ABD'de yapılan araştırmaya göre doğum kontrol hapları hem kadın hem de erkeklerde sxexs dürtüsünü harekete geçiren testosteron hormonunu frenliyor.


Bazı kadınlarda bu etkiler kendini düşük libido, azalan ya da ortadan kalkan oxgxm ve acılı cinsel ilişki şeklinde gösteriyor. Yine de şimdiye kadar bilinen, hapların kullanımının bırakılmasından sonra her şeyin normale döndüğüydü.

ABD'deki Boston Üniversitesi'nde Irwin Goldstein ve Claudia Panzer tarafından yapılan araştırma ise durumun daha vahim olabileceğini gösteriyor. Cinsel bozukluk kliniğine giden 125 genç kadın üzerinde araştırma yapan uzmanlar, bir yıl boyunca her üç ayda bir bu kadınların kanındaki SHBG seviyesini ölçtü. Kadınların 62'sinin doğum kontrol hapı kullanıyor olduğu, 40'ının daha önce kullanmış olduğu, 23'ünün ise hiç bu ilaçlardan kullanmadığı belirtildi. Hap almayı bırakmış kadınlarda SHBG seviyesinin düşmüş olduğu, ancak bu seviyenin, hiçbir zaman hap kullanmamış kadınlardan yine de üç-dört kat fazla olduğu ortaya çıktı. Uzmanlar "Doğum kontrol haplarının, bir kadının cinsel hayatını hayatının sonuna kadar etkileyebilme olasılığı var" dedi.