Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3
 1. #1
  Aktif Üye
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Mesaj
  1.002
  Rep Gücü
  1278

  Bilmediğiniz yerden et almayınız!

  Hadi Şimdi de bilmediğiniz yerden et alın ve bilmediğiniz yerden yemek yiyin bakalım...'

  Gaziosmanpaşa Hacımaşlı köyü domuz çiftliği'nin suları ve katı atıkları 300 metre mesafedeki Sazlıdere Barajı'na akıyor. Baraj on milyon kişinin su ihtiyacını karşılıyor. Çiftlikte 5 bin domuz var.
  Türkiye'deki domuz çiftliklerinde yıllık 3 milyon kg. civarında et üretiliyor. Bu rakam neredeyse kırmızı et üretiminin yarısı. Üretilen domuzlar otellere, yemek fabrikalarına ve marketlere 'kıyma' şeklinde satılıyor. Domuz etini Salam, sosis olarak da piyasaya sürmek en sık kullanılan yöntem.
  Peki neden domuz?
  'Dinen yasak olmasına, Türk yemek kültürüne aykırı bulunmasına rağmen neden domuz cazip bir konu?'
  Çünkü domuz yetiştiriciliği kârlı bir iş. Domuz üretken bir hayvan. Cinslerine ve yaşına göre yılda bir, iki, bazen de üç kez ve her batında 15-20'ye kadar varan yavru dünyaya getirebiliyor. Bir domuz yılda iki kez doğum yapsa, her batından 10 yavru yaşasa, 20 sene yaşayan bir domuzun 400 yavrusu oluyor. Ve dahası yeni doğmuş bir domuz 4-5 ayda 100 kiloya kadar çıkabiliyor.
  Normal Şartlarda evcil bir domuzun yüzde 30'u yağ olarak ayrılabilmekte iken bu rakam bazen yüzde 50'yi bulabiliyor.Yani 150 kg'lık bir domuzdan 75 kiloluk yağ elde edilebiliyor. Bu da dana yada koyuna göre tercih edilmesinde önemli bir etken.
  Beslenmesi kolay, cam dışında -leş dahil- her şeyi yiyebiliyor. Her domuz da ortalama 80-100 kiloya ulaştığı zaman kesiliyor. Kaba bir hesapla sadece bu çiftlikten yılda yaklaşık 1 milyon kg. et çıkıyor.
  Bu etlerin hangi kanalla, nerelere satıldığı meçhul. Diğer çiftlikler de göz önüne alındığında Türkiye'de yaklaşık 3 milyon kg domuz etinin piyasaya değişik yollarla sürüldüğü ortaya çıkıyor.
  Türkiye'deki toplam kırmızı et tüketiminin de 6 milyon kg. olduğu göz önüne alınırsa tablonun vahameti daha da netleşiyor. Kilosu 1 ile 3.5 milyon lira arasında satılan bu domuz etlerinin ağırlıklı olarak kıyma, sucuk, salam ve sosis olarak satıldığı dile getiriliyor. Çiftlik çalışanlarından İsmail Türk'ün verdiği bilgiye göre kesilen etler toplu olarak büyük otellere, yemek fabrikalarına kıyma ve sosis gibi ürünler olarak satılıyor.
  Bu ve benzeri çiftliklerden resmi olarak beş firma domuz satın alıyor:
  Çerkezo, Polonez, Nuta, Namet ve Şütte ...
  1.
  Çerkezo aldığı ürünleri Salam Sosis olarak piyasaya sürerken aynı zamanda Teşvikiye'deki Şarküterisinden de nihai tüketiciye ulaşıyor. (ki bu firmanın bir de TADET adı altında otellere ürün sattığı bir markası daha bulunuyor...) Aynı zamanda butik mağazalarda ve ulusal zincir mağazalarda satılan BONUS markalı ürünlerin üreticisi de ÇERKEZO...
  2- Ayazağa'daki Çerkezo'nun hemen yanında üretim yapan
  ŞÜTTE firması da salam, sosis ve jambonlarını markasıyla satıyor. Ancak bilinen bu firmalar ürünleri çeşitli zamanlarda farklı isimlerde piyasaya sürüyor. Daha önce Şütte olarak piyasaya sürülen domuz mamulleri son dönemde PIGGY adıyla satılıyor. Üstelik ünlü Amerikan fast food zincirlerinden Little Caesar's Pizza tam 10 yılı aşkın süreden beri et mamullerini ŞÜTTE firmasından temin edip bizlere bir güzel yediriyor.
  3-
  POLONEZ 5 yıl öncesine kadar resmi olarak domuz ürünleri imal edip MİGROS'larda açık açık ürünlerini satarken, son yıllarda %100 dana etinden ürünler imal ettiğini iddia ediyor.
  'Peki ya bunları göz göre göre mağazalarında sattıran satın alma müdürleri aldıkları rüşvetin yanı sıra bu milletin vebalini aldıklarını da biliyorlar mı sizce?'


  POLONEZ'in ciddi anlamda piyasaya yayılmasındaki en büyük faktör MIGROS' tur . O dönem Migros'un et mamulleri satın almasında olan (Şu an oyuncak reyonunda satın almacılık yapan) Coşkun bey'in büyük paralar karşılığında POLONEZ'le işbirliği içerisinde olduğunu ve bizzat domuzları bizlere yediren kişi olduğunu biliyor muydunuz?
  Peki ya
  Migros'ta çalışan tüm tezgahtarların eksiksiz olarak her ay sonunda POLONEZ 'in sahibi MUSTAFA AKKAŞ beyden (veya satış müdürü sıfatı ile çalışan ALI ÖZYAVAŞ'tan) maaşlarını ve primlerini (bizlere sattıkları et mamulleri üzerinden ) aldıklarını biliyor muydunuz?
  Peki
  METRO GROS MARKETLER'in (Şu anki değil bir önceki) satın almacılığını yapan kişinin Şu an BAĞDAT CADDESINDE bulunan Polonez - Barbekü restoranları'nın sahibi olduğunu biliyor muydunuz?
  Peki İzmir'in kalesi olarak görülen
  KiPA Marketler'in satın almacılığını yapan bayanın Polonez'in resmi hissedarı olduğunu biliyor muydunuz?
  PEKİ AMERİKAN FAST FOOD ZINCIRI
  DOMINO'S PIZZA ve ALMAN EKOLÜ DR.OETKER PİZZALARIN İÇERİSİNDE POLONEZ ET MAMULLERİNİN KULLANILDIĞINI BİLİYOR MUYDUNUZ?
  PEKİ
  GİMA MARKALI VE PİYASALARDA SATILAN OPİ MARKALI ÜRÜNLERİ POLONEZ'İN ÜRETTİĞİNİ VE BUNUN KARŞILIĞINDA NE KADAR PARA YEDİRDİĞİNİ BİLİYOR MUSUNUZ?
  'Peki, sizce Türkiye'de domuz eti yemeyen insan kalmış mıdır?'
  4-
  NUTA öncelikle 7 TEPE markası ile tanınmakla beraber Güneydeki - Her şey dahil - tatil köylerinin bir numaralı tedarikçisi, e tabi yabancı turistlerin yanında yerli turistlerde güme gidiyor. Bu firmalar özellikle büyük alışveriş merkezlerinde ayrı bir stant açıyorlar. Ancak küçük Şarküterilerde karışık olarak duruyor ve birçok tüketici farkına varmadan domuz ürünlerini satın alabiliyor . Üstelik işin ilginç tarafı bu firma Şimdi de firma tanıtım cd si hazırlamış Carrefour gibi büyük hipermarketlerde ne kadar hijyenik üretim yaptığını anlatıyor. Ama 7 TEPE SOSIS hafta sonları marketlerde KDV dahil 2.900 YTL ye satılıyor.
  Çünkü maalesef bu adamlar sosislerin içerisinde hayvan küspesi gibi lafını bile etmek istemediğimiz katkılar kullanıyorlar . Domuz hammaddeli salam ve sosislerin kesiminin yapılıp piyasa sürüldüğü bir başka yer de
  NUTA'nın üretimini yapan kişinin işlettiği Dolapdere'deki imalathane. ( İDEAL markalı salam sosis imalatçısı )
  5-
  NAMET ünlü EMINÖNÜ HASIRCILAR ÇARSIŞININ IÇINDE yıllardır tanınan NAMLI PASTIRMACI'nın modern hali !!! Şu an modern(!) üretim tesisleri BAYRAMPAŞA MEGACENTER (GIDA HALİ) içinde derme çatma bir imalathaneden öteye geçemeyecek konumda olan ve üretim kapasiteleri aylık -günün 24 saati çalıştıklarını düşünürseniz- 70 tonu geçemeyecek olan bu imalathanede NAMET ayda 270 ton et mamulü üretiyor ve satıyor.
  Bu aradaki 200 tonluk kapasite açığını ise İSTANBUL DIŞINDA ne id üğü belirsiz imalathanelerde, merdiven altı firmalarda üretim yaptırıp üzerine ' %100 NAMET KALITESI' bastıktan sonra (üretim yeri olarak BAYRAMPAŞA'daki adreslerini gösteriyorlar) bizlere afiyetle yediriyorlar.
  Carrefour
  ve diğer tüm zincir mağazalarda POLONEZ'in uyguladığı benzer taktikleri uygulayan NAMET bugün kapasitesinin 3 kat üzerinde üretim yaparak gururla ülkemizi temsil ediyor.
  Peki, Cem Yılmaz'ın dediği gibi janjanlı ambalaja sahip
  NAMLI pastırmaları'nın sahipleri olan Engin ve Esen Mepa kardeşlerin aynı zamanda Çorlu'daki domuz çiftliklerinin yarı hissesine sahip olduklarını da biliyor muydunuz?
  2000 yılında patlak vermiş olan kaçak buffalo etlerinin de NAMLI pastırmaları'nın sahipleri olan Engin ve Esen Mepa kardeşler tarafından getirildiğini hatt a Bayrampaşa'daki imalathanelerinin gazetecilerin ve kameraların gözü önünde basıldığını, Engin Mepa'nın Show TV'ye, o dönemin 1 trilyon lirayı kendi elleriyle hediye ettiğini, sonra da Milliyet, Hürriyet ve Sabah gazetelerine verdikleri dev ilanlarla tüm olanları ve baskınları yalanladıklarını biliyor muydunuz?
  NAMLI
  Pastırmalarının hem % 5 hissesine sahip olan, hem de imalat müdürlüğünü yapan Muzaffer adındaki şahsın aynı dönemde kardeşi ile Bağcılar semtinde açmış olduğu imalathanede at ve eşek etinden yaptığı pastırmaları dilimleyerek zincir marketlere sattıklarını biliyor muydunuz?
  2004 yılında da Uğur Dündar ekibi tarafından basılarak ekranlarda gösterildiğini hatırlayabildiniz mi?
  Domuz konusunda herkes topu başkasına atıyor. Bu noktada tüketicinin yapması gereken şeyi Çevre Sağlık İl Müdürlüğü Gıda ve Çevre Kontrol Şubesi Müdürü İrfan Yılmaz özetliyor;
  '- Piyasadaki etleri denetlemek mümkün olmuyor.'
  'Kısacası ne yediğinize dikkat edin. Çok emin olmadığınız bilmediğiniz markaların ambalaj güzelliğine kanmayın.'
  Ömer KIZILIRMAK
  TÜBITAK-SAGE Planlamalar ve Kalibrasyon Birim Amiri
  Alıntıdır.

 2. #2
  Aktif Üye orkuorkun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jan 2007
  Nerden
  BULGARISTAN, ROMANYA, UKRAYNA, ISTANBUL, JAKARTA
  Yaş
  48
  Mesaj
  1.942
  Blog Mesajları
  3
  Rep Gücü
  37781

  Cevap: Bilmediğiniz yerden et almayınız!

  Türkiyenin belli yerlerinde, belli lokantalarda bile bile domuz etinden köfte yemeye gidenler var ve orada korkunç bir tüketim var, aksaray istanbulda rus romen ve yabancıların takıldığı bir kısım lokantalar var burada da büyük rağbet oluyor.
  lokantaların et ihtiyacını sanırım bu çiftlikler karşılıyor. garsonlar gelen müşteriyi kesinlikle mamüllerimiz domuz etindendir diye uyarıyor, yabancıları ağırlayan müzikli yerler bunlar.

  Müslüman gözüyle baktığımızda aklımıza cızbız köfte, kuzu çevirme geliyor ,,

  Bir hristiyanın aklına İlk gelen Dana eti pirzola değil, Domuz başı olan,Pişmiş bir biftek yada, jambon gibi şeyler gelir kültür farkıdır bu,

  hergün yürüdüğünüz yolda yürürken 200 kiloluk bir domuz otlanarak üstünüze doğru gelse kaçarsınız çünkü hayvanı tanımıyorsunuz ? çüş deseniz durur mu , hoşt deseniz kaçar mı domuz bilemezssiniz. ama bir gürcü, macar,romen ,rus kaçmaz,

  Domuz dinimize aykırıdır, At eti de aykırıdır. Senelerce istanbul Topkapı surlarının arasında ihtiyar atlar kesildi, kesim sırası bekledi , çoğu sucuk salam oldu. İstanbulun 20-30 sene öncesine kadar mahallelerde atların bulunması normaldi, bir hayvan mezarlığı olmadığına göre bu atlar nereye gitti. Devlet et üretimine öncülük etmediği sürece, illegal üretimler olacaktır. Dünyada gelişmiş ülkeler et yemektedir, devlet et ürettirip halkına ucuz et yedirmek için işçi çalıştırır. dünya et fiyatı standardı dana eti için
  kemiksiz fiyat 5.5-6.5 dolardır , devlet halkına et yediremediği için ve bu konuda çalışma yapmadığından, gazeteleri ve TV leri kırmızı et kanser yapar tavuk eti hindi eti yeyin diyen ender ülkelerden biriyiz,

  isim vermeyeceğim meşhur bir sucuk firması yakalandı kaçak et getirmekle, kaçak et kanalı kapandığı için birçok işçinin işine son verildi,çünkü üretimi düştü. talep çok olsa da eti ucuz bulamıyor, sucukların içine tavuk derisi tavuk kuyrugu kıkırdak koyuyorlar artık.
  birçok ülede türkiyeden daha ucuzdur et fiyatları.

  En gelişmiş ülkeler en çok et tüketen ülkelerdir, ( hindistanı saymayalım)
  ve o ülkelerde tavuk eti yeyin diye reklam yapmazlar. Dünayaya genel et satıcısı 2 ülke vardır, Avustralya ve yeni zelanda , dünyadaki birçok ülkeye kilosu 4.5 dolardan et satar toptan bazında. Devlet hayvancılık yaptırmak için için müsaittir.çobanları memur yapıp maaşla çok uygun şekilde üretim yaptırabilir.O kadar mühendisleri istihdam edebilir. Türkiyede hayvancılık çok azalmıştır, yakın bir zamanda kurbanlık hayvan bulamayacağız.
  etçillikten otçul olmaya doğru gidiyoruz Türk halkı olarak tavuk eti yerken gelecek nesillerin köpek dişleri ortadan kalkacak, yanlış politikalar yüzünden ,ucuz üretime bir yerden başlamak zorundayız,sadece politikayla siyasetle olmaz,karınlar doymaz.
  Konu orkuorkun tarafından (27-02-2008 Saat 12:32 AM ) değiştirilmiştir.

 3. #3
  Kıdemli Üye ErDaLL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  May 2007
  Nerden
  SİNOP
  Mesaj
  666
  Rep Gücü
  610

  Cevap: Bilmediğiniz yerden et almayınız!

  emeğine sağlık erkişi bu konuda bizleri bilgilendirdin.Domuz üretildiğini tüketildiğini elaltından lokantalara vs verildiğini biliyordum bu kadarı bes doğrusu bilerek yemek isteyene sözüm yok fakat kandırılmak çok kötü.

Benzer Konular

 1. ALTIN Hakkında Bilmediğiniz 20 Gercek
  isyan_her_yerde Tarafından Genel Kültür Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 02-10-2010, 11:07 PM
 2. MESNEVİ - bilmediğiniz yönleri ile
  Ammar Tarafından Tasavvuf Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 22-09-2010, 01:04 PM
 3. Titanik Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
  dogangunes Tarafından Komplo Teorileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-02-2010, 02:35 PM
 4. Çernobil Hakkında Bilmediğiniz 5 Şey
  dogangunes Tarafından Çevre Forum'u Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 15-02-2010, 04:14 PM
 5. İstekHost Kampanyalarına Bakmadan Host Almayınız.!
  istekhost.com Tarafından Web Hosting Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-07-2006, 08:47 AM
Yukarı Çık