+ Konuya Yorum Yaz + Yeni Konu Aç
Gösterilen sonuçlar: 1 ile 2 Toplam: 2

Kan testiyle menopoz zamani

Sağlık ve Hastalıklar Kategorisinde ve Kadın Sağlığı (jinekoloji) Forumunda Bulunan Kan testiyle menopoz zamani Konusunu Görüntülemektesiniz, Konu içerigi Kısaca ->> Merhaba İranlı bilim insanları geliştirdikleri basit bir kan testi yoluyla kadınların ne zaman menopoza gireceğini önceden ve doğru bir şekilde

 1. #1
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye
  Üyelik tarihi
  Apr 2009
  Nerden
  ISTANBULLU -YURTDISINA OTURUYORUM
  Mesaj
  13.665
  Beğenmiş
  1
  Beğenilmiş
  10
  Rep Gücü
  88643

  Kan testiyle menopoz zamani

  Merhaba

  İranlı bilim insanları geliştirdikleri basit bir kan testi yoluyla kadınların ne zaman menopoza gireceğini önceden ve doğru bir şekilde tahmin edebileceklerini açıkladı. Yöntem, bu şekilde kadınlara aile ve kariyer planlamalarını yapmaları için şans sunuyor.



  Roma'da Avrupa İnsan Üremesi ve Embriyoloji Derneği'ndeki konferansta sunulan bilgilere göre, yumurtalıklardaki hücreler tarafından üretilen hormonların düzeyini ölçen test sayesinde ortalama dört ay içerisinde, bir kadının ne zaman menopoza girebileceği tahmin edilebiliyor.

  Araştırmayı yürüten, Tahran'daki Shahid Beheshti Üniversitesi Tıbbi Bilimler Bölümü'nden Ramezani Tehrani "Sonuçlar kadınların menopoza girmeden yıllar önceki üreme durumuyla ilgili daha gerçekçi bilgiler sağlayabilir" diyor.

  Oxford Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Jinekoloji Bölümü'nden Dagan Wells de "Menopozu erkenden tahmin edebilme ihtimali çok heyecan verici. İnsanlar yıllardır bunu bekliyor" diye konuştu.

  Uzmanlar çalışmanın ümit verici olduğu konusunda hemfikir ancak bulguların daha büyük çapta deneylerle doğrulanması gerektiği görüşünde. Kadınların ortalama menopoz yaşı 51, Yumurtlama 40 ile 60 yaşları arasında sona eriyor.
  (Radikal)

  Kadınlara özel: Kan testiyle menopoz zamanını öğren

 2. #2
  - Çevrimdışı
  Onursal Üye dogangunes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Apr 2007
  Nerden
  süpermeydan
  Mesaj
  17.605
  Beğenmiş
  10
  Beğenilmiş
  24
  Rep Gücü
  137441

  Menopoz yaşınızı öğrenebilirsiniz

  Yeni geliştirilen bu yöntemle, kadınların menopoza gireceği yaş önceden bilinebilecek...

  İranlı doktorun geliştirdiği yöntem kadınlarda doğurganlığın sona erdiği tarihi ortalama dört ay hata payıyla ortaya koyuyor. Böylece aile planlaması daha kolay yapılabiliyor.
  İranlı bir doktor çeşitli yaşlardan kadınlardan topladığı kan örneklerindeki bir hormon düzeyinden, kadınların hangi yaşta menopoza gireceklerini kesine yakın bir doğrulukla ortaya koyan bir yöntem geliştirdiğini açıkladı.

  Tahran’daki Şehit Beheşti Sağlık Bilimleri Üniversitesi doçenti ve Endokrin Araştırma Merkezi Üreme Endokrinolojisi Bölümü Başkanı Dr. Fahimeh Ramezani Tehrani’nin yöntemi, kadınların yumurtalıklarındaki hücrelerce üretilen Anti-Mullerian Hormon (AMH) adlı bir salgının kandaki düzeyinin ölçümüne dayanıyor.
  AMH, yumurtalıkta, içinde oositlerin (yumurta) geliştiği keseciklerin (follicle) gelişimini kontrol ediyor.

  Bulgularını Roma’da Avrupa İnsan Üreme Tıbbı ve Embriyoloji Derneği’nin 26. toplantısında açıklayan Dr. Tehrani, Tahran Lipid ve Glükoz Araştırması adlı çok daha geniş çaplı bir araştırmaya katılan kadınlardan 266’ının kanlarındaki AHM düzeylerini üç yıllık aralarla ölçmüş. Denekler ayrıca üç yılda bir tıbbi kontrolden geçirilmiş.
  Ekibiyle birlikte toplanan verilerden istatistiksel bir model oluşturan Dr. Tehrani, kan örneklerindeki serum içindeki AMH düzeyinin bir tek ölçümüyle menopoza giriş tarihini belirleyebildiklerini söylüyor.

  Araştırmacıya göre tahminle, araştırma süresi içinde menopoza giren 63 kadındaki gerçekleşme tarihi arasındaki fark ortalama dört ay. En büyük hata payı ise 3 ya da dört yıl.

  Dr Tehrani’nin hesaplamalarına göre örneğin 20 yaşındaki bir kadının kan serumunda milimetrede 4,1 nanogram (4,1 ng/ml) ya da daha az AMH, erken menopozun (45 yaş öncesi) habercisi. 25 yaştakilerde 3,3 mg/ml; 30 yaşındakilerdeyse 2,4 ng/ml AMH, keza erken menopozu haber veriyor.

  Tersine, 20 yaşta en az 4,5 ng/ml, 25 yaşta 3,8 ng/ml; 30 yaşta da 2,9 ng/ml’lik AMH düzeyleri 50 yaşın üzerinde menopoza işaret ediyor. Çalışmaya katılan kadınlarda ortalama menopoz yaşı 52 olarak belirlenmiş.
  Ntvmsnbc
  leyditurk

  Her Hakkım Saklıdır®
  |l|lllll|lll||ll||lll||ll||
  ³³°¹³²¹³ °¹²¹²²³
  © σяigiиαL-ρяσfiLє ®

  Supermeydan

Benzer Konular

 1. Menopoz geciktirilebilir mi?
  ZAAX Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 22-03-2010, 06:13 PM
 2. SÜT ZAMANI (Ağlatabilir)
  sempatikman Tarafından Öykü ve Hikayeler Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 07-04-2009, 03:51 PM
 3. Erken Menopoz
  speed_can Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 25-07-2008, 09:40 AM
 4. Çubuk Testiyle Gıda Zehirlenmesine Son
  Bay X Tarafından Sağlık Bilgileri Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 26-03-2007, 11:22 PM
 5. Menopoz nedir?
  Nil@y Tarafından Kadın Sağlığı (jinekoloji) Foruma
  Yorum: 0
  Son mesaj: 16-09-2006, 07:01 AM
Yukarı Çık