4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234
Gösterilen sonuçlar: 31 ile 35 Toplam: 35
 1. #31
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  1) MEVLiT KANDiLi:

  Birçok mevlid toplantıları münkerden, bid‘atlardan ve islam‘a muhalif olan şeylerden uzak değildir. Çünkü bunu ne Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem), ne ashab, ne tabiin, ne dört büyük imamlar ne de islamı en iyi bilen ve en iyi yaşayan asırlardan birinde hiçbir kimse yapmış değildir. Çünkü bunun şer‘i bir delili yoktur. Mevlithanlar çoğu kez Şirke düşecek sözler söylerler.
  Mesela arada sırada
  _Meded ya Rasulullah! veya
  _Bizlere imdat kıl!
  _Ya Rasulullah yalnız sanadır itimadımız!
  _Ya Nebiyullah kaldır bizden sıkıntıyı!
  gibi yalnız Allah‘a dua edip isteneceği şeyleri Rasulullah‘tan (Sallallahu Aleyhi Vesellem) isterler. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu sözlere şahit olsaydı büyük Şirkle onların üzerine hükmederdi. Zira darlıkta olan imdadına giden, sıkıntıları gideren, kendisine dayanılıp imdat istenilen yalnız Allah (Celle Celaluhu)‘dır.

  işte bu konuda ayet ve hadisler :

  1. ―Yahut dua ettiği zaman darda kalmışa kim yetişiyor da kötülüğü (onun üzerinden kaldırıp) açıyor.(Neml, 62)

  2. ―De ki, doğrusu ben (kendi başıma) size ne zarar verme ne de fayda sağlama gücüne sahibim.(Cin, 21)

  3. Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) şöyle buyurdu: ―(Manevi olarak) bir şey istediğin zaman Allah‘tan iste! Yardım talep ettiğin zaman yine Allah‘tan yardım talep et!‖(Tirmizi, sahih ve hasendır)

  Birçok mevlidlerde Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) ‗in kendi hakkında söylenmesini yasakladığı aşırı övgüler yapılmaktadır. Oysaki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bu gibi aşırı övgüleri şu sözü ile yasaklamıştır:

  ―Hırıstiyanların Meryem oğlunu İsa (Aleyhi Selam) abarık sözlerle övdükleri gibi beni de öyle övmeyin. Ben ancak bir kulum, bana Allah‘ın kulu ve Rasulu deyin. (Buhari)

  Düğün ve başka mevlitlerde Allah‘ın; Muhammed‘i kendi nurundan, bütün eşyayı da onun nurundan yarattığını zikretmektedir. Oysa ki, bunları şu ayetler yalanlamaktadır:

  “De ki, ben ancak sizin gibi bir beşerim, bana vahyedildi ki, sizin ilahınız tek bir ilahtır.”(Kehf, 116)

  Bilinen şu ki: Allah‘ın Rasulu (Sallallahu Aleyhi Vesellem) bir ana-babadan yaratılmış olup Allah‘ın vahyi ile şereflenmiş bir kuldur.

  Ayrıca mevlit kitaplarında bütün alem Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve sellem)‘in hatırası için yaratıldığı zikredilmektedir. Halbuki Kur‘an bu iddiayı şu ayeti ile yalanlamaktadır:

  “Ben cinleri ve insanları, ancak bana kulluk etsinler diye yarattım.”(Zariyat, 56)

  (Yani alemin bir parçası olan cinler ve insanlar Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve sellem)‘in şerefi için değil, Allah‘a ibadet etmeleri için yaratılmışlardır.)

  (Başka bir ayette de:

  (Rasulum!) Biz seni ancak alemlere rahmet olarak gönderdik. (Enbiya, 107)

  ifade edilmektedir. Bu Kur‘an‘ı haber de alemin Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve sellem) için değil, Muhammed (Sallallahu Aleyhi Ve sellem)‘in alem için yaratıldığını açıkça beyan buyurmaktadır.) Hırıstiyanlar Mesih‘in ve aile efradlarını doğum günlerini bayram olarak kutlarlar. Müslümanların da nebinin veya bazı şahısların doğum günlerini kutlamaları hırıstiyanlardan esinlenme bir bid‘at‘tır. Oysaki Rasulullah (Sallallahu Aleyhi Ve sellem) şöyle buyuruyor:

  ―Kim bir topluma kendini benzetirse onlardandır.‖ (Ebu Davud, sahihtir) Çoğu kez mevlitlerde kadın, erkek karışık şekil bulunurlar ki, bu ayrıca islam‘ın haram kıldığı bir davranıştır. Ayrıca mevlit günlerinde yüz binlerce paralarla satın alınan rengarenk kağıtlar, kandiller biraz sonra yerlere atılarak ithal edildikleri kafir ülkelere para aşırmaktan başka hiç bir faydası yoktur. Hâlbuki Allah‘ın Rasulu (Sallallahu Aleyhi Ve sellem), boş yere malın harcanmasını yasaklamıştır. Böylesi merasimlerde süslenip püslenme, yemek hazırlama ile geçirilen vakitler çoğu zaman namazın terkine bile müncer olmaktadır. Mevlidin sonunda Rasulullah‘ın huzura geldiği inancıyla ayağa kalkarlar ki, bu da uydurulmuş yalandan başka bir şey değildir. Çünkü yüce Allah şöyle buyuruyor:

  “Onların (ölenlerin) gerisinde dirilecekleri güne kadar bir berzah (berzah dünya ile ahiret arasındaki engeldir) vardır.”(Mu‘minun, 100)

  Enes ibn Malik (rahimehullah) diyor ki: “Ashabın yanında Rasulullah‟tan daha sevgili kimse yoktu, buna rağmen ashab onu gördükleri zaman hoşlanmayacağını bildikleri için Rasulullah‟a kıyam etmezlerdi.”(Ahmed, Tirmizi sahihtir)

  Bazıları şöyle derler: ―Mevlitte biz Rasullah‘ın siretini okuyoruz bu suç mudur? Gerçek şu ki, onlar Rasulullah‘ın siretine ters düşen yalan ve iftiralar kabilinden şeyler okuyorlar. Hem onun siretini senede bir defa değil, her zaman okunmalıdır. Ayrıca Rasulun doğduğu Rabiyel evvel ayı, onun ölüm ayıdır da. Dolayısıyla sevinç ayı olmaktan çok, üzüntü ayı olmalıdır. (Ki, islamda ne kimsenin doğumu için kutlama, ne de ölümü için matem törenleri tertipleme yoktur.)

  Rasulullah‘ın doğum gecesini kutlayanlar çoğu kez gece yarısına kadar uykusuz kalmakta, ya sabah namazını terk ediyorlar, ya da en azından cemaatla kılmayı kaçırıyorlar. İnsanların çoğunun mevlit merasimine önem vermesi, onun şeriata göre uygun olmasını ifade etmez. (Çünkü islam bir demokrasi dini değil ki, çokluk nerdeyse, hak da orada olsun. Bütün insanlar hakka karşı çıkmış olsa, onu benimseyen tek bir kimse bulunmasa dahi ―hak yine haktır ve gerçek olan odur. Yüce Allah şöyle buyuruyor:

  “Yeryüzünde çoğunluğa uyarsan seni Allah‟ın yolundan saptırırlar.”(En‘am, 116)

  Huzeyfe (radiallahu anhu) diyor ki: ―Bütün bid‘atlar sapıklıktır insanlar onu güzel görse de.
  Hasan el Basri (radiallahu anhu) de diyor ki: ―Daha öncekiler arasında sünnet ehli azınlıkta idi, gelecekte de azınlıkta kalacaktır. Zira onlar nimet bolluğu zenginlik içinde şımarmış olanların arasına katılmadılar. Din adına ibadet uyduran bid‘atçıların, bid‘atlarına iştirak etmediler. Rableriyle karşılaşıncaya kadar islam sünnetleri üzerinde hayatlarına devam etmeye sabrettiler. Ey müslümanlar sizlerde öyle olunuz.304


  KAYNAKLAR


  303 Ebcedil Ulum(2/349)
  304 Darimi(mukaddime 21)

 2. #32
  Aktif Üye Ammar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Nov 2009
  Mesaj
  1.016
  Rep Gücü
  9720
  Hulki azim sahibi
  Bulunmaz Onun gibi
  Gücümüz yok methine

  Denildi ki, hilye-i Resuli
  Severek yazsa, birinin eli

  Eder Hak, onu korkudan emin
  Bela ile dolsa, ruy-i zemin

  Hastalık görmez, dünyada teni
  Ağrı çekmez hiç, bütün bedeni

  Günah etmiş ise de, bu adam
  Cehennem cismine, olur haram

  Ahirette azabdan kurtulur
  Dünyada her işi, kolay olur

  Haşreyler, anı hem, Rabbi celle
  Dünyada, Resulü görenlerle
  Ya Resulallah! Gücüm yok medhine
  Yaratıldık hep, senin hürmetine
  işte delilleri SAPIKLIK da gelinen son nokta...ŞİRK koşmayın ALLAH C.C dan korkun....

 3. #33
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Nov 2005
  Nerden
  Uzay:))
  Burç:
  Kova
  Cinsiyet
  Erkek
  Yaş
  42
  Mesaj
  11.462
  Blog Mesajları
  33
  Rep Gücü
  93742
  Bu gece peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa SAV 'in dünyaya şereflendirdiği gecedir
  Dertlerimiz kum tanesi kadar küçük, sevinçlerimiz Nisan yağmuru kadar bol olsun. Bu mübarek geceniz sevapla dolsun. Mevlid niz mübarek olsun.

 4. #34
  Acemi Üye
  Üyelik tarihi
  Dec 2009
  Mesaj
  105
  Rep Gücü
  15779
  Avuçların açıldığı, gözlerin yaşardığı, ilahi esintilerin kalpleri okşadığı anın bir asra bedel olduğu bu gece de dualarda birleşmek dileğiyle mevlid kandiliniz mübarek olsun.

 5. #35
  Süper Aktif Üye kirmizigül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2008
  Nerden
  Istanbul, Turkey, Turkey
  Mesaj
  3.148
  Blog Mesajları
  22
  Rep Gücü
  18820
  kandiliniz mübarek olsun tüm supermeydan cemaasinin

4. Sayfa, Toplam 4 BirinciBirinci ... 234

Benzer Konular

 1. 2013 Mevlid Kandili Mesajları
  dogangunes Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 23-01-2013, 02:47 AM
 2. Mevlid Kandili Mesajları
  dogangunes Tarafından Mesaj Panosu Foruma
  Yorum: 5
  Son mesaj: 04-02-2012, 01:49 AM
 3. Mevlid Kandili Hikayesi
  gonulyareni Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 04-02-2012, 12:47 AM
 4. Mevlid-Kandili Nedir?
  arrad Tarafından Din ve İnanç Foruma
  Yorum: 11
  Son mesaj: 04-03-2010, 11:59 PM
 5. Mevlid Kandili Duası
  D€NiZ Tarafından Dualar Hadisler Foruma
  Yorum: 3
  Son mesaj: 08-03-2009, 09:19 PM

Anahtar kelimeler

Yukarı Çık