+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Sağlıklı Doğumun Püf Noktaları

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisi Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumu Sağlıklı Doğumun Püf Noktaları Konusunu okuyorsunuz, Konu içeriği kısaca ->> Birçok anne adayı hamile kalmak için onca hayal veya çaba sarf ettikten sonra bu sürecin pamuklara sarılı, masum bir dönem ...

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Üyecik
  Üyelik tarihi
  Apr 2013
  Mesaj
  27
  Rep Gücü
  6

  Sağlıklı Doğumun Püf Noktaları

  Birçok anne adayı hamile kalmak için onca hayal veya çaba sarf ettikten sonra bu sürecin pamuklara sarılı, masum bir dönem olmadığını yaşadığı olumsuzluklarla anlayıverir. Mutlu sonun gerçek anlamı sağlıklı doğum: sonlanan şey gebeliktir ve mutluluk getiren ise sağlıklı bebeğin kucağa alınmasıdır. Sağlıklı doğumun püf noktaları hakkında Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan bilgi verdi.

  Anne adayının hamilelik sürecinde özellikle yüksek tansiyon ve gebelik zehirlenmesi (preeklampsi) kabusları olur. Sağlıklı doğumun püf noktalarını açıklayan Bahçeci Sağlık Grubu Fulya Tüp Bebek Merkezi Kadın Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Aytun Aktan gebelikte çok ciddi sorunlara yol açabilen yüksek tansiyon ve gebelik zehirlenmesi şu bilgileri verdi.

  Tansiyona Dikkat!

  Gebelikte vücut dengesini yeni baştan kurar ve adaptasyon sürecinde daha fazla miktarda kan taşımaya damarlarını gevşeterek, nabız sayısını arttırarak cevap verir. Dolayısıyla anne adayı gebeliğin ilk dönemlerinde, önceki tansiyon değerlerinin bile altındaki seviyelerde hiç rahatsızlık hissetmeden yaşantısına devam eder. Kalp, böbrek, karaciğer yeni gelecek hayata yardım edebilmek için daha fazla çalışmayı göze alıp, kendi aralarında iş bölümü yaparlar. Ahenkli bir ekip çalışması ile anne adayının vücudu dokuz ay süresince misafirine en iyi ev sahipliğini yapar.

  Sağlıklı Doğumun Püf Noktaları

  Mutlu sonun gerçek anlamı sağlıklı doğum: sonlanan şey gebeliktir ve mutluluk getiren sağlıklı bebeğin kucağa alınmasıdır. Anne ve bebeği için büyük sorunlar yaşatan, hayatı tehdit eden yüksek tansiyon sorunu gebelikte bu bahsedilen adaptasyon sorunlarıyla ortaya çıkar. Tüm gebeliklerin % 6-20′sinde rastlanır. Hiç azımsanmayacak bu oran coğrafyalar arası farklılıklar gösterebilir. Hele de anne adayı gebe kalmadan önce bazı hastalıklara sahipse, süregelen böbrek hastalığı, şeker hastalığı, damarsal bozukluklar, lupus hastalığı gibi gebelikte yüksek tansiyon görülme olasılığını yukarılara çıkarmaktadır. Yıllarca gebelikteki hipertansiyona; gebelik zehirlenmesi denmişse de; zehir; olabilecek bir madde kanda saptanmamıştır. Kan basıncı değerinin dinlenmiş halde, tekrarlanan ölçümlerde 140/90 mmHg değeri ve üstünde olması ya da gebelik öncesinde bilinen kan basıncı değerinden büyük (sistolik) 30 mmHg, küçük (diastolik) 15mmHg daha fazla olması yüksek tansiyon olarak tanımlanır. Bu tek başına yüksek tansiyon durumu olabilir ya da beraberinde başka sıkıntılarla birliktelik gösterir.

  20 inci Haftadan Sonra Dikkat!

  Gebelik haftasının ilk 20 haftasında saptanan yüksek tansiyon genellikle kronik hipertansiyon olarak adlandırılır. İlerleyen gebelik haftalarında ise yani ilk beş ayın tamamlanmasından sonra ortaya çıkan ve beraberinde idrarda protein atılması, el ve yüzde şişme (ödem), nöbetler (konvulzüyon) görülmesi gibi durumlarda, yüksek tansiyon, preeklampsi/ eklampsi adını alır. Bu durumu yaşayan anne adayını, bebeğini ve doktorunu zor günler bekliyor demektir. Bu hastalığın zamanında tanınması, gerekli önlemlerin alınması ve tedavisinin yapılması hayat kurtarıcıdır.

  Kimlerin risk altında olduğunu bilmek önemlidir.


  *İlk gebelikler,
  *Ailesel öyküde yüksek tansiyonun varlığı,
  *Şeker hastalığı, kronik böbrek hastalığı, lupus eritematosis, diğer damarsal hipertansif hastalıklar,
  *Çoğul gebelik,
  *Bebeğin fazla amnion sıvısı içinde olması (polihidramnios),
  *Bazı genetik hastalıklı bebeklerin varlığı (Trisomi 13),
  *Anne yaşının 20 nin altı ya da 35 in üstünde olması,
  *Beslenme bozuklukları, kansızlık, obezite, ,
  *Üzüm gebeliği (molar gebelik),
  *Daha önceki gebeliklerde preeklampsi eklampsi yaşanmış olması preeklampsi gelişme olasılığının daha fazla olduğu gebelerdir.

  Hastalığın tespitinde kan basıncı ölçümü dışında anne adayının bir gün boyunca biriktirdiği idrarda protein ölçümü yapılır. Kan testlerinde pıhtılaşma faktörlerinin durumu, karaciğer ve böbreğin sağlıklı çalışıp çalışmadıkları, hastalıktan ne derece etkilendikleri tespit edilmeye çalışılır. Çünkü ciddi düzeylerde yaşanan yüksek tansiyon durumlarında anne adayında çok sayıda hayati organ geçici ya da kalıcı hasar görebilir. Bu hedef organlar, karaciğer, böbrek, beyin, akciğer, kalp ve gözdür.

  Bebek Anne Karnında Çok Sıkı Takip Edilmelidir

  Bebek için ise ana sorun plasentada yaşandığından bebekte gelişme geriliği, suyunda azalma, erken doğum, plasentanın ayrılması (dekolman) ya da en kötüsü anne karnında bebeğin kaybedilmesidir. Gebelikte tansiyon yükseklikleri çok ciddiye alınmalıdır. Takiplerin deneyimli doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Çünkü bazı hastalarda preeklampsi yaşanabileceği erken dönemde yapılan (20-24.haftalarda) doppler ultrasonografilerde ön görülebilmektedir. Risk grubu olan hastalara erken dönemde başlanılan ilaçlarla ve yakın takiplerle bu sorunun şiddetti azaltılabilmektedir. Preklamsinin gebeliğin hangi haftasında ortaya çıktığı ve şiddetine bağlı olarak bırakacağı hasarlar ve tedaviler değişmektedir. Tanıda ya da tedavisinde geç kalındığında ya da yetersiz tıbbı koşullar altında anne adayının ve bebeğin hayatını kaybetmesine kadar giden bir süreçtir. Annede kalıcı böbrek, karaciğer yetmezliği, körlük, yaygın damar içi kanama bozuklukları, akciğer ve kalpte hasarlar yaratabileceğinden takip doktorunun da bıçak sırtı kararlar alması gerekmektedir.

 2. # ADS
  İlginizi Çekebilir
  Üyelik tarihi
  Daima
  Mesaj
  Çok:)
   

 3. #2
  - Çevrimdışı
  yeni üye AyşeGül - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Jul 2017
  Cinsiyet
  Kadin
  Mesaj
  66
  Blog Mesajları
  1
  Rep Gücü
  1

  Cevap: Sağlıklı Doğumun Püf Noktaları

  Merhabalar!
  Makalenizi okuduktan sonra hikayemi anlatmak istedim. Ankara'ya şimdi katılıyorum. evliyim.çocuğumu çok istiyorum ve sağlık problerimden dolayı doğal yöntemle gebe kalamam, maalesef. bende polikistikover var. sade tüpbebek tedavisi yardım edemez bunun için yumurta donasyonu yaptırmak zorundayım. amerika'da çok merkez var ama burada da pek çok pahalı. bundan dolayı başka ülkelerde merkezi eşimle aramaya başladık. İsviçre'de, Kıbrıs'ta, Gürcistan'da, Rusya'da arıyorduk. Hem pahalı hem de pozitif yorumların az sayısını bulabiliyorduk. BioTexCom hakkında çok okudum İnternette. kliniğin sitesine girip çok video buldum. İnsanlar tecrübeleri hakkında anlatıyorlar. türkçe yüzaltının olduğuna sevindim!

Benzer Konular

 1. Normal doğumun evreleri
  mayba Tarafından Gebelik Hamilelik Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 01-11-2011, 05:52 PM
 2. Sağlıklı hindi almanın püf noktaları
  İnci Tarafından Supermeydan Mutfağı Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 29-12-2010, 03:36 PM
 3. Bebeği sağlıklı uyutmanın püf noktaları
  Nil@y Tarafından Anne Baba ve Çocuklar Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 31-12-2007, 11:03 PM
 4. Sağlıklı mangal yapmanın püf noktaları
  SMN Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 14-05-2007, 12:51 AM
 5. Oruç tutarken sağlıklı kilo vermenin püf noktaları nelerdir
  blackdiamond Tarafından Diyet ve Dengeli Beslenme Foruma
  Yorum: 1
  Son mesaj: 23-09-2006, 11:26 AM
Yukarı Çık