+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 3 Toplam: 3

Yumurta Üreten Kök Hücreler Bulundu

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumu Yumurta Üreten Kök Hücreler Bulundu Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Boston’daki Massachusetts General Hospital ekibinin Nature Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmasında yumurta üreten kök hücrelerin bulunduğu açıklandı. Yeni fertilite tedavi seçenekleri ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Apr 2013
  Mesaj
  27
  Rep Gücü
  5

  Yumurta Üreten Kök Hücreler Bulundu

  Boston’daki Massachusetts General Hospital ekibinin Nature Medicine Dergisi’nde yayınlanan araştırmasında yumurta üreten kök hücrelerin bulunduğu açıklandı. Yeni fertilite tedavi seçenekleri ve daha uzun süreli doğurganlığın yolunu açacak bu buluş, evlat sahibi olmak isteyen aileler için de yeni bir ümit olacak!

  Op. Dr. Halit Fırat Erden

  Tüp Bebek, Üreme İmmünolojisi ve Cerrahisi Uzmanı


  Bilim dünyasında laboratuvar ortamında yumurta üreten kök hücrelerden (OSC) yumurtalar geliştirmek fertilite tedavisinde çok önemli bir adım olarak değerlendirilir. Böylelikle hücrelerin vücutta yumurta üretmeye devam etmesi, kadınların biyolojik saatinin yavaşlaması için hücreleri yeniden harekete geçiren hormon veya ilaç uygulama şansı doğdu

  Yumurtalıkların fonksiyonunu beş yıl daha uzatabilmek, IVF tedavisinde birçok kadının doğurganlık sorunun çözümü anlamına gelir.60 yılı aşkın süredir üst düzey fertilite uzmanlarına kadar herkes kadınların yaşamları boyunca üretecekleri yumurtalar ile doğduklarını ve bu kaynaklarını yenilemenin yolu olmadığı varsayımıyla çalışıyordu. Ancak Boston’daki Massachusetts General Hospital ekibinin 22 ile 33 yaşları arasında altı kadının yumurtalıklarından toplanan yumurta üreten kök hücre üretmesi bu inancı sarstı.Nature Medicine dergisinde yayınlanan çalışma, 2009 yılında farelerden benzer kök hücre izolasyonu yapan Şangay merkezli bir grubun bulguları ile paralellik göstermektedir. Ancak, bu ve daha önceki çalışmalar çok sayıda uzmanın bu kök hücrelerin varlığı konusundaki şüpheci yaklaşımları nedeniyle tartışmalı olarak kaldı.

  Floresan Aktive Hücre Ayırma Tekniği Nedir?

  Farelerde yumurtalık kök hücresi teşhis etmek ve toplamak için daha hassas bir yöntem geliştirmekle yola çıkılan araştırmada; floresan aktive hücre ayırma (FACS) adı verilen tekniği temel alan yöntem, floresanla etiketlenmiş antikoru daha sonraki aşama yumurta hücrelerinin veya oositlerin yüzeyinde değil, kök hücrelerin dış yüzeyinde bulunan Ddx4 adlı bir proteine bağlar. FACS cihazı, hücreleri tek sıra halinde toplayıp, etiketlenmiş olanları diğerlerinden ayırarak tek tek ayrıştırıyor. Ayrıca, iç kısımdaki Ddx4 proteininin antikora erişilmez olduğu oositler gibi ölü veya hasarlı hücrelerden kurtulur. Bu yöntem, bu hücrelerden arınmayan daha önceki yöntemlere göre daha seçicidir. Bu yöntemle fare yumurtalıklarındaki kök hücrelerin izole edildiğinden emin olduktan sonra dikkatler doğurganlık yaşlarındaki insan yumurtalıklarına yöneltildi.

  Kadınların Sınırsız Yumurta Üretmeleri Mümkün mü?

  Japonya Saitama Tıp Fakültesi’nde doğurgan yaşlarda olan ve cinsiyet değiştirme ameliyatı geçiren genç kadın hastalardan alınmış, dondurulmuş tüm yumurtalıklar toplandı. Ancak yapılan araştırmalarda ogonial kök hücreler (OSC’ler) adı verilen yumurta hücrelerinin vücutta doğal olarak yeni yumurtalar oluşturduğuna dair henüz herhangi bir kanıt elde edilemedi. Amerika ve İngiltere’deki Edinburgh Üniversitesi’nde yapılan bilimsel çalışmalarda yumurta üreten kök hücrelerden gerçek bir embriyo oluşturup oluşmayacağının test edileceği araştırmalar için özel fon ve lisans gibi hususlar gerektirmektedir. Eğer bir kaba alınarak in vitro fertilizasyonda (IVF) başarılı bir şekilde kullanılabilecek yumurtalar üretmeleri sağlanabilirse, OSC’leri barındıran ovaryan dokusu, kadınlar için sınırsız bir yumurta kaynağı anlamına gelir. Bu grupta, sterilizasyon amaçlı kemoterapi alan kanser hastalar, erken menopoza giren veya normal yaşlanma sürecindeki kadınlar olabilir. Takip çalışmalarda 40’lı yaşlardaki kadınların yumurtalıklarında dahi OSC’lerin bulunduğu görülür. Bu bilimsel çalışmaların hepsi evlat sahibi olmak isteyen aileler için yeni umutlar taşır.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  Siteden Atıldı
  Üyelik tarihi
  Sep 2016
  Cinsiyet
  Kadın
  Mesaj
  2
  Rep Gücü
  0

  Cevap: Yumurta Üreten Kök Hücreler Bulundu

  Çok sevindim yumurta donasyonu yaptırmayı düşünenler bu haberi mutlaka okumalı.

 4. #3
  - Çevrimdışı
  yeni üye AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  66
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Yumurta Üreten Kök Hücreler Bulundu

  Arkadaşlar, ben de BioTexCom kliniğinde yumurta donasyonu yaptırıyorum ve böylece düşünüyorum ki son zamanlarda yapılan bazı araştırmalarda yumurtalık içinde döl hücresi oluşturma kapasitesine sahip kök hücrelerin varlığı dikkati çekmiştir. yumurtalıklar içerisinde yer alan ve sayı kısıtlılığı bulunmayan yüzeysel hücreler, belirli şartlarda kültüre edildiklerinde yumurta hücresine dönüşebiliyor. doğurganlık temelde yumurtalığın bir fonksiyonu.yumurtalığın içindeki yumurta sayısının doğumla birlikte başlayarak giderek azaldığı kabul edile gelmiştir. kadınlar belirli bir sayıda yumurta hücresi ile doğmakta, yıllar içerisinde yumurta sayısı gittikçe azalmakta ve menopozda artık yumurtalıklarda yumurta hücresi kalmıyor. Siz bu hakkında neyi düşünüyorsunuz?

Benzer Konular

 1. Elektrik Üreten Canlı
  meridyen2 Tarafından Yabani ve evcil hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 27-03-2011, 10:51 AM
 2. Üreten ve düşünen insanların sesi. Bir Açık Mektup.
  k.mutluluk Tarafından Vip Salonu Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 01-12-2008, 03:08 PM
 3. Yumurta Donasyonu (Yumurta Nakli)
  speed_can Tarafından Tüp bebek ( Mikroenjeksiyon ) Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 18-11-2008, 04:52 AM
 4. KORKU ( zayıf ve mazeret üreten insanlar için )
  kirmizielma05 Tarafından Serbest Kürsü Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 03-10-2008, 01:46 AM
 5. Işık üreten Denizaltı Canlıları
  dogangunes Tarafından Evcil Hayvanlar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 28-01-2008, 04:41 PM
Yukarı Çık