Güneşin kendini daha sık göstermeye aşladığı şu günlerde kışlıklarla vedalaşmanın vakti de geldi.

Ayakkabılarda yılın modası hangi modeller? İşte yanıtları...

Etraf çiçek açtı. Yer-gök çiçek deseni doldu. Hatta ayakkabılarda bile çiçek desenleri var. Jeanlerde ve pantolonlarda paçalar genişledi. Pantolonlar vücuda iyice oturuyor ve dizden aşağıya biraz genişleyerek iniyor. Paçada bir hayli genişlemiş olarak bitiyor. Tabii geniş paçalar geri döndü diye herkes bu modayı yakından takip etmek zorunda değil. Özellikle de boyu kısa olanlar... Çünkü bol paçalar zaten kısa olan boyu daha da kısa gösteriyor. Aynı zamanda kadını olduğundan daha kilolu görünmesine yol açıyor.

Tişörtlerde ve bluzlarda Prada'nın da kullandığı gibi suluboya efektleri, elle çizilmiş resimler bir hayli gözde. Paranız bunları almaya yetmiyorsa, akademili bir arkadaşınıza rica edin, aldığınız beyaz bir tişörtün üzerine sizin için resim yapsın. O da olmazsa verin çocuğunuzun eline suluboya, fırçayı evdeki beyaz tişörtleri boyasın dursun. Öyle uçuk kaçık şeyler çıkar ki ortaya millet de �İşte sanat bu, harika nerden aldın� diye sorar.

Elbise bu sene yine altın yazını yaşıyor. Her boy elbise giyebileceğiz. İster mini elbise giyin isterseniz yere kadar uzun. Her bedene ve her zevke uygun elbiseler, yazın en gözde giysisi olacak.

Bluzlarda elbiselerde bolca fırfır var. Omuzdan lastikli, fırfırlı bluzlar, eteklerin ucunda fırfırlar, kollarda fırfırlar... Ancak fırfır daha çok zayıf insanlara yakışıyor o yüzden kilolu olanlarımızın kendilerine daha da bir volume verecek olan bu fırfırlardan uzak durmalarını şiddetle tavsiye ediyorum.

Her zamanki gibi bu sezon da dehşet güzel ayakkabılar var ortalıkta. Bir ayakkabı manyağı olan ben, ağzımın suyu akarak dolaşıyorum vitrinleri. Üstelik bu sene ayakkabılar o kadar feminen, o kadar zarif ki beğenmemek elde değil. Parlak deriler, ruganlar, bol miktarda kullanılmış. Üstelik pırıl pırıl, rengarenk ayakkabılar var etrafta. Paranız varsa Beymen�de birçok markanın dünya güzeli ayakkabılarını, bütçeniz daha kısıtlıysa Zara�da, Elle�de, İnci�de de çok şık ve kaliteli ayakkabılar bulabilirsiniz.

Denizci teması yani marine durumlar, bu yaz yine bir hayli kullanılacak. Lacivertler, kırmızılar, beyazlar, bunların çeşitli kombinasyonlarını bolca göreceğiz etrafta. Ama ben sizden bunları takım takım giymemenizi rica ediyorum. Yani marine bir tişört giyiyorsanız, bunları bir jean ile kombinleyin. Altına denizci pantolonu giymeyin, izci öğrenciler gibi olup milleti kendinize güldürmeyin.

Kareler, potikareler hem bu yaz hem de önümüzdeki kış bir hayli kullanılacak. Yani kareli gömlekleri, elbiseleri rahat rahat giyebilirsiniz. Ama rengarenk, binbir rengi içinde barındıran kareler değil bir parçada iki renk birarada kullanılacak. Yani kırmızı, siyah, yeşil ya da siyah-beyaz gibi mesela. Bu yüzden durumu abartıp renk cümbüşünün içine düşmemeye özen gösterin.

Bir de eğer yüzünüze uygunsa modaya uyup Kate Moss gibi kahkül kestirin. Pek bir havalı oluyor. Ancak böyle bir karar vermeden önce mutlaka kuaförünüze danışın. Aksi takdirde çok üzülebilirsiniz!..

Elbiseler bu yaz yine altın çağını yaşıyor. İster mini, ister maxi gardıropların
baş köşesinde yer alacak. Renk ve desen tercihi ise neredeyse sınırsız...

kaynak