerinden bazılarıdır.

Modern bir ülke olmasına rağmen Bolonya’nın mimarisi, daracık sokakları ve geniş meydanlarıyla tipik bir ortaçağ kentini anımsatır. İkinci Dünya Savaşı sırasında hedef aldığı bombalar yüzünden çok fazla hasar görmüş olsa da Ortaçağ, Rönesans ve Barok stildeki birçok önemli yapısı halen sapasağlam ayaktatır. Bologna'ya gitme sebeplerinizden birisi mimari olacaksa diğeri de kesinlikle yeme içme olmalıdır çünkü şehir dünyanın en zengin yeme içme kültürüne sahip şehirlerinden biridir.
BOLONYA: BÜYÜLEYİCİ OLDUĞU KADAR MODERN BİR ŞEHİR | Gezelim Görelim - - Genel Bilgiler | gezikolik.com | "Gezmeyi sevenlerin buluşma noktası..."