İSPANYA'ya YOLCULUK
Avrupa Birliği ülkeleri, Norveç, İzlanda, Lihtenştayn ve İsviçre yurttaşları için pasaport ya da ulusal kimlik kartı yeterlidir.

Diğer ülke yurttaşlarının İspanya'ya giriş yapabilmeleri için bulundukları bölgeye göre ilgili olan İspanya’nın Büyükelçilik veya Konsolosluk’larından geçici giriş veya oturma vizeleri alınmış yasal geçerlilik taşıyan bir pasaport sahibi olması gerekmektedir.

Vize uygulamasının olmadığı ülke yurttaşları için, 90 günü aşmamak ve çalışmamak kaydıyla ülkeye giriş hakkı sınırda kontrolleri yapılarak gerçekleşir.

Geçici kalış vizesi (Schengen Vizesi) yeni bir vizeye gereksinim duyulmaksızın Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Yunanistan, İzlanda, Norveç, İsveç, İtalya, Lüksemburg, Hollanda, Portekiz ve İsveç’e giriş hakkını sağlar, aynı şekilde bu ülkelerin herhangi birinden alınan vizeyle de İspanya’ya giriş hakkı doğar.

İş veya ticari vize için gerekli evraklar şunlardır:
- En az altı ay geçerlilik süresi olan pasaport.
- Pasaportun numarası, vizeler, damgalar ve şahsi bilgilerin bulunduğu sayfaların fotokopisi.
- Eski pasaportun fotokopisi.
- Nüfus cüzdanı fotokopisi.
- Vize başvuru formu
- Yeni çektirilmiş bir resim (Renkli fotokopi kabul edilmez).
- Seyahat dönemini kapsayan seyahat sigortası.
- Şirketin antetli kağıdıyla hazırlanmış vize başvuru dilekçesi.
- Sosyal Sigortalar Kurumu’ndan İşe Giriş Bildirgesi (fotokopi işyerinden onaylı olmalıdır)
- 'Sosyal Sigortalar Kurumu Dört Aylık Sigorta Pirimleri Bildirgesi' veya Emekli Sandığı’ndan benzer belge,
- İspanyol Şirket tarafından, seyahat edecek kişi veya kişilere hitaben yazılmış, seyahatin amacını ve tarihlerini bildiren faks (aynı faks İspanyol şirket tarafından Büyükelçiliğe de iletilmelidir).
- Son üç ayın maaş bordrosu.
- Şirketin Vergi Levhası’nın Noter tasdikli fotokopisi.
- Şirketin Ticaret Odası Kayıt Belgesi.
- Şirketin İmza Sirküleri’nin Noter tasdikli fotokopisi.
- Ticaret Sicil Gazetesi Fotokopisi.
- Uçak ve Otel rezervasyonu teyidi
- Vize için başvuran şahsın seyahat edeceği ülkedeki masraflarını karşılayabileceğini gösteren belgeler(maaş bordrosu, banka hesap cüzdanı, mülkiyet tapuları, kredi kartlarının orijinalleri ve fotokopileri).
- Vize başvurusunun bir grup için yapılması durumunda, grubu oluşturan şahısların isim ve pasaport numaralarının olduğu liste.
- Pasaportlarında başka Schengen vizesi bulunan şahısların vize başvuruları üçüncü şahıslar tarafından yapılabilmektedir. Pasaportlarında Schengen vizesi bulunmayan şahıslar başvurularını bizzat yapacaklar ve pasaportlarını bizzat teslim alacaklardır

ÖNEMLİ UYARILAR :
1. Vize başvuru formu dışındaki tüm evrakların eksiksiz ve iki nüsha halinde hazırlanması ve her bir nüshanın ayrı ayrı dosyalarla teslim edilmesi gerekmektedir.
2. Vize başvurularının, öngörülen seyahat tarihinden EN AZ BİR HAFTA ÖNCE yapılması gerekmektedir. Yabancılar için bu süre ÜÇ HAFTADIR.
3. Bir grup seyahati söz konusu olduğu ise, vize başvurularının öngörülen seyahat tarihinden EN AZ ONBEŞ GÜN ÖNCE yapılması gerekmektedir.
Yukarıda belirilen evrakların tamamının ibrazı, gerekli vizenin verileceği anl***** gelmemektedir.
Gerekli görüldüğü takdirde, yukarıdaki listede yer almayan (ikametgah ilmuhabiri vb.) başka evraklar da talep edilebilir.

İspanya'ya giriş işlemleri için sağlık ile ilgili bir uygulama yoktur.

İSPANYA'ya ULAŞIM

Havayolu
Yolcu trafiğinin en yoğun olduğu havalimanı Madrid-Barajas havalimanıdır. Bunu izleyen diğer havaalanları şöyledir: Palma de Mallorca, Barcelona, Málaga, Alicante, Güney Tenerife ve Büyük Kanarya Adaları.

Kargo yük taşımacılığında ise Madrid-Barajas, Barcelona, Vitoria, Büyük Kanarya ve Kuzey Tenerife havalimanları yoğundur.

Denizyolu
İspanyaYı 4,872 km.lik bir sahil şeridi çevreler. Geliştirilmiş liman sistemiyle her yöne deniz hatları mevcuttur. Denizyolu yük taşımacılığında önde gelen limanlar Bahía de Algeciras, Barcelona, Valencia, Bilbao ve Tarragona’dır.

Karayolu ve Demiryolu
Karayollarında diğer komşu ülkelere birçok sınır kapıları sayesinde devamlı trafiğin akışı gerçekleştirilmektedir. Demiryolu taşımacılığı Portekiz-İspanya arasında dört ayrı sınır kapısından, Avrupa kıtasının geri kalanıyla Irun ve Portbou bağlantılarıyla gerçekleştirilmektedir.

İSPANYA BÜYÜKELÇİLİK ve KONSOLOSLUKLARI HAKKINDA BİLGİLER
İspanya Büyükelçiliği
Abdullah Cevdet Sokak No.8 Çankaya/Ankara

Telefon:
0312.440 21 69
0312.440 17 96
0312.438 03 92
0312.441 59 92

Faks:
0312.440 33 27

İstanbul Başkonsolosluğu
Karanfil Aralığı Sokağı No.16 1.Levent 80620 Beşiktaş/İstanbul

Telefon:
0212.270 74 10
0212.270 74 14
0212.270 24 65

Faks:
0212.270 74 84

Başkonsolosluk etkinlik bölgesi : Antalya, Artvin, Aydın, Balıkesir, Bartın, Bilecik, Bolu, Burdur, Bursa, Çanakkale, Denizli, Edirne, Giresun, İstanbul, Isparta, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kırklareli, Kocaeli, Manisa, Muğla, Ordu, Rize, Sakarya, Samsun, Sinop, Trabzon, Tekirdağ, Yalova ve Zonguldak.

Diğer iller Ankara Konsolosluğuna bağlıdır.

VİZE BÖLÜMÜ ÇALIŞMA SAATLERİ
Başvuru formu almak, bilgi danışmak ve randevu almak için
Hafta içi 9.30-15.00 arası

Başvuru formlarını vermek için
Verilen randevu günü 09.00-09.30 arası

Vizeyle birlikte pasaportu almak için
Hafta içi 12.30-12.45 arası.

Hispanatolia.com...