Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Gürcistan,Tiflis

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Turizm Gezi Seyahat Forumunda Bulunan Gürcistan,Tiflis Konusunu Görüntülemektesiniz,Konu İçerigi Kısaca ->> Selam arkadaşlar ben iş icabı gürcistanda yaklaşık 26 gün kaldım 6 sefer giriş çıkış yaptım.En son çıkarken sınırda yaklaşık 4 ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  samsun
  Yaş
  44
  Mesaj
  27
  Rep Gücü
  497

  Gürcistan,Tiflis

  Selam arkadaşlar ben iş icabı gürcistanda yaklaşık 26 gün kaldım 6 sefer giriş çıkış yaptım.En son çıkarken sınırda yaklaşık 4 saat bekledik neredeyse yemin edecektim birdaha ülkemi terk etmemeye.Gürcistanın tiflis,batum,gardabani,rustavi gibi şehirlerinde bulunma imkanım oldu.Tiflis şehir olarak beni etkiledi diyebilirim.Hatta tiflis metrosunda metronun yapılış tarihini görünce yani 1967 hatırlıyorum apışık kaldım bile denebilir.Ekonomi berbat,hatta sefalet içinde bile denebilir.Tarımdan başka görülen bir geçim kaynakları yok.İnsanları çok medeni degiller ama yobazda değiller.sıradan yani.Kentler arası ulaşım berbat.Eski model kilimasız Mitsubishi otobüslerle yolculuk felaket.En iyi tarafı aynı bizdeki gibi yani 1980 lerdeki bizdeki gibi otobüste sigara içebiliyorsun.Tabiki tiryakiler için.Kızları müthiş güzel ama yaşlanınca bıyıkları çıkıyo.:Cachondon .Yemeklerine hiç alışamadım kaçapuri den başka bişey yemedim.Türk lokantaları çok fazla.Türklerde fazla zaten.Çünkü yerel halkın yapabilidiği ve bildiği tek şey araba kullanmak.

  Batum garajında tuvalete gitme ihtiyacı duydum,birde ne görüm evlere şenlik tuvaletlerinde kapı yok ve su da yok.Dini sembolleri hac işeretini boyunlarından ,dövme şekliyle vucutlarından ,yok kenarlarına yapılan tötemlerle hayatlarından eksik etmiyorlar.
  Gardabani şehrinde işim icabı en fazla bulundum.Bu bölge Azerbeycan sınırında olan bir şehir ve halkının tam***** yakını azeri diyebilirim o bakımdan gardabanide kendimi fazla yanlız hissetmedim.Bir gece tifliste otel ararken,gürcü dilinin ne kadar önemli bir dil olduğunu ögrendim.Ya rusça bilecen yada gürcüce .İngilizce hikaye.Otel ararken kendimizi poker salonunda bulduk.Neyseki Türkçe bilen bir madama rasladıkta bize yardımcı oldu.Güvenlik oldukça iyi eskiden gündüz vakti insan soyuyorlarmış ama şimdi güvenli biz saat 2 ye kadar falan dolaşabiliyorduk.
  Konu bektaşoğlu tarafından (23-09-2009 Saat 04:17 AM ) değiştirilmiştir.

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781
  haçi puri : peynirli pide gibi birşeydir. gürcülerin halk yemeği ancak, etli yemekleri de vardır. kuzu etli güzel yemekleri bizim gibi çömlekte pişer. Bunun dışında ruslardan kalma borç çorbası vardır.

  Barlarda Gürcü birası KAZBEGİ ,,içerlerancak Tuhaf Tuhaf vodkaları vardır acı biberli mesela . içmem ama herhalde tadı adamın dilini 2 defa yakıyor olmalı.
  Kızları güzeldir, ; güzel olanların rus kırmasıdır. Çoğunun anne babası rustur.
  Kadınların bıyıkları çıkıyor. Evet pala bıyıklı kadın gördüm. O sadece bıyıklara vurmuyor. Erdişilik te sözkonusu olabiliyor bazı kadınlarda . çünkü Gürcistanda Lokal olarak erkeklik daha ağır basar.
  Gürcü erkeklerinin çoğunun 20-25 yaşından sonra saçları gökülmüştür yollarda dikkat ettiyseniz farkedersiniz. Bu erkeklik hormonunun ağır olmasından kaynaklı. Saç kılları kalın vücut yapıları kıllıdır. Ermenistan bölgesine komşu oldukları için aynı özellikleri taşırlar.

  Erkeklik ağır basar derken kan davası gibi davaları unutmazlar. Pazarda adamın biri boğazlanabilir. Silahla öldürülebilir. Ama mutlaka eskiden kalma bir sorunu vardır.
  Abazya ile yaptığı savaş esnasında birsürü insan ceseti deniz ve nehir kenarında yüzüyordu bir zamanlar. Gürcistan bir iç savaş gerçekleştirdi.


  İşte o zamanlar sadece savaş değil soygun gibi adi suçlar rahatlıkla işlenmek için ortam bulundu. Bir ülkenin halkları arasındaki iç savaş 50 sene geriye götürebilir. Soyguncular yağmacılar hırsızlar için de insan öldürme fırsatı doğmuştur. Üstelik tek başına soymazlar çete oluştururlar. Kanunlar geçmediği için kesme yaralama öldürme ve nehire atma-denize atma sıradan işti. Ölen nasıl olsa karşıki taraftır gözü ile baklır.


  Gürcistanın yolları 1978 yıllarında Rusyanın dağılmasına kadardır.
  Rusya 1978 de dağıldı ancak 1981 e kadar devam etti üretime 1985-86 tarihli malzeme çok az bulabilirsiniz. O tarihten sonra gürcistana doğru dürüst yol yapılmadı. Yollar delikdeşik. Bütün arabalar taksidir. Sarı taksileri yabancılar farketsin diye o renge boyarlar. herhangi biri ile taksi parasından daha ucuza pazarlık edersiniz.
  Yollarda . Benzin satılır şişelerde. Bazı kasablarda elektrik çalıntıdır. bİr termik santral veyahut Limanın jeneratöründen kaçak hat çekilidir. Jeneratör çalışmayınca komple kasaba elektriksiz kalır.
  Gürcistanın en büyük sorunu elektriksizliktir. Kasabaları karanlıktır. Eğer bir gün yardım gerekirse ,Türkiyeden ilk isteyecekleri şey elektrik enerjisi olur. Zaten batum üstünden geçen bir elektrik tel hattı vardır.

  -Ortodoksturlar. Dinlerine düşkündürler. Çünkü ermenilere yakındırlar. Ermeni ve rum(yunanlılar) ortdoks mezhebinin en koyu dindarlarıdır.


  bunlar da benim ekleybileceğim şeyler

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Sep 2009
  Nerden
  samsun
  Yaş
  44
  Mesaj
  27
  Rep Gücü
  497
  evet kendi biraları var kazbegi.borjovi birde nataktari.Bira fabrikalarının önünde insanlar sıra bekliyor bidonlarla bira almaya.Elyapımı şarapları meşhur.zaten herkez votkasını şarabini kendi yapıyor.Gürcü erkeklerinin en sevdiği iş sabahtan başlayıp zom olana kadar içmek.Çok tembeller.Fazal bir iş bilgileri yetenekleri yok.Bir cenaze olduğu zaman merarının başında şarap içerler.Şimdiden avrupanın amerikanın sömürüsü olmayı başarmışlar.

Benzer Konular

 1. Gürcistan büyükelçiliği
  dogangunes Tarafından Büyükelçilikler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 19-12-2011, 01:53 AM
 2. Gürcistan poti
  orkuorkun Tarafından Fotoğrafçılık Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-07-2010, 11:52 PM
 3. Gürcistan
  dogangunes Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 09-10-2009, 12:36 AM
 4. Gürcistan Resimleri (Tbilisi)
  Karakarizma Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 15
  Son mesaj: 23-02-2008, 02:18 PM
 5. Tiflis
  Karakarizma Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 18-11-2007, 02:54 AM
Yukarı Çık