+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Konu: Tokat

 1. #1
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330

  Tokat

  GENEL BİLGİLER

  Yüzölçümü: 9.958 km²
  Nüfus: 719.251 (1990)


  Tokat ilinin ilçeleri; Almus, Artova, Başçiftlik, Erbaa, Niksar, Pazar, Reşadiye, Sulusaray, Turhal, Yeşilyurt ve Zile'dir.

  Almus: İlçe, Almus Baraj Gölü ile mükemmel bir görüntüye ulaşmış, yeşil ve mavinin kaynaştığı cennetten bir köşe görünümünü kazanmıştır. Almus Baraj Gölünün su sporlarına uygun bir alan olması, barajda yapılabilecek olta balıkçılığı, başta Dumanlı Yaylalar zinciri ve Çatak Yaylası olmak üzere yayla turizmi için ideal yapıya sahip olan Almus doğal bir turizm cennetidir.

  Erbaa: Horoztepe Ören Yeri, Kale Köyünde bulunan Boğazkesen Kalesi, Yer Köprü en önemli tarihi yerleridir. Ayrıca Fidi Köyünde bulunan Silahtar Ömer Paşa Camii ahşap mimarinin en önemli örneklerinden biri sayılır.

  Niksar: Tokat merkezine 60 Km. uzaklıktadır.

  Niksar tamamı ile bir ören şehir konumundadır. Hitit döneminden başlayan tarihi boyunca üzerinde barındırdığı tüm uygarlıklardan kalan eserler Niksar'a daha da ilginç bir yöre haline getirmiştir.

  Danişmend Devletine başşehirlik yapan ilçede önemli ölçüde Selçuklu, Danişmend ve Osmanlı eserleri mevcuttur. Leylekli Köprü, Çöreğibüyük Camii, Ulu Camii, Niksar Kalesi, Kırkkızlar Türbesi, Danişmend Melik Ahmet Gazi Türbesi bu eserlerden bazılarıdır.

  Ayrıca dünyanın en hafif suyu olan Niksar Ayvaz Suyu da ilçenin tanıtımına önemli bir katkı sağlamaktadır.

  Pazar: Tokat'a 25 Km. uzaklıktadır. İlçe sınırları içerisinde bulunan Ballıca Mağarası ilçe turizmine önemli bir canlılık getirmiştir. Bunun yanında Selçuklu dönemlerinden kalma Pazar Köprüsü, Mahperi Hatun Kervansarayı gibi tarihi eserler ilçeye önem kazandırmaktadır.  Sulusaray: İl merkezine 68 Km. uzaklıktadır. Günümüzde Sulusaray bir açık alan müzesi görünümündedir. Burada bulunan antik yerleşim yerinin adı Sebestapolis'dir. Sulusaray'ın MÖ. 3000 yılında Eski Tunç MÖ 2000 yılında Hitit, MÖ 1000 yılında Frigler zamanında iskan edilmiş olduğu, kazılarda ortaya çıkan pişmiş toprak eserlerle tespit edilmiş olup çıkan bu eserler Tokat müzesinde sergilenmektedir. Antik kentte sur duvarları, bir kilise kalıntısı, bir hamam ve ayrıca tabanı mozaiklerle kaplı sağlık merkezinin varlığı tespit edilmiştir.

  Sulusaray ilçesinde bulunan kaplıca tesisleri iç turizm açısından ilçede önemli bir hareketlilik sağlamaktadır.

  Turhal: Turhal, Orta Karadeniz Bölgesinde yer alır. İlçenin etrafı dağlarla çevrilidir, şehrin ortasında Turhal kalesi yer almaktadır. Kalenin üzerinde eski bir şatodan kalma iki burç ve bir de yeraltı geçidi bulunmaktadır.

  İlçede Turhal kalesinin yanında Ke***baş Camii, Ulu Camii, Kova Camii, Ahi Yusuf Baba, Şeyh Şehabettin, Nurullah Efendi Türbeleri bulunmaktadır.

  Zile: Hitit, Frig, Pers, Roma ve Bizans kültürlerinin yaşadığı Zile'de bugün Hititlere, Friglere, Perslere, Roma ve Bizanslılara, İlhanlı Danişmend, Selçuklu ve Osmanlılara ait tarihi eserleri görmek mümkündür. Bu eserler içerisinde Zile Kalesi, kalenin doğu yönündeki kayaların oyulmasıyla yapılan ve Roma döneminden kaldığı anlaşılan Tiyatro, Kalenin Kuzey Doğu tarafında bulunan Kaya Mezarı, Çay Pınarı, İmam Melikiddin Türbesi, Şeyh Musa Fakih Türbesi, Ulu Camii, Elbaşoğlu Camii, Çifte Hamam, Yeni Hamam, Masat Höyük, Hisar Kale, Anzavur Mağaraları, Hacı Boz Köprüsü, Koç Taşı ve Kuru Çaydaki manastır harabeleri görülmeye değer tarihi eserler arasındadır.

  Roma İmparatoru J. Sezar Zile'de yaptığı tarihi savaştan sonra başarısını ünlü " Veni, Vidi, Vici" (Geldim, Gördüm, Yendim.) şeklindeki mesajını Dünyaya buradan duyurmuştur. Bu sözünün yazıldığı taş halen Zile Kalesinde bulunmaktadır.

  NASIL GİDİLİR?

  Karayolu: Tokat'a ülkenin her yerinden ulaşmak mümkündür.

  Otogar Tel: (+90-356) 214 22 21

  Demiryolu: Sivas - Samsun hattında çalışan DDY bağlantılı trenler Artova, Zile ve Turhal ilçelerinden yolcu almaktadır

  TARİHÇE, COĞRAFYA

  TARİHÇE  Tokat, Kelkit, Yeşilırmak ve Çekerek Nehri boyunca kurulan Hitit, Frig yerleşim alanları M.Ö. 4000- 2500 yılları arasında yüksek düzeyde kültür ve sanat yaşamına sahip olmuştur. Roma ve Bizans dönemlerinden sonra Danişmend, Selçuklu, İlhanlı ve Osmanlı dönemlerini yaşamıştır.

  COĞRAFYA

  Akdağ ve Çamlıbel dağlarının oluşturduğu vadiler arasında bulunan Tokat'ta, Deveci Dağı, Dumanlı Dağı, Canik Dağları olarak sıralayabileceğimiz dağlık alanlar mevcuttur.  İlde bulunan ovalardan, Kazova, Turhal Ovası, Erbaa Ovası, Niksar Ovası, Omala Ovası, Artova Ovası ve Zile Ovalarında önemli ölçüde tarım meyve ve sebzecilik yapılmaktadır. Yapılan araştırmalarda kiraz ve vişnenin en önemli gen kaynaklarının Tokat yöresinde olduğu ve Tokat'a özgü "Cerasus İnkana" adlı kiraz türünün endemik bir bitki olduğu görülmüştür.

  Tokat'ta iklim hem Karadeniz iklimi hem de İç Anadolu' daki kara ikliminin etkisi altındadır. İlde Tozanlı, Kelkit ve Çekerek Çayı akmaktadır. Zinav Gölü , Güllü Köy Gölü, Kaz Gölü ve Almus Baraj Gölleri ilin doğasına ayrı bir güzellik katmaktadır. Kaz Gölü kuş cenneti konumuna uygun bir göl olup, Almus Baraj Gölü de su sporları için ideal bir parkur alanı oluşturmaktadır.

  NE YENİR?

  Tokat'ın yemek kültürü de oldukça zengin ve iştah açıcıdır. Tokat Kebabı, Etli Dolma, Bakla Dolması, Keşkek, Gendüme Çorbası, Bacaklı Çorba, Cevizli Çörek, Bezli Sucuk, Bat gibi yemeklerin yanında Tokat şarabı da sofralara ayrı bir renk katmaktadır. Özellikle dünyada sadece Tokat'ta üretilen Mahlep şarabının içimi ayrı bir zevktir  YAPMADAN DÖNME

  Ballıca Mağarasını gitmeden,

  Gökmedrese, Latifoğlu Konağı, Beysokağı, Sentemur Türbesi, Taşhan, Ali Paşa, Meydan Camileri, Hıdırlık Köprüsünü görmeden,

  Enfes bir doğa harikası olan Kaz Gölü, Reşadiye Zinav Gölü, Almus Baraj Gölü, Topçam, Gürnlevik, Çamiçi gibi doğal mesire yerlerini gezip görmeden,

  Tahta baskı ürünlerinin yapıldığı Yazmacılar Çarşısı, Bakırcı, Zurnacı, Çarıkçı gibi el sanatlarının yapıldığı yerleri gezmeden,

  EI dokuma kumaşların ve otantik yöresel giyim kültürünün sergilendiği köyler ziyaret edilmeden,

  Tahta baskı yazma almadan,

  Tarihi Tokat hamamlarının birinde Türk Hamamının özelliklerini tanımadan,

  Tokat yemeklerinden, özellikle Tokat kebabından yemeden, Tokat'ın enfes şaraplarından tatmadan,

  Dünyaca ünlü Niksar Ayvaz Suyunu Kaynağından içmeden,

  ....Dönmeyin.

  ÖNEMLİ TELEFONLAR

  Valilik: (+90-356) 214 10 01
  Belediye: (+90-356) 214 22 20
  Hastane: (+90-356) 214 54 00
  Polis: (+90-356)214 55 40 - 214 55 42
  Jandarma: (+90-356) 283 20 01
  İl Kültür Müdürlüğü
  Tel: (356) 214 54 99
  Faks: (356) 214 54 99

  İl Turizm Müdürlüğü
  Tel:
  (+90-356) 214 37 53 - 214 86 24

  Turizm Danışma Müdürlüğü
  Tel:
  (+90-356) 214 82 52

  Enformasyon Bürosu
  Tel:
  (+90-356) 214 82 52

 2. #2
  Eski Üye Nil@y - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Aug 2006
  Mesaj
  2.070
  Rep Gücü
  330
  (n3yd1) bak memleketinin tanitimini ekledim hani tokat yoresinin corba tarifini verirken butun gurbet hasret sarkilarini soylemek gelmistiya icinden tanitimi okuyup resimlere bakarken daha iyi soylersin diye dusunup onceligi senin memleketine verdim.Hadi Allah sesine kuvvet versin....:Orgasmo:

  Ayrica bak tokat yoresinin kebabi meshurmus kebap tarifini niye vermedin bize??Beceriksiz asci corba daha kolay geldi demi ?
  :Enfado:

 3. #3
  Acemi Üye n3yd1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Sep 2006
  Nerden
  Ç.kale
  Mesaj
  101
  Rep Gücü
  28
  Alıntı nilayyy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  (n3yd1) bak memleketinin tanitimini ekledim hani tokat yoresinin corba tarifini verirken butun gurbet hasret sarkilarini soylemek gelmistiya icinden tanitimi okuyup resimlere bakarken daha iyi soylersin diye dusunup onceligi senin memleketine verdim.Hadi Allah sesine kuvvet versin....:Orgasmo:

  Ayrica bak tokat yoresinin kebabi meshurmus kebap tarifini niye vermedin bize??Beceriksiz asci corba daha kolay geldi demi ?
  :Enfado:
  eett corba daha kolay geldi paylasım icin cok sagollll.......................................... .................................ahhh ahhh memleketimi özledimmmmmmm............nilay bu arada beni düsündügün icinde cok sagoll tekrardan..

Benzer Konular

 1. ateizme tokat gibi
  tunakan Tarafından Dini Videolar Foruma
  Yorum: 81
  Son mesaj: 10-10-2012, 03:57 PM
 2. Tokat Liseleri
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-12-2011, 09:06 AM
 3. Tokat anaokulları
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2011, 12:33 AM
 4. FinansBank Tokat şubesi
  dogangunes Tarafından Banka Şubeleri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 06-12-2011, 01:41 AM
 5. metrobüste aşk ve tokat....
  güney Tarafından Şikayet ve Protesto ediyoruz Foruma
  Yorum: 23
  Son mesaj: 09-06-2009, 03:12 AM
Yukarı Çık