2. Sayfa, Toplam 3 BirinciBirinci 123 SonSon
Gösterilen sonuçlar: 11 ile 20 Toplam: 21

Sinop

YAŞAM VE İNSAN Kategorisi Turizm Gezi Seyahat Forumunda Sinop Konusununun içerigi kısaca ->> Sinop Cezaevi'nde Yatan Ünlüler Refik Halit Karay 12 Haziran 1913'de Mahmut Şevket Paşa'nın öldürülmesi ile başlayan ve bu suikasti takiben ...

 1. #11
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Karadeniz'in Venediği Sinop

  Sinop Cezaevi'nde Yatan Ünlüler

  Refik Halit Karay
  12 Haziran 1913'de Mahmut Şevket Paşa'nın öldürülmesi ile başlayan ve bu suikasti takiben "İttihat ve Terakki karşıtı" olması sebebiyle İstanbul dışına sürülüyor. 1913 - 1918 yılları arasını Sinop, Çorum, Ankara ve Bilecik'te geçiriyor.

  Mustafa Suphi
  İttihatçı rejimin hak düşmanı niteliğini haksız savaş yaklaşımlarını eleştiren yazıları nedeniyle Şevket Paşanın öldürülmesi bahane edilerek 1913 yılında 15 yıl mahkumiyetle Sinop'a sürülüyor. 1914 yılında bir kayıkla Rusya'ya kaçmıştır.

  Ahmet Bedevi Kuran
  1884 - 1966 yılları arasında yaşamıştır. 1913'de önce Bodrum'a daha sonra Sinop'a sürülmüş, buradan Sivastopol'a kaçmıştır.

  Refii Cevat
  1890 - 1968 yıllarında yaşamıştır. Alemdar gazetesindeki yazıları sebebiyle 1913'de Sinop'a sürülmüştür.

  Hüseyin Hilmi
  1910 yılında Osmanlı Sosyalist Fırkası kurucuları arasında yer alan Hüseyin Hilmi 1913'de
  Sinop'a daha sonra Çorum ve Bâla'ya sürülür. 1923 yılında öldürülür.

  Burhan Felek
  Çok kısa bir süre Sinop'ta sürgün kalmıştır.

  Osman Cemal Kaygılı
  1913 sürgünlerindedir.

  Celal Zühtü Benneci (Teyyareci Celal)

  Sebahattin Ali
  26 Aralık 1932 - 29 Ekim 1933 yılları arasında önce Konya sonra Sinop Cezaevinde tutuklu olarak kaldı.

  Kerim Korcan
  1918 doğumlu - 1938 Harp Okulu davası sonucu 10 yıl Sinop Cezaevinde kalmıştır.

  Osman Deniz
  Talat Aydemir hareketindeki önemli isimlerden biridir. Kurmay Yarbaylık görevini sürdürürken 22 Şubat 1962 olaylarına karışması nedeniyle emekliye çıkarılır. 21 Mayıs 1963 eyleminde öncülük yaptığı gerekçesiyle ölüm cezasına çarptırılır. Cezası müebbete çevrilerek 26.06.1964'te kesinleşen cezası nedeniyle Sinop'a gönderilmiş, 1974 affında çıkmıştır.

  Zekeriya Sertel : Gazeteci yazar 1925 yılında Resimli Ay dergisindeki yazılarından ötürü İstiklâl Mahkemesi tarafından üç yıl süreyle Sinop'a sürgün edilmiştir.

 2. #12
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Karadeniz'in Venediği Sinop

  İnaltı Mağarası

  İnaltı Köyü köyün hemen arka yamacında bulunan mağara ile ünlenmiştir. Deniz seviyesinden 1070 m. yüksekte olan mağaranın oldukça büyük olan ağzı köyden görülebilmektedir. Köyde biraz soluklandıktan sonra yaklaşık 500 metrelik bir tırmanıştan sonra mağaraya ulaşılmaktayken, 2002-03 yıllarında yapılan yol ile mağaranın 50 m. altına kadar araçla gidilebilmektedir. Buradan 50 metrelik merdivenle mağaranın ağzına ulaşılabilir. Mağara ağzında geniş bir sahanlık bulunmaktadır.
  İnaltı mağarası gerek mağara içi damlataşları ve arkeolojik özelliği, gerekse de doğal çevrenin güzelliği nedeniyle, turizm amaçlı kullanıma son derece uygun şartlara sahiptir.

  Ortalama uzunluğu 7500 metre olan mağaranın son noktası girişten 24 metre aşağıdadır. Doğu-batı yönünde büyük bir (S) çizerek uzanan mağaranın giriş ağzı ve gerisindeki salonun tavan yüksekliği 20 metreden fazla, genişliği ise 18 metredir. Giriş salonu boyu 125 m, tavan yüksekliği 6-22 m, genişliği 7-13 metreler arasında değişen düzgün bir galeriye açılır. Bu galeri mağaranın en geniş ve en kuru bölümüdür. Buradan sonra daralarak ilerleyen mağarada sarkıt, dikit, sütun, örtü ve duvar damlataşları, damlataş havuzları görülmeye başlar. Yatay gelişmiş kaynak konumlu fosil bir mağara inaltı mağarasında damlataşların çoğu genişlemiş olan orta bölümde yer almaktadır. Buna karşılık mağara tabanına yakın alt kesimlerde ve su düzeyinin hemen üzerinde Karnabahar ve Patlamış Mısır şekilli damlataşlar da bulunmaktadır. Mağaranın içinde yer yer su birikintilerine rastlanmakta olup bazıları ilerlemeyi zorlaştıracak şekilde derindir. Mağara girişinde görülen duvar kalıntıları, tarihi dönemlerde iskan alanı olarak kullanıldığı sanılan mağaraya arkeolojik değer de katmaktadır.
  İnaltı mağarasının elektrifikasyonu, trafo, kapı, merdiveni, çeşme ve tuvaleti yapılmış; mağara içindeki gezi güzergahı ve kır kahvesi yapım çalışmaları devam etmektedir.

  Mağara Civarında Kanyon, Akgöl ve Karlık Yaylası ve Düdeni gibi doğal güzelliklerin de bulunması mağaranın önemini daha da arttırmaktadır.

 3. #13
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Karadeniz'in Venediği Sinop


 4. #14
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Karadeniz'in Venediği Sinop


 5. #15
  - Çevrimdışı
  yeni üye kral57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  Sinop
  Yaş
  43
  Mesaj
  95
  Rep Gücü
  44

  Cevap: Sinop

  Sinobu görünce yine hüzünlendim.keşke şu an orada olsaydım.yazın o masmavi denizine girecen, akşamüstü aşıklar tepesine çıkıp güneşin batışını seyredecen,balıkçı parkında çayını yudumlayıp denizin sesini ve martılarınsesini dinlicen,tarihi doğası yeşili ve mavisiyle bir başksdır benim memleketim.
  Konu kral57 tarafından (29-05-2008 Saat 01:05 AM ) değiştirilmiştir.

 6. #16
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Sinop  Sinop Keşkeği


  İyice dövülmüş buğdayın etle birlikte uzun süre kaynatılmasıyla yapılan bir yemek.
  Bazı bölgelerde düğün yemeği, bazı bölgelerde yağmur duası yemeği
  olarak da yapılır. Evlerde tencerede yapılırken düğün veya yağmur
  duası törenlerinde kazanlarda yapılır. Keşkeğin içine konan et çoğunukla dana,
  koyun eti olur. Bazen de tavuk tercih edilir.

 7. #17
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Sinop

  Alıntı kral57´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
  Sinobu görünce yine hüzünlendim.keşke şu an orada olsaydım.yazın o masmavi denizine girecen, akşamüstü aşıklar tepesine çıkıp güneşin batışını seyredecen,balıkçı parkında çayını yudumlayıp denizin sesini ve martılarınsesini dinlicen,tarihi doğası yeşili ve mavisiyle bir başksdır benim memleketim.

  Yaz tatilinde gidersiniz canınızı sıkmayın lütfen.

 8. #18
  - Çevrimdışı
  yeni üye kral57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2008
  Nerden
  Sinop
  Yaş
  43
  Mesaj
  95
  Rep Gücü
  44

  Ayhan Kotra, maket gemi

  Sinop'ta alabileceğiniz yöresel en önemli hediyelik eşya, Türkiye'de bu konuda en geniş seçenekleri bulabileceğiniz maket gemileri yapan Ayhan Demir'in sahibi olduğu Ayhan Kotra...

  Buranın sahibi ve her şeyi Ayhan Demir. 50 yıldır maket yapmakla uğraşıyor. Kalyon , çektirme , Taka , balıkçı tekneleri , Kotralar , gibi 5 farklı maket yapıyor.
  Her biri sanat eseri olan maketciliğe nasıl başladığını Ayhan Usta bakın nasıl anlatıyor.

  "Bu sanatı 1950 senesinde Sinop cezaevinde yatan Derviş usta adlı bir kişiden etkilenerek geliştirdim. Derviş usta o zamanlarda aftan yararlanarak maketleri üretmek için ufak bir atölye açmış. Bu maketleri o zamanlarda Sinop limanına gelen yolcu vapurlarına satıyormuş. Derviş ustanın atölyesinde gördüğüm bir maketten çok etkilendim ve bu sanatı geliştirmeye karar verdim.
  1950 senesinde Sinop'ta açılan sanat okuluna devam ederken evde imalata başladım. Yaptığım maketleri yolcu vapurlarına satarak okul masraflarını çıkartım. 15 yaşında kotra imalatı yapmak üzere küçük bir iş yeri açtım. Sinop limanına gelen yolcu vapurlarına maketlerimi satmaya başladım."

  "Bu maketler 1952 senesinde Sinop'ta kurulan Amerikan radar teşkilatı askerlerinin çok ilgisini çekti ve 40 sene Sinop'ta kalan Amerikan askerleri vasıtası ile üzerinde SİNOP-TURKEY yazan gemi maketlerini satarak Amerika'ya duyurmuş oldum. Tahminen 6-8 bin adet gemi çeşitlerini Amerika'ya satmış oldum. 50 senedir yaptığım gemi maketlerini uc uca ekleseniz Sinop'tan İstanbul'a kadar ulaşacaktır. (yaklaşık 630 Km.)"

  Ayhan Usta, maketlerde kullandığı malzemeyi, ceviz ya da kavak - kayın ağacı kalaslarından 2 mm kalınlığında kesiyor. Bunları işledikten sonra da, oto boyası ile boyuyor.Maketleri hepsi birer sanat eseri niteliğinde. Amerikalılar yaptığı maketleri o kadar beğenmiş ki, ülkelerine hemen her boyutundan götürmüş.İlgi çok olunca bir de Adana İncirlik'te dükkan açmış.
  Yaptığı maketleri ne yazık ki büyük şehirlerde bumak çok zor. Ama eğer ilgi duyuyorsanız, Turing Otomobil Kurumu'nun Büyükada İstekelesi üzerinde açtığı kafeyi bir ziyaret edin. Burada kurumun Genel Müdür Çelik Gülersoy'un hazırladığı bir köşede maketler satışa sunulmuş. El emeğinin göz nurunun birebir yansıması olan maketler dünyanın bir çok yerinde üretilenlerinden farksız.
  Bir de ustanın internette sitesi var. Buradan kendisine sipariş bile verebilirsiniz. Kargo ile yurtiçinde her yere gönderebiliyor. Bakınız, telefonlar sayfası...
  Sinop'un bıçakları da ünlü. Av bıçağı olarak geçiyor. El yapım. Gül ağacı kökü sap olarak kullanımlıyor... 24 saat sıcak suda bekliyor... Bir yıl karanlık bir ortamda kalıyor. Sonra da kullanıma başlanıyor. (alıntı)

  Akrabam olur kendisi Reklamını yapayım dedim:))

 9. #19
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  17.801
  Rep Gücü
  137443

  Cevap: Sinop

  [izlesene]29902[/izlesene]

  Sinop videosu

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

 10. #20
  SAHARAY
  Misafir..

  Cevap: Sinop

  Doğangüneş sana ne desem bilmiyorum...Bu güzel video için sağolasın güzel insan.:)

Benzer Konular

 1. Sinop adı nereden geliyor?
  İnci Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 06-01-2015, 06:53 PM
 2. Sinop Liseleri
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-12-2011, 08:54 AM
 3. Sinop İlköğretim Okulları
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-12-2011, 08:04 AM
 4. Sinop anaokulları
  dogangunes Tarafından Okul Rehberi Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-12-2011, 12:22 AM
 5. Sinop Turistlik yerler
  YukseLL Tarafından Turizm Gezi Seyahat Foruma
  Yorum: 2
  Son mesaj: 08-02-2009, 12:15 AM
Yukarı Çık