Vajinismus Nedir? Vajinismus, kadının tamamen kendi iradesi dışında , elinde olmayarak , istemsiz kasılmaları sonucu cinsel ilişkiye girememe durumudur. Vajinanın etrafındaki vajen kaslarının refleks olarak, istemdışı kasılması, bununla birlikte vücutta kasılma , katılaşma, endişe, korku, titreme ve panik ruh haliyle kadının bacaklarını kapatması, eşini itmesi ve eşiyle cinsel ilişkiye girmeye izin verememesidir. Bu durumda kasılmalar vajenin giriş bölümündeki düz kaslarda olur ve vajene pxnxs giremez.*
Unutmayın ki; bu durum kadının tamamen iradesi dışında olmaktadır.. Ön sevişmede genelde bir sorun yoktur. Vajinal ıslanma olmasına ve eşiyle cinsel birliktelik istenmesine rağmen , sorun ilişki anında ortaya çıkmakta olup, zaman içinde cinsel isteksizlik ve soğumaya yol açabilmektedir.

Vajinismus ayrıca, cinsel ilişkinin dışında, jinekolojik kadın doğum muayenesinde, ya da vajinal fitil, krem kullanılması gerektiginde, vajinal tampon kullanması gerekirse vaginal kasılmalar refleks olarak ortaya çıkabilmektedir. Kişi hiç bir şekilde ilaç veya tamponu kullanamaz.*

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır? Vajinismus tedavisi klinikte; bilişsel, davranışsal ve bilinçli hipnoz terapilerimiz olup size göre programlanmaktadır.

Bunları açacak olursak;

Bilişsel terapide kadın doğum uzmanı tarafından size kendi genital sisteminiz ile ilgili genel bilgiler ayrıntılı bir şekilde verilir. Bu konu ile ilgili yanlış düşünceleriniz, bilgi eksikleriniz bir kadın doğumcu gözüyle düzeltilir, sağlıklı ve doğru bir bilgilendirme yapılır.
Bu bilgiler bile sizi oldukça rahatlatır ve vajinismusu çözmek için doğru ilk adımlarınızı atmanıza yardımcı olur. Bunu takiben vajinismusta davranışsal terapi olarak adlandırdığımız son derece kolay, basit, ağrısız egzersiz programları size uygun olacak şekilde düzenlenir ve takibinde de egzersiz programları, ev ödevleri olarak size verilmektedir. Bunlar kesinlikle parmak egzersizleri değildir.


Op.Dr. Saygın Micozkadıoğlu