+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 7 Toplam: 7

Sicilya

YAŞAM VE İNSAN Kategorisinde ve Turizm Gezi Seyahat Forumunda Bulunan Sicilya Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> merhaba! Renklerin birlikte yaşadığı ada: Sicilya İtalya çizmesinin en ucundan binlerce yıl önce büyük depremler sonucu kopan Sicilya'ya üç yolla

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  12
  Rep Gücü
  88643

  Sicilya

  merhaba!

  Renklerin birlikte yaşadığı ada: Sicilya


  İtalya çizmesinin en ucundan binlerce yıl önce büyük depremler sonucu kopan Sicilya'ya üç yolla gidilebilir: Birinci yolu, Roma veya Milano'da aktarma yaparak uçakla, adanın kuzey-batısındaki başkenti Palermo'ya ulaşmak. İkinci yol, Yunan mitolojisine göre Odysse'de Ulysse tarafından geçilen ve her iki yakasında Charybde ve Scylla isimli, denizcileri korkutan iki dişi devin durduğu, İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde bulunan, en dar yeri 3300 metre genişliğindeki Mesina boğazından feribotla geçmek. Üçüncü ve en kestirme yol ise 18 Eylül'de Jolly Tur'un özel olarak kiraladığı Catania uçağına binerek...

  "Sicilya," denilince ilk akla gelen şeylerden biri tabii ki mafyalar. Mafyanın tarihte ilk varlığı 13. yüzyılda'da Sicilya'da ortaya çıkmış ve ilk işleri aristokrat, zengin halkı koruyarak başlamış. Genellikle ekonomik temele dayanan ve siyasi hedeflere de yönelen, karmaşık ve gizli suç organizasyonları şeklinde gelişme göstermiş. 18. yüzyılın ortalarında Sicilya ve Sardunya adalarındaki halkın İtalya'ya bağlı kalabilmek için Fransa'ya karşı verdiği bağımsızlık mücadelesi ile gücü pekişmiş. Başlangıçta yeraltı bir yurtsever derneği olarak kurulan mafya, özellikle ülkedeki sosyal, ekonomik ve siyasal dalgalanmalar sonrasında, bu siyasi yapılanma, amaç ve şekil değiştirerek, toprak sahiplerinin arazilerinin yağmalanmasının önlenmesinde silahlı gruplar olarak kiralanmışlar. Sonradan bu silahlı grupların aileleri 20. yüzyıl başlarında A.B.D'ye göç etmeleriyle, mafya bu ülkede de zemin bulmuş ve çok kısa sürede gelişmiş.

  Bir roma villası...

  Uzun bir süre sahili takip ettikten sonra Sicilya'nın içlerine doğru giderseniz oldukça vahşi bir manzaranın içinden adanın ortasındaki Piazza Armerina'ya varırsınız. Şehrin yakınlarında, UNESCO dünya mirası listelerinde yer alan Villa Romana del Casale bulunuyor. 5. yüzyılda, Gela nehrinin kıyısında inşa edilmiş olan bu muhteşem Roma villası, bir yangının ardından asırlar boyu saklı kalmış. Villanın çok sayıdaki odasının tabanları, oyun, avcılık, spor, sirk, tiyatro, tarih, mitoloji ve hatta genç kızların bugünkü bikiniye benzer kıyafetler giydikleri görünümleri ve yatak odasının tabanı da erotik denilebilecek sahnelerin işlendiği mozaiklerle süslenmiş.

  Palermo'dan sonra Segesta'ya gidebilirsiniz. Kuruluşu MÖ 425 yıllarına kadar uzanan bu klasik Grek antik şehrinde Barbo Dağı'na yaslanan ve iyi korunmuş bir tiyatro ile Sicilya'nın sembolü haline gelmiş bulunan harika bir Dorik tapınak bizi bekliyor. Biraz daha batıda, efsaneye göre Venüs'ün Herkül tarafından öldürülen oğlu Eryx tarafından kurulduğu rivayet edilen Erice bulunuyor: Çiçekli avlulu taş evleri, parke taşlı sokakları ve çevresindeki surlarıyla tipik bir ortaçağ şehri. Antik dönemde Eryx Dağı diye anılan San Giuliano Dağı'nın tepesinde, eski bir Venüs tapınağının yerine inşa edilmiş Norman Şatosu'yla, şehirden Trapani Körfezi'nin güzel bir panaromasını görmek mümkün.

  Daha sonra yol, Mozia Adası'nın karşısındaki tuzlaların yanından geçiyor. Buradaki tuz elde etme metodları, adaya Fenikeliler tarafından getirilmiş. Aynı bölgede, adaya Trinacria adını veren üç burundan biri olan Beo Burnu'nun uçunda yerleşmiş olan Marsala şehri var. Şehir özellikle Porto şarabına benzeyen tatlı Marsala şarabıyla tanınıyor. İngiliz tüccarlar tarafından satılan bu şarap İngiliz halkının o kadar beğenisini almış ki, Trafalgar zaferinden sonra kral adını 'Zafer Şarabı' koymuş. Güneye doğru inince Akdeniz'in en büyük antik Grek şehirlerinden birinin geniş arkeolojik kalıntılarını kapsayan Selinunte gelir. Sicilya ve özellikle de Selinunte Yunanlılarla Kartacalı Fenikelilerin çatışmalarına sahne olmuştur.

  MÖ 7. yüzyılda kurulan bu güçlü şehir, MÖ 409 yılında Kartacalılar tarafından kuşatılmış ve tahrip edilmiştir. 100 kilometre kadar bir mesafede, UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınan ve Tapınaklar Vadisi diye de adlandırılan, Klasik Yunan döneminin en öndeki temsilcisi Agrigente kenti var. Yunanlılar tarafından Akragas ve Romalılar tarafından da Agrigentum diye anılan bu harika şehir, muhteşem bir panaromanın içinde yer alıyor. MÖ 582'de kuruluşundan sonra, filozof Empedokles'in doğum yeri olan Agrigente kentinde Atina'nın Akropolü'nden fazla tapınak bulunuyordu.

  Şehrin yakınında 1934 edebiyat Nobel Ödülü sahibi şair ve drama yazarı Luigi Pirandello'nun doğduğu evi görmek mümkün. Batı sahilinden kuzeye doğru giden yol bizi adanın birinci limanı ve ikinci şehri olan Katanya'ya götürür. Etna Dağı'nın eteğinde bulunan bu şehrin tarihi, birçok defa şehre doğru lavlarını püskürterek 1381 ve 1669 büyük bir kısmının tahrip olmasına neden olan dağın tutumuna çok bağlıdır. 1693 depreminde de çok zarar gören şehir, gri lav taşlarıyla beyaz kalker kullanılarak, Barok üslubunda yeniden inşa edilmiş. Birkaç yıldan beri, faaliyetine devam eden dağın lavlarını başka yöne akıtmak için, Catane Volkan Enstitüsü yeni bir sistem geliştiriyor.

  Körfeze hakim kayalıkların üzerinde konumlanmış, Sicilya'nın İncisi diye de anılan Taormina, muhteşem bahçeleri, villaları, çiçeklerle süslü sokakları, küçük dükkânları, lokanta ve kahve terasları, eski sarayları, şehri plaja bağlıyan füniküleriyle küçük bir şehir ve dünyaca tanınan bir turizm merkezi. Etna Dağı'na karşı konumlanmış Greko-Romen dönemi tiyatrosu, Taormina'nın sembolü olarak biliniyor. Bu güzel şehrin eteklerinde, Sicilya'nın MÖ 8. yüzyılda Grek Kolonileri tarafından kurulan ilk şehri olan Giardini Naxos bulunuyor.

  Sicilya mafyasının 10 kuralı

  1. Hiç kimse bir başka 'aile' üyesine kendisini doğrudan tanıtamaz. Bunu üçüncü bir kişinin yapması gerekir.
  2. Arkadaşların eşlerine kötü gözle bakmayın.
  3. Hiçbir zaman polisle birlikte görülmeyin.
  4. Bar ve kulüplere gitmeyin.
  5. Cosa Nostra'nın vereceği görevler için her zaman hazır olun. Eşiniz doğum yapıyor olsa bile...
  6. Randevularınıza kesinlikle geç kalmayın.
  7. Eşlerinize saygıyla davranın.
  8. Bir bilgi sorulduğunda hep doğruyu söyleyin.
  9. Diğer 'aile' üyelerine ya da başka 'aileler'e ait parayı kendinize ayırmayın.
  10. Polis akrabası olanlar, ailesinde hem mafyaya hem de polise çalışanlar, kötü ve ahlaksız davranışlar sergileyenler, Cosa Nostra üyesi olamaz.

  (Kaynak: Sabah)
  ekolay > Şehir - Renklerin birlikte yaşadığı ada: Sicilya

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780
  Bir zamanlar en çok gittiğim ada,

  Gittiğim limanlar, Siracusa, catania(etna yanardağının hemen etekleri) milazzo,gela , trapani , messina ve palermo. aslında palermoya başka limandan gittim.

  Catania da etna yanardagından çıkan volkanik taşları satarlar. Eğer sansür geldiyse bilmem ama pornografik film oynatan sinemaları meşhurdu.Karı koca veya sevgililer pxrxo seyretmeye gidebilirlerdi. Parklarda akşam Homoseksüeller Türk gemici peşine düşerler. laf atarlar. Kızları güzel kuzey italyadan daha farklı yapısı vardır. Kuzeyliler Türklere soguk iken sicilya sıcakkanlı bakar.
  Kuzeyliler güneye mafya der. Güneyliler de kuzeylilere . Kuzeyliler Sicilya adasında yaşayan insanlara köylü ve cahil gözüyle bakar.
  Semt pazarları vardır, semt pazarlarında bizim pazar satıcıları gibi bagırarak satış yaparlar.

  Şehirlerinin bir kısmında Büyük kaktüs vardır. BU kaktüsün çiçekleri genellikle yenir.


  sicilya italyanın pantelleria adalarını saymazssak en güney kara parcasıdır genelde pek kar yagmaz sıcak ve ılıman geçer. Adanın hemen altında Malta adası vardır çok yakındır.

 3. #3
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  12
  Rep Gücü
  88643
  MERHABA!

  Sn.Orkuorkun! Kuzey limanlarina indiginizdeki harcamalarla,
  Sicilyadaki harcamalariniz arasinda bir fark var mi?
  Yani daha ucuza bir tatil guneyde mumkun mu?
  Yemek yediginizdeki harcamaniz daha dusuk mu?
  Alisveriste aklinizda kalan fiatlar var mi?
  Turist acisindan guvenlik durumu nedir?

 4. #4
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780
  İtalya söylendiği gibi mafya ile alakası yoktur. Yani Turizm güvenliği mükemmel diyebilirim.
  Mafya kelimesi 3kagıtçılık kazıklamak anlamında espritüel olarak yerini korur.
  Güneyde biraz daha fazla köylü kesim denilebilir. Vendeik,trieste,Roma oldukça pahalı
  Güney italya biraz daha ucuzdur. Bazı mallar daha pahalı olabilir. Her kasabada genellikle 2 büyük mağaza bulunur. Eskiden bu mağazaların adı STANDA ve UPIM idi
  STANDA devletindi UPIM özeldi devletle yarışırdı magazala ne zaman ki standa da özelleşti fiyatlar aynı oldu.

  Yiyecek fiyatları Türkiyeden pahaı ama çok ta pahalı degil. Güncel yiyecekleriniz içinde Pizzeria lardan oldukça ucuza katmerli pizzalar yiyebilirsiniz. (domuz eti kullanılmayan mantarlı kaşarlı olanı da var) İtalya Dondurmanın en güzel olduğu ülkelerden biridir.
  Gelateria larda yiyebilirsiniz.

  İtalyanlar evlerinde Masada mutlaka Kırmızı şarap bulundurur. Buna 'Vino Di tavolo ' derler. Masa şarabı iştah açmak için kullanılır. Bazı yerlerde Benzin pompası gibi bidonlara şarap basan Litre sayaçlı Pompalar vardır. Adam Galon benzin taşımasıyla gelip 10-15 Şarap pompalatır bizim Su galonu gibi. ve fiyatı da ucuzdur.
  Lakin Bir hayvana tecavüz edilmediği gibi Trafik kazalarında Alkol yüzünden diyen olmaz.
  Çok rahatlar deniz kenarına adam karavanla komşusunu çoluk çocugunu alıp 2 kasa bira (peroni) içer karavanda yatarlar.
  Kuzey italyaya yaklaştıkca rahatlık bozulur çünkü Vatikan yakındır dindarlık akımı etkiler.
  ancak homoseksüellik kuzeyde çok yaygındır. Güneyde daha az (italyada homoseksüellik yaygın)
  İtalyanlar katolikler, Ve kızların çoğu bakiredir evlenmeden önce .Güneye indikçe biraz daha serbestleşirler

  Akşam bazen sokak pazarları bulunur. sokak pazarlarında Genellikle çin malı malzemeler satılır satanlar zencidir. Somalili ,bir kısım Arnavut ,genellikle italyan değildir.

  her kasabada Müzikli canlı müzik eğlence yerleri vardır .
  Balık Kalamar ahtopot lüks yiyecek degildir normal bir menüdür. Midye çiftliklerinde özel mideyeler yetiştirilir .

  sicilya adasında gezilip görülebilecek yerler : SIRACUSA da antik bir tiyatro var yunanlılardan kalmadır , Platon ve adını unuttum birçok Filozof ve düşünür bu şehirde yaşamıştır .Antik birçok kalıntı çekilebilir. CATANIA : etna yanardağını çekebilirsiniz.
  Şehirde kale gibi katedraller var. ve asıl şehir sahilden kale duvarları ile ayrılır.
  Messina milazzo bisiklet ile gezilecek yerlerdir .

  Ama ana italya derseniz LIVORNO : pisa kulesi PORTOFINO sahilleri RİMİNİ RİMİNİ plajları
  ROMA nın metrosu meşhur , ELBA adası zengin kumarbazların playboyların yeridir PIOMBINO kasabasında arabaları görürseniz. istanbulun bütün arabalarını satın alabilir. Malesef o Dünya zenginleri Türkiyeye uğramaz. Roma nın karşısında 60 mil güneyinde ANZIO askeri limanı vardır orda karşıda PONZA adası var. Hani ayaklarımızı kazıdığımız taş Ponza taşı deriz delikli gri taşa. O ada PONZA dır. biraz daha açıklarda yelkenli veya yatla STOMBOLİ yanardağını görebilirsiniz
  TARANTO reggio di calabria ya yakın bir şehirdir. Sanırım korkut reis esir edildi eğer doğruyu bilen varsa düzeltsin. Toronto civarında esir Düştü fazla hapis yatmadı.Öldürmediler Büyük adam olduğu için onu serbest bıraktılar italyanlar ancak İtalya dışına çıkamayacaktı.
  -FORSA isimli öyküsü bu denizciye aittir aslında. Benim duyduğuma göre 19ncu yüzyılın 1960 lı yıllarda bile italyan anneler çocuklarını korkuturken (öcü gelecek değil de) Korkut gelecek seni alacak diye korkuturmuşlar. İhtişamlı iri yarı vurunda dağıtan bir denizciymiş. Denize bakıp onu kurtaracak bir türk donanması beklemesi mantıklı Ömer seyfettin büyük bir adam çünkü onun beyninden geçenleri kaleme almış. Toronto da aynı istanbul topkapı surları gibi kaleler vardır. VENEZIA (venedik) Rialto köprüsünden San marco meydanı enfes perili gibidir , maskeli balolar. Gondollar hayaller şehri yalnız pahalıdır. BARI -BARLETTA- FOGGIA -ANCONA - klasik italyan şehirleri
  GENOVA : çok farklıdır avrupaya daha yakın bir şehir. SAVONA dan sonra ventimiglia son Tren istasyonu sizi Fransaya bağlar fransız etkisi vardır
  NAPOLİ de çok farklı kültüre sahiptir. konuşma lehçesi bile farklıdır. üçkağıtçılık napolide fazla. gezmeye değer.

  İtalya içini uzun mesafe gezmek için tren yolunu seçin , ucuzdur , aktarmalı biletler vardır
  Siesta saat 1200 den saat 1500 veya 1600 ya kadar bütün şehirlerde yazın uyunur . işyerleri durur. kimse çalışmaz. bankacılık işlemlerinizi asla cuma gününe bırakmayın
  bankalar cuma günü çok kısa çalışır. italya öyle bir ülkedir ki Her an Grev olabilir işçiler 3-5 gün çalışmaz devlet hemen anlaşır. Daha önce napolide Çöpçüler grev yaptılar . birçok kişi istifa etti. siyasi partiler suçlandı. AB ülkesi modern ülke çöp içinde kaldı. hastalık salgın korkusu olunca devlet çöpçülerle anlaştı. Sağlık ve taşınma sorunları oluştu. devlet çaresiz durma düştü.
  Türk insanına çok benzerler kuzeyde Bir italyanın yanına oturursanız BANK ta adam yabancı olduğunuz içn rahatsız olur. Güneyde sicilyada Rahatsız olmaz. Turistik şehirlerde Gülücükler sahtedir sokaktan aldıgınız maldan pazarlık yaparsınız.

  fiyat konsunda birşey diyemiyorum euroya geçtikten sonra 1 defa gittim dışarı çıkmadım çünkü italyanın birçok yerini avucumun içi gibi bilirim aynı limana 20 defa gitmişimdir , sokak eger çıkmaz değil ise döner dolaşır denize çıkar. hemen hemen bütün sokakların 1 ucu denize çıkar

 5. #5
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  12
  Rep Gücü
  88643
  merhaba

  Guney Italyay hic gitmedim.
  Bir arkadasimin bavullarini calmislardi.
  Ve baska kotu hatiralarla donmustu.
  O zamandan beri cekince var!

  Ama yazdiklariniz umut verici.
  Insaallah en kisa zamanda bir ziyaret yapariz!
  Tesekkurler!

 6. #6
  - Çevrimdışı
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  47
  Mesaj
  1.940
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37780
  sicilyada hırsızlık vakaları vardır. eskisi gibi değildir ama. 1990 lı yıllardan önce
  Eskiden bizim gemiciler ucuz kaçak malzeme bulunduran dükkandan alışveriş yaparlardı
  Radyo teyp müzik seti. ufak televizyon teyp. Adam size aleti gösterip ambalaj kutusuna koyardı sizde malı görüp tezgahın altında Nasıl ambalajına koydugunu bilmezdiniz.

  Eşyanın agırlığında içine kaymayacak şekilde TAŞ doldurmuş gemiye kadar 3-5 kilo Taş taşırdınız . Hatta Kutunun kurdelesi bile var içini açmaya kıyamazssınız orjinal hediyelik bozulmasın diye Türkiyeye de götürenler var. Fakat içini açınca Bildiğiniz taşı doldurmuş namussuz.
  Dükkan çakar almaz dükkan zaten. geri de götüremezssin para ödenmiş ortada fatura yok göstererek satmış size taşı.

 7. #7
  - Çevrimdışı
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.149
  Beğenmiş
  0
  Beğenilmiş
  0
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18819
  sicilya italyan mafyasinin baskentidir mafya babalari orada yasarlar.

Yukarı Çık